Mergi la conţinut

Velomobilul ,o Alternativa Pentru Transport In Viitor?


ATI CUMPARA UN VELOMOBIL "QUEST"?  

43 membrii au votat

  1. 1. 1.DA

    • 1.DA
      15
    • 2.PROBABIL
      7
    • 3.NICIODATA!CE-I CU BARCA AIA?
      23


Recommended Posts

Salutare tuturor! Fiind un forum de motociclisti , topicul asta probabil ca n-o sa intereseze pe multi...

DAR: merita macar sa "atrag atentia" la ceea ce ar putea fi o alternativa la transportul in general, si avantajele si dezavantajele folosirii unui velomobil in fiecare zi! Eu in afara de pret nu vad decat avantaje si consider ca merita toata admiratia cei care au initiat aceasta "afacere":

http://en.velomobiel.nl/ >

" About us

Velomobiel.nl was founded by Jacobs en Ymte Sijbrandij. After having worked for over 5 years with Flevobike in Dronten they decided to start in 1999. March 2001, Theo van Andel joined the company and the name was changed into Velomobiel.nl. This name better represents our activities and attracts people to our website.

Allert Jacobs worked as a Flevobike employee on the Aluminium Alleweder and designed and produced the Carbon Alleweder. Ymte Sijbrandij is Dutch Champion Recumbent cycle racing. Together they travelled over 180.000 km in the both the Alleweders. These experiences, a lot of thinking and tests are the base of the development of the Quest.

By cycling ourselves everyday we think we can develop practical vehicles: Velomobiel.nl, bikes made by bikers! "

http://photos.bluevelo.com/GalleryFilmstri...p;photo=4973446

Si o pagina numai cu pozele unui proprietar de "QUEST" :beer:

http://www.arjenvandam.nl/Quest_207_van_Ar...nDam/index.html

Acuma sa nu sariti sa "urlati" ca "asta nu-i forum de biciclete, OUT" :D

Am cautat tot forumul si nu am gasit nimic despre velomobile! DECI, la categoria "Alte discutii" zic eu ca nu deranjeaza pe nimeni, ba dimpotriva!

Va salut!

:thumbup:

post-24028-1244748208_thumb.jpg

post-24028-1244748220_thumb.jpg

post-24028-1244748574_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=))=))=))

Daca ar fi la pret de masina desigur ca nu as cumpara dar problema mea ar fi ca as ajunge transpirat tot la servici in asa ceva.

Da, femeile ar face picioare frumoase. :wub:

mda... am "uitat" ca tie iti trebuie V8-uri de 5000 cmc, fotoliu de om nesimtit ,transmisie automata ca deh... cui ii mai pasa de consum?! aer conditionat cel putin spus performant, si 3 tone de "fiare" inutile DOAR CA SA ITI MISTI TU COURU' LA "LOCUL DE MUNCA"...

:fuck:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. mda... am "uitat" ca tie iti trebuie V8-uri de 5000 cmc, fotoliu de om nesimtit ,transmisie automata

2. ca deh... cui ii mai pasa de consum?!

3. aer conditionat cel putin spus performant,

4. 3 tone de "fiare" inutile DOAR CA SA ITI MISTI TU COURU' LA "LOCUL DE MUNCA"...

:fuck:

=))=))=))

1. 7200 cmc, fotoliu si canapea si pat si dus si ......... sa le am cu mine cand am chef.

2. Pai daca eu consum ulei vegetal reciclat crezi ca imi pasa de $1.50 gallonul? E din belshug.

3. Pe ala il evit.

4. Gresit. Mercedesul are doar 2 tone.

=))=))=))

Esti verde de invidie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai eu am vrut sa te sustin pentru ca Andrei RN crede ca America&stuff=Mecca.Uitand ca acolo sunt o groaza de probleme.Sunt pro velomobil si alte dispozitive ecologice si pentru dezvoltarea lor cat mai rapida pentru ca timpul e scurt din pacate.Chestia e ca tocmai companiile petroliere de pe acolo unde sta Andrei Rn se opun unor asemenea proiecte ca nu le mai iese lor profitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
;)

:rolleyes:

Eu unul as fi de acord dar ca sa aiba efect in atmosfera un asemenea vehicul ar trebui ca oricare alta categorie sa fie interzisa.Si nu o sa vrea asta marile companii petroliere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) pai si "the golden arrow?" :rolleyes:

cu aia ce facem daca nu mai "merge " cargo ship-ul"...?!?!

intre timp admirati concurentul "QUEST-ului":

http://www.milan-velomobil.de/milan/news_en.htm

=))

Ymte Sijbrandij + "cineva"

:rolleyes:

post-24028-1247610070_thumb.jpg

post-24028-1247610281_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...