Mergi la conţinut
  • 0

Viitoare Incepatoare


blackdevil1

Întrebare

Buna,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii?

As vrea sa incep si eu scoala de moto si nu stiu exact care ar fi mai buna. Adica sa nu ne chinuie, dar nici sa nu facem nimic. Am o amica care a facut la Louis acum un an si ceva si cica era cat de cat ok, A facut cineva de curand aici scoala?

Am mers pe moto ca pasagera doar o data si a fost superfain. Acum nu stiu daca asta este suficient ca sa ma apuc de scoala.

Carnetul de B il am de un an si nu am avut probleme in trafic.

Am vazut ca sunt foarte multe informatii pe aici, dar nu stiu exact de unde sa incep sa citesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

Buna,

Cine ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii?

Am vazut ca sunt foarte multe informatii pe aici, dar nu stiu exact de unde sa incep sa citesc.

Salut si bine ai venit pe probike! Sectiunea "incepatori" este destul de generoasa, timp sa ai...

O sugestie: incepi de-aici: http://www.pro-bike....ai-am-de-trait/

Despre multe chestii ce te pot interesa poti citi in sectiunea asta: http://www.pro-bike..../36-incepatori/

Nu te gandi ca vei invata prea mult la scoala moto, vei invata doar cat sa-ti iei permisul, in rest de tine depinde totul (si de prietenii motociclisti ce-i ai - ei te pot influenta in bine ori in rau, dupa caz...). Bafta si ia-o incet...

Cand ai timp, poate iti vei face si o mica prezentare, aici: TOPICUL dedicat prezentarii personale a noilor veniti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am mers pe moto ca pasagera doar o data si a fost superfain. Acum nu stiu daca asta este suficient ca sa ma apuc de scoala.

Puteai sa mergi si de 10 sau de 20 de ori, la fel cum puteai sa nu mergi niciodata. Este diferenta mult prea mare intre cele 2 sei, ca sa conteze faptul ca ai mers ca pasager de nu stiu cate ori. Ok, daca ai fi mers zeci de mii de km ca pasager, mai stateam de vorba, da asa nici nu se pune problema de a intelege ceva din ceea ce inseamna motociclismul din plimbari ocazioanale.

Tre' sa vrei sa te apuci de moto si nimic mai mult, si o sa vezi atunci daca ce ai simtit pe saua din spate, o sa regasesti pe cea din fata.

E bine ca ai experienta de trafic cu masina. Asta evident, o sa te ajute.

In rest...incepe cu o motoreta mica, si nu neglija echipamentul.

iar vis-a-vis de info, poti sa intrebi exact ce te intereseaza.

:good:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Buna,

Sa stii ca mersul in spate nu se compara cu mersul in fata. Dupa o singura plimbare nu cred ca ai putut sa iti faci o parere despre motociclism. Intr-adevar este foarte frumos: senzatia de libertate, mersul in grup, faptul ca poti sa te strecori (nu iti recomand ca incepator dar totusi). Dar exista si dezavantaje: in medie 3 luni pe an nu poti merge datorita vremii, trebuie sa te cari peste tot cu echipamentul si cand te va prinde prima ploaie vei cobori toti sfintii... Pe de alta parte motocicleta este mai tehnica (cine isi unge lantul sau isi face revizia singur stie) si mai greu de condus decat o masina. Cat despre scoala poti incerca la mai multe. Eu am facut la autogeneral si instructorii au fost ok, motocicletele mergeau bine cu toate ca erau de 200 si ceva no-name. Cauta o scoala cu poligon in zona unde locuiesti ca sa poti sa inveti relaxata si nu sa fii stresata dupa o ora de mers cu masina in trafic. Majoritatea scolilor fac pe poligon la Ilioara dar sunt si unele ce au poligon propriu (de ex. C&I il are in spatele Garii Obor). Mai uita-te pe forum la sectiunea incepatori sau poti citi carti cum ar fi : "The Complete Idiot's Guide to Motorcycles" , Nu, nu fac nicio aluzie.

Bafta si sper sa ne vedem pe doua roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Va multumesc pentru raspunsurile prompte.

Cu partea tehnica am incurcat-o. Acolo chiar ca ma incadrez la studierea "Complete Idiot's Guide".

O sa incep sa citesc cat mai mult din ceea ce mi-ati sugerat, si pe masura ce parcurg informatiile ma decid ce si cum, eventual intreb.

Cauta o scoala cu poligon in zona unde locuiesti ca sa poti sa inveti relaxata si nu sa fii stresata dupa o ora de mers cu masina in trafic. Majoritatea scolilor fac pe poligon la Ilioara dar sunt si unele ce au poligon propriu (de ex. C&I il are in spatele Garii Obor). Mai uita-te pe forum la sectiunea incepatori sau poti citi carti cum ar fi : "The Complete Idiot's Guide to Motorcycles" , Nu, nu fac nicio aluzie.

Bafta si sper sa ne vedem pe doua roti.

Asta cu poligonul in zona e super, nu ma gandisem.

Nu te gandi ca vei invata prea mult la scoala moto, vei invata doar cat sa-ti iei permisul, in rest de tine depinde totul (si de prietenii motociclisti ce-i ai - ei te pot influenta in bine ori in rau, dupa caz...). Bafta si ia-o incet...

Am avut experiente destul de neplacute cu scoala auto in legatura cu nivelul de invatare, asa ca de aia vreau sa fiu precauta de data asta.

Buna,

Sa stii ca mersul in spate nu se compara cu mersul in fata. Dupa o singura plimbare nu cred ca ai putut sa iti faci o parere despre motociclism. Intr-adevar este foarte frumos: senzatia de libertate, mersul in grup, faptul ca poti sa te strecori (nu iti recomand ca incepator dar totusi). Dar exista si dezavantaje: in medie 3 luni pe an nu poti merge datorita vremii, trebuie sa te cari peste tot cu echipamentul si cand te va prinde prima ploaie vei cobori toti sfintii...

Da, senzatia de libertate nu se compara cu nimic. Dar citind si restul, parca se duce ceva din senzatia asta.

Am ce face in timpul liber acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

nu e f important,

ce nu e f important?

'A Twist Of A Wrist' e o biblie a oricarui motociclist, pe mine m-a ajutat mult, chiar daca latura sportiva a motociclismului ma intereseaza mai putin...

si cristi, te asteptam si pe tine cu o scurta prezentare personala in TOPICUL dedicat prezentarii personale a noilor veniti... de care Vespa ai? am avut si eu una... o ET2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

eu am facut scoala cu elit moto, anul trecut. ii gasesti in poligon la Ilioara, sau pe site. nu stiu daca sunt mai buni sau nu ca altii, dar eu am fost multumit de ei. Baietii sunt ok, Claudiu chiar te invata niste lucruri si ai ocazia sa incerci cateva motoare de categorii si putere diferite, iti poti face o vaga idee si cu ce ti-ar place sa mergi.

cum ti-au spus si ceilalti, in scoala o sa inveti sa faci traseul in poligon cat sa treci de garcea si sa iei categoria.

sa mergi pe strada vei invata apoi singura. citeste ce ti-au spus cei de aici. si sa o iei incet, cu un motor mic la inceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

ca si micla, tot la elit moto am facut si eu si am ramas cu aceeasi impresie buna.

pe undeva prin forum e un topic mai vechi (de prin 2010; vechi dar actual) in care oamenii povestesc despre scolile lor, cu bune si rele... au postat si instructori moto acolo... e interesant de citit.

din pacate nu-i mai gasesc link-ul. daca-l gaseste careva, sa-i dea fetei un link...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Bine ca ti-a placut ca pasagera, eu am un prieten care de fiecare data cand ii zice o fata sa o duca cu motoru' iese din oras si o duce cu 180-190 iar pe curbe se apleaca la maxim cu o yamaha r1. Cand se dau fetele jos isi jura ca nu se mai urca niciodata pe motor. In schimb eu luna viitoare dau poligonul si dupa ce imi iau motor vreau sa o injectez si pe prietena mea cu acest virus frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Bine ca ti-a placut ca pasagera, eu am un prieten care de fiecare data cand ii zice o fata sa o duca cu motoru' iese din oras si o duce cu 180-190 iar pe curbe se apleaca la maxim cu o yamaha r1. Cand se dau fetele jos isi jura ca nu se mai urca niciodata pe motor. In schimb eu luna viitoare dau poligonul si dupa ce imi iau motor vreau sa o injectez si pe prietena mea cu acest virus frumos.

Am mers ca pasagera cu o amica pe o Ninja de 250. A fost superok toata plimbarea. La fiecare oprire ma intreba cum sunt. Plus ca inainte sa ma ia, mi-a facut un instructaj serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...