Mergi la conţinut

Velomobilul ,o Alternativa Pentru Transport In Viitor?


ATI CUMPARA UN VELOMOBIL "QUEST"?  

43 membrii au votat

  1. 1. 1.DA

    • 1.DA
      15
    • 2.PROBABIL
      7
    • 3.NICIODATA!CE-I CU BARCA AIA?
      23


Recommended Posts

Tinere visator , hai sa te luminez. Daca vroiam broaste testoase , ma roiam in Galapagos. Ca "aia" , vehicolul , arata a broasca. Din pacate , optimizarea duce la plictis , de multe ori. Inginerii sint mai prejos ca designerii , dpdv. al prizei la public , de multe ori. Medicii sint varza pe linga producatorii de slanina , alcool si tutun. Ce e frumos sau gustos nu este neaparat sanatos , dar este dorit de toata lumea. Am o viata , vreau s-o traiesc. Nu vreau sa merg cu o viteza medie de 100 la ora , nu vreau sa fiu ecologist , nu vreau sa am o masina optimizata tehnic si jegoasa estetic.

Tu nici mobra nu ai. Te-a luat frica de 2 roti , asa am inteles dintr-un post al tau. Nu esti fierbinte , nu esti rece , esti caldut. Esti un tip corect. Nu excelezi , in bine sau rau. Se numeste anost , in frumoasa limba romana si e ceva ce nu-si doreste nimeni. Stii ce-i mai grav ? Ca te iei in serios. Cind altii nu te iau , ca dovada nuimarul de persoane care marseaza la ideiile tale copy-paste de pe WWW. Nu ai O SINGURA idee originala. Esti plictisitor , nu tii la caterinca si nu ai o viziune proprie asupra miilor de rinduri furate de pe site-uri straine , cu care incerci sa ne rupi ochii. Bai frate ,. de ce mai postezi ?

Cam asta vroiam sa spun, te las sa te balacesti singurel in ciorba de informatii cu care tot incerci sa ne aburesti ,. fara sa stii nici tu la ce te pricepi cu adevarat. VRIL , biciclete , vrajeli.

Aoleuu , ti-am revazut poza de la profil. Exact ce ziceam , un tip corect spre anost. Sa stii , imaginile , de multe ori , fac cit 1000 de cuvinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Tinere visator , hai sa te luminez.

2.Am o viata , vreau s-o traiesc. Nu vreau sa merg cu o viteza medie de 100 la ora , nu vreau sa fiu ecologist , nu vreau sa am o masina optimizata tehnic si jegoasa estetic.

3.Tu nici mobra nu ai. Te-a luat frica de 2 roti , asa am inteles dintr-un post al tau.

4.Cind altii nu te iau , ca dovada nuimarul de persoane care marseaza la ideiile tale copy-paste de pe WWW.

5.Esti plictisitor , nu tii la caterinca si nu ai o viziune proprie asupra miilor de rinduri furate de pe site-uri straine , cu care incerci sa ne rupi ochii.

6.Bai frate ,. de ce mai postezi ?

7.Cam asta vroiam sa spun, te las sa te balacesti singurel in ciorba de informatii cu care tot incerci sa ne aburesti.

8.Aoleuu , ti-am revazut poza de la profil.

9.Sa stii , imaginile , de multe ori , fac cit 1000 de cuvinte.

1."TINERE" sa-i zici lu' tactu, capisci?

2.CINE te opreste? Te rog infige-te cu 300 km/h in primul copac! Ai face un bine lumii!

3.Nu am "mobra" pentru ca nu mai vreau una, si daca as avea as scoate-o la vanzare in urmatoarele 5 minute! DA, "m-a luat frica" de... IMBECILITATEA "MOBREI" .

4.CUI ii pasa de parerile "altora"?! Nu ma intereseaza cine ma ia in serios si cine nu! Prosti-s multi , cine vrea sa bage la cap , BAGA; cine nu... Sa crape dreaqului de limbric!

5.Multumesc; TU esti deprimant de stupid...

Ce postez eu nu este pentru oricine! RETARDATII DE LA K1 sunt pe alte "posturi " la TEMBELIZOR, pardon televizor... deci , "schimba canalul"

6.SA SE MIRE PROSTII!

7.Hai valea , GO AWAY BAD DREAM ; ai mai zis-o odata da' vad ca tot poposesti p-aici; N-AI TREABA P-ACOLO PI LA TARA? Tencuiala , ceva?

8. AOLEU, M-AM SPERIAT DE MUSCHII TAI :taunt: ; sterge-o ca "te citeste " lumea si ... nu-i bine ce vede...

9. CORECT: treci la tras de fiare ca ti-ai iesit din antrenament si mai lasa "criticile" userilor de la "Alte discutii" ca te faci de cacao !

BAH SA STII CA AVEA DREPTATE CANNIGIA CAND A "GLUMIT" PE SEAMA NICK-ULUI TAU...

LIL DEB-L...

:fuck:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Frustari.

2.Frustari.

3.Frustari.

4.Alte frustari.

5.Si mai multe frustari.

Mobra nu ai , de ce mai traiesti ? Ca sa dai copy-paste de pe net ? Ma stric de ris , piciule. Oricum , esti mai mic de 42 de ani , nu ? Si nu ai nici mobra. Asta e cea mai tare. Sa nu ai mobra si s-o arzi pe forumuri de motoare. Nu ai gagici , sau ce ?

Casa de la tara e a treia proprietate , sper sa ai si tu parte de atitea proprietati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Frustari.

2.Frustari.

3.Frustari.

4.Alte frustari.

5.Si mai multe frustari.

Mobra nu ai , de ce mai traiesti ? Ca sa dai copy-paste de pe net ? Ma stric de ris , piciule. Oricum , esti mai mic de 42 de ani , nu ? Si nu ai nici mobra. Asta e cea mai tare. Sa nu ai mobra si s-o arzi pe forumuri de motoare. Nu ai gagici , sau ce ?

Casa de la tara e a treia proprietate , sper sa ai si tu parte de atitea proprietati.

Aha , deci omul fara mobra nu e om...

interesant "rationament" ...

Fiecare face ce vrea cu acea conexiune la net pe care SI-O PLATESTE!

Strica-te , sau esti deja stricat?

De obicei respect persoanele mai in varsta decat mine , da' la tine n-am ce respecta!

Pe langa ca esti total off-topic , te pui cu unul "mai mic decat tine" si te bagi precum musca-n cacat pe acest topic!

NU ITI PLACE CE ESTE AICI PE TOPICUL ASTA? NU-L CITI NENE, NU POSTA , IGONRA! La capitolul ignorat cred ca esti CAMPION!

Ti-am mai zis : MA CAC PE ELE DE MOBRE! SA-SI RUPA PICIOARELE , GATUL , MAINILE , SA FIE CALCATI CA NISTE CAINI , SA RAMANA PARALIZATI ALTII , IN NICI UN CAZ EU!

O "ard" pe forumul de motoare pentru ca IMI PLACE FORUMUL ASTA(administratorul lui , NONI si-a dat silinta si l-a facut cu adevarat FRUMOS/INTERESANT! ) , ce e asa greu de inteles? POT sa fiu "pasionat"/spectator si de pe margine , nu doar calare pe un cadru cu motor si roti!

Gagicile , viata mea personala si in general PERSOANA MEA nu te privesc!

Cate cocioabe ai , NU MA INTERESEAZA! ORI SUNTEM TIGANI SA NE "SPARGEM IN VILE"? Sau tu chiar esti "mai tigan asa"?

Avand atata timp liber iti recomand sa-ti mai vezi si de viata ta , chit ca e greu cu "alde de-astia ca tine" ...

NU ITI PLACE , NU CITI /POSTA!

Sunt multi ce au facut asa in cazul topicului asta!

O seara placuta! :blink:

P.S. : de nevasta-ta mai ai timp cu atata "forumeala pe capul tau"?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Da' nu-i dubios sa o arzi pe forumuri moto , sa nu ai mobra si sa propui biciclete ?

2.Chiar , de ce nu stai pe forumuri dedicate (magie , mister , conspiratii) ?

3.Sa fie de capul tau accidentele alea care le doresti motociclistilor .

iar esti off-topic...

1. DA, sunt un individ "dubios" ; ce sa-i faci , mai sunt si "de-astia" ...

2.Pentru ca nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie forumurile alea despre care zici tu... (eu doar "atrag atentia " la unele lucruri CE CONTEAZA PENTRU VIITORUL NOSTRU, AL FIECARUIA! da' las' ca o sa vezi tu despre ce vorbesc aici...)

3.Nu le doresc motociclistilor accidentele de care am zis eu mai sus; ELE DOAR SE INTAMPLA IN MOD NATURAL DIN CAUZA RETARDATILOR , CRETINILOR DE BANI GATA , NEMERNICILOR CE AU VOLANUL IN MANA , TIGANILOR BORATI CU bmw 645 care se pisa pe legile si politia din RROMania , care te omoara si apoi daca ai tai "fac gura"/dau in judecata ii ameninta si pe ei cu moartea , ciori care te depasesc (tu fiind cu motorul) si apoi iti f/t o frana in fata , doar asa "de test" sa vada daca ai frane , etc...

Incep sa imi epuizez resursele (de orice fel ) cu tine , explicandu-ti ca nu sunt rau intentionat in ceea ce fac/postez CI DOAR TU ESTI DE VINA CA TE BAGI IN SEAMA AIUREA , SI DE FAPT AI O "PROBLEMA" CU MINE /NU-TI PLACE FATA MEA...

Te salut! :wacko:

Tupeu incredibil! BMW 645 CI :x

Tupeu incredibil! BMW 645 CI :x.MP4

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' nu-i dubios sa o arzi pe forumuri moto , sa nu ai mobra si sa propui biciclete ? Chiar , de ce nu stai pe forumuri dedicate (magie , mister , conspiratii) ?

A , sa nu uit . Sa fie de capul tau accidentele alea care le doresti motociclistilor .

Lasa-l fratica-n pace:)) Motorul oricum e dedicat barbatilor cu minim un coi [citez] :)) Cat despre bicicletele lui ... p.... mamii ei de treaba observ ca le iubeste atat de mult incat are una si pe nas rlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gif @Dark- Rider Frate noi iti multumim ca esti atat de interesat de sanatatea si oasele noastre, dar totusi ....... Vi aci sa ne explici la toti ca mobra nu e buna e ca si cum te-ai duce-n ferentari sa incerci sa le spui ciorilor ca furaciunea nu aduce profit! Esti chiar atat de ambitios?!bash.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l fratica-n pace:)) Motorul oricum e dedicat barbatilor cu minim un coi [citez] :)) Cat despre bicicletele lui ... p.... mamii ei de treaba observ ca le iubeste atat de mult incat are una si pe nas rlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gifrlf.gif @Dark- Rider Frate noi iti multumim ca esti atat de interesat de sanatatea si oasele noastre, dar totusi ....... Vi aci sa ne explici la toti ca mobra nu e buna e ca si cum te-ai duce-n ferentari sa incerci sa le spui ciorilor ca furaciunea nu aduce profit! Esti chiar atat de ambitios?!bash.gif

Voi doi v-ati gasit bine de tot...

DOUA PERSONAJE REPREZENTATIVE PENTRU POPORUL ROMAN DE AZI!

BRAVO ! FELICITARI BAIETI!

...

P.S. : temelie , GIGELE , stai calm ! Vei ajunge si tu la ochelari!

Si n-o sa mai fie asa de amuzant!

TOTUSI : dupa atata PROSTIE TIPIC ROMANEASCA , macar sa fim putin on-topic:

post-2120-053372600 1286720342_thumb.jpg

post-2120-097269900 1286720347_thumb.jpg

post-2120-023318800 1286720354_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e un velomobil, dar... ce zici de el?

http://economie.hotn...t-revelator.htm

amanunte interesante si pe link-ul CNN. enjoy!

Cam mare "jucaria" , in oras o sa "cam" injuri , suprafata frontala e si ea cam mare , mai degraba Schlor Pillbug de acum cateva "secole" ...

Poate doar pentru transport comun ELECTRIC ar fi bun Dymaxionul!

1937 !

P.S. : CA DE OBICEI , NATURA A FACUT-O INAINTEA NOASTRA...

post-2120-064547300 1287295782_thumb.jpg

post-2120-082280200 1287295968_thumb.jpg

post-2120-024292400 1287295974_thumb.jpg

post-2120-091721900 1287296230_thumb.jpg

post-2120-030338100 1287296236_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.energybulletin.net/stories/2010-09-30/velomobile-high-tech-bike-or-low-tech-car

The velomobile: high-tech bike or low-tech car?

Recumbent bikes with bodywork evoke a curious effect. They look as fast as a racing car or a jet fighter, but of course, they're not.

Nevertheless, thanks to the recumbent position, the minimal weight and the outstanding aerodynamics, pedalling a "velomobile" requires three to four times less energy than pedalling a normal bicycle.

This higher energy efficiency can be converted felt in terms of comfort, but can also be utilised to attain higher speeds and longer distances - regular cyclists can easily maintain a cruising speed of 40 km/h (25 mph) or more. The velomobile thus becomes an excellent alternative to the automobile for medium distances, especially in bad weather.

Basically, a velomobile is a recumbent bike with the addition of a bodywork. Recumbent bikes are considered a bit weird, but they have some interesting advantages over normal bicycles. For example, a recumbent bike has no saddle but a comfortable seat with back support, so that you sit or lie more comfortably and can keep pedalling for longer. Because of their superior aerodynamic capabilities, pedalling on a recumbent takes less effort, allowing you to travel more quickly and further than on a normal bicycle. Recumbent bikes can have two, three or four wheels. Trikes (3 wheels) and quads (4 wheels) offer the additional benefit of stability.

p.s. : ok , trantiti-i un motor de scuter 125cc si o sa aveti ceva mult mai tare si decat masina si decat motorul :biggrin:

CA E TOTUL INTR-UN "AMBALAJ " FOARTE AERODINAMIC SI EFICIENT D.P.D.V. ENERGETIC!

:tongue:

LATER EDIT : putin off-topic :

KART ELECTRIC! 70000 watti si un kart electric ce "le-a dat peste nas " karturilor cu motor in 2 timpi!

Close look on the electric gokart that beat 2 strokes

70000 watt electric go-kart

Masina electrica ce se incarca SINGURA IN MERS SAU PARCATA , FARA FIRE,WIRELESS!

NIKOLA TESLA , FRATILI MEU , APROAPE CA VOR FI PUSE IN PRACTICA IDEILE TALE!!!

CORECT , ar fi sa urmeze alimentarea INTREGII LUMI fara cabluri electrice iar tot ce foloseste curent electric sa fie realizat cu ajutorul nanotehnologiei pentru a nu exista NICI UN FEL DE PIERDERI PRIN CONDUCTORI asa cum se intampla azi la transportul curentului electric AC pe distante mari!

ENJOY :wink: :

Student-built E-Quickie electric vehicle draws energy wirelessly from the road

By Darren Quick

23:52 September 12, 2010

Over the last couple of years there have been a number of wireless chargers hitting the market, such as the Powermat and the WildCharge. These are designed to keep mobile devices charged and ready without dealing with the hassle of cords and connections. The technology has also been proposed as a way to recharge vehicles while they are parked without having to plug them in, while some companies are looking at charging cars while they are moving from electrical conductors embedded in the road. Now, a group of students in Germany has taken that idea and run with it by building an electric vehicle called the E-Quickie that runs on wireless power transmission.

Looking a bit like a recumbent bike with a driver’s cabin, the E-Quickie was built by students at the Karlsruhe University of Applied Sciences (HsKA) to investigate the practicality of a wirelessly powered electric vehicle. It gets its energy from electric conducting paths on the ground with receivers underneath the car taking energy from the tracks through electric induction and directing it to the car’s electrical hub drive.

http://www.gizmag.com/e-quickie-electric-vehicle-with-wireless-energy-transmission/16346/

Wireless Powermat Phone Charger

Mobile Fun: Wireless Mobile Phone Charger

P.S. : cu toate ca mie mi-ar place sa uit de incarcat acumulatori la telefon , velomobil sau orice altceva foloseste ACUMULATORI si doar sa stea in buzunar si sa se incarce , telefon sau ipod! Iar velomobilul sa se incarce de oriunde nu doar de acasa! SE POATE daca se vrea asta!

Ce atata masini/conserve pe benzina si motorina cand avem ENERGIE SOLARA KACALAU?!

Sosele solare , incarcatoare , si transportul curentului AC SAU DC prin fire cu tehnologie nano FARA PIERDERI SAU WIRELESS si gata TOATE PROBLEMELE NOASTRE!

:-)

post-2120-098653700 1287752229_thumb.jpg

post-2120-014565600 1287752235_thumb.jpg

post-2120-002519000 1287752241_thumb.jpg

post-2120-052640900 1287752247_thumb.jpg

post-2120-012309100 1287752254_thumb.jpg

post-2120-060989200 1287752261_thumb.jpg

post-2120-052829900 1287752267_thumb.jpg

post-2120-038270800 1287752274_thumb.jpg

post-2120-000398300 1287752281_thumb.jpg

post-2120-011118000 1287752291_thumb.jpg

post-2120-040265000 1287752297_thumb.jpg

post-2120-019424900 1287752305_thumb.jpg

post-2120-052743900 1287752312_thumb.jpg

Close look on the electric gokart that beat 2 strokes.MP4

70000 watt electric go-kart.MP4

post-2120-052493800 1287855916_thumb.png

post-2120-038235700 1287855922_thumb.jpg

post-2120-063129200 1287855926_thumb.jpg

post-2120-023112600 1287855932_thumb.jpg

Mobile Fun: Wireless Mobile Phone Charger.MP4

Wireless Powermat Phone Charger.MP4

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma gindesc asa , ca betivu' (apropo de ce cred unii despre mine -care te simti ?) , nu s-ar putea crea niste forme aerodinamice care sa nu aiba NICI O LEGATURA cu ce a creat domnu' ala , Spielburg , sau cum ii zice ? O alternativa la broastele testoase si la gindacii de colorado. Cum zic aia care e culti " Just my 2 cent's". Asa se scrie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma gindesc asa , ca betivu' (apropo de ce cred unii despre mine -care te simti ?) , nu s-ar putea crea niste forme aerodinamice care sa nu aiba NICI O LEGATURA cu ce a creat domnu' ala , Spielburg , sau cum ii zice ? O alternativa la broastele testoase si la gindacii de colorado. Cum zic aia care e culti " Just my 2 cent's". Asa se scrie ?

DA, s-ar putea !

TELEPORTAREA! :biggrin:

Doar ca asta ar presupune sa crapi intai si o copie de-a ta PERFECT IDENTICA sa ajunga in locul unde vrei sa te teleportezi... :rolleyes:

nasol si ciudat nu ? :teehee:

Michio Kaku on Teleportation

by Kirsten Sanford

NoVelo hybrid velomobile-style vehicle that rides like a bike

http://www.ecofriend.org/entry/novelo-hybrid-velomobile-style-vehicle-that-rides-like-a-bike

Two-wheel electric vehicle draws gawkers at Innsbrook

http://www2.timesdispatch.com/business/2010/oct/23/b-elec23-ar-581248/

" Henrico, Va. --

Drivers looking to turn heads need only to get behind the wheel of the sleek E-Tracer to get all the looks they want.

The Swiss-made vehicle, an award-winning electric two-wheeler that can travel 180 miles on a single charge, is touted for its futuristic technology. But for those at the Innsbrook office park in western Henrico County where it was put through its paces yesterday, it was a spectacle to be gawked at.

"It definitely gets a lot of attention," said Jim Lorimer, president of Henrico-based 21 Century Motoring, the U.S. distributor of the E-Tracer and its gas-powered sibling, the MonoTracer.

Peraves AG, which is based in Winterthur, Switzerland, manufactures the vehicles.

Lorimer was showing off the vehicle in the parking lot of the now-closed Moore Hummer dealership on Dominion Boulevard. As he demonstrated the E-Tracer's features, drivers pulled in and snapped pictures on their cellphones. Later, on a test-drive, people stopped and stared, including a lawn maintenance worker who abandoned his equipment to get a better look. "

%5BVimeo-4304152%5D+Michio+Kaku+on+Teleportation.mp4

post-2120-045119900 1288206337_thumb.jpe

post-2120-093978300 1288206341_thumb.jpe

post-2120-042061700 1288206347_thumb.jpe

post-2120-004326000 1288206355_thumb.jpe

post-2120-094698200 1288206361_thumb.jpe

post-2120-036147500 1288206587_thumb.jpg

post-2120-072672300 1288206592_thumb.jpg

post-2120-090481500 1288206598_thumb.jpg

post-2120-073353900 1288206607_thumb.jpg

post-2120-0-87376000-1288327061_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

Mie-mi place asta daca tot e vorba de "de-astea"...

Wilhelm Herz auf NSU Delphin III

bah ati auzit?

AUTOBAHN in 1954!

Ai auzit RROMania?

Base, baaah , da' tu Boc-poc?

manca-v-ar viermii de vii!

:hunter:

aerodinamica in actiune :wink:

bub_7_01.mp4

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...