Mergi la conţinut
Cesar

Feroce

Recommended Posts

Mai da sa-i fwt de oligofreni cu activitatile lor cvasilegale din trafic, deci nu se mai poate: soferi de dube, care dupa parerea mea cunoscand cativa au doar o parte din vina cand fac accident, marea parte a vinei avand-o nenorocitul de patron care ii pune sa mearga cu ea si sa faca cat mai multe curse si tampenii d-astea numa sa scoata cat mai multi bani de pe pielea lor, apoi vin astia cu masinile de gunoi(ca am vazut ca o parte din vina o are si un astfel de vehicul) care se baga cum apuca pt ca nu le pasa pe sistemul io-s mare si ma doare-n cot, o data una blocandu-mi intr-un cartier de blocuri calea de acces desi putea sa imi lase loc sa trec la limita, asa ca m-am enervat si am oprit motorul ca nu ma grabeam si am lasat masina in drum nelasandu-l pe el sa iasa vo 10 min in care ne-am certat si in care i-am zis na vezi ce fain ii sa faci pe cineva sa astepte, si sa nu ii vina vo idee sa ma atinga ca-l denunt pt tentativa de omor...cu astia numa asa poti discuta se pare!!!Inteleg ca tre sa se duca gunoiul, inteleg ca tre sa se transporte marfa, da trebuie neaparat asta facuta numai intre orele 8 si 16??!!! N-ar putea veni astia cu gunoiu noaptea si la fel si transportul de marfa?

Sa fim cu totii uniti in orice situatie si sa nu ne mai lasam calcati in picioare iar cand unul ar putea pati asta sa ii sarim in ajutor!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Nu imi amintesc sa-l fi cunoscut dar banuiesc ca era motociclist cu state vechi si cu experienta. Din pacate oricat ai fi de prevazator odata urcat pe motor ni se poate intampla tuturor...

Am insa si cunoscuti care au murit la fel de urat in accidente de masina. Niciodata nu mi-am pus problema sa ma las de mers cu masina. La stiri vedem cum mor in accidente o medie de 4-5 oameni pe zi, asa ca e aproape normal sa mai moara si 1-2 motociclisti pe saptamana in sezon.

Eu zic ca in Romania cauza principala e nesimtirea si nerespectarea constinenta si ingamfata a tuturor regulilor de circulatie si de bun simt. Majoritatea covarsitoare a romanilor au devenit in ultimii 20 de ani de o nesimtire de nesuportat.

Consider ca vinovati pentru moartea motociclistului sunt cei care indoaie legile, cei care nu aplica legile, exemplele care ni se dau la TV si in politica romaneasca, astfel incat toti au ajuns o jungla in care conteaza doar care-i mai smecher,care trece mai vartos pe rosu, care da spaga si scapa de orice fapta ar fi comis ca apoi sa o ia de la capat in secunda urmatoare.

Lipsa de civilizatie...asta ne omoara cel mai mult, lipsa de modele a unor oameni cu coloana verticala care nu fac toate mizeriile care acum sunt la rang de normalitate in societatea romaneasca.

Link la postare

Un baiat extraodinar ! Cum am spus si in alta parte, prefer sa-l tin minte cum l-am cunoscut, cum era cand traia, cu zambetul pe buze, nu intre 4 scanduri si cu mainile pe piept. Sa se odihneasca in pace!

Link la postare

Eu zic ca in Romania cauza principala e nesimtirea si nerespectarea constinenta si ingamfata a tuturor regulilor de circulatie si de bun simt. Majoritatea covarsitoare a romanilor au devenit in ultimii 20 de ani de o nesimtire de nesuportat. Lipsa de civilizatie...asta ne omoara cel mai mult.

Asa consider si eu, in general. Daca cititi comentariile din josul articolului EVZ, va cruciti - comentariile acestea cat si ce vedem cotidian in jurul nostru si nu doar pe sosea dovedesc cu claritate ce-ai spus. In ce priveste concret accidentul in care a murit Feroce, poliţiştii (citati de EVZ) susţin că Ştefan Simion (36 de ani), şoferul din Voluntari, este vinovat de producerea accidentului. http://www.evz.ro/detalii/stiri/TRAGEDIE-PE-DOU-ROI-Motociclistul-Vali-Feroce-spulberat-de-un-microbuz-1007278.html

Poliţiştii Serviciului de Poliţie Rutieră Ilfov au constatat că vina aparţine şoferului. „Conducătorul auto care conducea un microbuz de pasageri, pe strada Popasului, în care nu se afla decât el, a efectuat o depăşire neregulamentară şi a accidentat mortal un motociclist. În urma accidentului, i-a fost suspendat dreptul de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile şi este cercetat pentru uciere din culpă”, a declarat pentru EVZ Claudia Burada, ofiţerul de presă al Inspectoratului Judeţean de Poliţie al Judeţului Ilfov.

Link la postare

O veste teribil de dificila.

Am avut onoarea sa-l cunosc personal si sa-i fiu vecin de cort un weekend si in acel scurt timp am descoperit ca mai sunt si romanii cu integritate si onoare si ratiune. Feroce era un individ cum rar ai ocazia sa cunosti. Tacut si chibzuit care gandea inainte sa deschida gura.

Este enorm de trist ca a cazut victima sistemului de condus anarhic de acolo.

Dar a lasat in urma un val de lucruri bune si pt asta nu va fi uitat niciodata.

R.I.P.

post-6621-0-14297500-1351097143_thumb.jp

Link la postare

Dumnezeu sa-l odihneasca. Oribile imagini iti trec prin minte in fractiunea aia inainte de accident. Ti se opreste inima parca. La sfarsitul acestui sezon am fost luat in plin pe drum cu priorietate de unul cu o vectra. Am zis ca imi farma piciorul drept. Am avut un mare noroc, ca am scapat nevatamat. Din pacate cutia dreapta a fost facuta tzandari. Ea mi-a salvat piciorul si "viata". Mi-am pus intrebarea : Se merita sa fii motociclist in Romania? Soferul s-a jurat ca nu m-a vazut. Drumul era cu patru benzi de circulatie 2 pe fiecare sens. Eu eram pe banda 2. Ala efectiv nu m-a vazut, chiar daca eu aveam farul aprins.

E foarte riscant. Sa va ganditi ca de fiecare data cand va puneti casca in cap si plecati de undeva e posibil sa nu mai apucati sa va intoarceti. Tragic e pentru familia si prietenii lui care sigur ii simt lipsa si se simt zdruncinati. Azi razi cu omul iar maine il plangi la sicriu. E prea nedreapta viata. Chiar daca nu am avut placerea sa ne cunoastem . ma simt totusi de parca mi-as fi pierdut un prieten. In singuratate fara nimeni in preajma voi varsa sigur o lacrima. Fie-i tarana usoara !

Link la postare

Eu zic ca in Romania cauza principala e nesimtirea si nerespectarea constinenta si ingamfata a tuturor regulilor de circulatie si de bun simt. Majoritatea covarsitoare a romanilor au devenit in ultimii 20 de ani de o nesimtire de nesuportat.

Consider ca vinovati pentru moartea motociclistului sunt cei care indoaie legile, cei care nu aplica legile, exemplele care ni se dau la TV si in politica romaneasca, astfel incat toti au ajuns o jungla in care conteaza doar care-i mai smecher,care trece mai vartos pe rosu, care da spaga si scapa de orice fapta ar fi comis ca apoi sa o ia de la capat in secunda urmatoare.

Lipsa de civilizatie...asta ne omoara cel mai mult, lipsa de modele a unor oameni cu coloana verticala care nu fac toate mizeriile care acum sunt la rang de normalitate in societatea romaneasca.

Asta spuneam si eu, intocmai. Nu mai are legatura cu nimic altceva. Sfidarea, dispretul, prostia, nemernicia si ura para sa fie trasaturi definitorii pentru poporul asta. Imi pare rau sa spun astfel de lucruri si sunt o persoana care intr-o anume masura s-a angajat sa faca sau a facut ceva pentru tara asta, dar cred ca ne aflam si astazi aici, in Romanica, pentru ca nu ne-a vrut nimeni, nu pentru ca a existat vreodata vreun spirit national sau unitate. Nu am cine stie ce varsta, dar in drumul meu de pana acum am intalnit in locurile relevante sau cu vocatie de a fi relevante numai oameni de argint, care si-ar fi vandut-o si pe ma-sa sau pe cel mai apropiat pentru inca un argint in plus. Am constatat cu stupoare ca romanului ii este mai bine cu raul aproapelui decat chiar cu binele propriu. E dramatic, dar oamenii astia au avut cale libera catre orice, pentru ca cei care invatasera ce este respectul si onoarea se dadeau uimiti din calea nemerniciei lor, pentru ca nu intelegeau sa lupte cu asa ceva.

Acum iata-i !...ne rad in nas din scaunele Parlamentului, din fruntea institutiilor, pe strada, la ghisee...de pe tronul presidintiei, de la televizor, iar apropiatii ne mor in spitale, pe sosele, alungati in tari straine, copiii in scoli nu mai au nici o sansa samd. Toate leprele, scursorile, analfabetii si infectiile societatii au astazi un cuvant greu de spus in Romania, pentru ca restul sunt morti, au plecat sau sunt surzi !

Dumnezeu sa il odihneasca si condoleante celor apropiati !

Link la postare

R.I.P.! Odihneasca-se in pace! Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

Link la postare

Un coleg mi-a aratat o poza de la locul accidentului dar nu stiam ca este vorba chiar de Feroce.

Din pacate n-am avut placerea de a-l cunoaste dar, avand in vedere ca suntem membrii cam din aceiasi perioada , nu de putine ori l-am intanlit in pe diferite forumuri. Ce mai poti spune in asemenea momente.

Multa putere familiei,iar tu Vali fii cu ochii pe noi.

R.I.P.

Link la postare

D-zeu sa te odihneasca, Vali!

Abia astept sa ne intalnim pe lumea cealalta si sa-ti destainui toate trairile,emotiile si suferintele ...stiu ca dincolo este mai bine decat aici,pe pamant si mai stiu si ca ma astepti....

T.I.M.M.

Baby

Imi amintesc cum stateam cu el in fata unui calculator, pe unul dintre aceste forumuri ale motociclistilor si era ingrozit cand si el, la randul lui, a citit aici despre cumplitul accident al unui alt impatimit al motoarelor a decedat....era foarte impresionat de ceea ce se intamplase cu acesta, iar acum???acum suntem noi sfasiati de tragica lui moarte...cine ar fi crezut? ai fi crezut, tu , Vali , ca vei fii subiect de discutie pe aceste forum-uri?

nu imi vine sa cred,nici acum,ca nu mai este printre noi...regret ca nu am mai pastrat legatura cu el,dar regretele sunt in zadar acum...asa sfarsit tragic sa aiba un om...a mai scris un membru zilele trecute,cum ca el crede ca nu este adevarat si ca Vali este pe un pat de spital si ridica mana in semn de salut,urmand sa se recupereze....asta cred si eu...ca nu este adevarat,si ca o sa-si revina....:((((

datorita lui am un respect deosebit fata de voi toti, motociclistii....si in trafic,la fel....de fiecare data la semafor lasam loc intre mine si cealalta masina ca sa puteti trece si voi...asta o stiam de la el, ca de cate ori vroia sa se strecoare,la un momentdat spatiul era foarte limitat...si de fiecare data cand vedeam un motorist ma gandeam la el...si asa voi face pana voi muri si eu...o sa ma gandesc, la auzul fiecarui motor din trafic, de pe langa casa, de pe strada, de oriunde...va fii vesnic in inima si in gandurile mele....

Doamne, cand ma intreba daca as plange in cazul in care moare ziceam ca e nebun...si il tachinam spunandu-i ca voi plange din moment ce o sa moara tanar...si am plans,si plang in continuare pentru ca nu merita o astfel de soarta si pentru ca ,da, tin foarte mult la el si la amintirile ce ne-au legat si stiu si ca el m-a iubit enorm,numai ca la varsta aceea eu am fost o dementa si luam totul in gluma, pe cand viata este cu totul alta...

Link la postare

legat de superstitii,semne etc...

1.oameni buni, nu stiu daca ma credeti sau nu,dar va destainui voua ca de circa 2-3 am avut stari inexplicabile: tristete, nimic nu ma mai bucura, eram aproape la un pas de depresie...fara sa imi pot explica de ce...

2.in dimineata zilei de 22.10.2012 eram la servici, si ca in fiecare dimineata notam data pe o foaie de hartie cu comenzi din ziua respectiva...eh, cand am notat 22.10.2012 mi-am spus in mintea mea: " ce data! " am simtit ca aceasta data reprezinta ceva si nu o voi uita....dar nu credeam ca va fi ziua in care el va muri...

3.acum un an de zile,m-am intalnit cu Vali pe strada unde el locuia...el era pe motor, eu in masina...am oprit amandoi si ne-am salutat...eu,in gluma, i-am spus: " ne dam?" , iar el nu a ezitat si a spus : "hai!" ....eu bineinteles ca am refuzat din teama sa nu cumva sa cada, iar eu sa-l accidentez cu masina...el a plecat in fata casei sale si statea acolo, iar eu am urmat acelasi drum,deoarece trebuia sa ies de pe acea strada... ma astepta in fata casei lui si cand m-am apropiat, el a accelerat si a mers in fata masinii mele....cand am vazut asa,eu am incetinit,fiindu-mi teama sa nu cada,asa cum am relatat mai sus....a incercat sa se ridice pe o roata si nu stiu cum a facut,dar cert este ca a cazut, in fata mea si a masinii mele....oare acesta sa fie si el un semn?

4.pe parcursul inmormantarii lui,mai exact, in drumul spre biserica, tot simteam ceva usor, fin in partea dreapta a fruntii mele...cred ca era el...i-am spus prietenei mele sa se uite daca am ceva...mi-a spus: " nu ai nimic...eu am simtit mai devreme ca mi-a cazut o picatura de apa in cap"...semn?

5. exista viata de apoi...explicati-mi, voi, cei care nu credeti, de ce atunci cand un om este pe patul de moarte spune cate zile mai are pe acest pamant?

mama tatalui meu a spus : " peste 3 zile vine sa ma ia cu carutul" ...avea halucinatii la acel moment....credeti-ma...peste 3 zile a decedat...

bunicul meu,Dumnezeu sa-l odihneasca, avea si el halucinatii, vedea multi copii si le spunea : " hai la tata, hai, hai"...am stat cu el in aceeasi camera cateva ore...eu pe pat, el pe fotoliu...si vorbeam cu el...se uita in gol si nu imi raspundea...nu mai era lucid...vazand ca nu vorbeste cu mine, nu l-am mai intrebat nimic...stateam cuminte pe pat si il priveam, plangeam, uitandu-ma la el cat era de neputincios si ce om fusese,ca nu statea 5 min linistit...toata ziua repara si facea cate ceva...plangeam si nu realizam ca el urmeaza sa moara...in linistea aceea din camera s-a auzit vocea lui spunand: " 26"...am ridicat capul si l-am privit...l-am intrebat : " ce ai spus, tati? " nu mi-a mai raspuns...va rog sa ma credeti ca am notat pe o hartie data acelei zile si am pastrat-o in portofel...dupa o saptamana de la moartea bunicului meu am refacut sirul evenimentelor,plus de asta ma gandeam si la moarte in sine,la semne...mi-am amintit de mama tatalui meu ca a mentionat cifra 3...am scos hartia din portofel cu data pe care o notasem eu cand bunicul meu a spus 26....ce credeti? am calculat... dupa 26 de zile de cand bunicul meu a pronuntat aceasta cifra, a fost inmormantat...

inca un semn: inainte de moartea bunicului meu, cu cateva luni, decedase un foarte bun prieten si fost coleg de clasa...ca o zi inainte de a muri bunicul meu l-am visat pe acel prieten...era sus pe niste scari ale unei case si a venit in fata portii bunicului meu,iar eu si prietena mea ne-am bucurat sa il vedem pana cand ne-a speriat incercand sa ne doboare cu corpul lui dar nu reusea deoarece trecea prin noi fara sa se intample nimic...

acum spuneti-mi si voi parerile voastre...cum sa numesc aceste intamplari,momente, simtiri si trairi?

Link la postare

acum spuneti-mi si voi parerile voastre...cum sa numesc aceste intamplari,momente, simtiri si trairi?

cred ca nu trebuie sa le cauti un nume. unii oameni au sensibilitati aparte, superioare majoritatii. sau poate ca avem cu totii capacitati de a simti ce e in jur (in jurul cercului celor 4 dimensiuni acceptate si in care noi, omuletzii, ne ducem zilele) superioare celor cunoscute (vaz,auz,miros si tactil), numai ca nu ne dam seama de ele ori ignoram semnele ori nu stim cum sa le interpretam...

durerea ta este pe deplin inteleasa si impartasita de noi. ne vom revedea, cu totii...

ramas bun, Vali.

Link la postare

Cand pierzi pe cineva drag, incepi sa vezi o multime de semne. Probabil ele sunt prezente permanent, dar devii constient sai incepe sa iti pese de ele cand dai de greu. Oricum, in momente ca astea incepi sa simti folosul in a crede ca exista ceva si dincolo de despartire.

Link la postare

cred ca nu trebuie sa le cauti un nume. unii oameni au sensibilitati aparte, superioare majoritatii. sau poate ca avem cu totii capacitati de a simti ce e in jur (in jurul cercului celor 4 dimensiuni acceptate si in care noi, omuletzii, ne ducem zilele) superioare celor cunoscute (vaz,auz,miros si tactil), numai ca nu ne dam seama de ele ori ignoram semnele ori nu stim cum sa le interpretam...

durerea ta este pe deplin inteleasa si impartasita de noi. ne vom revedea, cu totii...

ramas bun, Vali.

Link la postare

Respect pt toti care au organizat si au organizat si participat la tot ce a fost conducerea camaradului nostru motociclist Vali, cunoscut de toata lumea si cu userul pe forum Feroce. Am fost si eu alaturi de voi cu constiinta si imi pare nespus de rau ca, pe bune, parca tot oamenii buni pleaca dincolo.....probabil o fi ceva mai bun acolo si Dumnezeu hotaraste cateodata sa duca pe cineva acolo ca intr-adevar aici nu e prea bine...cel putin putem spera ca este asa, si ca intr-o zi sa ne reintalnim cu cei dragi acolo...sunt de-o varsta cu Vali, si sunt constient ca, atata timp cat si eu merg pe motor in pseudotraficul asta pot sa patesc si eu ceva asemanator si am fost la un pas de asa ceva de cateva zeci de ori, ultima data chiar tot cu o duba ieri de am vazut numa rosu in fatza si am cedat nervos cand am vazut ca ma suduie umflatu de sofer de am crezut ca opresc si il omor norocul lui si a meu pana la urma, ca el nu s-a oprit asa ca numai i-am trimis cu muuulta dobanda urari asemanatoare, de aceea am decis sa raman motociclist numai in teren, imi vand motorul cu care mai ies si pe strada si imi fac crossul cu care nu am ce cauta altundeva decat pe coclauri unde nu e asa de rau ca si in trafic......si sfatul meu mai ales pt cei din Buc e sa faca la fel....eu SUNT CONVINS ca, daca mergeam si eu pe-acolo cu motorul cateva mii de km pateam si eu ceva la fel, si multumesc la D-zeu deocamdata ca a tinut cu mine si deocamdata m-a ferit, tocmai de aceea pe sistemul ulciorului la apa am hotarat sa las mersul cu motocicleta in trafic deoparte.

Link la postare

am luat-o razna?

am stat pana acum in fata calculatorului si citeam din forum....m-am dus la baie si am auzit ceva fosnind afara...concentrata fiind asupra sunetului de afara, mi-a stat inima,cand,in casa s-a auzit o lovitura in fierul forjat al balustradei care duce spre dormitoare...s-a auzit fier pe fier...tremur si acum...mi-e frica si de-o musca....ce-a fost asta,oameni buni? cineva incearca sa ma convinga ca mi s-a parut,dar eu stiu ce am auzit...plus de asta,toti din casa dorm la aceasta ora,sunt singura treaza....

Link la postare

se pare ca m-am speriat degeaba...am aflat in aceasta dimineata ca zgomotul produs era de la calorifer...trosneste cand se raceste...sorry de interpretare...se pare ca ma leg de orice in speranta ca primesc un semn...sper sa il visez curand...imi doresc din tot sufletul meu...:(((

Link la postare

auzisem de accident dar abia acum am aflat despre cine a fost vorba ... trist, foarte trist ... R.I.P FEROCE !!

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.