Mergi la conţinut

era sa ...


salahhe

Recommended Posts

In ultima vreme ma grabesc sa ajung in diverse locuri. Ieri nu era o zi din aia. Mergeam lejer, ca omul. Pe banda 2 ajung din urma un taran cu o nenorocire de dacie 35 la ora. Il claxonez usor, poate se simte omul sa se traga pe banda 1. La care nenorocitul opreste. In fata mea. N-aveam chef de frane bruste, eram la 2 m maxim in spatele lui asa ca il ocolesc rapid prin dreapta. Strada era goala si in spatele meu nu vazusem pe nimeni in ultimii 50 m parcursi. Se pare ca intre timp iesise vre-unu din parcare si se straduia eroic sa il depaseasca pe nenorocitul cu Dacia. Ma trezesc deci in depasire fortata prin dreapta nesemnalizata si ilegala in timp ce in dreapta mea tocmai trecea o alta masina. Ma trec fiori, revin pe banda 2 ii arat semnul international boului din spatele meu. Ajung la semafor, ma intorc sa ii iau numarul, oricum nu mai conteaza, inaintez putin, nu ajung chiar la nivelul geamului masinii care trecuse prin drepta, strig niste scuze in speranta ca ma va auzii, nu ma aude. De bucurie ca nu m-am facut praf nici nu ma dau jos sa urlu la tzaran. Mai incolo uit si numarul, macar la telefon i-as fi zis de dulce. Nu mai conteaza. My fault.

Atv sucks. Era sa intru intr-unul. Plin pe la noi de pustime cretina care se da cu atv-ul pe strazi, 30-35 la ora in tricou si slapi cu fufe la fel de echipate in spate. Cam pe la aceeasi intersectie ca cea antementionata vad doua nenorociri din astea pe banda 2, trec pe banda 1, aveam vre-o 50 la ora. In fata mea se hotaraste brusc ala din coada sa treaca pe banda 1. Il depasesc prin dreapta milimetric, il injur bine in gand..

Ma gandesc, daca eram mai aproape si nu-l puteam depasii ma infigeam in el. Nu stiu daca la viteza aia zburam peste motor dar am eu o oarecare banuiala ca da. Sunt curioasa cum s-ar fi simtit ala cu mine (si eu sunt multa) intrand in el la 20km/h (consider diferenta) cu capul inainte pe care cap aveam evident casca. This time, not my fault.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mortii cui ma geo?

si motoarele de viteza snt pt circuit si cele de cross pt munte si masinile de teren pt teren asa ca ce mortii lor cauta toti in oras?

ar trebui sa fie numai scuteristi nu?

tu cu ce circuli?

dobitoci pot fi in spatele oricarui volan sau ghidon asa ca nu mai injura toata lumea

pe mine m-pa enervat in trafic unu de DB. niste idioti astia. au venit in bucuresti si nu stiu sa faca stanga intr-o intersectie

noroc ca stiu eu sa ma feresc

asta era si ideea topicului, nu? fereste-te TU de toti prostii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Alooo nenea nu e frumos sa injuri asa urat in public, din cand in cand ma mai dau si eu cu atv-ul si daca dau de vreunu ca tine pe sosea si ma injura ii fac atv-ul guler, si daca zice cineva de ce ies cu KTM-ul pe asfalt ii zic ca asa vor muschii mei, nu e treaba ta sau a mea cine pe unde umbla atat timp cat legea ii da voie si nici nu ii injur chiar daca nu imi plac !!! Cand injuri pe cineva nu generaliza ca nu e frumos !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alooo nenea nu e frumos sa injuri asa urat in public, din cand in cand ma mai dau si eu cu atv-ul si daca dau de vreunu ca tine pe sosea si ma injura ii fac atv-ul guler, si daca zice cineva de ce ies cu KTM-ul pe asfalt ii zic ca asa vor muschii mei, nu e treaba ta sau a mea cine pe unde umbla atat timp cat legea ii da voie si nici nu ii injur chiar daca nu imi plac !!! Cand injuri pe cineva nu generaliza ca nu e frumos !!!

da asa este ai mare dreptate dar vezi tu nu toti stiu regulile de circulatie si cand vezi ca se panicheaza in sensul giratoriu si numai stie ce sa faca atunci care e primul lucru care il faci nici pe noi bikeri nu ne halesc astia cu masinile lor dar daca am face si noi asa ce ar mai iesi in oras haos eu nu am nici o treba cu atv isiti dar pt aia care nu stiu regulile sa nu iasa in trafic si mai ales acum cum e febra scuterelor atv urilor deci pustimea umple strazile cu fitzele lor

asfalt uscat si bafta multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salahhe ... inca 1 topic pt tine ... inca un post pentru mine. Mergem in tandem ;) (kiddin')

anyway ... nu pot sa ma leg d ATV-isti inca deoarece n-am avut nici un rendez-vous cu ei ... inca. Insa de cine ma pot lega sunt scuteristii. De ce? Simplu. Povestea este similara celui lu' salahhe (cea de-a doua).

Veneam dinspre Fantana Miorita spre Piata Presei Libere. O zi frumoasa, trafic infernal, nimic nou pentru Bucuresti ... o zi normala.Cum necum, eu ma situam pe banda 3 si mergeam agale spre un semafor rosu. Toate benzile full. Eu dupa cum ziceam, pe banda 3 cu 2 masini in fata pana la stop si cu un culoar intre benzi imens, ce-mi zic ... hai sa avansez si eu ca de, sunt subtire si-mi permit. Cand, de pe banda 2, imi topaie in fata un scuter care fentase in zig-zag intraga coloana, fara sa se asigure, fara nimic. Am franat si in "nesimtirea" mea asteptam si eu o mana ridicata ceva in semn de scuze pentru interventia stangace insa, omu se grabeste sa ajunga primul la semafor.

Gandindu-ma ca e vreun pushti fara minte... a dat maturitatea peste mine si ce-am zis ... hai sa-l mustruluiesc nitel, asa ca ma strecor si eu pana in fruntea coloanei si-i atrag atentia pe un ton mai rastit ca are oglinzi si ca ar trebui sa invete sa le foloseasca.

Mare mi-a fost mirarea sa constat ca "pushtiul" meu avea vreo 40-45 de ani, si abia atunci ... intr-un final, omul si-a recunoscut vina.

Stiu ca toti se leaga de "conservari" ca sunt in mare responsabili pentru multe dintre accidentele in care-s implicati motociclisti, dar spre deosebire de acestia, care de bine de rau au fost obligati sa dea la un moment dat un examen pentru permisul ala de-l au (chiar daca au uitat multe d'atunci), mult mai periculosi mi se par scuteristii care nu au nici un pic de pregatire rutiera insa impanzesc strazile bucurestiului si nu numai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
mortii cui ma geo?

si motoarele de viteza snt pt circuit si cele de cross pt munte si masinile de teren pt teren asa ca ce mortii lor cauta toti in oras?

ar trebui sa fie numai scuteristi nu?

tu cu ce circuli?

dobitoci pot fi in spatele oricarui volan sau ghidon asa ca nu mai injura toata lumea

pe mine m-pa enervat in trafic unu de DB. niste idioti astia. au venit in bucuresti si nu stiu sa faca stanga intr-o intersectie

noroc ca stiu eu sa ma feresc

asta era si ideea topicului, nu? fereste-te TU de toti prostii ;)

interesanta abordare .... sincer sa fiu iti dau dreptate ... cred ca numai choperele si scuterele ar trebui sa circule prin oras .... offf ... ma duc pe circuit ca acolo imi e locul ... sunt un pui mic de Rossi

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Domnule @Prof, vad ca ati sarit repede sa-l admonestati pe @Geo pentru injuratura lui generalizata, in timp ce dumneavoastra insiva ati facut aceeasi greseala ca el, generalizand si etichetand toti dambovitenii ca fiind idioti. Pai pentru cultura dumneavoastra generala domnule, aflati ca nu toti dambovitenii suntem idioti eu fiind unul dintre damboviteni, chiar de la tara, de acolo unde bunul simt e mai la el acasa decat la multi tarani de la oras. Mai aflati domnule ca si eu am fost ''la capitala'' de multe ori, si la volan in buricu' targului la ora de varf, n-am sicanat pe nimeni mi-am vazut de drumul meu si pot sa spun ca am adunat ceva kilometrii in felul asta, pe oriunde am circulat. Ce va face domnule sa credeti ca sunteti mai cu ...decat oricine altcineva nascut altundeva decat in Bucuresti? Mai mult decat atat, la varsta de 67 de ani tatal meu a facut cursul de legislatie rutiera si a luat examenul cu 22 de raspunsuri corecte ceea ce multi din pustanii care au dat examen in acelasi timp cu el, nu au reusit(vezi scuter). Si-a dat interesul omul spre a fi pe unda cu legea si mai ales cu traficul. Am descris toate astea aici pentru a intelege domnule @Prof cam in ce masura gresiti.

Moto: Mai intai impaca-te cu tine insuti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...