Mergi la conţinut

Politistul nu mai e baubaul soferilor


Oaspete

Recommended Posts

Politistul nu mai e baubaul soferilor

Soferii nu mai sunt obligati sa opreasca la semnalul politistului de la circulatie daca acesta din urma nu este echipat corespunzator. Conform noilor standarde profesionale, care vor intra in vigoare de saptamana viitoare, politistii de la Rutiera trebuie sa aiba in trafic o tinuta adecvata, sa poarte intotdeauna insigna cu numarul de identificare si sa aiba un limbaj civilizat. Oamenii legii nu vor mai opri masinile decat atunci cand sesizeaza ca intr-adevar s-a comis o infractiune. Daca nu vor respecta aceste masuri, politistii risca, in functie de gravitatea faptei, sa fie chiar exclusi din politie. Politistii nu mai au un plan de amenzi. Astfel de imagini, cu soferi care se cearta cu politistii in spatele autoturismelor pentru ca urmeaza sa fie amendati, nu vor mai fi vazute de drumurile publice.

Dupa ce opresc un autoturism care a comis o infractiune, politistii nu vor mai da buluc peste sofer. Din masina politiei va cobori doar un agent, iar celalalt va urmari cu atentie miscarile conducatorului auto si ale pasagerilor care-l insotesc. Pentru a nu fi lovit cu portiera, politistul va sta la o distanta apreciabila de masina controlata. Va lua actele soferului si va merge la colegul sau, iar soferul va ramane tintuit in scaunul sau, fiindu-i interzis sa coboare din masina.

Articol de: Remus Vlad

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=ma...icle&aid=124674

* Articol preluat de pe grupul de discutii pro-bike

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Corect ! dar, oricat nu ii pot suferi pe indienii de la circulatie , ramane o mare problema tocmai faptul ca nu mai fac si controale de rutina. un individ care e beat sau nu are permis, daca nu a comis-o inca si nu atrage atentia, trece linistit de politie; si te ia coltul urmator la plimbare pe capota si te sifoneaza de nu te mai recunosc nici neamurile...oricum, e o treaba imputita ! oricum ai da-o, legislatia e de cacao. bine, acum e light :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am fost placut surprins in ultimele 2 luni cand m-au oprit politaii si erau mai tineri sa vezi ce frumos au vorbit si dupa ce m-au verificat mi-au urat si drum bun..... se pare ca incep sa apara si din astia ca aia de peste 45 ani sant tot imbecili de alta data.....astia vechi cand ma opreau ma simteam direct infractor la ce atitudine aveau fata de mine...

ASFALT DRY

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sa o credeti voi pe asta....... Dar daca va opreste politia de frontiera? tot asa impresie pozitiva aveti despre voi si ei?(au sa va caute si rugina de pe esapament)

De cind sunt sofer, am invatat 1 singur lucru:Politistul este trimis sa te opreasca fie ca l-a trimis nevasta ca nu mai are bani de paiine fie ca e trimis de sefu', iar amandoua lucrurile il fac dobitoc atunci cind te opreste pe strada,sper sa mai aveti tupeu sa mai zimbiti dupa ce va opreste un dobitoc...... :bash: Eu sunt patit cu toate actele in regula am primit o amenda cu care tre sa alerg eu sa fac contestatie pe la mama dracu'.....!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Sa o credeti voi pe asta....... Dar daca va opreste politia de frontiera? tot asa impresie pozitiva aveti despre voi si ei?(au sa va caute si rugina de pe esapament)

De cind sunt sofer, am invatat 1 singur lucru:Politistul este trimis sa te opreasca fie ca l-a trimis nevasta ca nu mai are bani de paiine fie ca e trimis de sefu', iar amandoua lucrurile il fac dobitoc atunci cind te opreste pe strada,sper sa mai aveti tupeu sa mai zimbiti dupa ce va opreste un dobitoc...... :bash: Eu sunt patit cu toate actele in regula am primit o amenda cu care tre sa alerg eu sa fac contestatie pe la mama dracu'.....!!!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Pai numai tie ti se putea intampla asa ceva !!! :beer: :beer: :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...