Mergi la conţinut

Atentie La Hoti !


Recommended Posts

cum se fura un motor: simplu

Daca exista o banda mai profi' ,formata din cel putin 2 pioni si un nebun actioneaza in felul urmator :

2 insi ...pleaca pe timp de zi , testeaza terenul , uitandu-se mai intai,prima data daca motorul respectiv este asigurat (observa mai intai cat timp motorul respectiv este lasat parcat [1 ora , 1 zi ,etc]

apoi se uita la sistemele antifurt [daca are husa,ii da o " atingere" sa vada daca are alarma]

dotare : spray de "inghet" , "gura de lup">cleste industrial, surubelnita dreapta subtire,jumate de panza bomfaier,etc

in cateva zile de la filaj , motorul este "incarcat" si facut deja bucati

a doua varianta este cea a determinarii propietarului de a-si dezlega singur motorul si anume :

vor pune super-glue sau diverse obiecte in sistemele de inchidere de la : lant,blocaj disc etc iar timpul "mort" care trece pana ce propietarul isi va asigura din nou motocicleta cu un sistem nou, ii este de asemenea favorabil "pionului"

ultima varianta ar fi in atentia celor ce le au asigurate cu sistem antifurt tip - cablu impletit,telescopic cu bile ,etc care sunt acoperite in plastic sau cauciuc ,material textil etc,in acea portiune se "taie" lantul ,tocmai pentru a nu se observa ca este fortat

de cele mai multe ori "pionii" actioneaza im timp ,cand sistemele antifurt sunt ceva mai complicate ,adica nu taie cablul sau lantul si hop cu ea in carca, ci azi taie un pic ,maine un pic,tocmai de acolo de unde se observa prea putin ca este "fortat"

recurg la aceasta din urma metoda, dupa ce se simt ca nu pot "sparge" sistemul antifurt(acolo unde incui/descui cu o cheie)

pionii actioneaza , nebunul incarca.... rahova ,ferentari precum si comunele satelit ale capitalei sunt locuri unde se fac bucati,bucati

cam atat pe ziua de azi ...

pana una alta...incercati si voi sa le ancorati de ceva (stalp,pom) ,trasa o husa peste si o alarma cu pager

daca aveti impresia ca intr-o noapte face alarma de capul ei , nu va inchipuiti ca este de la ploaie sau etc, si nu DEZARMATI in nici un fel sistemul alarma.

ancorate de-o roata ? neah....desface axul , ramai cu roata , motorul paaaa ;)

iepureste ...asa se doarme cand ai motorul sub cerul instelat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte util tot ce ai spus tu.

Presupun ca orice sistem de inchidere poate fi spart de catre un profi in domeniu dar cu cat mai sofisticat cu atat e mai stresant factorul timp pt hoti

Socurile electrice pe sistemele antifurt sunt oare legale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este legal ... nu ai voie sa pui dispozitive care pot periclita viata oamenilor ... fie ei si hoti ... daca e la tine in curte e altceva ... la tine in curte poti sa iti faci si transee ... sa iti pui 10 pitbuli s 20 de rotweileri ... dar tot trebuie sa pui anunt de genul: "CAINE PERICULOS", "Atentie obiectiv protejat cu dispozitive cu socuri electrice" etc. ... sincer eu ma gandeam sa imi iau dispozitiv cu emitator GPS pe care sa il ascund undeva pe sub carene ... undeva lipit de rezervor ... sa nu se vada .... ar fi super tare faza sa te duci cu politia direct la ei la usa ... super tare .... am auzit de ceva de genul asta ca s-ar fi intamplat cu adevarat ... dar acu nu stiu ce sa zic ... imi iau si eu vreo 3 lanturi cu bile si o ancorez de un stalp de beton si cu asta basta .... o taia unu .... o taia doua ... dar da-o in mizda masii doar nu l-o taia si pe al treilea fara sa vada cineva ... plus ca am auzit ca lanturile cu bile ar fi cam greu de taiat sau de spart cu spray tip frost ...

numai bine ...

ps:daca stie cineva ceva in leg cu sistem de localizare prin GPS sa scrie si aici ca as vrea sa imi iau si eu unu

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este legal ... nu ai voie sa pui dispozitive care pot periclita viata oamenilor ...

ps:daca stie cineva ceva in leg cu sistem de localizare prin GPS sa scrie si aici ca as vrea sa imi iau si eu unu

arata si mie textul de lege care prevede si ce anume prevede

Sistemul GPS , face treaba ,dar daca este ascuns intr-un garaj ,cam pa ...

la fel ca si cu alarmele astea de la 200 Euro in sus , cica distanta 600-1000 m ,si ea nu e in stare sa bata la un bloc distanta

eheee... reclama sa fie ,c-apoi de grija ne purtam tot noi singur si cu cate ceva din ce mai auzim pe la fiecare ca e bun si face treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stie cineva ceva in leg cu sistem de localizare prin GPS sa scrie si aici ca as vrea sa imi iau si eu unu

Aici se vinde de cativa ani de zile si ai si un abonament lunar de platit.

Daca vehicului se deplaseaza neautorizat politia este anuntata si prin satelit este pozitia stabilita.

O sa caut un link.

Gasit

http://www.lojack.com/theft-recovery.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se stie ca lacatu nu-i pt hotzi.....daca chiar vrea tot o fura daca-i profesionist.Totusi un fapt care-i descurajant pt ei dupa cum am mai citit si pe alt forum, este faptul ca, piata moto a mai scazut, si chiar inca mult fata de acum vo 2-3 ani :D, si deci si implicit si a pieselor de schimb si ar fi bine daca ar mai scadea macar inca putzin :P ....ca sta tot in defavoarea lor ar fi (ii la fel ca si in agricultura cu porumbu' : nu sa merita sa-l fure pt juma de leu pa kil)+ ca pt obtinerea pieselor de schimb tre spatziu inchis si ala daca l-ar ave mai bine il inchiriraza si e mai si cu munca, iar la astia nu le place, ca d-aia fura....... :mad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
cum se fura un motor: simplu

Daca exista o banda mai profi' ,formata din cel putin 2 pioni si un nebun actioneaza in felul urmator :

2 insi ...pleaca pe timp de zi , testeaza terenul , uitandu-se mai intai,prima data daca motorul respectiv este asigurat (observa mai intai cat timp motorul respectiv este lasat parcat [1 ora , 1 zi ,etc]

apoi se uita la sistemele antifurt [daca are husa,ii da o " atingere" sa vada daca are alarma]

dotare : spray de "inghet" , "gura de lup">cleste industrial, surubelnita dreapta subtire,jumate de panza bomfaier,etc

in cateva zile de la filaj , motorul este "incarcat" si facut deja bucati

a doua varianta este cea a determinarii propietarului de a-si dezlega singur motorul si anume :

vor pune super-glue sau diverse obiecte in sistemele de inchidere de la : lant,blocaj disc etc iar timpul "mort" care trece pana ce propietarul isi va asigura din nou motocicleta cu un sistem nou, ii este de asemenea favorabil "pionului"

ultima varianta ar fi in atentia celor ce le au asigurate cu sistem antifurt tip - cablu impletit,telescopic cu bile ,etc care sunt acoperite in plastic sau cauciuc ,material textil etc,in acea portiune se "taie" lantul ,tocmai pentru a nu se observa ca este fortat

de cele mai multe ori "pionii" actioneaza im timp ,cand sistemele antifurt sunt ceva mai complicate ,adica nu taie cablul sau lantul si hop cu ea in carca, ci azi taie un pic ,maine un pic,tocmai de acolo de unde se observa prea putin ca este "fortat"

recurg la aceasta din urma metoda, dupa ce se simt ca nu pot "sparge" sistemul antifurt(acolo unde incui/descui cu o cheie)

pionii actioneaza , nebunul incarca.... rahova ,ferentari precum si comunele satelit ale capitalei sunt locuri unde se fac bucati,bucati

cam atat pe ziua de azi ...

pana una alta...incercati si voi sa le ancorati de ceva (stalp,pom) ,trasa o husa peste si o alarma cu pager

daca aveti impresia ca intr-o noapte face alarma de capul ei , nu va inchipuiti ca este de la ploaie sau etc, si nu DEZARMATI in nici un fel sistemul alarma.

ancorate de-o roata ? neah....desface axul , ramai cu roata , motorul paaaa ;)

iepureste ...asa se doarme cand ai motorul sub cerul instelat :))

asta inseamna ca rs-ul meu poate fi facut deja bucati acum ,sau poate sa se plimbe un tigan pe ea si atat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
nu este legal ... nu ai voie sa pui dispozitive care pot periclita viata oamenilor ... fie ei si hoti ... daca e la tine in curte e altceva ... la tine in curte poti sa iti faci si transee ... sa iti pui 10 pitbuli s 20 de rotweileri ... dar tot trebuie sa pui anunt de genul: "CAINE PERICULOS", "Atentie obiectiv protejat cu dispozitive cu socuri electrice" etc. ... sincer eu ma gandeam sa imi iau dispozitiv cu emitator GPS pe care sa il ascund undeva pe sub carene ... undeva lipit de rezervor ... sa nu se vada .... ar fi super tare faza sa te duci cu politia direct la ei la usa ... super tare .... am auzit de ceva de genul asta ca s-ar fi intamplat cu adevarat ... dar acu nu stiu ce sa zic ... imi iau si eu vreo 3 lanturi cu bile si o ancorez de un stalp de beton si cu asta basta .... o taia unu .... o taia doua ... dar da-o in mizda masii doar nu l-o taia si pe al treilea fara sa vada cineva ... plus ca am auzit ca lanturile cu bile ar fi cam greu de taiat sau de spart cu spray tip frost ...

numai bine ...

ps:daca stie cineva ceva in leg cu sistem de localizare prin GPS sa scrie si aici ca as vrea sa imi iau si eu unu

www.okazii.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
unde legea nu prevede .....se permite ;)

exista asa ceva? :rolleyes:

cum se fura un motor: simplu

Daca exista o banda mai profi' ,formata din cel putin 2 pioni si un nebun actioneaza in felul urmator :

2 insi ...pleaca pe timp de zi , testeaza terenul , uitandu-se mai intai,prima data daca motorul respectiv este asigurat (observa mai intai cat timp motorul respectiv este lasat parcat [1 ora , 1 zi ,etc]

apoi se uita la sistemele antifurt [daca are husa,ii da o " atingere" sa vada daca are alarma]

dotare : spray de "inghet" , "gura de lup">cleste industrial, surubelnita dreapta subtire,jumate de panza bomfaier,etc

in cateva zile de la filaj , motorul este "incarcat" si facut deja bucati

a doua varianta este cea a determinarii propietarului de a-si dezlega singur motorul si anume :

vor pune super-glue sau diverse obiecte in sistemele de inchidere de la : lant,blocaj disc etc iar timpul "mort" care trece pana ce propietarul isi va asigura din nou motocicleta cu un sistem nou, ii este de asemenea favorabil "pionului"

ultima varianta ar fi in atentia celor ce le au asigurate cu sistem antifurt tip - cablu impletit,telescopic cu bile ,etc care sunt acoperite in plastic sau cauciuc ,material textil etc,in acea portiune se "taie" lantul ,tocmai pentru a nu se observa ca este fortat

de cele mai multe ori "pionii" actioneaza im timp ,cand sistemele antifurt sunt ceva mai complicate ,adica nu taie cablul sau lantul si hop cu ea in carca, ci azi taie un pic ,maine un pic,tocmai de acolo de unde se observa prea putin ca este "fortat"

recurg la aceasta din urma metoda, dupa ce se simt ca nu pot "sparge" sistemul antifurt(acolo unde incui/descui cu o cheie)

pionii actioneaza , nebunul incarca.... rahova ,ferentari precum si comunele satelit ale capitalei sunt locuri unde se fac bucati,bucati

cam atat pe ziua de azi ...

pana una alta...incercati si voi sa le ancorati de ceva (stalp,pom) ,trasa o husa peste si o alarma cu pager

daca aveti impresia ca intr-o noapte face alarma de capul ei , nu va inchipuiti ca este de la ploaie sau etc, si nu DEZARMATI in nici un fel sistemul alarma.

ancorate de-o roata ? neah....desface axul , ramai cu roata , motorul paaaa ;)

iepureste ...asa se doarme cand ai motorul sub cerul instelat :))

deci cum putem sta linistitzi in privintza hotzilor ?

lantz cu bile?

alarma cu avertizare sonora?

inkietoare pe disck?

sau toate odata?

ce ma sfatuitzi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

exista asa ceva? :rolleyes:

deci cum putem sta linistitzi in privintza hotzilor ?

lantz cu bile?

alarma cu avertizare sonora?

inkietoare pe disck?

sau toate odata?

ce ma sfatuitzi?

alarma cu pager, care sa functioneze si pe o sursa auxiliara de curent, in caz ca hotul taie firul de alimentare al alarmei.

lant sau cablu cat mai gros, legat de un copac, stalp, etc...ceva ce nu se poate scoate din pamant.

husa.

Este de ajuns si o sa dormi linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alarma cu pager, care sa functioneze si pe o sursa auxiliara de curent, in caz ca hotul taie firul de alimentare al alarmei.

lant sau cablu cat mai gros, legat de un copac, stalp, etc...ceva ce nu se poate scoate din pamant.

husa.

Este de ajuns si o sa dormi linistit.

voua va trebuie un lant de-asta...

post-24028-12535396889197_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:-) neeeaaahh tu esti mic copil... Vladisto avea PARCA garaj din otel facut la comanda pe dimensiunea motocicletei! SA VEZI ATUNCI RASU' DE PE LUME CUM SE INVART CIORILE PE LANGA EL SI SE SCARPINA IN CAP CA NU STIU CUM SA-L SPARGA... SI , SINCER, CRED CA ASTA ESTE SINGURA SOLUTIE LA PROBLEMA FURTULUI... "GARAJ" DIN OTEL FACUT LA COMANDA SI ANCORAT FOARTE BINE IN FUNDATIE DE BETON ADANCA PRIN MUUULT FIER BETON! DACA SI P-AIA O FURA... IO-MI DAU DEMISIA !

:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

cum se fura un motor: simplu

Daca exista o banda mai profi' ,formata din cel putin 2 pioni si un nebun actioneaza in felul urmator :

2 insi ...pleaca pe timp de zi , testeaza terenul , uitandu-se mai intai,prima data daca motorul respectiv este asigurat (observa mai intai cat timp motorul respectiv este lasat parcat [1 ora , 1 zi ,etc]

apoi se uita la sistemele antifurt [daca are husa,ii da o " atingere" sa vada daca are alarma]

dotare : spray de "inghet" , "gura de lup">cleste industrial, surubelnita dreapta subtire,jumate de panza bomfaier,etc

in cateva zile de la filaj , motorul este "incarcat" si facut deja bucati

a doua varianta este cea a determinarii propietarului de a-si dezlega singur motorul si anume :

vor pune super-glue sau diverse obiecte in sistemele de inchidere de la : lant,blocaj disc etc iar timpul "mort" care trece pana ce propietarul isi va asigura din nou motocicleta cu un sistem nou, ii este de asemenea favorabil "pionului"

ultima varianta ar fi in atentia celor ce le au asigurate cu sistem antifurt tip - cablu impletit,telescopic cu bile ,etc care sunt acoperite in plastic sau cauciuc ,material textil etc,in acea portiune se "taie" lantul ,tocmai pentru a nu se observa ca este fortat

de cele mai multe ori "pionii" actioneaza im timp ,cand sistemele antifurt sunt ceva mai complicate ,adica nu taie cablul sau lantul si hop cu ea in carca, ci azi taie un pic ,maine un pic,tocmai de acolo de unde se observa prea putin ca este "fortat"

recurg la aceasta din urma metoda, dupa ce se simt ca nu pot "sparge" sistemul antifurt(acolo unde incui/descui cu o cheie)

pionii actioneaza , nebunul incarca.... rahova ,ferentari precum si comunele satelit ale capitalei sunt locuri unde se fac bucati,bucati

cam atat pe ziua de azi ...

pana una alta...incercati si voi sa le ancorati de ceva (stalp,pom) ,trasa o husa peste si o alarma cu pager

daca aveti impresia ca intr-o noapte face alarma de capul ei , nu va inchipuiti ca este de la ploaie sau etc, si nu DEZARMATI in nici un fel sistemul alarma.

ancorate de-o roata ? neah....desface axul , ramai cu roata , motorul paaaa ;)

iepureste ...asa se doarme cand ai motorul sub cerul instelat :))

SA-I .UT IN GAT DE HOTI , EU IMI TIN MOTORUL IN CASA ! CE-O SA FACA? II OMOR CU ZILE! CHIT CA-I JAWA DIN 1990 + UNA DIN '61 :to_keep_order:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...