Mergi la conţinut
Oaspete jups

planificare Din Chisinau La Mare(Mamaia)

Recommended Posts

Oaspete jups

O zi buna. De odata imi cer scuze pentru limba romana si posibile greseli gramaticale.

Niciodata nu am fost pe litoralul marii negre romanesti, dar as vrea foarte mult sa fac o vizita.

Puteti va rog sa mi dati un sfat pe temele:

1. Unde e mai bina sa vin cu motocicleta(am in vedere oras/sat)?

2. Am auzit de mamaia, e bine acolo?

3. Cum sunt preturile la cazare? As dori un variant mai econom.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

O sa iti raspund punctual:

1. Intri in RO pe unde vrei. Ajungi la Braila. Apoi ai 2 variante: (am ales calea pe drumuri nationale, sa nu fie probleme)

a.

b.
(dupa treci Dunarea cu bacul de la Braila) - recomand acest traseu, este mai frumos. Eu pe acolo am de gand sa merg in weekend.

2 + 3. Mamaia este cea mai buna (civilizata) alegere in momentul respectiv pentru litoralul romanesc. La mamaia ai unde alege de la camping (de exemplu, http://www.camping-s.ro/Galerie.html) pana la hoteluri de 5*. De asemenea, se poate sta si in orasul Constanta, care este langa Mamaia.

Poate vrei in aceasta iesire sa bifezi si alte obiective, de exemplu Delta Dunarii. Este foarte frumos acolo.

Link la postare
Oaspete jups

Multumesc pentru raspuns. Cred ca varianta pe care o recomanzi e mai buna, am cautat fotografii cu delta dunarii, pare un loc frumos.

Hmm, trebuie sa ma informez in privinta la Vize sau ca mai trebuie acolo pentru graniceri.

Preturile in shopuri cum sunt? spre exemplu berea, carnea...? daca se poate in dollari:)

Link la postare

o bere de calitate medie costa la magazin cam 3 lei, la carciuma o sa o gasesti cu 7-10 lei;

o friptura la restaurant - 15-25 lei;

o ciorba - cam 10 lei.

daca vrei o atmosfera mai boema, poti merge la Vama Veche. e un soi de sat unde vei gasi numeroase pensiuni, locuri de campare si tineri pusi pe distractie.

Link la postare
Oaspete jups

Vama veche) am auzit numai de rock bandul vama veche(cintecul - Curvelor cu drag :thumbup: )

Preturile sunt putin mai mari decit la noi, dar nu e problema.

Numi place numai chestia cu documente, vize....

2Consigliere: ИЖ Планета 5 e al tau? :drunk:

Link la postare

Vama veche) am auzit numai de rock bandul vama veche(cintecul - Curvelor cu drag :thumbup: )

Preturile sunt putin mai mari decit la noi, dar nu e problema.

Numi place numai chestia cu documente, vize....

2Consigliere: ИЖ Планета 5 e al tau? :drunk:

da, e al meu ИЖ-ul. :drinks:

pai rock-bandul are numele de la acest loc, Vama Veche. e mai jos, chiar la granita cu Bulgaria.

post-30032-0-82190800-1340711206_thumb.j

Link la postare
Oaspete jups

:scooter:

trebuie sa vorbesc cu prietenii, oricum mersi pentru informatie.

Cind o sa incep drumul o sa anunt)

Si daca o sa fiti prin partile noastre - welcome:)

Link la postare

o bere de calitate medie costa la magazin cam 3 lei, la carciuma o sa o gasesti cu 7-10 lei;

o friptura la restaurant - 15-25 lei;

o ciorba - cam 10 lei.

daca vrei o atmosfera mai boema, poti merge la Vama Veche. e un soi de sat unde vei gasi numeroase pensiuni, locuri de campare si tineri pusi pe distractie.

Glumesti...ce spui tu a fost odata.

Acum in vama vezi masini "bengoase",smecherasi si preturi mari.Sunt putine locurile unde te mai simti cu adevarat in vama.

Mai dureaza doi trei ani pana ce vama va deveni un fel de Costinesti si apoi trebuie sa ne cautam un alt colt de libertate.

Link la postare

Pentru cazare e bine sa te uiti pe booking.com sau mamaia360.ro. Acolo gasesti cele mai mici preturi. Nu e bine sa cauti cazare cand ajungi pentru ca sunt preturile mari. Majoritatea hotelurilor au locuri de parcare nu este o problema.

Depinde si ce vrei sa faci pe litoralul romanesc. Daca vrei doar plaja, poti sa mergi in orice statiune nu neaparat Mamaia. Daca vrei sa vizitezi si imprejurimile, ar fi mai bine in Mamaia pentru ca este mai aproae de Delta Dunarii sau alte destinatii.

Totul depinde de bugetul care il ai stabilit. Eu sunt din Constanta, daca ai nevoie de mai multe informatii pot sa te ajut.

Link la postare

vezi ca drumul de la braila la constanta e in lucru.

treci mai bine dunarea pe podul de la giurgeni. e mai in sud de braila.

eu o sa ajung cu 4 prieteni in moldova la sfarsitul lui iulie. poate ne aratati locurile.

Link la postare

Multumesc la toti. Pina cind tripul se amina, la Ucraina va fi un festival de pe data de 16 iulie.

2 Sacal, nici o problema, o sa spui exact cind vii, pot de la vama sa te conduc pina in chisinau.

Link la postare

24 sau 25 iulie, probabil vom trece pe la cantemir sa vizitam ceva, apoi spre chisinau.

ne ar face o mare placere sa ne intalnim cu bikerii din md.

noi organizam o calatorie mai lunga, uite aici detalii:

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.