Mergi la conţinut

Despre Inmatriculare


trogheru

Recommended Posts

Nu ai precizat daca te folosesti de motoreta cuiva sau ai cumparat-o , asa ca o sa iti zic ambele cazuri

O data ce ai cumparat o motoreta, ai timp 30 de zile sa o inmatriculezi ( daca nu ma insel). In acest timp poti circula fara nicio problema atata timp cat ai toate actele ( pe talon trebuie sa fie trecuta data in care a fost vanduta catre tine + semnatura, si RCA valabil).

Sfatul meu este sa o inmatriculezi cat mai repede, altfel o sa paltesti niste amenzi pe la financiar ( nu stiu daca mari sau mici).

Tot ce scrie mai sus se aplica in cazul in care ai cumparat motoreta.

Daca motoreta este a unui prieten, si pur si simplu te folosesti de ea...atunci nu..nu ai nicio treaba , atata timp cat ai toate actele + RCA valabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai precizat daca te folosesti de motoreta cuiva sau ai cumparat-o , asa ca o sa iti zic ambele cazuri

O data ce ai cumparat o motoreta, ai timp 30 de zile sa o inmatriculezi ( daca nu ma insel). In acest timp poti circula fara nicio problema atata timp cat ai toate actele ( pe talon trebuie sa fie trecuta data in care a fost vanduta catre tine + semnatura, si RCA valabil).

Sfatul meu este sa o inmatriculezi cat mai repede, altfel o sa paltesti niste amenzi pe la financiar ( nu stiu daca mari sau mici).

Tot ce scrie mai sus se aplica in cazul in care ai cumparat motoreta.

Daca motoreta este a unui prieten, si pur si simplu te folosesti de ea...atunci nu..nu ai nicio treaba , atata timp cat ai toate actele + RCA valabil

mersi pt informatii. normal am facut schimb de motoare eu l am dat pe al meu si si el la luat pe al meu.eu circul cu actele lui el cu ale mele pina avem timp si bani ca sa le inscriem.am facut numai cate un contract de mana eu ca am cumparat motorul lui el ca la cumparat pe al meu.nu stiu daca am procedat bine.
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi pt informatii. normal am facut schimb de motoare eu l am dat pe al meu si si el la luat pe al meu.eu circul cu actele lui el cu ale mele pina avem timp si bani ca sa le inscriem.am facut numai cate un contract de mana eu ca am cumparat motorul lui el ca la cumparat pe al meu.nu stiu daca am procedat bine.

sincer..aceste """acte de mana""" nu au nicio valoare. niciodata, niciunde. Sfatul meu este sa le inmatriculati cat mai repede. Amenzile lui iti vin tie, si invers. Daca face vreun accident o sa pice si pe capu tau. Daca tu fugi de politie sau ceva de genu. se duc la el. si MULTE alte 1 miliard de secenarii.

Tu esti inca proprietar nu uita asta si esti oarecum responsabil de ce se intampla cu motoreta. Daca omu omoara pe cineva si fuge...o sa fie bataie de cap sa demostrezi ca nu erai tu ala...

si inca o data..acele acte de mana nu au nicio valoare. Nici daca le faceati la notar nu cred ca aveau vreo valoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mica completare: inmatricularea aia in 30 de zile, tre sa o faci la admin financiara, respectiv de cand o radiaza el. cu numerelle si talonul poti merge in continuare, dar cu riscurile de care vorbeste IDD mai sus.

si eu te sfatuiesc sa iti faci (va faceti), rost de bani sa rezolvati problema. impozitul pe un an e vreo 16 lei, talonul vreo 48, placuta cu numarul 20. rca oricum tre sa iti refaci la anul....asa ca, go for it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. nu sunt foarte scumpe procedurile, si nici foarte complicate. Numai ca o sa pierdeti ceva timp pe la financiar si pe la politie.

La financiar trebuie sa completati niste cereri ( de scoatere din evidenta + impunere)...ma rog..ideea este ca voi cred ca stiti ce trebuie facut, numai ca din diverse motive nu o faceti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si nu mai trebuie sa fac rar- ul?facem contracte vinzare cumparare le radiem de la finante si dupa aceea talonul si cartea de identitate unde le schimbam?ma duc la politie cu contractul ,talonul lui si cartea de identitate a motorului direct la politie?sau trecem pe la rar?ca sa radiez motorul de la finante ce imi trebuie?numai cartea de identitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In romania, niciun act de mana nu are absolut nicio valoare. sunt 100% convins ca si in afara e la fel. Iti trebuiesc actele motoretei + un certificat de radiere din Italia ( parca asa tin minte ca mi-am adus si acum in 2008 o motoreta de acolo).

Ideea este ca, nu are nicio valoare acel act facut de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am nici cea mai mica idee cum este legislatia din Italia. Dar cred mai mult ca sigur ca se poate. Motoreta nu are de ce sa fie prezenta cand o radiezi - scoti din circulatie/ vinzi/cumperi.

Ideea e fix asa. La noi in romania iti trebuie ori contract vanzare-cumparare ori factura ca sa poti inmatricula orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok am inteles

era problema ca sa nu mai platesc numere rosii ci sa circul inca cu cele italiene pina reuseam sa o inmatriculez cu nr rom

mentionez ca ea e cu carte verde etc

si imediat cu contract la notar aici de vinzare cumparare ma refeream sa am inca nrn italiene in tara si sa circul cu ea pina cind o inscriu dar fara sa mai trimit inapoi in italia placutele si talonul

deci sa o scot din circulatie numerele italiene dar in romania

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...