Mergi la conţinut
cobalt

Vara : Geci Textile - Vs - Armuri

Recommended Posts

Salut,

Dupa cum scrie si in titlu vreau sa discutam un pic despre cele 2 echipamente de protectie, avanatje si dezavantaje. (imi cer scuze daca mai este un topic dar nu l-am gasit)

Este un lucru bine cunoscut ca cea mai buna protectie o ofera o geaca de piele, dar nu mi se pare o varianta vara la 40 de grade.

Am probat si armuri si geci textile de vara (tip mesh, care se aerisesc calumea, nu un buzunar lateral care se deschide), ce am observat si am mai adunat informatii de pe net:

O mica precizare , ce scriu mai jos se refera la armuri/geci de la firme serioase nu chinezarii.

Armura:

- incomode, se imbraca si se dau jos mai greu

- nu au fost concepute pentru oras, sunt facute pentru impact (enduro/cross) in cazul unui accident nu prea ai nici un fel de protectie la taraiala pe asfalt

- exista posibilitatea ca bucatile de armura sa se desprinda de pe plasa in cazul unui accident

- nu ai probleme legate de caldura de departe cele mai racoroase dar totusi seara e posibil sa fie nevoie sa mai pui un hanorac ceva pe tine

Geci textile

- comode , se imbraca si se dau jos usor

- protectiile sunt mai slabe ca la armura (deobicei sunt protectii soft) dar materialul textil este mult mai rezistent decat materialul armurii la alunecarea pe asfalt

- poti gasi geci care arata bine si nu trebuie sa arati ca un robocop

- mai calduroase decat o armura

Astept si alte pareri poate si review-uri la echipamentele care le folositi.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o geaca textila cu mesh de la Neowell cu protectii soft in coate,umeri,spate si vara mi-e foarte bine cu ea. E drept ca nu am atins niciodata asfaltul cu ea, cazaturile le-am luat imbracat in piele. Dar pentru curse scurte in oras e cea mai buna si a fost si ieftina.

Link la postare

eu port geaca de piele. am incercat armura o data sau de doua ori si nu imi place. Tot transpir in ea si cand intru la umbra, mi e frig, ca se raceste transpiratia din cauza vitezei.

am si geaca textila, si ala e ok, dar m am obisnuit sa transpir si sa suport.

distante scurte, geaca de piele fara protectii, sau protectii soft, o mai las desfacuta uneori (nu complet).

Link la postare

O geaca textila buna e mai versatila decat una de piele, tocmai pt ca textila aia se poate prelucra si coase si croi mai bine si mai usor decat pielea, deci poti face cam ce vrei din ea.

Protectia e cam tot pe acolo, exista protectii hard la geci textile care isi fac treaba foarte serios si la contactul cu asfaltul textila rezista, nu se sfasie ca plasa la armura.

Gecile textile au si ele mesada calduroasa asa ca in caz de frig protejeaza, in caz de ploaie mai ai un strat doua in plus pana ajunge apa la tine.

Armurile le vad potrivite pt viteze mici, gen o endureala in padure, altfel risti sa transpiri si sa te racesti fortat.

Link la postare

eu detin o geaca de la rainers foarte confortabila ...acum 2 zile am simtit cat de confortabila este si la cazaturi protectiile sunt foarte bune...la 40km/h caci la viteza asta am cazut eu (un conducator auto mi a iesit brusc in fata nerespectand semnalul STOP) . c am asa arata geaca....

post-38270-0-74739200-1339074627_thumb.jeu detin o geaca de la rainers foarte confortabila ...acum 2 zile am simtit cat de confortabila este si la cazaturi protectiile sunt foarte bune...la 40km/h caci la viteza asta am cazut eu (un conducator auto mi a iesit brusc in fata nerespectand semnalul STOP) . c am asa arata geaca....

Link la postare

Ideea e mult mai simpla, daca sapati un pic pe google

Protectiile soft sunt recomandate pentru zonele de asfalt, cele hard pentru offroad. Cele soft sunt practic alcatuite de un burete care atenueaza socul unui impact cu asfaltul, cele hard au plasticul care feresc membrele de impactul cu obiecte contondente (pietre, lemne) si de julituri.

Protectiile soft se pun, de obicei pe geci si pantaloni, pentru ca sunt destinate in special touring-ului, respectiv drumurilor (lungi) pe asfalt. Diferenta intre echipamentul de piele si cel textil o consider pur chestie de gust, am avut ambele tipuri de echipament. Pielea arat frumos dar se intretine greu si e vulnerabila la umiditate. Nu cred ca e vreo diferenta de protectie intre piele si textil, cu singura mentiune ca gecile textil pot fi facute din materiale de calitate slaba, nepotrivite pentru echipament moto. De exemplu o pereche de blugi normali harjaiti de asfalt se fac bucati si ajugi cu pielea proprie pe jos, pe cand o pereche de blugi moto sunt la fel de rezistenti ca o pereche de pantaloni de piele, in cazul unor astfel de incidente.

Protectiile hard sunt, de obicei, cele de pe armuri precum si cele care se leaga direct - cotiere, genunchere. Sunt utile la lovituri de obiecte contondente, precum si la polizat pe asfalt, dar nu absorb socul unui impact cu asfaltul, nu la fel de eficient ca cele soft. Armurile nu sunt utile la drum lung, in special pentru ca nu asigura o protectie impotriva diferentelor de temperatura sau a conditiilor meteo. Nu sunt prea utile nici in prin oras, sunt greu de pus sau scos, nu asigura protectie la impactul cu solul, dar sunt acceptate, in special de tipii care transpira de mor in orice geaca, indiferent cat de gaurita e si nici nu vor sa mearga in tricou... io-s unu :)

N-am auzit de armuri sfasiate, in schimb am vazut geci textil din material prost, sfasiate de asfalt.

In concluzie: oras=geaca+genunchere (daca suporti), sau geaca, sau macar armura. drumuri in afara orasului: geaca+pantaloni cu protectii+cizme sau incaltaminte touring. off-road: armura/platosa, cizme, genunchere si pantaloni specifici.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.