Mergi la conţinut
Autentifica-te  
vader

DE unde sa NU iti iei motocicleta

Recommended Posts

Avind in vedere ca fiecare dintre noi s-a lovit de lipsa de profesionalism, de reavointa sau pur si simplu de prostia fara limite, cre'c'ar fi bine sa fie postate cit mai multe impresii despre ce magazine/dealeri/reprezentante ar fi de evitat. Vina e a celui care-i angajeaza si prin urmare nu o sa schimbe nimeni nimic decit daca isi pierd clientii.

Incep eu, de exact 1 luna ma chinui sa gasesc un ATV pentru copii. Inarmat cu o arma de temut, internetul, m-am pus pe treaba, cel putin 1-2 ore/zi.

Am inceput cu forumul pro-bike, aici e un singur anunt, la rubrica "scutere si mopeduri", e a unui particular. N-am reusit.

Am apelat apoi la importatori, am trimis mailuri, n-am gasit.

Am cautat dealeri ( din ce in ce mai disperat, am zis ca asta e, caut unu' nou). In afara de cei de la actionland (parca), nu mi-a raspuns nimeni la mailuri, site-urile sunt prost facute etc

Cei care m-au uluit sunt cei de la Cemi. Cemi asta, daca va aduceti aminte avea un stand dragutz la SMAEB, reprezentant MArtin Motors ( chinezarii). Chopere, minibikes si ATV-uri. Preturi bune ( calitate mai putin dar calitate la preturile alea, nu prea speri, oricum). Pentru cei care nu-si mai aduc aminte de stand, era o bruneta cu tzitze mari, calare pe un ATV. La salon super simpatici, amabili, ma si gindeam ca atunci cind o sa am nevoie n-o sa fie decit o formalitate. Ei bine, intre timp pierdusem pliantul de la ei si uitasem si cum ii cheama. Dati cautare pe google cu "atv copii" sau "mini quad" sau ce combinatii vreti voi, n'o sa dati de cemi astia nici daca trageti cu tuni, dealtfel o sa dati de f. putini...

Printr-o intimplare, i-am gasit ! Am dat bucuros mail, nu s-a intimplat nimic cam f'o saptamana. Pe urma i-am sunat, raspunsul doameni care face pe secretara " vad ca nu raspunde nimeni la vinzari, lasati-mi un nr de tel si va suna ei", i-am lasat 3 numere de tel si o adresa de e-mail. Dupa 3 zile am revenit, acelasi raspuns, dupa 6 zile iar am sunat, cred ca am enervat-o ( !!!!!), ca mi-a zis ca stie cine sunt si ca n-a uitat si ca are nr de tel si ca o sa le transmita cind vin din delegatie...

M-am dus la ei, nu era nimeni ( la ora 16)

inutil sa va spun ca nici pina in ziua de azi n-au sunat.

Asa ca, va recomand cu caldura NU APELATI LA CEMI MOTORS, in nici un caz pentru ca-i mare pacat sa-i lasati sa-si bata joc de voi si sa incurajati niste oameni care n-au absolut nici un interes sa vinda nimic, din cite se vede.

Vineri am trimis mail la firma PAM, azi am primit un raspuns, cu specificatii tehnice si pretz ( incurajator). Va anunt daca reusesc sa duc pina la capat tranzactia.

Apropos, asa ca amuzament, stiati ca first bike nu are site? sau si mai amuzant, m-am dus la first bine ( pe bul Ion Mihalache, coltz cu turda) ca am vazut ca vind si ei niste ATV-uri si cind i-am intrebat de unele pentru copii mi-au raspuns ( si s-au contrat cu mine, pina cind mi-am dat seama ca sunt stupid si ca eu nu ar trebui decit sa ies linistit) citez " asa ceva nu exista domnule". Ah da, la un moment dat, din vorba-n vorba despre ATV-uri, mi-au explicat cu un aer de cunoscatori ca nu exista pe lumea asta ATV cu schimbator de viteze, toate fiind automate....

E trist, cel mai trist e ca totusi romanu-i invatat sa inghita toate mujiciile si prostia unor asemenea oameni, doar sa-si vada visu' implinit.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

avetzi grija cu Actionland sibiu

SUNT TZEPARI

AM CUMPARAT UN ATV ACUM MAI BINE DE UN AN

AU AVUT GRIJA SA-MI IA DOAR BANII SHI SA-MI ADUCA ATV-UL ACASA ( ASTA SA SA REUSHEASCA SA II IA ) DUPA CARE M-AM PLICTISIT SA FIU LUAT DE PROST SA NU MI SE RASPUNDA LA TELEFON - SA MA TRIMITA DE LA UNU LA ALTU` ( SPECIFIC , LA CUMPARARE AM CERUT ANUMITE ACCESORII , IAR RASPUNSUL LOR A FOST . ==NICI O PROBLEMA=== ) , DUPA CARE NIMIC , DECIT PROMISIUNI , CE CAUCIUCURI , CE REVIZII , CE PIESE DE SCHIMB .... STATZI LINISHTITZI .. DOAR TZEPPEEE .. DE LA PRIMUL PINA LA ULTIMUL ANGAJAT AL ACESTEI DE CEA MAI JOASA SPETZA ... ( pentru orice reclamatzie pentru acesata postare mailul meu este teava2311@yahoo.com ... iar pentru cei de la Actionland sibiu , sunt OVIDIU din bucureshti la care nici macar la tel nu vretzi sa-i mai raspundetzi... rugaminte mare .. nu ma contactatzi .. nu ma mai intereseaza nici u fel de oferta a voastra .. prefer sa nu imi mai folosesc atv-ul decit sa mai ashtept dupa serviciile voastre de cea mai proasta calitate .. shi poate o sa-mi fac un pic de timp sa ajung shi la cei de la protectzia consumatorului sa fac o mica sesizare )

DECI .. MARE GRIJA MARE

ovidiu

Link la postare

La fel cu motocicletele de la First Bike (Formula si Royal).

Link la postare

Vezi ca la First-Bike in Focsani au ATV-uri de la 50 cc in sus.Cand am luat eu scuterul,aveau 2 in magazin(cel de langa piata,nu in Milcov)si la fel cum am luat scuterul puteam sa imi iau un ATV.Plus ca mi-au aspuns la toata telefoanele si mi-au oferit orice informatie pe care le-am cerut-o.Atat ca nu sunt prea priceputi mecanicii de acolo,in rest :thumbup:

Link la postare

De la Moto Mania si-a cumparat un prieten de al meu un zx6r din 98 avea pe bord 26k km ... acum nu stiu cat de adevarati erau kilometrii aia ... insa din cate stiu eu nu a avut probleme cu ea!

Link la postare

fratilor....e jale!!!

daca va vine cumva sa treceti vreodata prim Mizil sa nu opriti la magazinul cu scutere,atv si minimoto...lumea bubuie de prostie si nu au nici o treaba nici cu servirea vreunui client..ca la tara..ce mai...

a... pentru toti cei care au fost la vreun magazin sau service moto si au avut posibilitatea de a auzi tot felul de tampenii de la patroni sau chiar mecanici..imi pare rau ca ati ajuns pana acolo...

Imi pare rau sa spun(rusine mai mult) ca am lucrat si mai lucrez numai o saptamana la service peugeot-motocycles str bradesti nr 10,deoarece viitorul meu fost patron a ales sa ma elibereze din functie (el spune la surubelnite.chei de reglaj...la surubelnita in cruce..surubelnita stea,si cate si mai cate...cu clientul in service el ii spune ca daca nu a pus ulei in benzina la un scuter cu pedale -moped-,fara rezervor de ulei separat-implicit fara pompa de ulei,ca cea din urma nu a functionat si a stricat motorul si ca semnalizarile auxiliare puse pe scuter de catre un pusti trebuiesc scoase pentru ca ii arde pompa de ulei...vreo jumatate de zi a tinut-o asa......

Scuze ...sunt student in anul 4 la facultatatea de inginerie mecanica si repar motoare si scutere(cat pot si eu)din copilarie...asa da inainte firma franceza in romania....rusinika!!!!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

Autentifica-te  

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.