Mergi la conţinut

Ajutati-ma cu un sfat pt achizitinarea unei casti


versus

Recommended Posts

Am vazut o casca la Motorunu, un AGV (cred ca era un GP1) redusa de la 120 eur la 70. Vreau sa va intreb daca merita sa achizitionez o asemenea casca, ma intereseaza mai mult siguranta, nu neaparat daca este sau nu zgomotoasa la viteze mai mari.

Sunt incepator si peste cateva luni vreau sa cumpar una mai buna, dar acum nu prea mai sunt bani. Dispun de 100-150 eur max.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de siguranta nu cred ca poate spune cineva diferentele intre casti, toate sunt testate si certificate. Pretul unei casti este dat de detalii, adica nu o sa ai confortul si materialele din interior care le are un Arai la un AGV.

O casca trebuie sa iti vina bine, sa fie comoda. Nu te gandi ca iti iei acum o casca ieftina, nu face rabat de la echipament mai bine mai lasi de la motor decat sa te zgarcesti mai ales la casca. Gandeste-te inainte sa cumperi ceva pentru ca este vorba de capul tau si o casca nu e caracterizata numai dupa cum se comporta la viteze mari, mai trebuie sa nu abureasca (foarte important daca mergi mult prin oras), sa aiba un sistem de ventilatie cat mai bun, sa fie ergonomica, sa nu te jeneze in interior si multe altele.

Nu dezaprob acum modelul despre care ai intrebat tu, doar am dat cateva sfaturi.

P.S. Pe viitor te rog nu posta in mai multe forumuri acelasi mesaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salve, ca fost posesor de GP1 pot sa ti-o recomand doar la plimbari prin oras....afara este un chin...arata frumos, eu m-am simtit relativ bine cu capatana in ea.....dar afara parca aveam corul madrigal dupa mine :angry:

Din pacate la bugetul de care dispui nu te apropii de un suomy pe care eu il vad ca fiind un arai la bani de agv :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....dar afara parca aveam corul madrigal dupa mine  :angry:

<{POST_SNAPBACK}>

LOL.

sa sti ca si eu am problema asta cu casca mea sa nu mai vb ca se abureste si cand e frig tre sa merg cu viziera putin desfacuta...

Si eu caut o casca buna pt sezonul asta si criteriile mele pt moment sunt:

sa te simti bine cu ea in cap

sa fie usoara < 1450g

sa nu se abureasca (antifog)

sa poti sa-i scoti interiorul pt ca sa-l speli din cand in cand

si sa fie cat mai "de firma" pt ca-ti confera mai mult garantia calitatii - de regula... (adik nu vajie la viteza, nu-ti tremura falcile de la un design prost, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL.

sa sti ca si eu am  problema asta cu casca mea sa nu mai vb ca se abureste si cand e frig tre sa merg cu viziera putin desfacuta...

Si eu caut o casca buna pt sezonul asta si criteriile mele pt moment sunt:

sa te simti bine cu ea in cap

sa fie usoara < 1450g

sa nu se abureasca (antifog)

sa poti sa-i scoti interiorul pt ca sa-l speli din cand in cand

si sa fie cat mai "de firma" pt ca-ti confera mai mult garantia calitatii - de regula... (adik nu vajie la viteza, nu-ti tremura falcile de la un design prost, etc)

<{POST_SNAPBACK}>

:rolleyes: , eu acum "folosesc" AGV XR2, nemergand cu shoei sau arai pana acum e cea mai buna :P....nici nu mai stiu la ce bani e la motorunu dar daca o prinzi la reduceri e superok ca pret....din cate tin minte am dat vreo 250 de dolari pe ea , antifog este doar parbrizul nu toata casca, ala se poate lua separat daca este facut ptr respectivul model de casca, de interior iti dai seama imediat daca e detasabil....baga un drum pana la motorunu vezi la cat au xr2-u acum ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca ai posibilitati sa-ti iei de afara te sfatuiesc sa profiti (ma refer peste ocean).

Iti recomand KBC VR-1 sau KBC RACER 1.

Racer 1 am vazut ca acum e si la reducere: de la 340$ a ajuns 180$.

Pe scurt: kevlar, fibra de carbon, fibra de sticla, snell 2003 si cred ca am spus cam tot, avand in vedere ca nu sunt multe firme de casti ce au aprobari 2003.

:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

antifog este doar parbrizul nu toata casca

1. Da mei stiu ca doar viziera e antiaburire :)

si la castile ieftine doar scrie pe ea antifog...

2. Merci pt info dar oricum, mi-am luat un shark rsf2 si am gasit o viziera la Honda cu tenta albastra. Scrie "for day use only" si " for racing only" dar cred (mi se pare) ca se vede prin ea si noaptea prin oras (mi s-a parut cand m-am uitat la ea in magazin)

ce ziceti? merge si noaptea cu tenta albastra? :pilot:

3. Cu viziera neagra eu nu am putut sa merg "seara"

4. La marca de casti, Suomy si mi s-a parut paradis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
Oaspete JOHNY2005
LOL.

sa sti ca si eu am problema asta cu casca mea sa nu mai vb ca se abureste si cand e frig tre sa merg cu viziera putin desfacuta...

Si eu caut o casca buna pt sezonul asta si criteriile mele pt moment sunt:

sa te simti bine cu ea in cap

sa fie usoara < 1450g

sa nu se abureasca (antifog)

sa poti sa-i scoti interiorul pt ca sa-l speli din cand in cand

si sa fie cat mai "de firma" pt ca-ti confera mai mult garantia calitatii - de regula... (adik nu vajie la viteza, nu-ti tremura falcile de la un design prost, etc)

iti dau eu un shark s800,policarbon,antifog,aerisiri on/of 1450g uite un link:

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=ac&...amp;zoom=1#foto

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...