Mergi la conţinut

N S E W Moto, Accesorii Enduro Turing


Recommended Posts

Da, ar mai fi amatori...daca pretul final este unul acceptabil, cred ca ai putea sa te apuci de productie in serie...sunt multi interesati de astfel de suport!:drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Role cu blocaj gasesti si-n Dedeman, tabla cutata din aluminiu tot pe-acolo, iar tabla groasa pentru talpa cu "urechi" gasesti la depozitele de materiale de constructii. Un astfel de dispozitiv ar ingloba piese si materiale de pana in 130-150 lei, plus manopera...cred ca n-ar sari de 250 lei per total. Asteptam si parerea meseriasului!:drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform cercetarilor mele pe net o tabla cu grosimea de 5 mm costa in jur de 3,80 lei /kg si cantareste 40 kg/mp 

Cea mai mica dimensiune am vazut ca e 1,5 x 3 m (poate ca exista si mai mica) Deci e in jur de 650 de lei o foaie. Trebuie sa fim multi ca sa fie profitabil.

Am cautat tabla de 5 mm dupa ureche. Nu stiu ce grosime ar trebui sa fie sa nu se deformeze.De asemenea nici presa lui Bogdan nu stiu cat de fortoasa e.

 

L.E.- Am gasit si tabla striata de 5 mm la 1000 x 2000 si costa 250 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pentru cine se grabeste poate comanda la Louis. Acum este in promotie scula si costa 185 lei si este pt 250 kg

cod produs 10003235

Rothewald mai exact 39,99 €

Are 33% dicount

trebuie specificat discountul din Germania si-l vor aduce cu acelasi pret

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rangierhilfe motorrad

asta este mai interesant daca il poate face Bogdan si cu ce costuri

 

cautati link-ul pe .de

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane la comanda ta poate primesti bonus si asta

 

:clapping:

Sau macar asta

 

 

Acum fara gluma, cred ca si in curte nu numai in garaj, ar fi utila o scula ca asta. 

O poate impinge si sotia daca i-ai blocat masina. Asta inseamna liniste in casa si mancare calda

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am primit suportul lui peste. Un rahat. Nu poti pune cricul central pe el pentru ca placa pe care il asezi e cu cu 1,5 cm mai sus decat solul si nu ajunge in acea pozitie in care poti sa tragi de motor si sa-l ridici. E imposibil sa ridic motorul pe central cu caruciorul asta sub el.Si mai are si niste rotite de plastic ce par ieftine.Singurul lucru bun e placa de metal groasa si rezistenta.Poate pentru motoare mai usoare sau cu greutatea distribuita mai in fata ar merge.

Ma gandesc daca pot modifica ceva la el si daca nu atunci cred ca-l pun pe OLX sa-mi recuperez cei 185 de lei.

Cred ca asta mi-ar fi bun dar uite cat costa

sina.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si a mea cric lateral deci nu m-ar deranja dispozitivul. De cumparat unul e exclus ,de confectionat unul ar fi nemaipomenit,roti se gasesc,rulmenti se gasesc ,mecanismul pivotant/culisant se poate face dar mai greu cu cele doua sine ca nu stiu de unde se pot cumpara.Ca sa le faci din tabla iti trebuie o presa care sa indoaie cel putin tabla de 5 mm si pe lungimne de 2 m.

 

parcare moto.jpg

 

asta e facut din doua bucati conform suruburilor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, sper ca nu esti suparat pe mine. Sunt in Germania de doua luni si prietenil meu la care stau este motociclist si are abonament la Louis. Primeste acasa toate ofertele de reducere de la ei. Aproape zilnic trec prin fata magazinului Louis din Landsuth. Am vazut postarile si m-am gandit sa fac un bine. Daca am gresit... iti dau eu banii pe dispozitiv. 

Un vecin al prietenului meu foloseste un asemenea dispozitiv in garaj pentru un GS 1200.

Si.... functioneaza fara probleme. Am sa vad daca este altul, sau daca a facut ceva modificari la el. Ar trebui sa stiu ce dimensiuni are al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 13 ore ytu60 a scris:

Dane, sper ca nu esti suparat pe mine.

Doamne fereste  ai innebunit ? Cum sa ma supar ? Doar nu mi-ai bagat mana in buzunar. Oricum il luam. Dihania mea e de vina ca e prea grea. Si nu consider ca am dat mult pe dispozitiv pentru ca ma pot folosi de el sa fac o adaptare. Pe Varadero nu merge sa-l ridici cu propria greutate. Au montat la scarita pasagerului o teava de care sa tragi in timp ce apesi pe cric. 

Bine ...daca doreste careva sa-l cumpere il vand cu placere dar nu am nici-o problema sa-l pastrez.

parcare.png

 

cred ca asta m-ar satisface mai mult pt ca as avea posibilitatea sa intorc motorul cu fata spre iesire

am gasit si pretul : https://www.meca24.com/range-moto/1550-range-moto-rotatif-3233753202415.html

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 26.07.2017 at 10:39 Enduristul a scris:

Am primit suportul lui peste. Un rahat. Nu poti pune cricul central pe el pentru ca placa pe care il asezi e cu cu 1,5 cm mai sus decat solul si nu ajunge in acea pozitie in care poti sa tragi de motor si sa-l ridici. E imposibil sa ridic motorul pe central cu caruciorul asta sub el.Si mai are si niste rotite de plastic ce par ieftine.Singurul lucru bun e placa de metal groasa si rezistenta.Poate pentru motoare mai usoare sau cu greutatea distribuita mai in fata ar merge.

Ma gandesc daca pot modifica ceva la el si daca nu atunci cred ca-l pun pe OLX sa-mi recuperez cei 185 de lei.

Cred ca asta mi-ar fi bun dar uite cat costa

Fa te rog o poza la dispozitivul tau, eventual langa motor ca sa imi fac o idee si trimite-mi-o sau posteaz-o aici.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Sunt mandrul posesor al unui set de cutii laterale made by onor. Bogdan Harea, modelul descris in primele pagini ale acestui topic, cu dimensiuni standard, de 500x380x260, provenite cred din prima sau cel mult a doua serie realizata.

Sunt absolut noi (nefolosite, nemontate) si vreau sa le pun in functiune prin vinderea catre un turist serios, cu nevoi reale de spatiu pentru bagaje.

Le dau din motiv de renuntare la "bicicleta" de touring-enduro - schimbata cu una doar enduro, deci transferat vaca pe capra.

Cutiile au volumul standard, de cca 50 litri, sunt insotite de elementele de montare dedicate, sunt vopsite electrostatic in negru mat. 

Le-am ridicat personel  de la atelierul mesterului susnumit, se afla in "ambalajul original". Le pot trimite prin postalionul dorit de viitorul apropitar.

Voi reveni in cursul zilei cu imagini relevante. 

Pana atunci, un inceput de sfarsit  de saptamana excelent, tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat costa halatu'?! Daca se incadreaza in BVC-ul personal, m-as inscrie bucuros! Stiu ca Bogdan face lucru bun si sanatos!:drinks:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citit, multumesc! Raspuns...pas! Frumoase grav si in ton cu gustul meu...doar bugetul ma depaseste! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i graba, astept pana creste bujetu'! Tre'sa intre cresteri de salariu acu' imediat, deci probleme majore nu-s!:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...da...intra la bugetari, la neproductivi, ca la mineri de zece ani nu am vazut un leut in plus la salar'...asa ca azi am investit ce mai aveam in cauciucuri, placute de frana, si poate ramane si de-o toba de esapament mai usurica incat sa mai scap de kilogramele in plus!Gata...ramane cu ce-i pe ea! Am zis!:thumbup1:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...