Mergi la conţinut

Aprindere Minsk


Recommended Posts

va salut stimati iubitori de motoare.in primul rand sa ma prezind,fiind nou pe forum.ma numesc daniel si sunt din vaslui.nu am motocicleta insa sunt pasionat de karting.in iarma asta am inceput constructia uni kart cu motor de minsk.am ca baza sasiul original si multe alte piese.vreau insa sa'i ridic un pic garda la sol pentru a ma putea da cu el la tara pe teren mai accidenta sa zic.un din problemele intalnite este la aprindere.am apindere luata de pe minsk originala si nu stiu cu sa leg firele.mie imi trebuie strict sa'mi dea scanteie la bujie.fac apel la cunoscatori sa ma ajute,sa'mi zica exact cu ce fire plec de la magnetou la napolitana,de la napolitana la bobina si unde vin legate masele.va multumesc

 

chiar nu ma poate ajuta nimeni?niciun binevoitor?

Pot adauga si o schema.am un desen numai ca nu prea stiu sa'l citesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sall.fii atent la aprindere are un fir negru pana la napolitana este 02. de la napolitana pleci cu un fir an partea stanga jos pana la bobina iar de la iesirea din bobina celalalt fir al pui pe cadrul motorului ca masa.1ancepi cu firele de scanteie 02

vezi la rotor sa fie bobina mica la maxim 2mm distanta altfel cat sa nu tinga pe rotorul ambelajului sa ai antrruperea scanteiei foarte buna .daca ai nelamuriri scriemi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...