Mergi la conţinut

Feroce


Cesar

Recommended Posts

L-am cunoscut pe Feroce prin intermediul sesiunilor de mentorat. Imi amintesc cum la prima noastra iesire in grup a incheiat coloana, ferindu-ne de masinile prea insistente precum face o closca cu puii sai.

Nu ne cunosteam dinainte. Feroce nu te impresiona prin aparitia sa fizica:era un om maruntzel de statura, smeád si cu foarte mult, mult bun simt. Am remarcat ochii sai stralucitori: ageri si luminosi; iti semnalizau din capul locului omul inteligent si din capul locului erai lamurit cu ce om special ai de-a face..

Feroce era, am descoperit repede, nu doar atat temperamentul sau cat si atitudinea sa, lipsita de echivoc: era feroce. Un tip fara bla-blauri si decis, in sensul cel mai pozitiv. Imi amintesc si alte momente in care am cunoscut acest om exceptional, modest si de o extraordinara calitate umana....

Dar atunci, la acea intalnire a lui cu noii motociclisti, noi cei lipsiti de experienta, el voia sa ne protejeze pe noi, incepatorii. Si atat. Fratii lui mai mici... Feroce este om extraordinar, ca si toti ceilalti motociclisti cu experienta care si-au sacrificat timp, bani pentru a ne invatza pe noi, cei incepatori, cum sa supravietuim pe sosea.

Insa tocmai el nu a supravietuit soselei. Este peste masura de trist si revoltator chiar (e impotriva sortii) ca tocmai un astfel de om sa piara in acest mod.

Un motociclist experimentat si respectat pentru caracterul sau. Un om deosebit, un caracter aspru si decis, lipsit de sovaiala. Si un om bun si generos. Un machedon pur-sange. Nu era prea vorbaretz insa stia si de gluma, si de caterinca, si de spritz. Le avea bine si cu motocicleta. Dar:

mai ales stia sa fie un bun camarad.

Odihneste-te in tihna, camarade!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai are rost....

nu sunt stilul care crede-n semne, aratari ori superstitii. nici rubrica de accidente nu o urmaresc. sunt insa patetic uneori (recunosc si scuzati-ma va rog pentru asta, mai ales azi va rog sa imi ingaduiti asta) iar plecarea atat de brutala a unui om precum Feroce ma tulbura peste masura...

ce vreau sa spun, ca raspuns la intrebarea ta:

astazi de dimineata: mi-a deschis una usa, fix cand ii depaseam masina. eram in oras, in drum spre job. am scapat la milimetru, cu o evitare instinctiva. apoi, la intoarcerea spre casa, mi-a intrat unul pe contrasens, intr-o curba stransa. am scapat, ocolindu-l. am reusit doar pentru ca a franat. apoi, la doar 5 minute, mi-a murit bateria: la un stop!!! si am adus-o de coarne acasa... nu mi s-a mai intamplat niciodata o asemenea succesiune de... evenimente.

toate in aceeasi zi, aceasta zi.

ziua neagra in care prietenul nostru a trecut.. dincolo.

unii prieteni m-au sunat ca sa ma intrebe daca nu cumva e o farsa sinistra. atat Penetru cat si Tavi Filimon m-au intrebat asta, uluiti, intristati si socati de veste. nu prieteni, nu e o farsa. sau daca este, ei bine, da:

Feroce, din Cer, glumeste in felul acesta cu noi, ceilalti; reamintindu-ne prin plecarea sa... departe de existenta efemera a fiecaruia dintre noi. Ca omul nu era deloc genul plangacios...

ramas bun, Feroce. respect, Om frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista nici o statistica, nici o preocupare privind motociclistii morti in Romania...am cautat...

In tara asta fiecare merge cum vrea, fiecare face ce vrea...Nu vreau sa incarc un loc destinat condoleantelor, dar totul nu se reduce decat la rezultatul celor 23 de ani in care romanasul a fost lasat sa se exprime la adevarata lui valoare. Intr-o tara in care totul se obtine pe spaga, unde orice curva sau meltean cu patru clase, fost securist care si-ar vinde-o si pe masa ajunge sa conduca tara, ce astepti de la niste prapaditi din trafic? De atatea ori mi-au taiat calea smenari care mai aveau putin si ma bateau ca umblu pe strada lor, pitipoance care si-au luat carnetul la Pitesti si erau ocupate sa dea SMS-uri la volan (una m-a si injurat odata in timp ce venea pe contrasens ca ii stau in cale). Totul nu este decat efectul atitudinii generalizate care a contaminat un neam, de care mie incepe sa imi fie rusine. Nu inteleg de unde asemenea nemernicie in toate aspectele care ne fac viata de zi cu zi.

Sa imi fie scuzata interventia, dar cred ca ce am spus se repercuteaza in toate aspectele, cat de mici, aparent neimportante sau tangentiale cu problema de fond.

Imi pare rau de om...D-zeu sa il ierte !

Intr-o tara fara valori, nici viata nu mai are valoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai gresit cu nimic, prietenule Chimaera. Ai dat glas unor ganduri care ne framanta pe toti - sau in tot cazul, despre asemenatoare lucruri am vorbit si eu cu prietenii mei. Fii pe pace, nu ai incarcat topicul acesta trist cu lucruri nelalocul lor. Iar felul - modalitatea concreta in care prietenul nostru a fost expediat, alungat, trimis din lumea aceasta (ori chemat dincolo, chiar astfel; nu putem judeca noi) ne arata ca gandurile tale nu sunt lipsite deloc de substantza. Mare pacat ce s-a intamplat: si cum s-a intamplat si felul cum s-a intamplat si mai ales cu cine s-a savarsit... ceea ce s-a intamplat.

Pacat mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aparut pe forum, si in lumea moto "digitala" in acelasi timp cu feroce, acum aproape 10 ani.

avem aproape aceeasi varsta, diferenta cateva luni.

ne am luat carnet cam in acelasi timp

acum citesc ca el a murit.

primul impuls a fost sa ma asez, sa torn un pahar de ceva tare, sa ma uit la o tigara cateva minute si sa o aprind. refuz sa ma gandesc si refuz sa ma gandesc la mine.

ma gandesc la el, ma gandesc la familia lui si incerc din rasputeri sa nu ma pun in locul lui, desi e aproape imposibil.

ce se poate spune? ce se poate spune familiei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fix la iesirea de la comana ma gandeam si eu...mai stie cineva ceva detalii? despre eveniment, despre inmormantare?

imediat ce vor fi detalii sigure*** cu privintza la asta, eu am sa anunt. dar probabil chiar Cesar sau Noni vor sti si cred ca ne vor anunta pe toti, inaintea mea. Feroce a lucrat la Dementor KTM iar Cesar cat si Noni sunt cunoscuti cu proprietarul, Dan Tatoiu. Si el motociclist, de asemenea. Si baiat bun, de felul lui.

In asemenea momente fiecare dintre noi e afectat si va rog mult sa nu va asteptati la o sincronizare prea buna din partea echipei noastre si sa ne intelegeti si sa ne iertati eventualele stangacii.

Feroce nu a fost doar un om bun si un camarad motociclist dar a fost si membru al echipei de moderare pro bike. (chiar daca in ultima vreme nu a fost activ pe forum, el a fost moderator pro-bike.. si este si acum...) Eu ma infior vazandu-i numele in rand cu noi... Ma ravaseste asta. Am trecut si prin faza cu tzigara si cu taria, despre care gaxel vorbea. Doar ca in cazul meu taria a fost inlocuita de cateva pahare zdravene de vin. Am parcurs exact pasii despre care gaxel a vorbit, de la cateva mii de km distanta dar totusi atat de aproape. Cat de aproape este acum sufletul lui Feroce de noi?

Nu ma obisnuiesc cu gandul ca noi suntem vii iar el nu mai este.

****in tot cazul, oameni buni: imediat ce date sigure vor fi certe, vor fi postate public.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt vecin cu Feroce de aproape17 ani ne cunoastem tot de atata timp, cine stie cunoaste prima lui motocicleta un suzuki de 125cc sa 250cc nu mai stiu exact capacitatea dar ce stiu este ca era Alba, si de cate ori il vedeam sau o vedeam parcata la OsoleMio, mereu spuneam ca intro zi o sa imi iau si eu una. Timpul a trecum, m-am marit si mi-am luat si eu. Si acum sa aud ca el nu mai este, ca omul care practic ma inspirat si ma facut sa visez si sa imi doresc sa imi iau motor nu mai este.... Parca este un vis urat din care astept sa ma trezesc si sa il vad cum venea el seara de la munca. Imi pare rau, chiar imi pare ca traim intro tara ca asta. Dumnezeu sa il aiba in grija si Feroce pe noi ( oricum mereu statea cu gura pe noi) Feroce .... Nu te vom uita. R.I.P

Propun sa facem o galagie enorma si pron trafic si pe forumuri poate, poate ne aude cineva. Poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cred ca primul motor era o FZ mai veche, de 250. Tin minte ca si-o prezentase parca aici, pe forum... cred (ma rog, nu ca ar conta aici si-acum asta). Citeam cu interes tot soiul de discutii, inclusiv posturi de-ale lui. Nici prin cap nu-mi trecea pe-atunci, acum 8 ani (deja) cand mi-am facut cont aici si inca n-aveam motor ca o sa citesc ceva atat de urat aici despre el. Nu cred ca l-am cunoscut personal, dar tot e cretina rau senzatia. ...sunt fara cuvinte. Imi pare sincer rau...

Odihneasca-se in pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca nu imi revin,...

Este prima persoana apropiata care pleaca de langa mine pe motor / masina sau orice altceva. Ma vedeam cu el de fiecare data cand mergeam la Dementor. Era tot timpul vioi, bine dispus... o sa imi lipsesti Feroce.

AI avut motocicleta inaintea mea... inainte sa fac primii kilometri pe scuter, ma uitam la postarile tale pe forum si la poza ta de profil care era in mijlocul strazii intins si rezemat de motocicleta alba, era FZ 250 parca.

Prieten drag.. odihneste-te in pace...

post-1-0-39314300-1350947536_thumb.jpg

post-1-0-88781800-1350947537_thumb.jpg

post-1-0-99889800-1350947538_thumb.jpg

post-1-0-88072400-1350947539_thumb.jpg

post-1-0-08080000-1350947541_thumb.jpg

post-1-0-67578800-1350947541_thumb.jpg

post-1-0-83673600-1350947542_thumb.jpg

post-1-0-04546400-1350947544_thumb.jpg

post-1-0-66388700-1350947545_thumb.jpg

post-1-0-85820800-1350947547_thumb.jpg

post-1-0-14047200-1350947549_thumb.jpg

post-1-0-79877400-1350947550_thumb.jpg

post-1-0-14761400-1350947552_thumb.jpg

post-1-0-52800300-1350947553_thumb.jpg

post-1-0-15487200-1350947554_thumb.jpg

post-1-0-97973700-1350947554_thumb.jpg

post-1-0-49210800-1350947556_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai e de spus... Sincer, nu vreau sa spun nimic, dar ma gandesc ca idiotul, criminalul, inconstientul cu duba, altii ca el si familiile lor, vor vedea, candva, ce inseamna viata unui om. Sa vada cati prieteni plang dupa el, cati oameni au ramas cu un gol in suflet. Vorba aia... "nimeni nu-i de neinlocuit" e de mare rahat. Nu pot sa cred ca Feroce nu mai e. Nu pot sa cred ca un om ca el a avut parte de o viata atat de scurta. Nu pot sa exprim in cuvinte ce amprenta si-a pus omul asta asupra mea si a multora de aici. Am tot respectul pentru acest om care a trait mai putin decat majoritatea si a facut mai mult decat majoritatea. A aratat ca bunatatea este cea mai de pret virtute.

Imi pare inuman de rau ca te-am pierdut, Fero...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...