Mergi la conţinut
  • 0
2oo

De Ce Nu Ne Vad? (Demonstratie)

Întrebare

Se stie ca cea mai frecventa cauza de coliziune in intersectii e faptul ca cei care fac la stanga nu observa motociclistul care le vine din fata. Pur si simplu il ignora complet. Aparent, de neinteles cum nu vezi motorul apropiindu-se spre tine...

De fapt, noi toti, coducatori auto si moto deopotriva NU observam ceea ce nu ne intereseaza cand suntem in miscare. Creierul uman nu vede decat ceea ce se asteapta sa vada si OMITE sa perceapa elemente majore care trec prin fata ochilor dar care nu sunt de interes in acel moment.

Cu alte cuvinte, NU avem capacitatea de a percepe constient elementele evidente asupra carora nu acordam atentie - chiar daca ele se afla in campul nostru vizual.

Un experiment dezvoltat de un doctor neamt (tesul merge doar in flash...) demonstreaza ca orbirea perceptuala ni se intampla fiecaruia dintre noi. Cam freaky, nu?

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

15 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

Evident. Asa cum e el, testul psihologic e obligatoriu pentru obtinerea permisului. Dar acela e o formalitate, nu e un experiment psihologic :-)

Link la postare
  • 0

Intrebam doar daca , in cadrul testului psihologic se mai testeaza atentia distributiva . Era o vreme cand permisul era un moft sau o meserie ; psihologicul , nu numai ca nu era o formalitate , era eliminatoriu . Printre "sperietori" , se numarau "strungul" , labirintul care se pierdea in "ceata"(multi concurenti credeau ca fotocopia nu e buna :) ) si cel mai interesant era ala cu joy-stik-uri si pedale , unde chiar trebuia sa ai indemanare de motociclist - cei care au avut de-a face doar cu covrigul , cadeau pe capete la asta .

In concluzie , nu se faceau experimente , se dadeau teste pe bune .

Ca o paranteza , in Fr nu se da psihologic si nu ai nevoie de vizita medicala ; tat boboru' are dreptul (dreptul!!!!) sa conduca un vehicul , ptr ca de asta depinde integrarea lui , munca , impozitul , consumatorismul... da' macar astia au sosele , nu drumuri .

Link la postare
  • 0

Super tare testul. Nici nu mi-am dat seama de schimbari,absolut niciuna....

Asta explica de ce nu ne vad soferii....daca fumeaza,vorbesc la tel, mai trag si de volan.....pt noi nici nu mai are creier cu care sa se mai gandeasca si la noi...

Link la postare
  • 0

Evident. Asa cum e el, testul psihologic e obligatoriu pentru obtinerea permisului. Dar acela e o formalitate, nu e un experiment psihologic :-)

Formalitate? Glumesti, stiu pe cineva care nici macar nu l-a dat, i-a lasat instructorului 50 de lei pentru psihologic si s-a trezit cu foaia in dosar.

Link la postare
  • 0

Cu alte cuvinte, NU avem capacitatea de a percepe constient elementele evidente asupra carora nu acordam atentie - chiar daca ele se afla in campul nostru vizual.

Un experiment dezvoltat de un doctor neamt (tesul merge doar in flash...) demonstreaza ca orbirea perceptuala ni se intampla fiecaruia dintre noi. Cam freaky, nu?

Incredibil. Intr-adevar, "galbenele" dispar... E freaky de tot de tot, daca iti imaginezi ca noi suntem punctele galbene....

si e misto site-ul tau, l-am trecut in blogroll. :drinks:

Link la postare
  • 0

Stiu si eu instructori care colaboreaza ca un psiholog si dai banii ai ai testul in dosar...sunt foarte multi are fac asta. Sa nu mai zicem de analizele medicale.....aceiasi poveste

Link la postare
  • 0

Interesant testul! L-as incadra mai mult in categoria iluziilor optice ce tin de complementaritatea culorilor si deci cred ca este putin tras de par exemplul, insa poate fi folosit pentru a intelege unele interpretari si reactii ale creierului.

Cu privire la ceea ce spunea initiatorul topicului. Cum ne facem vazuti celor care vireaza stanga in intersectii? Teoretic, simplu! Se reduce viteza pana la evitarea oricarui pericol. Sa poti opri in cazul in care soferul iti taie calea. Practic, complicat! Singurul incident in care am fost vreodata implicat, a fost in momentul in care cel care intorcea prin scuar, se uita la mine, oprise si isi manifestase intentia de a ceda trecerea, dupa care mi-a intrat in fata. Eu am redus viteza pana cand am fost sigur ca: 1 reduc viteza, 2 m-a vazut, 3 imi cedeaza trecerea... dar nu a fost sa fie asa... El se uita la mine si se gandea la... altceva.

Acestea sunt situatii si mai periculoase. Cand iti taie calea un batranel, o fufa cu telefonul la ureche, un manelist cu orchestratia la maxim, te mai gandesti ca trebuia sa identifici pericolul, sa evaluezi mai rapid eventuala situatie nefavorabila. Dar cand se uita cate unul fix in ochii tai, esti indus in eroare mult mai usor. Ai impresia ca va opri, ca te-a vazut, ca ai un far aprins, chiar daca nu esti masina... totusi trebuie sa te vada. E!!! Nu te vede, nu se gandeste, nu e atent si te baga in spital, mormant, iti lasa copiii fara tata...

Astazi am facut o plimbare usoara, Bucuresti-Giurgiu si retur... Inca observ ca soferii se sperie cand apare o motocicleta "din senin" langa ei. Rutina ii face sa evalueze situatiile dupa obisnuinta lor. Si in 99% din situatii ei au de-a face cu camioane, autobuze, tiruri, Logan-uri sau cateva masini ceva mai rasarite... un BMW (aia care se mai iau la liniute cu noi, ca sa arate pirandelor ce masini au si dupa ce schimbi a I-a si a II-a daca te uiti in oglinda ii vezi ca plang :good: ) Asa-deci, ca la ei semnul cedeaza trecerea are o conotatie strans legata de ceea ce se asteapta sa le vina pe sensul cu prioritate. In niciun caz nu se asteapta sa treaca nava Eterprise cu 9.5 warp. Deci "taximetristul" care isi petrece viata pe sosea, mai opreste la o shaorma, fumeaza cateva tigari si asculta o manea clasica va acorda prioritate doar la cel care are maxim 20-30 metri de el. Ca are experienta, se mai si grabeste incet si e si cunoscut intre baietii de cartier si fufele de bordel. Pe de alta parte designerii de scutere au facut in asa fel incat un scuter care abia se taraie sa semene foarte bine la lumini cu o motocicleta de 150cp si pe ideea "dai cu banu" sau cu zaru', ca la barbut (alta socializare taximetreasca), melteanul spune "o fi vr'un scuter!" si se baga in fata ta. El nu are experienta sa vada macar din tremuratul farului pe sosea ca Rossi vine cu 250 km/h, ca si asta a vazut aseara pe Digi Sport cursa de la Laguna Seca si il mananca palma dreapta... Si uite asa, unul se duce la parnaie, altul la groapa... Unii spun ca e de vina taranul cu covrigul, altii ca nebunul donator de organe si pana la final nu mai conteaza cine are mai multa dreptate, ci ramane numai suferinta...

Si de-asta va spuneam... vedeti cat conteaza sa fii nebun de precaut?

Incercati sa luati cele scrise ca pe un pamflet :stinker: iar daca gasiti ceva util, m-as bucura :yahoo:

Link la postare
  • 0

Astazi am facut o plimbare usoara, Bucuresti-Giurgiu si retur... Inca observ ca soferii se sperie cand apare o motocicleta "din senin" langa ei.

eu ma sperii cand apare o motoreta langa mine "din senin"

in weekend m au enervat la culme niste scuteristi. eram pe moto , stateam in coloana la 40, se bagau si prin stanga si prin dreapta mea, pentru ca eram mai mic decat o masina, cand coloana marea ritmul la 60 eram fortat sa ii depasesc si tot asa... problema e ca ma streseaza sa am ceva care se misca pe langa mine.

azi am tresarit ca am auzit o moto , l am vazut in oglinda , m am asigurat intr o intersectie mica, m am uitat in oglinda si nu mai era, dar il auzeam, si pana l am vazut pe dobitoc , o fractiune de secunda, eram ingrijorat ca nu stiam unde e, stanga sau dreapta?

cand sunt in masina, desi ma uit din placere dupa motociclete, mi se intampla frecvent sa nu ii vad , sa ii aud, sa ii caut, si sa nu am timp sa ii vad.

cand sunt cu motocicleta ma gandesc ca in masina din fata pot fi eu, sau cineva mai putin atent si preocupat de motociclete.

legat de faza clasica "se uita la mine si totusi mi a taiat calea" eu tind sa o interpretez astfel : se uita, vede spatiu liber si realizeaza ca ar avea timp sa treaca. impulsul de a trece lucreaza. totusi este ceva care nu e masina si il deranjaza la ochi. nu e masina, ramane cu ochii la curiozitate , pana isi da seama ca e motocicleta e deja in intersectie uitandu se, in subconstient mirat, la tine.

asta tind eu sa cred ca se intampla

Link la postare
  • 0

Si asta este adevarat gaxel !

Probabil ca in afara mersului oarecum preventiv, nici nu am intalnit multe situatii periculoase. Iata o istorie proaspata, acum vreo doua dimineti:

Plecand spre serviciu, la un semafor intalnesc alta motocicleta, tot o vitezana. Ne strecuram printre coloane, ajungem in fata si la culoarea verde plecam. El ceva mai vioi, eu la cativa metri in spate, lateral dreapta. Amandoi pe banda 2, caci pe unu erau niste lucrari. Nu cred ca schimbam bine a II-a, a III-a si din dreapta, un domn iese cu masina pentru a vira stanga, pe sensul opus noua. Dar cum iese? Se uita inspre noi si ca si cum nu ar veni nimeni (probabil ca a vazut masinile care evident, ramasesera mai in spate) sau ca si cum ar fi suficient timp, se baga pana pe banda noastra, a II-a si opreste perpendicular pe ea, caci de pe sensul opus venea colana lunga de masini. Multi procedeaza asa cand e aglomeratie. Blocheaza o banda si asteapta pana le face careva loc, desi politicos ar fi sa nu te bagi pana nu se raresc si din partea cealalta cat de cat. Fireste ca sunt si locuri in care daca nu esti putin "nesimtit" imbatranesti acolo, dar vorbim de celelalte situatii. Acum, ca sa revin, mi-am pus intrebarea: Nu vezi o motocicleta, dar doua? Cu faruri aprinse, macar ca semanau cu o masina... Expresia omului de la volan era complet relaxata, caci dupa ce s-a infipt, privea in partea opusa spre a se asigura... Baiatul cu celalalt motor a franat ceva mai puternic, dar a lasat-o sa curga spre masina, probabil in ideea de a-l speria putin pe sofer, sa realizeze ca nu a procedat bine. Personal, nici nu cred ca ne-a remarcat, dar sa se mai sperie !!!

Fereasca Dumnezeu de situatii stupide.

Cu privire la scuteristi... Am intalnit atatia care "mi-au dat clasa" si care au facut ceva in motorul meu, caci ei au mers mult mai repede si s-au bagat mult mai rapid printre masini... e adevarat, in mod inconstient, dar ce mai conteaza cand l-ai facut pe unul cu miarul ? De multe ori incetinesc si raman in coloana, doar sa se duca si sa se linisteasca, sa nu ii am pe constiinta. Altii incearca cu masina sa-ti dovedeasca ca nu esti suficient de rapid. Fiecare dupa mintea pe care o are... sau nu...

Ieri am intalnit un sofer simpatic, probabil si motociclist, care m-a protejat incetinind pe banda doi, in dreptul unui dispozitiv de irigatii care o luase razna si stropea pe sosea. I-am multumit si am fost multumit sa observ ca unii soferi ne vad din timp si chiar au grija de noi... doar suntem pe cale de disparitie... sau extinctie... :clap:

Link la postare
  • 0

I-am multumit si am fost multumit sa observ ca unii soferi ne vad din timp ...

We are not alone, yes!

Contrar prejudecatilor, majoritatea soferilor sunt destul de toleranti cu chestiile pe doo roti, atata timp cat le vad.

Eu asta simt in trafic: o data ce te-au observat, te lasa in fata, iti fac loc intre benzi etc. Sau poate e simpatica motorishca mea :)

sunt si cei care vor sa o puna de-o liniuta la semafor: ambaleaza el...ambalez si eu....baga el treapta intai....ma incordez si eu mai tare in sa...da el cate juma de metru in fata...ma dau si eu...si cand se face verde!!!...il laaas sa se duca cu scartait de roti...si eu plec frumos cu 20 la ora... :)))

pana la urmatorul semafor...unde el se pune in rand iar eu trec linistit in fata, sa ma joc cu urmatorul fraier...aa...asta...shumahar. :))

Link la postare
  • 0

si cand se face verde!!!...il laaas sa se duca cu scartait de roti...si eu plec frumos cu 20 la ora... :)))

pana la urmatorul semafor...unde el se pune in rand iar eu trec linistit in fata

si eu procedez cam la fel; e uimitor cat de penibili sunt astia - personal, nici cu douazeci la ora nu plec la verde. de obicei, nu plec deloc cand ma confrunt cu d`astia; decat dupa cateva secunde... :-)))

Contrar prejudecatilor, majoritatea soferilor sunt destul de toleranti cu chestiile pe doo roti, atata timp cat le vad.

Este adevarat. Pe de alta parte, uneori intalnesc soferi care cu toate ca te vad, cauta cu tot dinadinsul "sa te faca" - n-ar fi o problema dar cauta sa faca asta fortzand nota cu orice pretz. Din fericire, nu-s multi.

Saptamana trecuta: plec de la stop intr-un ritm normal, pe o strada cu sens unic si loc liber teoretic de 2 benzi dar numai de o banda in fapt (masini parcate stg/dreapta); ma pomenesc cu flashuri si claxoane de la masina din spate, ce m-a ajuns din urma; vrea sa-i fac loc. ii arat ca nu am unde; dealtfel, in fata mea mai erau masini ce mergeau cu cca 40-50, nu aveam pe unde le depasi in sigurantza asa ca mergeam in ritmul lor; flashurile si claxoanele nu contenesc si profitand de 3-4 locuri de parcare neocupate, masina ma depaseste intr-o mare tromba (de foarte aproape, bineinteles) si se aseaza in fata mea, fortzand intrarea. la primul stop, dau sa ma strecor prin stanga ei. era loc. ma vede (o vad ca ma vede) si ma blocheaza, aproape lipindu-se de masina stationata la stop in stanga ei.

era o cucoana. satena.

dau inapoi din piciorushe si o ocolesc prin spate, aveam loc; cand sa trec pe langa ea, de unde se lipise de masina din stanga, ia viraj total dreapta si ma blocheaza iarasi... ei bine, i-am pliat in acest caz oglinda. dar cu grija, ca nu sunt vandal... m-am uitat la ea cu atentie apoi, ramanand in dreptul ei. mu mai avea unde sa vireze din cauza masinii din fata ei, de care aproape ca se lipise... o vedeam cum urla. i-am spus doar sa circule civilizat... ea urla. de neputintza, de nervi, de prostie... fireste ca mi-am vazut apoi de drum; taind, e drept, putin spatiu verde... :yahoo:

din pacate insa, acesti oameni dezechilibrati sunt uneori partenerii nostri de drum. o dobitoaca de acest gen ne poate nenoroci oricand, de aceea trebuie ochii`n saispe, mereu...

Link la postare
  • 0

Torusi, mi-e greu sa cred ca nu ne vad. Cei mai multi avem faruri puternice, xenon, etc... Eu vad ce vine din fata, de fiecare data cand fac stanga. Eu decid daca si cand trec. Oricum, pe moto, intotdeauna reduc viteza si aprind faza lunga la intalnirea cu masini care fac stanga. In cca. 50% din cazuri acestea trec oricum si trebuie sa franez. Asta e! Sunt intreg si merg mai departe... Va doresc la fel!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.