Mergi la conţinut

Accident


z1000

Recommended Posts

Ieri 25.07.2005 am iesit la plimbare cu motoru - MARE GRESEALA !

O duduie de 19 anisori iesita la plimbare cu masina nou - nouta Hyundai (cred ca Santa - Fe) ) se trezeste sa ia o curba pe sensul meu de mers(opus)

peste linia continua , neobservandu-ma.

Urmari : - accident nasol

- moto SUZUKI GSX R 1000 DIN 2001 cu 18000 km - PRAF

- EU LOVIT ,ZGARIAT , ECHIPAMENT DISTRUS (bine ca am avut)

- 7 zile ingrijiri medicale

- masina putin zgariata pe stanga

Vinovat in opinia politiei EA - amenda 250000 lei. EA a mentionat pe Procesul Verbal de la Politie ca nu a trecut de axul drumului dar totusi mi-a dat asigurarea obligatorie incheiata la Omniasig Asirag .

Daune la moto conform notei de constatare a daunelor: - janta fata , discuri si etriere fata ,aripa fata , telescoape,crena fata , far ,semnalizator st. fata ,prize aer , CADRU ,scarite+suport scarite fata spate stanga ,carena spate , carena laterala stanga,ochelar telescoape fata ,CADRU SPATE ,schimbator viteze ,carena inferioara fata - NECESITA INLOCUIRE .Rezervor , oglinda stanga -necesita reparatii.

A ramas neatins : motor , cutie viteza ,roata spate ,carena dreapta ,semnalizatoare si scarite dreapta si alte maruntisuri .

ROG SFATURI PT. CE AM DE FACUT MAI DEPARTE !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu pare rau sa aud ca ai necazuri... in ce stadiiu mai esti?> sa stii ca din ce am auzit pana acum pe astia de la circulatie ii cam doare la bashketi de motoare. adik te si lupti cu morile de vant, pt ca daca fata e de calibru mare(santa fe doar ca a luat permisu) taticu a avut grija sa shpaguiasca pe toti labagii de la cel care a facut procesu verbal pana la procuroru care iti va instrumenta cazul, si cum pe rol sunt mii de cazuri mai serioase, cu arestari preventive si cu termene mai stranse decat al tau(unde serioase sunt pagubele materiale si nu zilele de ingrijiri medicale, adik intrii doar la lovire nu vatamare corporala) osa te joace 'la teremen'.

caz concret noiembrei 2004 sambata seara pe ion mihalache iese una cu un mini cooper(era mai coapta cica la vreo 24 de ani) eu mergeam cu un amic, el pe un gpz500. gagica pleaca fara sa se asigure(noapre si cu ochelari de soare ca nu era fardata) si il scoate pe amicu meu pe linia de tramvai, asta ii taie calea ii pune doua frane si se intoarce si ii arata :fuck: ... se incinge tarata in don'shoara,(tovarashu nici nu ia dat gaz sa o lase cu ochiiin soare) si tipa il depaseste pe dreapta si il tranteste(cu tot cu sormea care mergea in spate). nu a oprit, eu am oprit s vad daca sunt in regula.

morala: el 3zile de ingrijiri ea 12, motor: capacul de la pompa de apa futut carena stanga sparta scarite + suporti muci, si o casca buna de dat la gunoi. nici pana azi nu sa intamplat nici macar o infatisare. gagica are bani si un penalist tare, a shpaguit politie procurr, tot ce se poate, iar pe unde sa invartit si sa dus toti care au citit dosarul au zis'desi ai dreptate motoru nu ti-l face nimeni' si asa a fost, cel putin pana acum, si daca atunci cand era cald incidentu nu a facut nimic snt 100% sigur ca nu se va face vreodata.

imi pare sincer rau si sper ca macar tu sa ai mai multa bafta. oricum zii mrsi ca ai scapat intreg ca cu o vita ca asta puteai sa o patesti mai rau sa te schilodeasca Doamne fereste, sau poate chiar mai rau.

in orice caz cu asigurarea ei nu cred c faci vreo branza ca nu acopera service moto(sau nu au contrate cu asa ceva... oricum e un chitibush)

MULTA MULTA BAFTA, si mai mult noroc data viitoare si mai da o vorba daca se intampla ceva notabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare pacat ce s-a intamplat, e plin de dobitoci (sexul e mai putin important)

Din cate stiu eu, daca politia a declarat-o vinovata si tipa ti-a dat asigurarea, daca ea nu revine asupra deciziei (adica sa se judece cu politia), poti sa ridici asigurarea.

Daca ea se judeca cu politia si castiga (iese nevinovata) atunci n-ai alta solutie decat sa o dai TU in judecata si sa-ti recuperezi pagubele. Adica iti repari motorul pe banii tai si cu facturile o dai in judecata pentru recuperarea daunelor.

Ar trebui sa mergi cat mai repede la soc. de asigurari si sa te interesezi cu ce trebuie sa te prezinti. Asa cum zicea cineva mai sus, ma indoiesc ca au contract cu vreun service de motoare. Probabil ca va trebui sa scoti banii din buzunar si sa te prezinti apoi la asigurare cu TOATE FACTURILE DE PE PIESE SI MANOPERA (aia s-ar putea sa fie partea grea, nu poti sa cumperi piese la negru)

Daca faci rost de-o pila la Omniasig, (da trebuie sa fie mare) poate poti sa vezi banii si in avans.

Bafta si sa o repari repede!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la firma de asigurari cu oferta de preturi pt. piese de la Suzuki

9800 euro si au spus ca ma incadrez la dauna totala , deci urmeaza sa primesc

~ 7600 euro la finalizarea dosarului(dupa ce e finalizat la Oradea trebuie trimis la Bucuresti pt. a se aproba dauna totala ~ 4 saptamani si apoi 30 de zile termen de plata).Trebuie sa astept 16 - 17 zile sa vad daca a depus tipa vre-o contestatie la politie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal. Imi pare rau pentru ce s-a intamplat. Vezi ca firma de asigurari trebuie sa plateasca daune totale. Conform legii numai daca daunele depasesc 900.000.000 (9 sute de milionane , ai citit bine), firma nu trebuie sa mai plateasca. O sa incerce sa te abureasca cu 15-20 mil ca sa taci din gura si o sa te puna pe drumuri, insa trebuie sa faci scandal mare. Asta o stiu de la cineva care chiar lucreaza in domeniu. Daca vorbesti si cu un avocat si e ceva diferit da-mi te rog un mesaj.Daca am dreptate, bafta si drum uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la firma de asigurari cu oferta de preturi pt. piese de la Suzuki

9800 euro si au spus ca ma incadrez la dauna totala , deci urmeaza sa primesc

~ 7600 euro la finalizarea dosarului(dupa ce e finalizat la Oradea trebuie trimis la Bucuresti pt. a se aproba dauna totala ~ 4 saptamani si apoi 30 de zile termen de plata).

Trebuie sa astept 16 - 17 zile sa vad daca a depus tipa vre-o contestatie la politie ?

<{POST_SNAPBACK}>

banuiam ca intri la dauna totala. intrebarea e: epava ramine a ta sau o iau cei de la asigurari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...