Mergi la conţinut

Velomobilul ,o Alternativa Pentru Transport In Viitor?


ATI CUMPARA UN VELOMOBIL "QUEST"?  

43 membrii au votat

  1. 1. 1.DA

    • 1.DA
      15
    • 2.PROBABIL
      7
    • 3.NICIODATA!CE-I CU BARCA AIA?
      23


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

gunoiule nu mai intelegi nici engleza nici romana?

RAUS!

The Project

Robust, high current cells that have the necessary power/weight ratio are now available. These batteries are less hazardous than the common Lithium Ion cells since they do not contain oxides.

A good portion of the total effort for this project is the design and construction of the 15kWhr power pack using a new generation of Lithium Ion cells from A123 systems. This is the secret sauce that makes this project possible.

Motor choice is an AC induction type manufactured by Siemens of Germany. It is currently manufactured for city electric bus platforms at relatively low volumes. This brushless motor, it's control and charger are all water cooled and share the original BMW's cooling system.

The motor is wound specifically for 700 Volt operation (rather than the more common 350 Volt) to extend the full torque level 2 times further up in RPM. This requires battery cells that can deliver both high electrical current and voltage without being overweight.

"

Faaaah, da cata inginerie in capul tau ..... :scooter::scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ai vrea tu un "truck" de-asta...

2. Mai hamaleste SCLAVULE si poate-ti iei si de-asta sa stea precum motoarele alea HONDA cu care IARASI te lauzi! :read:

3. Si nu, n-am chef de USA sau mai rau California...

4. Ma pish cu bolta pe voi de idioti cu creierele spalate de STAT si

5. condusi de criminali nazisti si ipocriti!

:fuck:

1. Cu siguranta ca as vrea si intr-o zi o sa fie in curtea mea unul ca asta mai ales acuma ca il pot justifica la echipament apicol.

2. Oricum mai bine decat pozele tale cu care te plimbi prin camera barrraind ca un motor de curse.

3. Dat tu nici nu te-ai califica. Se face test de IQ.

4. Daca nu faci o poza nu te crede nimeni. Macar pe steag cum te pishi. Stiu ca nu ai bani de steag dar deseneaza cu creta unul pe trotuar si fa poza cand te pishi pe el.

5. Vrei sa facem schimb de conducatori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

pai eu am mai intrat pe topicul acesta, dar erai prea ocupat sa te razboiesti cu andrei rn ca sa-mi raspunzi... eu un topic interesant, fara doar si poate.

Las' ca IT'S GONE andreirn! :-)

post-2120-055150200 1286057965_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce misto si ce...nepractic. Daca tinem cont carui segment de populatie se adreseaza masina si carui segment de populatie se adreseaza bicicleta aia , nu prea il vad raducind cantitatea de noxe din atmosfera in viitorul prea apropriat. Caci , pedalatul , e treaba grea. Nu merge la orice virsta si trebuie sa ai pregatire fizica. In 50 de kilometrii , te-a lasat fara gaz si mai risti si un preinfarct. Daca mai prinzi si niste dealuri , te ia direct salvarea. Bagaje nu poti sa pui , ca intr-o masina , pasager nu poti sa iei si nici macar nu-l poti cara pina in apartament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce misto si ce...nepractic. Daca tinem cont carui segment de populatie se adreseaza masina si carui segment de populatie se adreseaza bicicleta aia , nu prea il vad raducind cantitatea de noxe din atmosfera in viitorul prea apropriat. Caci , pedalatul , e treaba grea. Nu merge la orice virsta si trebuie sa ai pregatire fizica. In 50 de kilometrii , te-a lasat fara gaz si mai risti si un preinfarct. Daca mai prinzi si niste dealuri , te ia direct salvarea. Bagaje nu poti sa pui , ca intr-o masina , pasager nu poti sa iei si nici macar nu-l poti cara pina in apartament.

:bash: Se vede treaba ca iar vorbesti aiurea , FARA SA FII CITIT TOT TOPICUL , si n-am de ales decat sa te critic asa cum stiu mai bine :

Pentru ca stiu sigur ca ai mers pana acum/azi macar o data pe o bicicleta MTB te rog sa-mi spui daca ti s-a parut GREU sa pedalezi cu o viteza constanta de 25 km/h pentru o ora fara sa te opresti , iar conditiile meteo+ asfaltul erau BUNE ; fara vant si pe un asfalt acceptabil , nu perfect dar fara gropi/cratere !

Ei atunci afla ca atunci cand pedalezi la un velomobil cu aceeasi WATTI pe care-i bagai tu la MTB sa te deplasezi cu 25 km/h o sa ajungi la aproape 70 km/h (sa zicem 65 km/h).

Consideri ca este greu sa faci 50 km (mai putin de o ora de pedalat la 60 km/h constant) cu un velomobil in conditiile astea?

Eu de obicei cand NU STIU/NU CUNOSC /NU AM EXPERIMENTAT ceva , nu ma bag in seama pentru ca este foarte posibil sa-mi "prind urechile" si sa ma fac de tot rahatul ...

Poate ar trebui sa te gandesti si tu de doua ori inainte sa afirmi ceva!

Bafta! :beer:

http://www.adventuresofgreg.com/HPVcontentInfo.html

P.S. : stiu , iar ti-am dat link-uri/minciuni web , dar te asigur ca in ziua in care o sa-mi cumpar un velomobil QUEST sau altul , o sa te invit sa dai o tura cu el , sa-mi zici parerea ta personala! NU "minciuni web" ... :rolleyes:

post-2120-086180200 1286106624_thumb.jpg

post-2120-076338900 1286106631_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai s-o dam pe bune , ca vad ca nu vrei sa lasi tonurile de superioritate. In primul rind , vorbeam la modul general. Masina este NET SUPERIOARA pedalomobiliului prezentat de tine. Din toate punctele de vedere. Habar nu ai de analize de piata , daca zici altfel.

Nu stii tu pe ce biciclete m-am dat eu. Nu m-am dat pe nici una. Si daca tu crezi ca poti face naveta 100 km pe zi pe basina aia cu pedale , te inseli.

Esti pe un forum public , daca nu suporti criticile , vezi-ti de drumul tau.

Ar trebui sa ma platesti , iti tin topicul de copy-paste sus , nimeni nu te baga in seama.

Nu mai fii obraznic , accepta parerile diferite si criticile , poate iese ceva bun din asta.

Nu mai da copy-paste infinit , pt. mine denota ca esti tipul care face colectie de "CHESTII" , fara sa le inteleaga. De la VRIL,la nanotehnologii , la bicicklete extraterestre , nici tu nu stii pe ce lume esti.

Vorbeste pe fapte , ca nici tu nu ai folosit paranghelia aia cu pedale si dupa aia ne mai contrazicem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia asta, velomobilul, e un lucru interesant dar prohibitiv, din mai multe cauze:

1. pretul; 2. lipsa de popularizare, mentalitatea si obisnuinta de a te deplasa in masina (aparent, fara efort); 3. industria automobilului, care se opune la orice alternativa cat de cat viabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, acum te iei cu Lil Debul... a zis omul ce-a zis, a fost coerent si argumentat, de ce reactionezi cu flame? Scuze de off, dar am senzatia ca iti lipseste Andrei RN si cauti un alt adversar...

Nu dom'le , MI-A TRECUT starea de "lupta forumistica" !

Ai dreptate Lil!

:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e flame , in cea ce ma priveste , e doar schimb de opinii. Am enuntat niste motive pt. care bicicleta aia nu poate avea succes la masele mari de oameni. Probabil exista inca alte 1000 de motive pt. care ar putea avea , totusi cirlig la public.

Ce mi se pare foarte evident este faptul ca nu are calitatile biciletei clasice (mobilitate pe orice teren , volum mic si posibilitatea sa o cari oriunde , chiar si in tren). Pe de alta parte , nu ofera avantajele masinii , nu poti sa cari nimic cu ea , nu are viteza si necesita un efort prea mare pt. a fi pusa in miscare , din punctul A in punctul B. Astea mi se par lucruri evidente si de bun simt. Omul este lenes si va alege calea cea mai usoara , chiar si in era de dupa WW3 , 2012 sau cind nu va mai fi benzina. Isi va lua un cal sau 2-3 sclavi care sa-i care lectica.

Da' chiar nu ma contrazice nimeni , cind sustin si semnez ca bicicleta aia cu carene e o gluma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te contrazice nimeni. De ce sa imi iau asa ceva daca nu starneste invidia vecinilor? Mult mai utila ar fi bicicleta clasica,mai ales daca e rabatabila. La mine in cartier nu-s locuri de parcare,as starni furia vecinilor daca as mai ocupa inca un loc cu o asemenea inutilitate si as avea nevoie de carlige in asfalt ca sa nu mi-o ia furtuna sau populatia "conlocuitoare". Imi imaginez e enervare ar genera in trafic pentru ca nu pleaca suficient de repede de la stop cand pe bulevardele din Bucuresti o singura masina de scoala poate genera blocaje teribile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e flame , in cea ce ma priveste , e doar schimb de opinii. Am enuntat niste motive pt. care bicicleta aia nu poate avea succes la masele mari de oameni. Probabil exista inca alte 1000 de motive pt. care ar putea avea , totusi cirlig la public.

Ce mi se pare foarte evident este faptul ca nu are calitatile biciletei clasice (mobilitate pe orice teren , volum mic si posibilitatea sa o cari oriunde , chiar si in tren). Pe de alta parte , nu ofera avantajele masinii , nu poti sa cari nimic cu ea , nu are viteza si necesita un efort prea mare pt. a fi pusa in miscare , din punctul A in punctul B. Astea mi se par lucruri evidente si de bun simt. Omul este lenes si va alege calea cea mai usoara , chiar si in era de dupa WW3 , 2012 sau cind nu va mai fi benzina. Isi va lua un cal sau 2-3 sclavi care sa-i care lectica.

Da' chiar nu ma contrazice nimeni , cind sustin si semnez ca bicicleta aia cu carene e o gluma ?

VELOMOBILUL SAU MACAR FORMA ACESTUI VEHICUL REPREZINTA VIITORUL TRANSPORTULUI! CE CREZI TU NU CRED CA INTERESEAZA PE NIMENI... Noi astia mici nu influentam nici cat un fir de par VIITORUL OMENIRII! Iar cand n-o sa mai ai alta alternativa , sau o sa-ti vina MINTEA LA CAP , vei renunta la conserva in forma de caramida de 1,5 tone si vei alege alt vehicul (mai usor si mai rational) , mai aerodinamic ( in forma de picatura de apa , cu partea "boanta" in directia de mers) , eventual si electric sau dotat cu un motor mic dar care sa te duca cu 100 km/h si asta la un consum rezonabil ! O zi pe masura!

:biggrin:

IO zic sa-ti iei o farfurie zburatoare , ca tot a inventat-o COANDA acu' muuuuuuuulti ani ...

Coanda Effect Flying Saucer

Nu te contrazice nimeni. De ce sa imi iau asa ceva daca nu starneste invidia vecinilor? Mult mai utila ar fi bicicleta clasica,mai ales daca e rabatabila. La mine in cartier nu-s locuri de parcare,as starni furia vecinilor daca as mai ocupa inca un loc cu o asemenea inutilitate si as avea nevoie de carlige in asfalt ca sa nu mi-o ia furtuna sau populatia "conlocuitoare". Imi imaginez e enervare ar genera in trafic pentru ca nu pleaca suficient de repede de la stop cand pe bulevardele din Bucuresti o singura masina de scoala poate genera blocaje teribile.

Romanul mai are nevoie de MULTE NENOROCIRI pana sa-si dea seama de starea in care se afla (de NE GANDIRE TOTALA... deh , spiritul de turma...)

Apropos Luciane , cum se prezinta picioarele?

Dar moralul tau?

AI LUAT CATINA ALBA?

:wink:

Coanda Effect Flying Saucer.MP4

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La momentul asta traznaia cu pedale nu are sanse,in viitor ceva mixt electric si pedale s-ar putea sa fie solutia. Ce nu inteleg eu de ce din cosiderente ecologice suntem obligati sa folosim becuri economice dar sunt in continuare incurajate SUV urile imense.

E clar ca va mai dura mult pana se schimba oamenii.

Nu am catina in schimb mananc mari cantitati de fructe de toate felurile,sunt inconjurat de dragoste si am mai dat si cu aloe pe picior (am o planta imensa pe balcon).

Piciorul e in fiecare zi mai bine decat in precedenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La momentul asta traznaia cu pedale nu are sanse,in viitor ceva mixt electric si pedale s-ar putea sa fie solutia. Ce nu inteleg eu de ce din cosiderente ecologice suntem obligati sa folosim becuri economice dar sunt in continuare incurajate SUV urile imense.

E clar ca va mai dura mult pana se schimba oamenii.

Nu am catina in schimb mananc mari cantitati de fructe de toate felurile,sunt inconjurat de dragoste si am mai dat si cu aloe pe picior (am o planta imensa pe balcon).

Piciorul e in fiecare zi mai bine decat in precedenta.

PERFECT! DECI DE CRACIUN sau mai repede SIGUR O SA AVEM POZE CU GRATARUL MULT PROMIS! Cel putin mie imi este dor de niste miel la disc , cartofii prajiti la mijloc sa se "scalde" in oloiul ala /grasimea de la carne , o tuica buna si UN GER PE MASURA+ zapada ca sa fie meniul complet ! Toate astea de preferinta la o cabana din creierii muntilor si padure MARE sa fie aerul perfect de respirat , ca de noxe de diesel xxx si rabe , sau dacii hartanite de prin 19-toamna sunt satul...

"Bai lucian" , serios iti zic : nu stiu daca ai condus pana acum vreun SUV "CAPABIL" gen Porsche Cayene sau hai ceva mai utilitar gen Nissan X-trail , Vw Touareg sau orice alt SUV , dar sa stii ca-s PERFECTE pentru drumurile din Romania! La consum si aerodinamica de veritabila caramida nu stau deloc bine ele , dar in rest...

ISI FAC TREABA FOARTE BINE! (parerea mea...)

"SE MULEAZA PERFECT PE CERINTELE /DORINTELE UNUI OM NORMAL"... + CREEAZA DEPENDENTA!

Gropi , nu simti , nu vezi , nu te intereseaza ; spatiu de depozitare = CACALAU! ; pozitie mai inalta de condus = mai multa siguranta , mai ales in cazul in care taie vreun tigan borat vreo curba la munte si se "suie pe tine"...

vecinul meu a "cam patit-o" sa se "suie " o duba pe el fiind in BMW 320 , si n-a fost DELOC bine... aproape ca l-a omorat , si a ramas schiop cu un picior, rotula "artificiala" , numai om nu mai este...

Acum nu vreau sa fiu perceput ca un ipocrit , dar avand in vedere CUM se desfasoara traficul in Romania , un SUV e mai sigur decat orice alta masina...

Poate doar o masina 100% off-road sau macar un LAND-CRUISER 120 ar putea sa depaseasca un SUV la capitolul siguranta!

Si de asta e mare nevoie la noi...

Unde mai pui ca un SUV sau off-roader are o "ANUMITA PREZENTA PE SOSEA"...

Oricine se gandeste de doua ori inainte sa se bage in depasire "luand fata" unui SUV sau off-roader veritabil...

Tocmai din cauza constructiei deosebit de SOLIDE a unui off-roader si chiar si un SUV chiar de are caroserie autoportanta!

Velomobilul e bun dar PENTRU OAMENI SI TARI CIVILIZATE NU HAOSUL SI DEBANDADA DE LA NOI!

Eu m-as deplasa cu asa-ceva dar cu multe retineri + stress cand stiu CE SPECIMENE exista in trafic...

Ciao!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VELOMOBILUL SAU MACAR FORMA ACESTUI VEHICUL REPREZINTA VIITORUL TRANSPORTULUI!

Ha,ha,ha. Cind nu o sa mai existe benzina , or sa fie vehicole cu orice alta forma de propulsie , decit cea bazata pe efort uman.Asta pe principiul "Mie lene sa pedalez , mai bine inventez ceva sa pedaleze pt. mine". Oricum , daca planeta ramine fara benzina , ne intoarcem brusc la Evul Mediu. Ca o fi sa aveam vehicole pe hidrogen , cai la caruta sau sclavi la lectica , nu se stie. Oricum , pina nu dispar profiturile care vin din petrol , nu o sa apara nimic care sa inlocuiasca motorul clasic. Ca nu vor "Sefii".

Forma aia aerodinamica a inventat-o un roman cam acum 100 de ani , sau ceva de genul. De ce nu se foloseste masiv ? Pt. ca masinile trebuie sa fie atractive , ca sa se vinda , ca sa se faca profit , ca sa se faca alte masini. Dar ce te retine sa-ti faci propria caroserie custom ???

Imi place ca esti visator , dar in rest , ce atuuri mai ai ?

Ce ziceai de 100 la ora ???? Aia o fi viteza pt. tine , ca ma si intreb ce fel de vehivol conduci ? Adica , ce motocicleta. Daca ii spui asta unui american , care taie tara in 2 , pe niste sosele ca-n palma , poate iti face cadou un glont in buca. Sau un neamt , care are sosele ca in bazme.

De ce raportezi totul la tine si la cum CREZI TU ca tre' sa stea treaba ? pe linga restul populatiei , esti o picatura intr-un ocean si culmea , esti picatura aia de la fundul baltii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VELOMOBILUL SAU MACAR FORMA ACESTUI VEHICUL REPREZINTA VIITORUL TRANSPORTULUI!

Ha,ha,ha. Cind nu o sa mai existe benzina , or sa fie vehicole cu orice alta forma de propulsie , decit cea bazata pe efort uman.Asta pe principiul "Mie lene sa pedalez , mai bine inventez ceva sa pedaleze pt. mine". Oricum , daca planeta ramine fara benzina , ne intoarcem brusc la Evul Mediu. Ca o fi sa aveam vehicole pe hidrogen , cai la caruta sau sclavi la lectica , nu se stie. Oricum , pina nu dispar profiturile care vin din petrol , nu o sa apara nimic care sa inlocuiasca motorul clasic. Ca nu vor "Sefii".

Forma aia aerodinamica a inventat-o un roman cam acum 100 de ani , sau ceva de genul. De ce nu se foloseste masiv ? Pt. ca masinile trebuie sa fie atractive , ca sa se vinda , ca sa se faca profit , ca sa se faca alte masini. Dar ce te retine sa-ti faci propria caroserie custom ???

Imi place ca esti visator , dar in rest , ce atuuri mai ai ?

:laugh: CORECT ...

IDIOTII DE OAMENI n-ar fi in stare sa cumpere o masina precum ASTA SI NUMAI ASTA (CA DOAR E CEA MAI EFICIENTA FORMA AERODINAMICA PENTRU UN VEHICUL PE 4 ROTI ... de fapt nici APTERA nu are un coeficient aerodinamic CD , de 0,13 ! Aptera are un CD de 0,15 ):

The Schlor Pillbug (1937) , Cd = 0.13 .

http://web.archive.org/web/20030805072721/www.design-classic-cars.de/w28/w28.html

Da' nah , hai sa nu fim CHIAR ASA DE OFF-TOPIC! :laugh:

VELOMOBILUL SAU MACAR FORMA ACESTUI VEHICUL REPREZINTA VIITORUL TRANSPORTULUI!

Ha,ha,ha. Cind nu o sa mai existe benzina , or sa fie vehicole cu orice alta forma de propulsie , decit cea bazata pe efort uman.Asta pe principiul "Mie lene sa pedalez , mai bine inventez ceva sa pedaleze pt. mine". Oricum , daca planeta ramine fara benzina , ne intoarcem brusc la Evul Mediu. Ca o fi sa aveam vehicole pe hidrogen , cai la caruta sau sclavi la lectica , nu se stie. Oricum , pina nu dispar profiturile care vin din petrol , nu o sa apara nimic care sa inlocuiasca motorul clasic. Ca nu vor "Sefii".

Forma aia aerodinamica a inventat-o un roman cam acum 100 de ani , sau ceva de genul. De ce nu se foloseste masiv ? Pt. ca masinile trebuie sa fie atractive , ca sa se vinda , ca sa se faca profit , ca sa se faca alte masini. Dar ce te retine sa-ti faci propria caroserie custom ???

Imi place ca esti visator , dar in rest , ce atuuri mai ai ?

Ce ziceai de 100 la ora ???? Aia o fi viteza pt. tine , ca ma si intreb ce fel de vehivol conduci ? Adica , ce motocicleta. Daca ii spui asta unui american , care taie tara in 2 , pe niste sosele ca-n palma , poate iti face cadou un glont in buca. Sau un neamt , care are sosele ca in bazme.

De ce raportezi totul la tine si la cum CREZI TU ca tre' sa stea treaba ? pe linga restul populatiei , esti o picatura intr-un ocean si culmea , esti picatura aia de la fundul baltii.

USOR cu jignirile, poate ar trebui sa citesti NOUL REGULAMENT! :rolleyes:

Motocicleta NU MAI CONDUC ca cica mi-a venit mintea la cap ,si ...

ASTA-I UNUL DIN REZULTATE!

Da' am vazut cum e si la 240 km/h O SINGURA DATA , dupa care am zis ca asa ceva NU voi mai face vreodata!

Nu multumesc!

LAS PE ALTII SA CRAPE CA NISTE CAINI PE "DRUMURILE PATRIEI" !

Bucile mele nu fac subiectul acestei conversatii! :laugh:

Americanii pot sa se duca la "Byp" cu pretentiile lor cu tot!

DE FAPT , SUA si-a inceput declinul CA SOCIETATE si TARA de ceva ani...

NU ca m-ar bucura , dar NU ma intereseaza subiectul SAU americanii!

SA FIE LA EI!

Nemtii sunt "baieti destepti" dar si ei si-o vor lua pe coaja de la altii CURAND!

Deja , "cam au nevoie " de ingineri calificati si BINE PREGATITI ca populatia lor se duce pe p...a foarte rapid!

Si musulmanii/ISLAM vor fi o "mica problema" pentru ei!

ASTA DUPA TOATE DECENIILE LOR DE "POLITICA" NATIONALISTA si rasista! :biggrin:

GREU TARE s-o mai "dai cotita" acum...

O medie de 100 km/h e destul de greu de obtinut daca nu ai "sosele ca-n palma" sau alte de-astea ;

POFTIM : cu un vehicul ca Schlor Pillbug SIGUR vei avea o medie mai mare de 100 km/h ; asta daca ai si sosele sa-i dai...

Aici era vorba de EFICIENTA VELOMOBILULUI NU tampeniile ce le zici tu!

Gata cu off-topic-ul ca mi-ai poluat topicul!

Rog un moderator sa mai stearga ce i se pare lui ca n-ar avea legatura cu subiectul acestui topic!

Va rog frumos frumos de tot! :help:

post-2120-065629000 1286475183_thumb.jpg

post-2120-087263700 1286475189_thumb.jpg

post-2120-085313100 1286475196_thumb.jpg

post-2120-029068100 1286475343_thumb.jpg

post-2120-037477300 1286475349_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...