Mergi la conţinut
honda life

moldova Ce Poti Vedea In Zona Moldovei?

Recommended Posts

Salutare! Am planuit in vara asta o excursie in zona Moldovei, dorind sa vizitez tot ce se poate vizita.. As dori de la cei care locuiesc in zona sa ma sfatuiasca ce anume merita sa fie vizitat (in afara de manastiri si zona Bucovina care sunt deja incluse in plan!) , locuri bune de pus cortul, o crama buna de unde sa ma intorc acasa cu un vin bun :) dar nu in ultimul rand locuri pe care trebuie sa le ocolesc ( drumuri pline de radare :), drumuri impracticabile , pline de gropi etc...)

Va multumesc si asfalt uscat in vara asta ce se anunta cam ploioasa...

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine pot sa iti spun ca in Botosani nu sunt prea multe de vazut. In trecut era atractia Lacul Mihai Eminescu din Ipotesti, unde daca nimereai in perioada infloriri nuferilor era o placere sa stai. Ca si oras Botosaniul nu este mare, acum e mai curat decat in trecut cand peste tot era farmat, se schimbau conducte, se reasfalta. Zonele mai frumoase incep din Suceava spre Vatra-Dornei. Gura-Humorului, gasesti locul de la Arinis unde se mai intalneau in trecut motociclistii. Voronet unde se poate campa, pescui. Pietrele-Doamnei tot pe acest traseu se gaseste. Drumul pana in Cluj este bun, presarat totusi cu radare si echipaje de politie.

Cred ca daca ai avea un pliant ai vedea ca sunt foarte multe locuri de vazut si locuri de campat. Bafta multa !

Link la postare

esential sa-ti faci un traseu, de ex. bacau-p. neamt-tg. neamt (rezervatia de zimbri, cetatea neamtului)- bicaz-cheile bicazului sunt spectacol - lacu rosu - apoi fie gheorghieni spre transilvania fie inapoi spre piatra neamt...

e un ex. de ruta unde ai obiective rezonabile, locuri multe de campare si traseu moto excelent.

Link la postare

Daca cumva ai drum prin Galati trebuie sa vezi obligatoriu gradina botanica si binenteles faleza dunarii in special frumoasa dimineata ca seara este plina de manelari si tipipoance :).

Link la postare

Pfff...si cate sunt de vazut in zona! Trasee frumoase sunt peste tot..ar fi odata Gura Humorului, cu trecere prin Varful Dealului, Cacica, Radauti, Vicov,Marginea, Sucevita, Moldovita (nu ma refer doar la amanastiri), Vatra Moldovitei, Vama, Pojorâta, Iacobeni, Vatra Dornei, Poiana Stampei, Crucea, Borca, Poiana Teiului, Izvorul Muntelui, Piatra Neamt, Targu Neamt, Falticeni, Gura Humorului! Sunt multe lucruri frumoase de vazut, insa trebuie sa le descoperi...am trait 20 de ani in zona dintre Falticeni si Gura Humorului si descopar si acum cand ma intorc, din cand in cand, lucruri noi!

Zona Iasi-Botosani e o zona cu mai putine peisaje si drumuri frumoase, insa are puncte de interes dpdv cultural si religios.

Daca te tine motoru (drumuiri neasfaltate) pot sa-ti recomand si niste trasee mai necunoscute...insa frumoase!

Nuami bine si asfalt uscat!

Link la postare

mehigh, am un bmw f650gs, deci merge si pe drumuri neasfaltate :) Vreau sa imi recomanzi niste trasee!

Vreau sa ma documentez bine si sa vizitez tot ce merita vizitat si sa vad totul, am ceva km de facut pana in zona si nu vreau sa ratez nimic...nu se stie cand mai ajung acolo! Vreau sa merg in luna iulie sau august...

In zonele de campare de pe la Lacul Rosu, lacul Sfanta Ana, Vatra Dornei, sunt ursi? Vreau sa raman cu cortul si vreau sa stiu cum sa ma pregatesc...

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.