Mergi la conţinut
Claudiu Claudeel

muntenia Vreau Sa Cumpar Moto Dar Nu Are Fiscal!

Recommended Posts

Salut! Problema sta in felul urmator: Vreau sa cumpar o kawa zx6r din 2002 de la un prieten, el a cumparat motorul acum cativa ani de la un baiat pe care il cunostea, a facut cu el decat contract de vanzare fara ca vanzatorul sa o scoata de la fisc si cumparatorul sa o inmatriculeze pe numele lui iar acum nu reuseste sa dea de urma aluia de la care a cumparat mobra. Eu imi doresc foarte mult motoreta, in primul rand mi-o da la un pret forte bun si in al 2lea rand mobra merge si arata impecabil, dar nu stiu ce sa fac ca eu vreau sa o trec pe numele meu dar daca nu da de individul ala nu stiu ce sa fac. Exista vreo cale? Mai usoara desigur, ca am citit pe undeva pe net treburi cu instante si tot felul ceea ce este forte complicat! De o saptamana ma tot uit pe net si nu gasesc nimic la bani pe care ii am eu. El vrea sa ii dau 1500 euro acum si 500 euro cand am eu peste 4-5-6 luni cand am eu, ial la 1500 de euro nu am gasit nimic care sa imi placa :(!

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

mai bine imprumutate la cineva daca ai la cine si nu face prostia sa te complici daca nu este cazul! eu stiu ca este frumoasa si merge si arata impecabil dar daca omul ti-o scoate de la fisc si nici acte nu iti da ce faci?

Link la postare

Are carte + talon dar nu are fiscalul, crede-ma ca m-am imprumutat pe unde am putut, mai astept cateva zile si poate da Dumnezeu sa il gaseasca pe ala!

I-am spus ca daca imi da toate actele la ea sa o pot inmatricula pe numele meu fara probleme o iau daca nu,,,, m-am plimbat vineri cu ea si pur si simplu M-AM INDRAGOSTIT!!! :))

Da dar m-am gandit si eu , daca Domne fereste imi ia militia talonul nu am facut nimic ca am nevoie de proprietar ca sa il iau. Asta a mers vreo 2-3 ani de cand a luat-o pe numerele lu ala! Dar a avut norocul sa nu il opreasca nimeni!

Ma gandeam la un srad din 98-99 dar mi se pare inestetica, parca este prea mare,lata. Pana mea :(

Link la postare

Acum problema sa in felul urmator: pana la urma a luat legatura cu ala si a zis ca el a radiat-o, acum nu stiu in ce fel adica doar a scos-o de la impozit sau a radiat-o ca fier vechi. Mi-a spus cineva ca nu conteaza care a fost modul de radiere si ca merge sa o bage asta la fisc si pe urma sa o scoata si sa imi dea mie certificatul ala de la fisc si eu sa o inmatriculez fara probleme!

Link la postare

Salut...

Daca pare prea frumos ca sa fie adevarat ! chiar este ! Ai grija !

In al doilea rand, vezi daca da de nenea ala ! daca da de el sa ii dea fiscal(daca nu ia dat atunci de cand are contract, vezi !) daca poate (ca sunt cazuri in care are datorii garla si nu are cum !)

Daca nu da de ala,

NU o lua fiindca el de la cine o iei tu trebuie sa iti dea el fiscal NU ala de la cine a luat-o el ! tu daca nu iei de la el nu ai nici o treaba cu primul ! si nici nu ai cum sa tragi la raspundere pe ala de la care la luat asta de la care vrei tu sa cumperi !

Se mai poate face si alta manevra, sa o iei tu cum ar fi de la ala primul, sa faci contract de v-c intre tine si el, dar la fel trebuie sa dai de el.

Acum mai se mai poate ca asta sa nu il fi inscris chiar daca avea fiscal de la ala primul, fiindca nu vroia sa il tina, sau daca il inscria nu mai avea cum sa il scoata(datorii mari) sau nu la inscris in 30 de zile si a expirat fiscalul (findca e valabil 30 de zile) si mai fac astia fite !

Parerea mea pune problema asa: Fa contract intre el si tine, dai 100 de euro sa faca rost de fiscal si iti da motorul si tu restul de bani cand are tot la el, inclusiv fiscal in termen !

Informeaza-te ! si nu face lucruri decat daca se pot face pana la capat !

Succes !

Link la postare

Deci acum am vorbit cu asta de la care vreau sa o iau si mi-a zis asa: dementul ala la un an de zile dupa ce i-a vandut-o lu asta a facut rost de o factura din care reiese ca el da dat mobra la fier vechi (gen a fost casata) si a radiat-o din circulatie fara sa il anunte pe asta si ura si la gara. Deci din cate inteleg eu mobra acum nu mai exista, care in realitate este bine mersi la asta cu tot cu acte ( contract+talon+carte+numar). Se poate face ceva la RAR pentru reinmatriculare/inregistrare pana mea acte ca sa poata sa fie inmatriculata iar.

Dupa cum scrie pe net astea sun actele pentru radiere :

DOCUMENTE NECESARE PENTRU RADIEREA VEHICULELOR DEZMEMBRATE

• Cererea de radiere completata de detinator (stampilata in cazul persoanelor juridice)

• Fisa de inmatriculare vizata de Directia Fiscala de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului

• Cartea de identitate a vehiculului

• Certificatul de inmatriculare

• Documentul ce atesta dezmembrarea vehiculului

• Placutele cu numere de inmatriculare

• Certificatul de radiere – 3 exemplare (formular tip completat)

• Actul de identitate al solicitantului sau delegatului (B.I. sau C.I.) – original si copie xerox

• Adresa cu indicarea delegatului (in cazul persoanelor juridice)

Dar eu tot nu inteleg cu a putut sa o radieze cand el nu a putut pune pe masa : Cartea de identitate a vehiculului+ Certificatul de inmatriculare + Placutele cu numere de inmatriculare???

Link la postare

DOCUMENTUL CE ATESTA DEZMEMBRAREA VEHICULULUI?? CE LEGATURA ARE DEZMEMBRAREA CU INSCRIEREA LUI PE NUMELE TAU?

Link la postare

Deci eu vreau sa cumpar mobra de la asta dar el nu a inmatriculat-o cand a cumparat-o si cel care i-a vandut mobra s-a dus frumos si a radiat-o din circulatie fara sa stie asta. Deci nu a radiat-o pentru vanzare/cumparare a radiat-o ca si cum ar fi dat-o la remat la fier vechi!!! Si acum asta a ramas cu mobra+toate actele!

Dar vad ca stau eu sa trag de el sa se duca la militie sa se intereseze si pana la urma caut alta, stau eu sa ma rog de el pe banii mei!

Link la postare

Nu nu mai dau. Azi am fost sa vad o kawasaki zx6r din 2000. M-am plimbat cu ea si merge ceas. Din cate cred eu a fost cazuta dar nu foarte rau, de ce cred asta ? mobra nu mai are pe ea abtibildele originale ceea ce inseamna ca a fost revopsita dar este revopsita toata uniform, toba este foarte putin si foarte usor zgariata, carenele nu sunt crapate cred ca au fost refacute in rest mobra este ceas :biggrin:. Am vorbit cu vanzatorul si maine ma intalnesc cu el sa facem actele. Pretul este fix de 1700 euro, a zis ca mai jos nu lasa pentru ca el stie ce vinde si mai jos nu lasa! Sper sa nu dau peste hibe ascunse dar din cate am inteles ca si el este motociclist si este om in toata firea. Cat despre mobra mecanic si estetic este de nota 10, nu sare din viteze motorul trage perfect, frane bune, nu curge ulei la motor sau din furca per total m-am convins sa o cumpar, maine am sa ii fac ceva poze dupa ce o iau. Cat despre prietenu meu imi pare rau ca nu am cumparat-o pe a lui dar eu vreau sa fiu in regula cu tot!

Link la postare

frate sincer daca a radiato din circulatie stai linistit si vedeti de treaba ca apoi o sa plangi pe langa ea sau o sa plangi cu vre-un dosar penal ca ai mers cu ea fara acte in regula!

Link la postare

Da....am renuntat la ea si am luat alta! Ieri am cumparat-o , azi am inscris-o la fisc fara probleme, mai am luni sau marti sa fac rarul. Am facut rost de toba originala si mai am decat sa schimb guma fata, ca ea acum are 120/70 zr 17 iar in carte scrie 120/60 zr 17. E bine ca am pastrat guma pe care am cumparat-o cand am inmatriculat r6-le lu fratemiu ca pe el l-a respins din cauza la toba si guma fata ca la fel nu era pe 60 era pe 65 sau 70. In rest mobra merge stas, aaaaa singura problema pe are o are la foaia de lant are un dinte care a fost lovit sau ceva de genul si nu mai intra zaua cum trebuie si cand calca zaua pe el o ridica putin in sus si atunci se strange lantul, trebuia sa iau un kit de lant dar sunt in panica de bani si cred ca o sa ma duc la un strungar sa incerce sa rectifice dintele si sa merg o luna daua pana strang bani sa cumpar un kit de la did ca m-am interesat aseara si este vreo 580 de lei! Si ceva poze!

post-38462-0-96171200-1361545500_thumb.j

post-38462-0-16317500-1361545508_thumb.j

post-38462-0-15135400-1361545516_thumb.j

post-38462-0-65677200-1361545522_thumb.j

Link la postare

Frumoasa! Ma apuca nostalgia, am avut una rosie, 2002. S-o porti sanatos!

Mai bine ca nu te-ai incurcat cu cealalta: mobra nu era radiata, mai mult ca sigur. Doar ca nu putea sa dea fiscal....

Link la postare

Multumesc! Da, pai m-am gandit mai bine si cum spunea prietenu Ciudinesco chiar nu vream sa plang pe langa ea. Azi am fost la rat unde am dat peste un domn foarte amabil si in una bucata ora am plecat de la rar fericit :D. Acum 40 de minute am fost de am depus actele la pipera si dava tot sunt prin oras o sa dau o fuga pe la 7:30 sa vad daca sunt actele gata.

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.