Mergi la conţinut

casca ... ?


salahhe

Recommended Posts

Duminica asta m-a tarat mama dupa ea in piata la cumparaturi. A tinut musai sa ma plimbe peste tot cu toate ca urasc cumparaturile si chiar nu aveam nevoie de altceva decat de cateva perechi de blugi. Cum bateam piata in caldura si scarba vad la un moment dat casti. Opa, casti in piata, ia sa vedem. Ma uit la ele, niste marci de n-a auzit nici dracu'. Intreb de curiozitate cat face una. Mi se raspunde 400. 400, dar ce, RON sau EURO? Aaaaa, 400 de mii. De lei? Da, de lei. Ridic o spranceana, ma uit stramb. Cum ma 400 de mii? Pai casca mea, in care nu am cine stie ce mare incredere la 80 km/h costa 80 de dolari. Si e ieftina. Si singurul motiv pentru care imi iau din aia si nu ceva mai bun este marimea. Ca port marimea S de la copii si XS de la adulti mi-e mare. R1dere, taci ma!

Asa, deci luandu-ma dupa principiul "face cat costa" alea sunt ce? Cofraje de oua? Si stau si ma intreb cine naiba isi cumpara casca la 40 de lei. Adica, inteleg, aia cu nenorocirile de scutere de pana la 50 viteza. Si tot sa fiu multumita ca nu merg fara. Cu toate ca am dubiile mele vis-a-vis de comoditate si pana la urma tot fara casca raman. Imi amintesc de un pusti care afirma pe aici cat de incomoda e casca, ca e grea, ca ti-e cald, ca nu auzi, ca nu vezi si ca e mai bine fara. L-am contrazis atunci dar acuma ma intreb oare ce casca avea.

Nu stiu voi dar mie mi se pare destul de aiurea treaba asta. Ca se nimeresc incepatorii, care au nevoie cel mai tare, si aia pe scutere mici care sunt confundati cu bicicletele si totusi ei pot ajunge la 50 la ora, categorii destul de vulnerabile, le vad, si le iau de bune, le cumpara si se gandesc ca e suficient. Si iar vad posturi cu poze cu vre-unu zburat de pe scuter si facut praf pe asfalt fara nici o protectie pe el decat o casca indoielnica. Aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica, inteleg, aia cu nenorocirile de scutere de pana la 50 viteza...Oare ce ai vrut sa spui? Te incurca cumva pe strada sau ai boala la scuteristi? Pacat ca nu esti din Iasi....

Da,ma, am io o boala cu scuteristii. Ca se baga aiurea in trafic, nu poarta casti si nu stiu semne de circulatie. Asta de fapt o am cu aia cu ciclomotoarele, impropriu denumite scutere.

Mai am o boala cu scuteristii ca sunt in majoritate pustime care viseaza sa rupa soselele pe cine stie ce vitezana si lor nici nu li s-o uscat tusul de pe examenul de capacitate. Ca nu te saluta nici unu in trafic si nici nu raspund daca ii saluti tu.

Mai am io o boala pe scutere, de orice marime, ca mi se par urate rau si stai pe ele ca pe scaunel pe roti. Si nu inteleg conceptul de scuter. Parca sunt domnisoarele in fusta care calaresc pe o parte a calului. Bleacs. Si nu stiu ce e cu impresia asta ca scuterele ar fi motociclete. Ca si cum ai zice ca atv-urile sunt masini doar pentru ca au 4 roti si motor.

Sunt off topic, jos cu scuterele!

Auzi, si daca eram in Iasi, ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,ma, am io o boala cu scuteristii. Ca se baga aiurea in trafic, nu poarta casti si nu stiu semne de circulatie. Asta de fapt o am cu aia cu ciclomotoarele, impropriu denumite scutere.

Mai am o boala cu scuteristii ca sunt in majoritate pustime care viseaza sa rupa soselele pe cine stie ce vitezana si lor nici nu li s-o uscat tusul de pe examenul de capacitate. Ca nu te saluta nici unu in trafic si nici nu raspund daca ii saluti tu.

Mai am io o boala pe scutere, de orice marime, ca mi se par urate rau si stai pe ele ca pe scaunel pe roti. Si nu inteleg conceptul de scuter. Parca sunt domnisoarele in fusta care calaresc pe o parte a calului. Bleacs. Si nu stiu ce e cu impresia asta ca scuterele ar fi motociclete. Ca si cum ai zice ca atv-urile sunt masini doar pentru ca au 4 roti si motor.

Sunt off topic, jos cu scuterele!

Auzi, si daca eram in Iasi, ce?

Scrii bine, ce spui este adevarat dar nu trebuie sa generalizezi, nu vreu sa reiau discutii, este parerea ta vis-a-vis de scutere se mai numesc mopede...te las cu caii tai putere si cu fizzele tale de doi lei. Te invat ceva lasa pe altii sa te laude nu te mai lauda singura ca da naspa...

Iar daca erai in Iasi stateam de vorba la un suc pe bordura.

hai asfalt uscat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrii bine, ce spui este adevarat dar nu trebuie sa generalizezi, nu vreu sa reiau discutii, este parerea ta vis-a-vis de scutere se mai numesc mopede...te las cu caii tai putere si cu fizzele tale de doi lei. Te invat ceva lasa pe altii sa te laude nu te mai lauda singura ca da naspa...

Iar daca erai in Iasi stateam de vorba la un suc pe bordura.

hai asfalt uscat!

asta e scuterist d-ala care da din cap sa -si ia avant =)) .d-aia s-a atacat asa =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la primul post raspunsul este ca sunt obligati prin lege sa poarta casti+ii ieftin...si pe scutere isi pot rupe gatul...nui nevoie de 50/h.

iar in legatura cu scuteristi sunt deacord (nu generalizez dar majoritatea....).... in general pusti care nu sunt in stare sa isi ia carneru(nici macar A1,daca sunt sub 18ani) ori ii tata mare si bogat si sunt tare ca am un "scutec" si ma pot da cu prietena(inconstienta de altfel ca magarul il baga de seama) care se urca impreuna cu el.

Sunt incepator pe motor dar de 5 ani am Bul si am vazut multe acidente (un timp lucram ca sofer) si nu ceva zgarjeturi ci organe intinse pe asfalt si in santuri....care ma pune pe ganduri.

Off topic: saptamana trecuta am avut ocazie printre altele sa probez un scuterist pe pielea mea..

Ma aflam in apropierea unei intersectii (cu masina firmei) doream sa virez stanga .....ma asigur(in oglinda din stanga si cel din mijloc),semnalizez,inainte sa virez mai ma uit inca 1 data in oglinda stanga si ce sa vezi un scuterist glont pe langa mine la cativa mm de oglinda mea (ma afla inca pe banda dreapta langa axul drumului fara sa intru in viraj).....de unde o fi aparut si asta nu stiu,daca nu ma uitam in ultimul moment intra in mine si la viteza aceea mai mult ca sigur isi dadea duhu,iar daca nu atuncea eu il rupeam(de idiot ce ii)...si in + mai mai aveam de umblat 1 gramada.

ce sa mai zic depasire pe dreapta....care a devenit ceva obisnuit pt ei.

de ce nu ii obliga zapaciti de politicieni sasi ia carnetu....si politisti unde naiba stau in asemenea cazuri???

si in ultimul timp cam sau inmultit scuteristi de acest gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
referitor la primul post raspunsul este ca sunt obligati prin lege sa poarta casti+ii ieftin...si pe scutere isi pot rupe gatul...nui nevoie de 50/h.

iar in legatura cu scuteristi sunt deacord (nu generalizez dar majoritatea....).... in general pusti care nu sunt in stare sa isi ia carneru(nici macar A1,daca sunt sub 18ani) ori ii tata mare si bogat si sunt tare ca am un "scutec" si ma pot da cu prietena(inconstienta de altfel ca magarul il baga de seama) care se urca impreuna cu el.

Sunt incepator pe motor dar de 5 ani am Bul si am vazut multe acidente (un timp lucram ca sofer) si nu ceva zgarjeturi ci organe intinse pe asfalt si in santuri....care ma pune pe ganduri.

Off topic: saptamana trecuta am avut ocazie printre altele sa probez un scuterist pe pielea mea..

Ma aflam in apropierea unei intersectii (cu masina firmei) doream sa virez stanga .....ma asigur(in oglinda din stanga si cel din mijloc),semnalizez,inainte sa virez mai ma uit inca 1 data in oglinda stanga si ce sa vezi un scuterist glont pe langa mine la cativa mm de oglinda mea (ma afla inca pe banda dreapta langa axul drumului fara sa intru in viraj).....de unde o fi aparut si asta nu stiu,daca nu ma uitam in ultimul moment intra in mine si la viteza aceea mai mult ca sigur isi dadea duhu,iar daca nu atuncea eu il rupeam(de idiot ce ii)...si in + mai mai aveam de umblat 1 gramada.

ce sa mai zic depasire pe dreapta....care a devenit ceva obisnuit pt ei.

de ce nu ii obliga zapaciti de politicieni sasi ia carnetu....si politisti unde naiba stau in asemenea cazuri???

si in ultimul timp cam sau inmultit scuteristi de acest gen.

Am mers mult tim pe scuter sa stii pt ca am lucrat pe el. Nu-mi plac scuterele dar trebuie respectate si ele in trafic. Plus ca multe din ele sunt destul de puternice. Asigurarea e mama condusului cel putin prin bucuresti. Asa ca fii mai atent astia sunt pustani teribili.Oricum vreau sa va spun la toti cei care o sa citeasca: mergeti pe drumul vostru si asigurati-va bine , sigur n-o sa va mai deranjeze niciun scuterist. Bafta Maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...