Mergi la conţinut
giculinisys

poze Transalpina Cu Bune Si Rele ........

Recommended Posts

Eu am fost saptamana trecuta pe traseu si pot spune ca este super. Cel putin pana la Obarsia Lotrului nu ai mari probleme cu drumul. Dupa mai sunt ceva portiuni in care se mai lucreaza la poduri.

De nisip pot spune ca te lovesti daca tragi tare si mergi in curbe ca si cei de la curse. Daca mergi sa te plimbi sa fi relaxat si sa mai admiri si peisajele, eu zic ca nu-ti da batai de cap nisipul.

Oricum merita traseul.....

P.S..... In cabana din spatele tau George am dormit eu. Adica cea din dreptul capului tau..... :photo:

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost saptamana trecuta pe traseu si pot spune ca este super. Cel putin pana la Obarsia Lotrului nu ai mari probleme cu drumul. Dupa mai sunt ceva portiuni in care se mai lucreaza la poduri.

De nisip pot spune ca te lovesti daca tragi tare si mergi in curbe ca si cei de la curse. Daca mergi sa te plimbi sa fi relaxat si sa mai admiri si peisajele, eu zic ca nu-ti da batai de cap nisipul.

Oricum merita traseul.....

P.S..... In cabana din spatele tau George am dormit eu. Adica cea din dreptul capului tau..... :photo:

eu am fost vineri tot la obarsia lotrului si probabil de la basculante sau ploaie era plin de nisip , nu ai cum sa dai in ea ca la curse ca te faci pilaf . dar chiar si pt a merge lejer este destul de periculos . :smile: . ai avut apa calda ???? :thumbup: . am paralizat de frig acolo , noroc cu 2 paturi si pilote ca altfel bagam paracetamoale la greu , dar frumos una peste alta .

Link la postare

Este mult mai varza decat transalpina.

Mai ales pe partea Argesului....gropi si denivelari de te dor toate cele dupa ce iesi la drum drept....

plus ca erau portiuni unde au cazut pietre pe carosabil....

Link la postare

Eu mi-am planificat calatoria pe Transfagarasan la inceputul lui August. Pentru cei care au fost in perioada asta ce ar trebui sa stiu ? Haine groase, costume de ploaie sa imi iau ? De dormit voi opta pentru casute, renunt la ideea de cort, deoarece se aduna prea mult bagaj. Am vreo 500km pana ajung in Cartisoara. Sper sa ne reziste fundurile pana acolo.

Link la postare

La munte nu se stie niciodata.... acum este soare acum incepe si ploua.

Am patit-o eu acum o saptamana pe transalpina si transfagarasan.... am scapat de ploaie ca prin urechile acului

Am facut poze la Balea lac cu soare frumos si in 10 min s-au adunat norii. Am plecat si dupa 10 min de mers pe motor m-am oprit. In urma mea deja veneau masinile ude de la ploaia de sus.

Nu-ti trebuie haine foarte groase.. Ideal ar fi ceva de ploaie care sa-l pui repede peste costum,in cazul in care te prinde pe drum

Link la postare

eu am hotarat sa nu mai merg pe transfagarasan . stiu ca asfaltul era ca dupa razboi de la vidraru cam 7 8 km si nu doar acolo , prefer transalpina chiar daca totusi pe transfagarasan e mai frumos . sa o treaca la statut de autostrada si atunci platim intrare in speranta ca o sa mai buna si statul mana la reparat drumurile care au probleme grave . o sa avem probleme atunci cu amenzile ca nu respectam viteza minima :tongue:

Link la postare

Nu-i bai de drum, babutei mele ii place sa ii sara dintii din gura pe drumurile patriei. Oricum idea e sa mergem in regim de turisti, gen turisti cu coliere de scoica si flori de prin insule :)) si nu de "raceri". Anul trecut am prins vreme exceptionala pe Ceahlau si in Borsa pe Muntii Rodnei, sper sa am parte si anul acesta. Multumesc oricum pentru informatiile pretioase, cert e ca voi mai intreba lumea si luna asta, poate mai capat informatii noi. Cine stie, poate pana ma duc eu, trag astia un covor de asfalt nou. :P

Link la postare

anul trecut 80 km de la Iacobeni si pana in Campus Borsa am facut 2 ore. Ma ascundeam in cratere. Cei mai castigati erau localnici dotati cu masini de teren pe care aveau montate cauciucuri super de mari, uriase si care treceau deasupra lor fara nici o problema. Toate gropile parca erau desenate, asezate sub forma de triunghi din care era imposibil sa nu cazi intr-una. Pe atunci credeam ca rup motorul in doua. Furca fata nu umblasem niciodata la ea si era varza. Anul asta e trasa la linie. Sa vedem daca isi scoate banii bagati in ea. :P

Link la postare

o sa punem cauciucuri de dirt bike curand ca sa putem merge la o bere undeva la racoare....

ceva poze de la zarnesti si in drum catre .si pt cine vrea sa mearga la acea cabana se sta foarte bine zona e foarte frumoasa , si la 1 km exista si o pista de dirt bike , echitatie etc .

post-33810-0-57236400-1341507591_thumb.j

post-33810-0-64381300-1341507624_thumb.j

post-33810-0-08314900-1341507656_thumb.j

post-33810-0-92638400-1341507683_thumb.j

post-33810-0-51476100-1341507715_thumb.j

post-33810-0-83206700-1341507740_thumb.j

post-33810-0-96026500-1341507760_thumb.j

post-33810-0-86209900-1341507784_thumb.j

post-33810-0-52760900-1341507811_thumb.j

post-33810-0-93870400-1341507836_thumb.j

post-33810-0-42202100-1341507879_thumb.j

Link la postare

Un sfat prietenesc: evitati weekendul. Nu cred ca va puteti bucura de peisaj daca mergeti bara la bara. Un amic a avut un moment memorabil cand un sofer de doi bani a omorat motorul in mijlocul uneia din cele mai abrupte curbe de sub pasul Urdele si s-a trezit ca magaoaia din fata lui a inceput sa alunece catre el.

Link la postare

Am facut Transalpina luni. Vremea a fost super ok. Nu a fost aglomerat. Se mai lucreaza pe mici portiuni. Am plecat din Novaci si am cotit-o spre Voineasa-Sibiu. Motociclisti din Romania ii puteai numara pe degete, in schimb cei din Polonia impanzeau drumul. Am prins senin, prin urmare m-am putut bucura la maxim de peisaj.

Link la postare

eu cand am fost am fost in weekend si nu era deloc aglomerat , sper ca au mai terminat cu reparatiile , era plin de nisip si pietris peste tot .

deci cine vrea sa ne adunam la un traseu ????????? ca acum vine vremea rea si o sa bagam plimbare doar pe stander prin garaje

Link la postare
Guest
Comentezi ca oaspete. Dacă ai un cont, te rugăm să te autentifici.
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.