Mergi la conţinut
motorman34

calatorii Turul Lumii Pe Motocicleta.............

Recommended Posts

poate ca nu postez unde trebuie.in acest caz,rog adminul sa mute unde-i e locul.m-am hotarat sa scriu,in urma unei intalniri avuta azi.fiind o zi frumoasa,am iesit cu sotia la plimbare in madrid.pe grand via(cei care au fost pe meleagurile iberice stiu ca e cel mai important bulevard din madrid)la un moment dat am vazut pe trotuar o motocicleta.

Nimic neobisnuit pana acum,tinand cont ca asa se parcheaza motocicletele in madrid.ce mi-a atras insa atentia e faptul ca era foarte incarcata,plina de bagaje,embleme si stegulete..un domn respectabil,in varsta,cu un zambet placut si deschis mi-a facut semn sa ma apropii.atunci am putut vedea ca motocicleta e un bmw 650 gs..am incercat sa intru in vorba cu el,sa il intreb de cat timp e pe drum,daca a trecut prin romania,daca.....in engleza,spaniola.......nu vorbea,,doar facea semne.am inteles ca a ocolit romania,nu am prea inteles eu de ce.....un domn simpatic.nu cerea de la nimeni nimic.avea o casca pe motor unde se puteau lasa donatii.oricine vroia sa faca o poza cu el accepta....din semnele facute de el si din afisele lipite pe motocicleta mi-am dat seama ca face turul lumii,ca a facut 380 000km in 11 ani,ca face asta din donatii.

Am facut cateva foto cu el si m-am simtit onorat sa-i las ceva bani in casca....si traiesc cu satisfactia ca urmatorii cativa zeci de km o sa-i faca din donatia mea..m-am grabit sa ajung acasa si sa accesez pe internet adresa care o avea pe unul din afise....si,spre surprinderea mea,si totodata spre marea mea rusine(asta pentru ca nu stiusem pana acum nimic despre el...)am aflat ca............e vorba despre VLADIMIR ALEKSEYEVICH YARETS ( www.yarets.com ),in varsta de 71 ani(impliniti in urma cu putin timp).e surdo mut(mi-am dat seama abia atunci de ce nu vorbea,doar facea semne )a plecat in anul 2000,in 27 mai din orasul minsk in turul lumii pe o motocicleta JAWA 350 TS.dupa 3 ani a ajuns in america(tot pe jawa)unde in orasul peoria a avut un accident care era cat pe ce sa-i fie fatal.a stat un an in spital,pe cheltuiala unui binevoitor.dupa spitalizare,jawa fiind neutilizabila in urma accidentului nu mai putea sa isi urmeze visul de a intra in cartea recordurilor ca fiind primul surdo mut care face turul lumii pe motocicleta.

Dar se intampla si minuni.tot binevoitorul acesta ia facut cadou o motocicleta bmw.asa a putut sa isi urmeze drumul.gasiti mai multe informatii,dar mai ales foto pe adresa lui.merita vazute fotografiile si citite articolele aparute despre el in ziare.si daca vreodata ,unul dintre voi il veti intalnii in calatoriile voastre pe doua roti prin lume,lasatii o moneda cat de mica.se va bucura de ea.si strangetii mana ca merita.e un adevarat luptator,care in ciuda handicapului pe care-l are si-a urmat visul.UN ADEVARAT MOTOCICLIST . :thumbup:

post-7430-0-48772600-1338745569_thumb.jp

post-7430-0-41000800-1338745691_thumb.jp

post-7430-0-20607600-1338745894_thumb.jp

post-7430-0-26955900-1338746149_thumb.jp

post-7430-0-19216700-1338746241_thumb.jp

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

e vorba despre VLADIMIR ALEKSEYEVICH YARETS(www.yarets.com),in varsta de 71 ani

http://yarets.com/

strangetii mana ca merita.e un adevarat luptator,care in ciuda handicapului pe care-l are si-a urmat visul.UN ADEVARAT MOTOCICLIST . :thumbup:

maxim respect acestui om! nu stiam de el... MARE OM!

(motorman, am mutat topicul la calatorii, daca esti de acord)

Link la postare

e de admirat un asemenea om.......la cate a indurat in viata,la handicapul pe care il are,a avut curajul sa ia viata in piept,sa isi infrunte soarta si sa isi implineasca visul.pentru cei care au vizitat site-ul,au putut vedea ca se pot face donatii, in contul lui.nu are importanta suma....putin cu putin,se aduna.tinand cont ca tot ce a realizat pana acum a fost din surse proprii si donatii,e de admirat.eu unul,imi scot casca in fata lui.are totusi 71 ani,varsta la care altii abia isi trag picioarele dupa ei...mi-ar face placere sa ma mai intalnesc cu el...din ce am citit pe adresele spaniole de motociclism,am inteles ca sa scos si o carte despre el..poate reusesc sa o gasesc...RESPECT PENTRU ASEMENEA OAMENI!

Link la postare

Stima....tuturor...inclusiv legendaruli motociclist.....se pare ca bmw dakar ,,,,este o mobra exceptionala.....respect....../////

Link la postare

Cel mai mare respect pentru omul acesta!Ma antreb de ce a ocolit Romania ca santem totusi o tara ,,civilizata''!Oare sa temut de ceva!!! Unde esti tu TEPES DOAMNE ca sa pui mana pe ei!!

Link la postare

mda...maxim respect ptr omul in cauza si ptr ce face....eu sunt curios cum de are voie sa conduca daca este surd ?....oricum ar fi facut nu cred ca e usor sa conduci fara sa auzi.... sa iaba parte de drumuri bune in continuare....

Link la postare

a fost respins la vizitele medicale pentru obtinerea permisului de conducere in fosta urss......cu toate astea,a facut turul rusiei pe motor fara permis.in urma acestor rezultate,forurile internationale care lupta pentru drepturile celor cu deficiente a intervenit si cu ajutorul acestora a obtinut permisul de conducere.poate e fals ce-a ce spun,dar asta am citit intr-o carte aparuta despre el in limba spaniola.se pare ca adevarul e undeva la mijloc,din ce am citit si pe adresa lui....doar el stie mai bine...

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.