Mergi la conţinut
  • 0
icar

sfat Se Caută Enduro: Husqvarna Vs. Ktm Vs. Japoneze

Întrebare

Salut,

Cred ca e al n-șpelea topic cu subiectul ăsta dar din anterioarele citite de mine până acum tot nu m-am lămurit. Poate mă ajutați să mă lămuresc acum.

Aș vrea să iau un enduro, dar unul care să-mi permită să merg și 400 de km de șosea cu el fără probleme dar să fie în stare să mă scoată și din hârtoape, munți și păduri. Fiind începător, mă gândeam la ceva în jur de 400 cmc, 4T, căruia eventual să-i pun niște roți de SM atunci când vreau să merg pe autostradă până la mare.

Am mers destul de puțin (câțiva km) cu un Suzuki DRZ 400 și mi-a placut la nebunie, știu, mi-e clar că trebuie să-i schimb șaua daca vreau să fac autostrazi cu el dar am eu o idee (utopică?) că ăsta ar îndeplini ambele condiții cu brio (mai ales că i-am văzut pe ăia la Mondo Enduro făcând o excursie în jurul lumii pe DR-uri de 350, ce vreți, începătorii salivează la filme :tv_horror:). M-am mai uitat și la Husqvarna TE 450, Yamaha TT/WRF, KTM lc4, Husaberg FE 450.

Poate ar trebui să mă uit la cu totul altă clasă de motoare însa mi-e clar că ceva SuperTenere, Transalp, BMW 650 GS nu vreau momentan, motorul dorit trebuie să fie destul de fâșnet pe off road și acceptabil pe on road.

Un DRZ 400 SM? Din ce am citit, nu prea poți să le bagi în off-road, chiar dacă le schimbi roțile...?

Orice părere va fi citită cu maxim de interes! :read:

Mulțumesc anticipat.

ps: dacă ajută, am 1.78 și 90 kg.

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

6 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

• 0

Husaberg FE450, Husqvarna Te450, Yamaha Wr sunt motoare de competitie, se descurca foarte bine in OFF. La drum lung sunt destul de incomode, pentru ca nu au fost gandite pt asa ceva si in plus daca mergi mai tare risti sa il strici. La aceste motoare se schimba uleiul la 10-15 ore de functionare. Cu roti de supermoto, sunt foarte distractive in oras si la drumuri scurte. Mobra care sa merrga perfect si on si offroad nu exista. Daca mergi mai mult afara > LC4, daca vrei mai mult noroi Fe, Te, Exc, Wr(atentie insa cu piesele de Husqvarna, nu mai aduce nimeni)

Link la postare
  • 0

Pentru că nu ai menționat deloc Suzuki să înțeleg că aia ar fi struțo-cămila cautată? :D Glumesc...cred.

Mulțumesc de răspuns, în cazul ăsta Fe, Te, Exc, Wr ies din schemă, mă atrag coclaurile dar nu-mi imaginez c-o să mă bag din prima în hard enduro, nici n-o să mă pricep chiar de aș vrea. Numai că nu-mi dau seama cu ce ramân... Ce mă duce pe mine din București pe un deal și mă ajută să-l și trec?

Ajung cumva la motoarele de touring enduro menționate în postul inițial, cele de care mă feream? Un touring enduro care să nu fie balenă există? (balenă în accepțiunea mea înseamna Transalp și rivalele) Ceva ușor și ca greutate și ca manevrabilitate, ce suportă chinuială de la un începător?

Link la postare
  • 0

Enduro sau hard enduro, cu balenele te vei chinui oricum, daca faci si altceva in afara de forestier, drum de tara sau dealuri usoare. Solutia este remorca moto dupa masina si pui mobra dedicata in spate. Daca iti place si soseaua, balenele intra in ecuatie..

Astea par mai subtiri

http://bikeshop.ro/m...007-494952.html

http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=499853&selpic=1&zoom=1#foto

Link la postare
  • 0

@Sher Pfuu, ce bine arată motoarele alea. :) Și chiar e o discuție întreagă despre ele (BMW vs. Yamaha) pe acest forum. O să încerc să văd la ce alte prețuri se mai pot gasi.

Până atunci, dacă mai are cineva o părere, dacă ar trebui să caut și altceva în afară de BMW G650 X Challenge sau Yamaha XT 660, aștept cu interes. :good: Parcă am rămas cu Suzuki-ul ăla de 400 în cap...

Link la postare
  • 0

Buun, după multe alte informații citite pe forumul ăsta dar și pe altele, ajung la concluzia că ce vreau eu nu prea se poate. Cum buget să iau două motoare nu am, trebuie să fac compromisuri.

Așadar, mă apuc de căutat Yamaha, BMW și Suzuki. Dacă mai aveți vreo propunere, vă rog!

ps: oare producătorii de motoare citesc forumurile? Au idei de îmbunătățire și dezvoltare gârlă și nici nu trebuie să mai arunce banii pe research-uri sterile...

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.