Mergi la conţinut

Galati-Bicaz Si Prin Zona


Recommended Posts

Ma pregatesc pentru acest traseu sa-l fac in 3-4 zile cam asa si 3 nopti cazare. Daca poate sa imi mai dea cineva ceva detali despre ce pot vizita pe unde sa merg mai bine ceva recomandari pentru cazare... ii multumesc foarte mult. Planuiesc pe data de 15 sa merg daca vremea e buna. O sa merg pe la Adjud-Tg. Ocna- Gheorgheni-Lacul Rosu-Durau-Lacul Izvorul muntelui sa inconjor lacul si spre Piatra Neamnt si acasa. Sau mai vad in functie de timp pe unde sa mai merg/stau. Traseul va fi acesta deocamdata: http://goo.gl/maps/7k3y9 nu e chiar batut in cuie intorsul. Parca nu as mai vrea sa merg pe la Tecuci-Adjud-Tg Ocna dar alt traseu nu prea vad, zic ca tot l-am facut.

Si bineinteles singur merg si asa as vrea, daca ma gasesc cu cineva pe traseu.. nu ma deranjeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din propria experienta pot sa-ti dau cateva detalii.de la Comanesti pan'aproape de bicaz drumul e cam nasol dpdv calitativ(exceptand cateva portiuni!)dar daca nu ai mai facut acest traseu pot sa-ti garantez ca de la gheorgheni la bicaz (in prima faza) ai ce vedea!si asta fara sa te abati de la drum!iar drumul....numai curbe!(cum ne place noua!)de la bicaz (din ce vad eu o sa o iei pe "axial" cum i se mai spune drumului) spre durau e cam jale!mergi fix pe la poalele ceahlaului dar calitatea drumului e nasoala rau!de la poiana teiului/largului drumul e bunicel iar peisajul e chiar fain!ar mai fi o varianta de aici spre targu neamt.daca ai timp poti vizita cetatea neamtului,casa lui creanga,parcul vanatori(ala cu zimbrii)plus vreo 5-6 manastiri destul de cunoscute, insa traseul e cam plictisitor.in rest km la greu!

toate astea repet sunt doar din ce am vazut eu!sigur sunt mult mai multe de vazut!daca te mai pot ajuta da un semn!numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru info, sa stiu la ce ma astept barim. o fi drum rau dar e frumos. Nu cred ca am timp si ptr manastiri acum, ar mai trebui o zi, poate as avea dar inca nu stiu sa vad, as vrea sa mai merg pe la acele manastiri ca nu am mai fost de peste 17-18 ani cu scoala... si cetatea neamntului as vrea, dar poate alta data. Nu vreau sa fiu nici pe fuga sa merg mai mult incontinu, vreau sa si savurez privelistea... Sa gasesc si locuri de cazare si mai ieftine ar fi foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma pregatesc pentru acest traseu sa-l fac in 3-4 zile cam asa si 3 nopti cazare. Daca poate sa imi mai dea cineva ceva detali despre ce pot vizita pe unde sa merg mai bine ceva recomandari pentru cazare... ii multumesc foarte mult. Planuiesc pe data de 15 sa merg daca vremea e buna. O sa merg pe la Adjud-Tg. Ocna- Gheorgheni-Lacul Rosu-Durau-Lacul Izvorul muntelui sa inconjor lacul si spre Piatra Neamnt si acasa. Sau mai vad in functie de timp pe unde sa mai merg/stau. Traseul va fi acesta deocamdata: http://goo.gl/maps/7k3y9 nu e chiar batut in cuie intorsul. Parca nu as mai vrea sa merg pe la Tecuci-Adjud-Tg Ocna dar alt traseu nu prea vad, zic ca tot l-am facut.

Si bineinteles singur merg si asa as vrea, daca ma gasesc cu cineva pe traseu.. nu ma deranjeaza.

Pai la targu ocna chiar la iesire (daca nu ai fost) pozi sa urci pana la manastirea Magura Verde (chiar cum faci stanga inspre slanic moldova se face imediat dreapta si se urca pe dealul ala mai inalt...drumul e foarte frumos pentru moto si poti sa vezi monumentul eroilor...merita 15 minute rupte acolo. Apoi ai putea sa mergi la barajul de la valea uzului...e foarte frumos (Darmanesti se face stanga inspre Valea Uzului). Sa ai grija la drumul pana la Miercurea Ciuc: pana intri in judetul Harghita, drumul este destul de prost; nu neaparat gropi dar denivelari destul de mari care iti cam rup suspensiile, si multe masini le ocolesc si sa nu te trezesti ca mine in curba cu unu in fata mea da am zis ca atat mi-a fost :excl:. La gheorgheni sa treci pe la bbmoto ca deobicei mai au chestii fainute la reduceri si nu le au mereu pe site (asta daca nu ai ce face). La bicaz si in jurul lacului drumul este FOARTE prost: gropi si denivelari mari, asa ca daca ai bagaje o sa fie nevoie sa mergi mai incet. Daca ai avea timp ti-as recomanda un traseu alternativ: Mergi la vatra dornei pe suceava-falticeni, si de la vatra dornei o iei in jos pe valea bistritei / cheile zugrenilor pana la lac. Crede-ma se merita. Este un peisaj de vis!!! Si inspre vatra dornei mai ai si pasul Tihuta, si acolo peisajele sunt impresionante. Si in rest pastrezi traseul, doar ca in directia opusa. Ca sa iti faci o idee, am plecat din Vatra Dornei dimineata la ora 10-11, si am ajuns in Onesti pe la 16, si apoi am plecat in bucuresti. Cel putin pana la Onesti am mers pana in 90km/h si cu opriri pe valea bistritei. Daca mai vrei vreun detaliu referitor la drumurile astea just say. Eu am fost pe ele acum 3 sapt (- bucuresti - onesti - miercurea ciuc - sighisoara - agnita - sibiu - transfagarasan -bucuresti -) si acum 2 sapt (- bucuresti - onesti - dorohoi - vatra dornei - bicaz - piatra neamt - onesti - bucuresti -). :scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand crezi ca ajungi la lacul rosu-izvorul muntelui? poate apar si eu pe acolo

pai eu plec de miercuri din Galati si miercuri joi sunt la Lacul Rosu-Cheile Bicazului si plec spre Durau, De la Durau plec vineri spre Lacul Izvorul Muntelui spre Bicaz si sambata dimineata plec spre Galati. Asta daca nu ma abat sa mai stau o noapte si sa vizitez ceva manastiri si cetatea neamntului...

Pai la targu ocna chiar la iesire (daca nu ai fost) pozi sa urci pana la manastirea Magura Verde (chiar cum faci stanga inspre slanic moldova se face imediat dreapta si se urca pe dealul ala mai inalt...drumul e foarte frumos pentru moto si poti sa vezi monumentul eroilor...merita 15 minute rupte acolo. Apoi ai putea sa mergi la barajul de la valea uzului...e foarte frumos (Darmanesti se face stanga inspre Valea Uzului). Sa ai grija la drumul pana la Miercurea Ciuc: pana intri in judetul Harghita, drumul este destul de prost; nu neaparat gropi dar denivelari destul de mari care iti cam rup suspensiile, si multe masini le ocolesc si sa nu te trezesti ca mine in curba cu unu in fata mea da am zis ca atat mi-a fost :excl:. La gheorgheni sa treci pe la bbmoto ca deobicei mai au chestii fainute la reduceri si nu le au mereu pe site (asta daca nu ai ce face). La bicaz si in jurul lacului drumul este FOARTE prost: gropi si denivelari mari, asa ca daca ai bagaje o sa fie nevoie sa mergi mai incet. Daca ai avea timp ti-as recomanda un traseu alternativ: Mergi la vatra dornei pe suceava-falticeni, si de la vatra dornei o iei in jos pe valea bistritei / cheile zugrenilor pana la lac. Crede-ma se merita. Este un peisaj de vis!!! Si inspre vatra dornei mai ai si pasul Tihuta, si acolo peisajele sunt impresionante. Si in rest pastrezi traseul, doar ca in directia opusa. Ca sa iti faci o idee, am plecat din Vatra Dornei dimineata la ora 10-11, si am ajuns in Onesti pe la 16, si apoi am plecat in bucuresti. Cel putin pana la Onesti am mers pana in 90km/h si cu opriri pe valea bistritei. Daca mai vrei vreun detaliu referitor la drumurile astea just say. Eu am fost pe ele acum 3 sapt (- bucuresti - onesti - miercurea ciuc - sighisoara - agnita - sibiu - transfagarasan -bucuresti -) si acum 2 sapt (- bucuresti - onesti - dorohoi - vatra dornei - bicaz - piatra neamt - onesti - bucuresti -). :scooter:

Sunt foarte utile informatile, o sa le notez si tin minte. Daca mai ai si altele ce pot vizita pe acest traseu, sunt binevenite si iti multumesc foarte mult.

Nu as vrea sa ma abat asa mult de la traseu pe la Vatra Dornei, o fi frumos dar poate alta data cine stie sau... Eu vreau sa merg pe acel drum care pleaca de la lacul Izvorul Muntelui spre Durau-Ceahlau si sa stau cazat in acea zona. Daca mai am timp si pot, as merrge si pe la ceva manastiri de prin zona si cetatea neamntului, asta ar insemna sa ma intorc duminica acasa si sa mai stau o noapte cazat undeva prin zona... dar nu cred, o las pentru alta data alt an cu alta ocazie. Daca af fi avut o luna la dispozitie si normal bani, as vizita multe intr-o zona pe multi km patrati...

Inca nu prea stiu cum sa imi organizez traseul pe km/zile ca sa ma incadrez in timp, o sa mai imi planific sa vad.

..

La Poiana Largului e ceva acolo ?

Ma mai gandeam la acest traseu: http://goo.gl/maps/bVl08 zic sa ma duc spre Vatra Dornei pe la Poiana Teiului dar pe unde ma intorc spre Lacul Rosu ca drumul de la Panaci se inchide... pe harta imi da traseu dar nu vad drum pe acolo...

Oricum raman la primul traseu deocamdata... Ca sa vad altele ar insemna sa fac un drum de 2 ori si... alfel nu prea am cum.

O sa ma cazez prima noapte pe la Lacul rosu (daca stie cineva o cazare ieftina) 2a noapte la Durau si apoi la Bicaz Izvorul Muntelui la acele casute pe malul lacului si apoi acasa.

Sau acest traseu... http://goo.gl/maps/hvPeY + ceva abateri de 20-30 km sau mai mut pentru ceva manastiri cred (Sihastria, Agapia etc. )

Sau acesta cu plecare spre Tg Neamnt si intoarcere pe la Ghergheni... http://goo.gl/maps/RWNXa cred ca as vrea pe acesta as avea ce sa vad si tot in 4 zile si 3 nopti. Ce ziceti de acesta ultimul ? As vizita cetatea si ceva manastiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti pot sugera vizitarea varfului Toaca. Anul trecut am fost pe acolo si vreau sa iti spun ca e foarte frumos, Din Bicazul Ardelean ai doua variante, dreapta spre varful Toaca si stanga 25km forestier spre Durau. Te asigur ca ai ce vedea pe aceste doua trasee si ca seara cazi buturuga in pat. :)) (amandoua trasee nu sunt asfaltate)

In Bicazul Ardelean preturile sunt de bun simt, fata de cele de la Lacul Rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu plec joi pe la 10 din iasi la plimbare lacul rosu, bicaz, poiana largului.poate facem o bucata de traseu impreuna.doar ca atelajul meu e cam suparat deca iese de pe asfalt. :sad:

Joi plec spre Durau de la Izvorul Muntelui, poate ne gasim la Poiana Largului sau pe drum spre Izvorul Muntelui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata si excursia, azi am ajuns acasa, nu am vrut sambata sa ma intorc si am mai facut un ocol pe la Slanic Moldova. A fost foarte frumos...

Drumul de la Miercurea Ciuc la Comanesti e super extrem de dezastru, ca peisaje nu e cine stie ce, multe sate deci nu prea merita. Mai bine mergeam pe la Tg Secuiesc si treceam pe la lepsa dar...

Am fost pe acest traseu, prima zi:Acasa-(drum prost pe unele locuri chiar foarte prost, sunt si portiuni bune, dar putine)-Barlad-Vaslui-Roman (intre Vaslui si roman chiar pana la Tg Neamnt e drum cam prost, deci ocoliti)-Tg Neamn-(vizitat cetatea neamntului si ceva manastiri, Sihastria, Seucu, Neamnt, Agapia si ce mai era pe acolo)-Piatra Neamnt-Bicaz (izvorul Muntelui la Baraj unde m-am si cazat la Motel Cristina la casuta si dupa am mers pe jos prin zona pana la baraj si inapoi. A 2a zi: plecat de la Baraj Bicaz spre Durau pe malul lacului, drum cam prost dar si unele portiune bune, dar merita ca peisaje, am ajuns la Durau unde m-am si cazat la Hotel Brandusa la casuta (partea proasta ca nu ai priza in camera si nu poti duce motoreta langa casuta, dar super liniste si frumos si aproape de statiune, in rest pana seara tarziu plimbat pe jos prin statiune. A 3a zi plecat pe drumul intre Durau si izvorul muntelui, drum cam forestier unele zone, dar merge, e super liniste si frumos, pustiu mai trecea o masina foarte rar, pentru iubitorii de natura e foarte bun, cam scurt dar, nu te grabeste nimeni din spate ca sa-l faci repede, deci mers incet il faci lenger. Ajungi la un moment dat si vezi lacul Bicaz.... belea ce peisaj acolo. Multe trasee turistice pe munte, cel mai scurt era la cascada Duruitoare parca cam 2.30-3 ore dus, nu ma fost, nu am avut incaltari de munte (eram cu cizmele de moto care am cam facut bataturi la mers pe jos) si nici antrenat bine nu prea eram. Am vazut barim de jos masivul Ceahlau. Am ajuns la Cheile Bicazului-Lacul Rosu, cam aglomerat era, dar asta e, m-am cazat tot la casuta la Hotel Turist, zona frumoasa linistita, cam greu accesibil pentru masina/moto dar merge. Tot asa plimbat pe la lacul Rosu si prin zona tot pe jos, nu mergeam deloc cu motoreta daca apucam sa ma cazez, nu avea rost si mai vream sa beau si eu o bere ca tot omul si sa ma plimb lenger cu haine civile. A 4a zi plecat de la Lacul Rosu spre Gheorgheni, drum cat de cat bun, unele zone mai distruse, dar ca priveliste e super, ajungi la un moment dat sa vezi soseaua de sussau de jos ceva cam ca la Tansfagarasan... De la Gheorgheni pana la aproape de Miercurea Ciuc la Racu e belea drumul, foarte bun si viraje multe si drum lat nu prea te incurca nimeni, de la Racu pana la Frumoasa e drum bun, chiar foarte bun unele zone, deci merita, de la Frumoasa pana pe la lac e cat de cat bun, dar dupa incepe dezastru de drum, e cu placi de beton si peticit la misto cu denivelari parca a aruncat cu mortar pe jos... si gropi, ocoliti acel drum daca tineti la moto/masina voastra. Ajuns la Comanesti era alta viata, drum foarte bun, si de aici am fost la Valea uzului, drum prost pana la un moment dat dar incepe si foarte bun drumul care intra in padure si virajat, super drum cam pana la baraj ca dupaia incepe cam prost si nu am mai fost prea departe. Si cam tot atunci m-am gandit sa nu ma duc acasa inca si sa mai stau o noapte prin zona montana, si cum Slanic Moldova era in drumul meu am mers pana acolo si stat pana duminica dimineata cand am plecat acasa, cam devreme am plecat, si am ajuns acasa, ce frumos a fost parca a fost un vis frumos care nu as fi vrut sa ma trezesc vreodata... Asta e viata, alta data cu alta ocazie. Total cam in jur de 1000 km parcusi.

Si acesta e traseul: http://goo.gl/maps/WWsJp

O sa fac odata o lista cu drumurile care merita sa le faci si starea lor, cele care le cunosc eu si care am fost.

Si ceva poze:

http://www.pro-bike....e-zone-din-jur/

Si mai multe poze pe blogul meu acolo si ceva filmulete.

Editat de LaurX82
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ...este de apreciat omu asta ce face cu Motorisca aia a lui :)...Am fost si eu pana la manastiri ...Drumul de la Barlad la Vaslui ii blana tata , proaspat :)

Multumesc.

Da asa e Barlad-Vaslui e super cu mici reparate pe la poduri.. dar in rest e dunga drept si nou, motor sa ai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...