Mergi la conţinut

Velomobilul ,o Alternativa Pentru Transport In Viitor?


ATI CUMPARA UN VELOMOBIL "QUEST"?  

43 membrii au votat

  1. 1. 1.DA

    • 1.DA
      15
    • 2.PROBABIL
      7
    • 3.NICIODATA!CE-I CU BARCA AIA?
      23


Recommended Posts

:rolleyes: da' de 129,6 km/h ce mai zici "mai f/tevant"? doar cu puterea OMULUI... :D nu ...alde motoare in "V" de 2000 de cmc...

http://www.wired.com/culture/lifestyle/new...bikerecord_0330

Human Power

The bicycle is a tremendously efficient means of transportation. In fact cycling is more efficient than any other method of travel--including walking! The one billion bicycles in the world are a testament to its effectiveness. The engine for this efficient mode of transport is the human body. Because bodies are fueled by food, diet plays an important role in how the body performs. Different muscle groups and types provide the power. Genetic inheritance, intensive training, and a competitive drive help top athletes push the boundaries of endurance and speed on the bicycle.

How Far Do You Want To Go?

It takes less energy to bicycle one mile than it takes to walk a mile. In fact, a bicycle can be up to 5 times more efficient than walking. If we compare the amount of calories burned in bicycling to the number of calories an automobile burns, the difference is astounding. One hundred calories can power a cyclist for three miles, but it would only power a car 280 feet (85 meters)!

Fuel for Thought

Unlike automobiles, which require fossil fuel, cyclists are fueled by food, a renewable energy resource. The type of food a cyclist eats can affect perfomance. All of us require water, protein, carbohydrates, fats, vitamins, and minerals to stay healthy. For top atheletes, maintaining a proper balance of these nuturients is extrememly important. U.S. Women's cross-country champion Ruthie Matthes explained, "Off the bike I tend to eat a lot of vegetables and fruits, high carbohydrates--but not to the extreme of where I'm eating just rice and potatoes. I do mix protein in." During races many cyclists will use high-carbohydrate drinks, bars, or even gels for instant energy.

Fluids

The human body is made up of mostly water, so even losing as little as 2 percent of the body's fluid through sweat can adversly affect cycling performance. Athletes riding in hot conditions for extended periods need to be careful. Severe dehydration can cause heat exhaustion or heat stroke and in even in some extreme cases, death. Cyclists are instructed to drink a few cups of water before riding and then to drink often during exercise.

How Do Your Muscles Work?

A cyclist's legs provide the power for cycling. Muscle attached to the thighbone (femur) and the shinbone (tibia) do the majority of the work. Your thighbone works like a lever and if it's longer than your shinbone it will provide extra leverage on each stroke of the pedals. The length of your thighbone is determined by genetics, so if you have short thighbones you can blame your parents. The length of the thighbone is not the whole story, though--it takes muscles to move those bones.

http://www.exploratorium.edu/cycling/humanpower1.html

post-24028-1249904741_thumb.jpg

post-24028-1249904747_thumb.jpg

post-24028-1249904752_thumb.jpg

post-24028-1249915616_thumb.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da.Interesanta tehnologie.Dar majoritatea oamenilor un o va accepta.Din pacate.

Sunt prea atasati de confortul fizic.Bicicleta asta presupune efort fizic destul de serios pentru multi.Iar acesti "multi" nu prea vor sa il faca.Ii vezi tu pe grasii de "mec" din america lui Andrei Rn incapand macar in vreo "monococa" din asta? =)) .Sau pe ai nostri?Ii vezi tu pe pustii nostri care fie vorba intre noi cam toti viseaza la masini tari sau motociclete vitezane(ca unu nu vad si eu sa isi doreasca cruiser sau naked macar),zbatandu-se sa achizitioneze vreun exemplar?

Eu unul sunt pro velomobil dar trebuie mai mult decat 2 sau 3 pe cate un forum sau cativa milionari excentrici sau din clasa medie cu venituri mari pentru a schimba ceva.

http://www.youtube.com/watch?v=VUhPaxvhJCI...laynext_from=PL

Uite ceva care mai degraba ar fi acceptat de majoritatea si care e un pic mai practic si ale carui dezvoltari ulterioare ar putea intradevar schimba ceva.

http://www.volan.ro/automobil-electric/cel...-electrice_1444

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ii vezi tu pe grasii de "mec" din america lui Andrei Rn incapand macar in vreo "monococa" din asta? =)).

2. Eu unul sunt pro velomobil

1. Garantat am facut mai multi km ca tine pe bicicleta. Sangov, Brasov, Cheia, Targoviste, Vulcani Noroiosi, Nehoiu, etc au fost locuri la care pedaland am ajuns ca adolescent.

2. Vorbe goale sau o sa ne arati ca esti om de cuvand si iti cumperi asa ceva? Sau macar arati ca folosesti bicicleta si apari in poze nu calare pe motorul altuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea la ce nivel de "informare" "ezista" in media controlata de mediile "petroliere" ma cam indoiesc ca toate inventiile ecologice vor fi "lasate" sa iasa pe piata.Asta,bineinteles,pana in momentul in care aceleasi medii vor considera ca sunt profitabile si vor pune monopol pe aceste inventii pentru ca sa le valorifice in folosul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea la ce nivel de "informare" "ezista" in media controlata de mediile "petroliere" ma cam indoiesc ca toate inventiile ecologice vor fi "lasate" sa iasa pe piata.Asta,bineinteles,pana in momentul in care aceleasi medii vor considera ca sunt profitabile si vor pune monopol pe aceste inventii pentru ca sa le valorifice in folosul lor.

Lasa pe alti si ocupate de TINE si ce este in jurul TAU.

Pune mana si aduna gunoaiele si planteaza ceva si mergi cu bicicleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: da' de 129,6 km/h ce mai zici "mai f/tevant"? doar cu puterea OMULUI... :D nu ...alde motoare in "V" de 2000 de cmc...

Impresionant!!! Eu cu "cursiera" am ajuns doar la 67...da' nici nu vreau mai mult!

Pe de alta parte,"puterea omului" consta in vointa si diciplina...vointa si disciplina,pe care 99.9/100 din populatia globului nu o are din varii motive.

Jucarica asta este foarte buna sa iesi intr-o duminica dimineata insorita,daar nu are NICI-O latura practica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa pe alti si ocupate de TINE si ce este in jurul TAU.

Pune mana si aduna gunoaiele si planteaza ceva si mergi cu bicicleta.

Cu o pubela nu vii de hac gropii Glina.

Cu o mie de velomobile nu poti stopa incalzirea globala.Cu 5 miliarde da.

Oricum sunt prea mic pentru un razboi asa de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D OK, RECUNOSC!!!

o alegere RATIONALA si destul de "abordabila" d.p.d.v. financiar ar fi o bicicleta de la RAPTOBIKE :P nu-i nici velomobil, nici Baracuda , da' macar nu te mai doare c..ru , sau mainile (incheieturile)... singura "problema" cu aceasta bicicleta IN ROMANIA este ca nu vei reusi sa faci nici 20jde km IN ORAS deoarece vei fi calcat de vreun manelist "grabit"... In Q7, X5, etc...

http://www.raptobike.nl/

costa "doar" vreo 1100 de euroi! :D

:beer:

post-24028-1250373242_thumb.jpg

post-24028-1250373247_thumb.jpg

post-24028-1250373252_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D OK, RECUNOSC!!!

o alegere RATIONALA si destul de "abordabila" d.p.d.v. financiar ar fi o bicicleta de la RAPTOBIKE :P nu-i nici velomobil, nici Baracuda , da' macar nu te mai doare c..ru , sau mainile (incheieturile)... singura "problema" cu aceasta bicicleta IN ROMANIA este ca nu vei reusi sa faci nici 20jde km IN ORAS deoarece vei fi calcat de vreun manelist "grabit"... In Q7, X5, etc...

http://www.raptobike.nl/

costa "doar" vreo 1100 de euroi! :D

:beer:

Cam incomoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tanasescule iti dau o lada de bere daca iti iei un d'asta :D

:P (excluzand cei 1100 euro... )M-ar bate gandul da' mie frica rau... am doua biciclete + o motocicleta in pod , da' deja mie "cam frica" sa mai circul cu bicicleta ca ma calca "dobitocii" astia din trafic... zici ca nici nu exist pe sosea asa trec pe langa mine... iar daca as circula cu motorul aproape TOTI MERG LA "INTIMIDARE"... adica nesimtiti... ca doar in caz de accident/frana brusca , etc cel din spatele meu ma loveste CU BARA/CAPOTA/ETC... pe cand eu... dau cu coatele/capul/ genunchii de asfalt grupa mare...

DA' CU O BICICLETA CA ASTA?! CARE ESTE ATAT DE JOASA?!!? Mie-mi "pare" a sinucidere sa circuli pe asa ceva IN ROMANIA... poate in olanda, belgia , danemarca tari de-astea mai "civilizate" s-ar putea folosi bicicleta asta... pe la noi nu cred ca "merge"... trist da' adevarat... <_<

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

"The summer I turned twelve, I got my first 10-speed bike. Too impatient to walk and too young to drive, biking was a great way for a kid to get around in an area with no public transportation. To me, it meant freedom. I could go to the park or the lake or my friend

post-24028-12545851567426_thumb.jpg

post-24028-12545851640402_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi copii! De dragul stiintei am decis sa fac un experiment. Am luat acest topic neutru, dupa parerea mea, adica nelegat direct de motociclism dar pe o tema destul de tehnica, si am incercat sa apreciez cat de bine se reuseste ramanerea on-topic pe forumul nostru.

La momentul zero topicul avea 17 pagini, lucru care mi-a si atras atentia asupra lui. Mi s-a parut ciudat ca membrii acestui forum au chiar asa mare interes pentru un vehicul experimental cu pedale, si citind cele postate m-am lamurit ca lucrurile nici nu stau chiar asa . Am pierdut o ora si jumatate din viata curatind off-topicurile grosolane, atacurile la persoana si jignirile, bascaliile gratuite, fara sa tai in carne vie (daca verificati, sunt in continuare prezente mici offtopicuri si glume intre membri si comentarii indirect legate de subiect). Nu sunt deloc surprins sa constat ca numarul paginilor a scazut la sub jumatate, mai exact la doar 8.

In postarile eliminate s-a discutat despre: ecologie la mod general si pe cateva teme specializate, nepasare fata de problemele arzatoare ale omenirii, dotarile de lux ale masinii lui AndreiRN, doua pagini de remarci rasiste la adresa unor conlocuitori si combaterea acestora, masini europene versus americane, fast food, numarul de picioare ale francezilor, "harlau" davidson, sunetul jawa versus "harlau" ... totul a culminat cu 2 pagini in care TanasescuAndrei dadea "up" si AndreiRN completa in mod foarte matur cu "yours".

Nu mai mentionez cine sunt campionii offtopicurilor si ale certurilor, ca nu asta e important. Ma intreb doar, astia suntem noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi copii! De dragul stiintei am decis sa fac un experiment. Am luat acest topic neutru, dupa parerea mea, adica nelegat direct de motociclism dar pe o tema destul de tehnica, si am incercat sa apreciez cat de bine se reuseste ramanerea on-topic pe forumul nostru.

La momentul zero topicul avea 17 pagini, lucru care mi-a si atras atentia asupra lui. Mi s-a parut ciudat ca membrii acestui forum au chiar asa mare interes pentru un vehicul experimental cu pedale, si citind cele postate m-am lamurit ca lucrurile nici nu stau chiar asa . Am pierdut o ora si jumatate din viata curatind off-topicurile grosolane, atacurile la persoana si jignirile, bascaliile gratuite, fara sa tai in carne vie (daca verificati, sunt in continuare prezente mici offtopicuri si glume intre membri si comentarii indirect legate de subiect). Nu sunt deloc surprins sa constat ca numarul paginilor a scazut la sub jumatate, mai exact la doar 8.

In postarile eliminate s-a discutat despre: ecologie la mod general si pe cateva teme specializate, nepasare fata de problemele arzatoare ale omenirii, dotarile de lux ale masinii lui AndreiRN, doua pagini de remarci rasiste la adresa unor conlocuitori si combaterea acestora, masini europene versus americane, fast food, numarul de picioare ale francezilor, "harlau" davidson, sunetul jawa versus "harlau" ... totul a culminat cu 2 pagini in care TanasescuAndrei dadea "up" si AndreiRN completa in mod foarte matur cu "yours".

Nu mai mentionez cine sunt campionii offtopicurilor si ale certurilor, ca nu asta e important. Ma intreb doar, astia suntem noi?

Pe fond nu ai nimic de zis? Te legi doar de tehnicalitati? Pe jumatate din paginile eliminate e cearta ta cu maciaulih plus contrarile cu tizul. Sincer, m-as astepta la contrari mai inteligente din partea ta, inclin sa cred ca ti-ai pierdut cumpatul sau prospetimea daca ai fost in stare sa mergi 2 pagini cu "up"+"yours". Nici macar in offropicaraie nu mai esti cel de odinioara.

Eu vad offtopicurile astea ca o boala. Deficiente ale atentiei nu permit subiectului sa urmareasca o idee generala. Nereusind sa vada firul calauzitor, acesta se leaga de un detaliu pe care il diseca victorios, descoperind, deseori prin scoaterea din context, intelesuri sau greseli ascunse. Am primit zilele trecute niste linkuri legate de studii stiintifice asupra deficientelor de comunicare, o sa ma apuc sa sap (cat ma ajuta capul) ca sa ma lamuresc daca ceea ce faci e tehnica de intimidare sau pur si simplu o problema de care nu poti scapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...