Mergi la conţinut

Despre Tiganizare Si Tiganie


Cesar

Recommended Posts

Pai daca toata ziua vezi anumite manifestari, ajungi sa crezi ca alea sunt normale, nu cele care le-a implantat in tine familia undeva in trecut. Apropo, daca un preot accepta ca in cristelnita, in apa sfintita, sa fie aruncate bancnote, inseamna ca nici in biserica nu e ce ar trebui sa fie. Conform Bibliei Isus i-a dat afara pe negustori si camatari din templu, dar slujitorii bisericii sunt cei care ar fi trebuit sa pastreze curatenia, oprind neamul prost sa se manifeste si acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ f_zoltan: De acord cu tine, dar religia e si ea o forma de control a maselor. Oamenii sunt indobitociti sa creada cuvant cu cuvant ce zice popa si ce scrie in biblie.

Ori, dupa parerea mea, nu trebuie sa crezi cuvant cu cuvant ce scrie in biblie. Biblia a fost modificata de einspe mii de ori si fiecare a schimbat ce nu i-a convenit lui. Adevarul si calea cea dreapta nu o vei gasi gasi niciodata scrisa pe o bucata de hartie, ci numai in inima ta. Pe hartie va sta scris doar cum vor unii ca tu sa fii si sa te comporti.

In consecinta, ii lasam pe altii sa gandeasca in locul nostru si ne lasam foarte usor controlati, iar asta ne duce pe noi in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fac referire la unul din "motoarele" acestui fenomen: maneaua. Etimologic,s-ar trage din turcescul "mani" ;in Tarile Romane,termenul se extinde la banuti,fractiuni ale mahmudelei (moneda turceasca),pe care-i primeau lautarii la mese,atunci cand interpretau o "mani"...

Intr-un inceput de secol XXI destul de sumbru ptr romani ,acest fenomen muzical,pe langa telenovele,devine nisipul in care populatia isi ingroapa cu succes capetele ; paradoxal,devine singurul domeniu in care facem lucrurile simplu,pentru ca in rest,ne ghidam dupa principiul-"de ce sa facem simplu,daca putem face complicat?"!

Astfel,mandrul cetatean romanesc,ajunge la concluzia ca nu trebuie sa transpire prea mult pentru a obtine "banu' si mersanu' "...este suficient sa fie sau sa devina "jmecher"! Astfel,un nevinovat cantecel de petrecere,capata o putere de "spalator de creier" la nivel national , prin pseudofilosofia de viata pe care o induce.

Cum "sfaturile" profunde continute de aceste manele nu dau rezultate,asistam la o inraire a oamenilor,de unde toate gesturile cotidiene,care doar crestine nu sunt !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred altceva.E doar o parere,nu imi dati in cap(asa tare).

Ca chestia asta cu manelele ne va face mai puternici daca o vom accepta mai usor.

Eu sunt fan rock de mult,de prin '91 si o vreme aveam si eu pareri mai dure.Dar am ajuns la concluzia urmatoare "ce nu te omoara te intareste".

Trebuie sa acceptam acest gen muzical,face parte din cultura noastra,am citit o carte despre psihologia poporului roman,scrisa in 1904 daca nu ma insel,in care se pomenea termenul "manele".Iar in 1904 rock-ul nici nu exista.Era doar jazz-ul.Si daca majoritatea populatiei,la oras sau sate,asculta asa ceva nu aveti cum sa ii obligati sa faca altceva.Doar de aia e pana la urma libertate.

Problema e ca am putea absorbi acest curent si folosi in favoarea noastra.

Am frigiderul deja plin si da pe afara.:lol2:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca maneaua face parte din cultura romaneasca atunci suntem damnati.

Vestea buna este insa ca nu face parte din cultura ci este numai o zorzoana ordinara care se va desprinde curand chiar si de la periferia "culturii" unde este agatata acum.

Eugene, absoarbe tu si foloseste-l in folosul tau. Eu am sa ma pis mereu cu scarba pe obiceiurile si indeletnicirile gregare si infecte ale populatiei rurale si urbane deopotriva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca maneaua face parte din cultura romaneasca atunci suntem damnati.

Vestea buna este insa ca nu face parte din cultura ci este numai o zorzoana ordinara care se va desprinde curand chiar si de la periferia "culturii" unde este agatata acum.

Eugene, absoarbe tu si foloseste-l in folosul tau. Eu am sa ma pis mereu cu scarba pe obiceiurile si indeletnicirile gregare si infecte ale populatiei rurale si urbane deopotriva.

:rofl:

L-am absorbit deja asa cum creta absoarbe cerneala.:hi::lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maneaua nu e nici macar romaneasca. Poate dezamagesc pe unii, dar genul asta nu are nimic romanesc, nici ca stil nici ca interpreti. Ea de fapt, sub o forma nu foarte diferita, exista si la unguri (nu stiu exact cata raspandire are). Asta imi spune ca de fapt asta e manifestare "gitanes sans frontieres". Peste tot unde etnia e prezenta isi poarta cu ea si manifestarile culturale.

Culmea e ca in tot estul europei,de cateva sute de ani, muzica o faceau oricum lautarii tigani, diferenta e ca acum ei dicteaza gusturile, nu se adapteaza ei la gusturile celor din jur. Rau este ca in loc sa isi pastreze traditiile, romanul le adopta pe ale altuia. Peste vreo 50 de ani, cand etnia in cauza are sanse sa ajunga numeric majoritara, poate o sa organizeze ei actiuni de prezervare a traditiilor folclorice adevarate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugene cand iti mai vine pofta sa absorbi tiganie si tiganisme, pune-ti "Cantafabule" sau "Cei ce ne-au dat nume".

@ CeSar

Stiu.Dar si ei s-au inspirat si din muzica tiganeasca.Sa nu uitam "Mica tiganiada".

@f_zoltan

A cui e vina ca vom ajunge minoritari?Nu tot a noastra?

Uite eu am 34 de ani aproape si nu sunt casatorit si nici macar copil din flori nu am.

Ei au deja la varsta mea 3-4.Sunt mai harnici ca noi.

Noi de ce nu facem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi de ce nu facem?

Pentru ca "noi" avem prostul obicei sa fim responsabili (nu e cazul tau ca si virginbiggrin.gif ). Sa dai din buci e usor,chiar placut uneori,dar e destul de greu sa prevezi ce o sa pape ala micu',ce va imbraca,ce educatie va primi!

Ei bine, "elita" nu se incurca cu d'astea marunte;ca ie jmecheri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar spui prostii.

Tiganul e un neam imputit si spurcat de om care imi provoaca sila.

Dar nu e un conflict aici. Daca tie iti plac tiganii e treaba ta.

Nu imi place tipul asta de parere asa cum nu imi plac nici acei nationalisti maghiar extremisti care constant ne provoaca cu cereri absurde.

Eu nu urasc america,negrii,tiganii,ungurii,romanii,chinezii,etc.

Nu imi plac parerile de genul asta extrem.

Asta e.Esti moderator.Da-mi ban pe ip.Fa ce vrei tu.Ai puterea.

La fel ca si pe motociclism cum si acolo moderatorii au puterea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de ce sa te dau afara. Imi place sa te vad cum te faci de ras si ar fi pacat sa-mi stric aceasta distractie si mie si altor colegi de forum. Eu ma distrez mai ales cand incepi sa faci pe victima. :clapping:

Dar vezi tu ura din suflet nu poti scapa de ea daca razi de mine.:thumbdown:

Ea tot acolo o sa ramana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta-le singur si nu mai judeca omul Dupa Culoarea Pielii.

Melanina e de vina ca un om e mai inchis la culoare.Stai si tu permanent in soare intr-o zona tropicala si o sa fii mai negru.

Cu toti ne-am nascut sub acelasi soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"OMG!" deci am lipsit 2 zile si... uite ce-i aici! bai Ghete, eu te inteleg, esti hipiot, iubesti florile si viata, iubesti fiecare fiinta cu rele si cu bune si toate celelalte bla-blauri si sunt convins ca iti doresti o dubita VW pictata cu floricele... numai ca: e umilitor sa te duci in Franta si sa ti se zica ca esti un tigan spurcat doar pentru ca imparti acelasi stat pe pasaport cu toti cersetorii si ciorditorii care freaca malurile Senei. E frustrant sa te duci la Roma si sa te ia la p*la niste pusti ga0zari de-ai locului, care probabil inca isi sterg mucii cu lopata, dar care stiu doar ca roman = tigan din Romania. Si poate din greseala iti scapa o mama de bataie, ca si-au adus aminte ca un prieten de-al lor a fost lasat fara telefon de mult-iubitii tai tigani. Exemplele pot contiuna la nesfarsit (Anglia, Spania, etc.), dar te-ai intrebat vreodata de ce nu sunt asociati tiganii cu alte state? Stii ca tiganii sunt la fel de infloritori (de exemplu) la vecinii nostri unguri? Eu iti recomand sa nu mai fii naiv si sa te intrebi de ce peste tot in Europa se vorbeste de "problema rromilor", caci fii linistit - nu am inventat eu roata.

si una peste alta, daca afro-americanii au avut ceea ce se numea "Affirmative Action", in urma tratamentelor la care au fost supusi de albi, eu visez sa se faca ceva similar din partea noastra, in privinta umilintelor la care sunt supusi oamenii normali de catre cei care se comporta si se manifesta in stilul tiganesc. Din pacate romanul e prea slab si prea obisnuit sa plece capul, ca sa se ia atitudine la scara nationala. Asta ar implica printre altele sa si functioneze institutiile statului. Dar inca o data, visez... :beach:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"OMG!" deci am lipsit 2 zile si... uite ce-i aici! bai Ghete, eu te inteleg, esti hipiot, iubesti florile si viata, iubesti fiecare fiinta cu rele si cu bune si toate celelalte bla-blauri si sunt convins ca iti doresti o dubita VW pictata cu floricele... numai ca: e umilitor sa te duci in Franta si sa ti se zica ca esti un tigan spurcat doar pentru ca imparti acelasi stat pe pasaport cu toti cersetorii si ciorditorii care freaca malurile Senei. E frustrant sa te duci la Roma si sa te ia la p*la niste pusti ga0zari de-ai locului, care probabil inca isi sterg mucii cu lopata, dar care stiu doar ca roman = tigan din Romania. Si poate din greseala iti scapa o mama de bataie, ca si-au adus aminte ca un prieten de-al lor a fost lasat fara telefon de mult-iubitii tai tigani. Exemplele pot contiuna la nesfarsit (Anglia, Spania, etc.), dar te-ai intrebat vreodata de ce nu sunt asociati tiganii cu alte state? Stii ca tiganii sunt la fel de infloritori (de exemplu) la vecinii nostri unguri? Eu iti recomand sa nu mai fii naiv si sa te intrebi de ce peste tot in Europa se vorbeste de "problema rromilor", caci fii linistit - nu am inventat eu roata.

si una peste alta, daca afro-americanii au avut ceea ce se numea "Affirmative Action", in urma tratamentelor la care au fost supusi de albi, eu visez sa se faca ceva similar din partea noastra, in privinta umilintelor la care sunt supusi oamenii normali de catre cei care se comporta si se manifesta in stilul tiganesc. Din pacate romanul e prea slab si prea obisnuit sa plece capul, ca sa se ia atitudine la scara nationala. Asta ar implica printre altele sa si functioneze institutiile statului. Dar inca o data, visez... :beach:

Mai oameni buni ce ati vrea sa faceti?

Sa ii omorati pe toti sau sa ii bagati in lagare de concentrare?

Sa ii omorati prin munca silnica?

Asta e solutia pentru voi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni ce ati vrea sa faceti?

Sa ii omorati pe toti sau sa ii bagati in lagare de concentrare?

Sa ii omorati prin munca silnica?

Asta e solutia pentru voi?

Culmea asta nu e un topic despre tigani sau anti-tigani. E un topic despre noi. Ei fac ce stiu ei sa faca, si e normal. Problema reala e noi de ce ne luam dupa ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si voi ce faceti? real! :thumbup:

vad ca nici nu stiti ce inseamna Affirmative Action... but... whatever :hi: oricum... google it, sau wiki it, sau nu stiu... manualul de istorie? :yes: eu nu inteleg cum puteti nega existenta unei probleme pe care o recunoaste tot continentul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugene, esti dus bai baiatule. Daca nu pricepi ideea topicului dupa ce ti-am si explicat in mai multe randuri, mai multi dintre noi despre ce e vorba, du-te bre sa discuti despre US ca te-am lasat in pace.

Usor Alexandre, ca noi de abia ne-am trezit :biggrin:

Eu am insirat mai devreme o lista din ce fac si n-as mai face. Ajungem si la sintagma americaneasca dar sa nu dansam inca mai repede decat muzica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e simplu si nu cred ca cineva ma poate contrazice argumentat :

tiganii fura, sunt inculti ,necivilizati, au un miros specific(put),nu fac nimic productiv (nu muncesc deci sunt paraziti) ETC x n

evident nu toti sunt la fel ,exista si citiva care nu sunt asa dar sunt asa de putini ca nu sunt decit exceptia care confirma regula.

deci eu nu ii suport....ma feresc de ei ....cind pot...cind nu, sunt in alerta maxima

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eugene, esti dus bai baiatule. Daca nu pricepi ideea topicului dupa ce ti-am si explicat in mai multe randuri, mai multi dintre noi despre ce e vorba, du-te bre sa discuti despre US ca te-am lasat in pace.

Usor Alexandre, ca noi de abia ne-am trezit :biggrin:

Eu am insirat mai devreme o lista din ce fac si n-as mai face. Ajungem si la sintagma americaneasca dar sa nu dansam inca mai repede decat muzica.

@ Cesar

Sunt dus cu pluta pe Dambovita si(din pacate)nu prea dus pe la biserica.

Pricep ideea topicului.

Dar ceva nu pricepeti majoritatea.Fazele de care ziceti vin si din lipsa de educatie,nestiina si NU NEAPARAT rautate.

Cand 80% din timp esti preocupat sa iti castigi existenta muncind din greu ca nu ai ce pune copiilor pe masa nu prea mai ai timp de politeturi si fineturi elitiste.Iei viata de-a dreptul si treci peste rusine.

Si daca tot nu conteaza etnia eu am lucrat cot la cot cu multi din etnia respectiva care isi vad de treaba lor si muncesc,cum spuneam,din greu.Dar din pacate ei nu ies din evidenta pentru ca ies ceilalti care trag chiulul asa cum si la noi la etnia noastra iese in evidenta mai mult "tzaranul de mall".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...