Mergi la conţinut

Interviu - Iuliu Mihai


rosbk

Recommended Posts

De astăzi începem publicarea unei serii de interviuri luate piloților RoSBK.

Primul este Iuliu Mihai, pilot RoSBK la clasa Superbike, echipa Pro-Bike, număr de concurs 22, motocicletă Kawasaki ZX10R.

 

Planuri de viitor?

In sezonul 2016 mi-am propus sa particip in cele doua campionate nationale, organizate de FRM si RoSBK si daca am timp si este posibil in Alpe Adria la cateva etape, pentru a ma acomoda si cu acest campionat.Voi incerca sa merg la toate etapele RoSBK, datorita faptului, ca fiecare etapa este organizata pe alt circuit si astfel ai ocazia sa capeti experienta si in acest fel sa devii mai rapid.Acest campionat (denumit de unii “privat”) iti ofera sansa sa mergi pe circuite unde sunt organizate etape de MotoGP, dar si de Formula 1. Din punctul meu de vedere este un lucru extraordinar sa ai sansa sa mergi pe aceste circuite (Brno,Misano-anul trecut,Hungaroring, Panonia, etc), care au un asfalt de o calitate superioara si zone de degajare care iti ofera un anumit grad de siguranta.

Daca te-ai intoarce in timp ai schimba ceva?

Da, cred ca fiecare dintre noi ar vrea sa schimbe cate ceva din trecutul lui. In ceea ce priveste acest sport daca ar fi posibil sa dau timpul inapoi, clar as fi inceput sa merg pe circuit intr-un cadru organizat, mult mai devreme decat am facut-o eu in urma unui eveniment neplacut care a avut loc pe strada si m-a tinut departe de acest sport o perioada.

Planuri de a schimba motocicleta?

La inceputul acestui sezon competitional am schimbat motocicleta marca Honda 1000RR cu care am participat in sezonul trecut, cu un Kawasaki Ninja ZX10R si din acest motiv in acest moment incerc sa ma acomodez cu ea, pentru ca necesita un alt stil de pilotaj. Am facut cu greu aceasta schimbare, pentru ca eu sunt fan Honda, dar sper ca am luat o decizie corecta si sa am castig de cauza la sfarsitul sezonului.

Ce parere ai de pilotii romani comparativ cu cei din Europa?

Din pacate aceasta ramura a sportului nu este destul de dezvoltata si nu sunt investitori, iar acesta este principalul motiv pentru care noi nu avem performante la nivel european sau mondial. Imi pare rau sa aduc in discutie acest subiect pentru ca sportivi talentati ca Robert Muresan, Ionel Pascota, Ionut Mistode, Catalin Cazacu, etc... nu au avut nici o sansa, sa-si lase amprenta in acest sport la un nivel ridicat.

Ce ai recomanda unui tanar pilot care vrea sa vina pentru prima data la RoSBK?

Cu toata sinceritatea i-as recomanda sa contacteze pe cineva cu experienta pe circuit, care poate sa-i dea mai multe detalii tehnice si practice in ceea ce priveste acest sport. Acel sportiv care are experienta ii poate da sfaturi utile in ceea ce priveste pregatirea motocilcletei de circuit (anvelopele adecvate in functie de temperatura si textura circuitului,suspensie,o casca omologata, echipamentul pilotului de buna calitate, pentru a avea o protectie marita), dar ii poate explica ce inseamna un apex si cum sa-l abordeze.

Cum ți se pare circuitul nostru de la Adâncata?

Motorpark este norocul care acest sport l-a avut in conditiile in care este un proiect privat. Cu toate ca pe acest circuit am avut cele mai multe podiumuri este pacat ca s-a facut o investitie atat de mare, dar nu au avut grija la turnarea stratului de asfalt si nu s-au amenajat spatii de degajare. In alta ordine de idei ii felicit pe cei care au investit in acest sport si le multumesc ca datorita lor avem unde sa ne antrenam si sa spunem cu mandrie ca avem in calendarul competitional si o etapa de casa.

De ce te-ar alege un sponsor pe tine pentru a concura în RoSBK?

In principal un sponsor te alege doar daca ai rezultate si in acelasi timp daca ii oferi o vizibilitate maxima atat pe motocicleta, cat si pe spoturile publicitare pe care trebuie sa le pui la dispozitie.

Cum te antrenezi fizic, psihic si tehnic?

Deoarece practic acest sport din placere si pentru mine este un hobby, nu sunt un sportiv precum Ionut Mistode si nu am timp sa aloc si antrenamentelor in afara pistei, dar nu duc grija de acest aspect pentru ca acasa, ma asteapta in fiecare seara doi copii superbi, care au grija sa ma mentina intr-o forma fizica de invidiat prin activitatile pe care le desfasuram impreuna.Din punct de vedere psihic ma consider un individ echilibrat, deci nu am nevoie de antrenament suplimentar.Datorita faptului ca nu am timp disponibil sa ma antrenez la fel de constant, cum o fac alti sportivi care practica acest sport, pot spune ca incerc sa compensez prin talentul cu care am fost inzestrat.

11892222_876563985712147_7331703057312081299.jpg11705480_1639378902971240_51795852395174

 

Vezi sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...