Mergi la conţinut

uite ce am patit...


libelula

Recommended Posts

da ....tara asta nu e de mers pe motor ...

<{POST_SNAPBACK}>

<_< gaxel... ma intrebam daca poate si altcineva sa faca din tara asta o tara pentru motociclisti... in afara de noi... motociclistii.

E adevarat, pe langa educatie tara asta duce lipsa si de drumuri asfaltate corespunzator, de legi normale... si de multe altele ... dar toate astea se pot remedia in timp.

Acum nu zic sa iesim cu galetusa sa astupam gropi... :D dar... educatie putem face nu?

de exemplu... asa!

moto_warning.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am ajuns relativ repede in Victoriei in duminica 12.06.2005 dupa ce se intamplase accidentul . Primul gand care mi-a venit in minte a fost acela ca putea sa fie prietena mea intinsa jos cu mina in atele si cu protectie ghipsata la gat . M-a cutremurat ideea , mai ales ca pt ea nu mi-au ajuns banii decat de casca . Dar m-am jurat ca la prima leafa fac pe dracu in 4 si ii iau geaca + manusi pentru inceput .

Referitor la problema ta - in 3 luni de condus m-a dat un taximetrist jos si cel putin 1 data la 3 zile se gaseste un destept care sa imi taie calea . DAR la motocicleta nu renunt !!! E refugiul meu , modul meu de a scapa de stres , locul unde ma relaxez . Deja cand se ma apropii de sfirsitul serviciului ( cel mai des pe la 7 - 8 seara ) mintea nu imi sta decat la tura de seara cu motorul ; cand am necazuri la servici , cu nevasta , cu oricine - ma gandesc la motor si deja ma linistesc .

Ia-ti altceva cit de curand - chiar daca iti dai seama sau nu motociclismul ti-a intrat deja in singe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

credeam ca cu cat acumulezi mai multi km pe motocicleta cu atat capeti mai multa incredere si dispare frica

cineva spune mai sus ca probabilitatea de a face un accident creste cand ti-e frica - are perfecta dreptate

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru mine a fost invers.. cum am mai prins putin curaj si incredere, cum am zburat pe asftalt.. :sweat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte de acord ca este un fapt psihic. Din moment ce nu iti poti stapani acele ganduri de frica, nu le poti da la o parte, eu zic sa nu te urci pe motor. Caci stii cum este, de ce iti e frica nu scapi...

Dar nici sa fii tu ala cu trei coaie care face si desface.

Eu zic ca trebuie sa fii moderat.

Inca nu am motor, insa am sa imi cumpar in iulie-august, :yahoo: anul asta... si niciodata nu mi-a trecut prin gand vreun "accident" ... DOAMNE FERESTE!

Oricum, ride safe si cu capu` on ur shoulders! :thumbup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Bai oameni buni, nu ati inteles ca frica dispare cand va urcati pe motor...???

Altfel nu vad cum mai aveti curaj sa mergeti.

Oricum cred ca e cel mai sanatos asa, fara frica inseamna sa nu realizezi ce pericole si capcane te asteapta (mai ceva ca in NFS). Cred ca asta e cea mai prudenta atitudine, cred ca e chestiune de maturitate.

Dupa toata povestea asta: "HAI BAI LIBE' LA MARE AZI!" da un tel

post-2020-1122030790_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Sunt un novice in ce priveste motocicletele(desi am facut scoala si urmeaza sa dau examen curind),dar am doua mopeduri si un scuter.Dar un lucru pot spune PE DOUA ROTI SUNT UN OM LIBER in tara asta de c...Nu conteaza vremea sau frica (frica pazeste pepenii- e o vorba) dar cind ma urc pe sa uit de oboseala,necazuri, suparari.Si eu la nivelul meu mic (cc) ma lovesc de dobitoci care parca doresc sa dea peste tine si va spun sincer de citeva ori mi-a fost frica zdravan dar i-i injur ma descarc si merg inainte (la propriu si la figurat ).Iar cind am gresit eu am incercat sa bag la cap si sa nu mai repet gresela. Dar de un lucru sunt sigur nu voi mai merge cu moto numai din motive externe de mine. Asa ca parerea mea pentru L poate mai multa atentie dar a renunta nu este o solutie. PS: MOR OAMENI INECANDUSE CU MANCARE ,CE SA FACEM SA NU MAI MANCAM NOI SI CEI LA CARE TINEM????

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renuntat la motor prin 95, din motive de marire de familie si nu mai incapeam pe 2 roti. Asa ca am trecut la conserva, pe care o calaresc de atunci 20 din 24 de ore. Asta pana cand, atunci cand credeam ca m-am copt si eu la cap, m-a lovit dorul mai tare ca oricand. Oricand am fost mai interesat de un motor fain decat de orice masina, oricat ar fi fost de frumoasa, da' anul trecut mi s-a pus pata din nou, si nu m-am lasta pana nu am revenit la prima dragoste, devenita pasiune. Si nu-mi mai ajunge, daca merg pe sosea cu Kawa, acum vreau si pe potecile de munte, ca-s langa mine. Nu stiu ce o mai urma, da' in ciuda faptului ca judet mai criminal cu motoristii ca Hunedoara nu este, eu la motor nu pot renunta. Si, libelula, sa stii ca dorul de motor, daca te-a prins cu adevarat, te poate lasa o vreme da' nu se duce niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...