Mergi la conţinut

Permise Pentru Scutere!


motorrmadman

Recommended Posts

BUNA SEARA.....AS VREA SA-I INTREB PE CONDUCATORII DE SCUTERE CE PARERE AU DE NOUA LEGE CARE E GATA SA INTRE IN VIGOARE...

CE VETI FACE...DATI PT CARNETE SAU LE ABANDONATI PRIN GARAJE FIECARE?

NU STIU UNDE AU DE GAND SA NE DUCA CONDUCATORII NOSTRI DRAGI....PROBABIL LA ''SAPE DE LEMN'' CA IN EPOCA PREISTORICA...LASA SA AIBA AI LOC PT JEEPANELE LOR...NU AVEAU LOC DE NOI......

UAAAAAAAAA!!!!!!!!!!ULTIMA TARA CU ULTIMUL HALLLL DE PREOCUPARI SI CONDUCATORI!!!!! :diablo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut sansa sa imi iau anul trecut A`ul.

din cate am inteles eu acum sunt vreo 3 categorii/subcategorii : A1, A2 si A.

A1 pentru capacitatea cilindrica mai mica de 125 cc sau egala cu aceasta valoare

A2 pentru cele care nu depasesc vreo 45 de cai putere

si A pentru toate categoriile si puterile. POATE GRESESC, REPET ASA AM AUZIT

insa am auzit ca trebuie sa dovedesti ca ai experienta si pe deasupra auzisem ca trebuie sa ai 24 de ani minim. drept ca nu stiu pentru care : A1, A2 sau A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un lucru bun că și scuteriștii trebuie să aibă permis. Astfel mai trec și ei prin analize medicale.

Până acum îi verifica cineva dacă disting roșu de verde, dacă au probleme medicale care nu îi recomandă pentru a conduce un vehicul pe două roți?

Am cunoștință despre cetățeni analfabeți sau cetățeni fără minime cunoștințe de legislație care bântuiau străzile României pe scutere. Unii mai mureau, mai accidentau pe alții, cine supraviețuia mai și învăța câte ceva.

(@ Cioroiu Octavian) Și eu am luat A-ul pe finalul anului 2012. Nu e ceva imposibil, nici măcar nu a fost greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine ca au introdus permisele pentru scutere, mai ales in zonele rurale umbla de la mic la mare pe scutere, majoritatea cred ca nu au nici cele mai vagi cunostinte rutiere, merg sub influenta bauturilor alcoolice sau mai rau: au probleme medicale care le pun viata in pericol atat lor cat si noua - celorlalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e un lucru bun ca vor detine permise.Daca scuterele ar fi si "ar sta" limitate la 50km/h poate ca ar fi ok, dar se fuge lejer cu 80-100.

Cred ca cine conduce prin nebunia din Bucuresti o "ragalie" din aia cu 100 la ora ar trebui sa stie ceva legislatie etc...

Si mai este problema cu cei de la tara pe care aceasta lege nu cred ca-i va impiedica sa-si ia permisul si apoi sa plece de la carciuma mort de beat pe DN, ca pe acolo duce drumul lui catre casa,gata oricand sa faca o manevra riscanta sau sa cada sub rotile vreunei masini.

Cat despre guvernanti,au ei alte metode de a ne aduce la "sapa de lemn" sau fara sapa deloc,nu cred ca asta cu permisul pt scutere e una din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VAD CA ATI SCRIS DOAR MOTOCICLISTI....INTREBAREA MEA A FOST ADRESATA ''MOPEDISTILOR'' CAT TIMP VOR MAI EXISTA....INCET-INCET VOR DISPAREA NUMERELE GALBENE SPRE MULTUMIREA MULTORA.....

Este comunitatea motociclistilor,nu a scuteristilor :sleep: Stii tu,aia cu permise sau macar cu intentia de a-si lua permisul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine nu vrea sa dispara numarul galbel sa mearga la scoala ca fiecare motociclist ,sofer de conserva , etc . nu e normal ca orice om cu capul pe umeri si permis in buzunar care plateste taxe , asigurare , echipament , etc sa merga pe sosele pline de camicaze care nu au nimic din cele enumerate mai sus .

mai pe scurt tre sa ne educam si sa ne incadram in poza daca vrem sa fim normali .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt absolut de acord sa se introduca permisul de conducere pentru orice categorie de vehicul cu motor care circula pe strazi (inclusiv pentru ultima gaselnita, acele mici masini cu capacitate sub 50cc pe care nu le deosebesti de un fiat 500 decat datorita numarului galben....). Stiu ca vor fi multi care vor spune ca sunt multi motociclisti teribilisti care fac greseli in trafic indiferent ca au sau nu permis de conducere, dar cel putin voi fi mai linistit cand se vor stradui si cei care acum circula fara impedimente (dupa cum spunea cineva mai sus chiar cu 80-100 km/h - cel putin zona in care locuiesc este cunoscuta intr-un cerc restrans de prieteni drept "mica Jakarta" .... ). Vad frecvent un scuterist care isi duce copilul(fetita 6-7 anisori) la scoala/gradinita chiar si pe -4-5 grade pe zapada pe un scuter cu picioarele larg intinse in lateral pentru stabilitate, in conditiile in care in zona este transport in comun, si de fiecare data imi spun ca este un accident care asteapta sa se intample. Chiar si in conditii de drum uscat si temperaturi rezonabile mi se pare iresponsabil mai ales ca acel copil nu are casca. (tatal are - daca ii este intr-adevar tata...). Exemple sunt multe si sunt convins ca fiecare stie destule si despre scuteristi si despre motociclisti. Sincer mi se pare discriminare ca unii sa aiba si unii sa nu aiba permis. 50 km/h este viteza fatala si in unele masini la impact frontal, deci da: sunt pentru permis la orice categorie motorizata!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu au de reguli multi dintre scuteristi si mopedisti.

Daca merg pe strada si impart acelasi drum cu cei cu permise de ce nu e normal sa li se introduca obligativitatea permisului moto?????? Asta e o intrebare destul de pertinenta si as vrea sa imi raspundeti voi scuteristii care sunteti revoltati de legea asta.

Adica de ce sa fim noi mai fraieri cu plastice in buzunar si voi mai norocosi si sa puteti merge in aceleasi conditii fara permis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu au de reguli multi dintre scuteristi si mopedisti.

Daca merg pe strada si impart acelasi drum cu cei cu permise de ce nu e normal sa li se introduca obligativitatea permisului moto?????? Asta e o intrebare destul de pertinenta si as vrea sa imi raspundeti voi scuteristii care sunteti revoltati de legea asta.

Adica de ce sa fim noi mai fraieri cu plastice in buzunar si voi mai norocosi si sa puteti merge in aceleasi conditii fara permis?

Habar nu au sa se iscaleasca multi dintre ei :scooter: In plus scoala costa,doar "fraerii plateste scoala" pentru a avea permis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am mers pe 50cmc cu permis, aveam TT-ul cu care nu aveam ce c[uta pe drumuri publice, dar tot mi-am luat A-ul. Daca esti atat de prost si nu poti lua un examen de doi lei pt cat A, mergi cu bicicleta, sau mai bine stai in casa!!!

Voi scutaristii v-ati invata sa fiti diferiti de restul "prostimii," toti invata, dau examene, platesc taxe si isi cumpara echipament, iar voi mergeti pe aceleasi drumuri, va faceti de cap si cand este sa platiti amenda/consecintele imbecilitatii.... politistul este fraier, motociclistii sunt infumurati, doar voi sunteti cu capul pe umeri...

Faceti-va analizele pt scoala, poate va gasesc intre urechi mai mult decat doza de ulei si benzina la un rezervor....

Pt scuteristii responsabili care isi vad de treaba mergand la munca si isi poarta echipementul, RESPECT. Pt tinereii stapaniti de hormani si cu neuroni pe cale de disparitie, faceti scoala sau pe trotinete cu voi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...