Mergi la conţinut
  • 0

Prea Batran Pentru Moto ?


pasquale

Întrebare

Maine poimaine implinesc 41 de ani, deci inca tanar pentru anumite chesti dar poate trecut pentru altele.

Intentionez in aceasta primavara sa-mi iau permis categoria A si dupa aceea si motor. Ma gandesc la un BMW 650 gs.Ce parere aveti, e prea tarziu pentru mine sa devin un incepator in aceasta lume a motoarelor ? Mentionez ca sunt conducator auto din 87 si sunt unul care are kilometri multi la activ, de ordinul sutelor de mii si fara sa fi fost vreodata imlicat in vreun accident (in afara micilor ciocniri banale si inerente intr-un oras ca Bucurestiul)

Am multi prieteni posesori de motoare din toate categoriile, viteziste, chopere, enduro, etc si fiecare dintre ei incearca sa ma convinga sa-mi cumpar un motor din categoria din care ei au. Dupa multe discutii cu fiecare si dupa o intensa informare pe internet m-am hotarat la acest BMW care cred eu, fara sa ma pricep, ca se preteaza cel mai bine la "nevoile mele". Vreau ca mersul cu motocicleta sa fie o placere, fara viteza si fara jongleriile care te fac sa fi mai mult stresat decat relaxat.

Imi dau seama ca mersul pe motocicleta se poate transforma f usor dintr-o placere intr-o tragedie din cauza unui moment de inconstienta pt un gram de adrenalina in puls.

Deci revin cu intrebarea, credeti ca la aceasta varsta ar trebui sa ma linistesc sau inca mai pot beneficia de placerea mersului pe motor ?

Multumesc anticipat pentru sfaturile voastre. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Recommended Posts

  • 0
:Jumpy: incearca un snowmobil la minus 10 grade C, da' unu' de-ala care "sa poata" macar un 100 km/h pe zapada :blum:

eu unul , sa fiu sincer cu tine, prefer extremele astea , gen snowmobil + viteza(daca ai unde sa-i dai...) sau "plimbare " cu motocicleta pe circuit , decat sa ma expun zilnic la prostia atator cretinoizi cu permis luat in cine stie ce imprejurari...

n-am mai scos Jawa de "milenii", si nici nu cred ca o sa ies prea curand cu ea la "plimbare" :unknw:

la poligon trebuie sa fii cat mai "rau" , pus pe hartza, ca altfel te fastacesti :D eu cand am dat poligonul , dupa ce de-abia a-5a oara am luat "sala" , m-am prezentat cu chef de scandal, ca deja nu mai suportam sa vad politisti in fata ochilor care sa ma tot "educe" pe mine , sa-mi zica ce sa fac , ce sa scriu etc etc...

si tot m-a mai pus o data sa fac poligonul ca cica , "n-a fost atent" (politaiul...) :wacko: si l-am mai facut o data PERFECT numa' de-al dracului , ca sa am si eu permis moto :beer:

Da inteleg ce zici numai ca eu nu de extreme vorbesc. Eu vorbesc de mers normal cu motorul, de zi cu zi. Ai perfecta dreptate ca sunt foarte multi cei care nu au habar sa mearga cu masina si ca sunt un pericol pentru ceilalti. Eu tot sper ca inca se mai poate circula normal daca sti cum sa te feresti de necazuri. In primul rand tu trebuie sa fi constient ca te poti expune accidentelor daca circuli cu o viteza mai mare decat iti permite experienta, traficul, conditiile meteo,etc. Stiu ca suna a lectie de circulatie dar ca sofer am facut sute de mii de kilometri si am vazut foarte multe in 22 de ani de condus. Cu toate astea iata-ma gata sa fac si primul pas pe motor. Eu cred ca am experienta necesara in trafic sa nu ma hazardez si sa nu cer de la mine mai mult decat pot duce.

In poligon sunt destul de "rau" asa cum ai zis tu si nu mi-e teama de nimic si de nimeni. In legatura cu politisti ce pot sa zic decat ca au si ei rolul lor si ca fac si ei ce pot.Unii mai bine, altii mai putin bine, una peste alta ei reprezinta un "rau" necesar.

:beer:

Am revenit doar sa va spun ca am luat examenul si ca de astazi sunt posesor si de categoria A.

:beer:

Asfalt uscat la toata lumea !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Am revenit doar sa va spun ca am luat examenul si ca de astazi sunt posesor si de categoria A.

:beer:

Asfalt uscat la toata lumea !!!!!

FELICITARI!, omule! Asfalt uscat si timp frumuos!

(sper sa nu-mi indeplinesc visul la 41 de ani. Am abia 31... Iaca, m-ai motivat rau de tot!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
barbish, tu erai cel caruia i-am dat genunchierele? :rolleyes:

:D Nu eram eu acela. Eu am venit cu ele de acasa .Eram gata gata sa le imprumut si eu pe ale mele cuiva dar a facut rost in ultimul moment. Am sustinut examenul in poligonul din dreapta, ultimul langa gard.

:beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
felicitari

meritam niste poze noi si faine cu bmw ul ca sa uzi permisul?

Corect ai dreptate , sper ca de maine sa se mai indrepte vremea un pic si sa-l scot la sosea. Si apropo de poze, uite chiar acum o sa pun acumulatorii de la aparatul foto la incarcat :D

Asfalt uscat !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

×
×
  • Creează O Nouă...