Mergi la conţinut

Deci: Alegerea Unui Echipament


Recommended Posts

Politia Prahova (nu stiu daca si in alte judete) cere ca, incepand cu anul acesta, fiecare aspirant la categoria A sa aibe echipament individual. La examen, fiecare scolar se va prezenta cu echipamentul sau. Politia nu va mai tolera "miscarile" de genunchiere/cotiere si mai ales casti, intre cei care vor sustine examenul.

La urma urmei mi se pare un lucru bun: obliga cursantul la o oarecare igiena si ii va determina pe multi dintre ei sa-si achizitioneze un echipament inainte de a avea permisul in mana. Stiut fiind ca "doar permisul conteza", foarte multi din cei care-si obtin categoria o taie pe strazi in tricou, adidasi si-o borseta cu acte, calare pe mobre colorate.

Acum problema mea: am investit niste bani intr-un kawasaki el250. Destul de multi. Am mai investit niste bani si in scoala. Echipamentul pe care mi l-as dori eu s-ar putea sa ma coste mai mult decat motorul dar stiu ca gresec comparand pretul echipamentul cu al motorului cand de fapt ar trebui sa-l raportez la pretul propriei mele vieti. Totusi asta e situatia si, din pacate, nu e doar situatia mea.

Acum intreb: ce fel de echipament mi s-ar potrivi mie, un tip de 1,81 si 83-84 kg, pe un El250, in conditiile in care nu sunt un adept al "figurilor", al vitezei, ci mai degraba un cruisser de cursa lunga ce, pe langa weekend-urile lungi, face zilnic o naveta de 6-7 km la serviciu? O armura care sa acopere necesarul de protectie? protectii separate pentru umeri, coate, genunchi? costume cu protectii incorporate?

Si care dintre casti mi s-ar potrivi? Oricat de mult mi-ar placea cele tip nazi, nu cred ca mi-ar oferi ceva protectie. Iar cele cu o protectie ceva peste medie au doua avantaje: un pret care ma descurajeaza si faptul ca nu se potrivesc cu stilul chopper/cruiser.

(toata discutia se va purta pe tema echipamentului de vara)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

As dori si eu sa stiu diferite firme de echipamente de protectie, si detaliile fiecareia. Am observat ca pretul la o casca variaza intre 150 lei si ajunge pana la 1500. Care este cel mai bun compromis? Echipamentele ultra scumpe chiar isi merita bani? Adica o casca de 10 ori mai scumpa este de 10 ori mai buna?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o casca de 10 ori mai scumpa nu este tot timpul cea mai buna alegere...

comparatie intre un nolan de 800 de lei si un suomy de 2000 de lei:

de precizat ca media de viteza in care ma invart este 60 - 160

- Amandoua ofera aceeasi protectie la vant... poate o idee (mai silentios suomy-ul)

- nolan-ul a avut pinlock, nu mi s-a aburit niciodata, pe cand suomy-ul a avut viziera tratata, a impiedicat aburirea o vreme... insa si-a pierdut calitatea. Nu se abureste ca o viziera obisnuita, insa nu mai e la fel de eficienta

- Suomy-ul da senzatia ca se muleaza mai bine pe cap.

una peste alta, daca iti iei casca pentru un motor ce nu depaseste 200 km/h, in opinia mea, 200-250 de eu sunt pretul unei casti bune. Diferenta mare de pret sta in micile detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ales o geaca de piele fara protectii. Protectiile le voi achizitiona separat pentru fiecare zona in parte: umeri, coate. Geaca, de fapt, o aveam. Din piele sanatoasa, "bruta", scurta, cu fermoar si fara alte zdranganele. Am gasit o pereche de pantaloni de aceeasi culoare, maro, cu ceva protectii soft la genunchi, cu talie inalta si, daca zic bine, cu brau incorporat (aproape ca-mi vine pana la sani...). Se muleaza pe gamba, au fermoar in zona aia, si intra perfect in cizmele maro, de cruisser. Asa a fost sa fie, maro, o culoare care nu-mi displace deloc. Voi avea necazuri sa gasesc o casca maro, totusi. Poate am sa vopsesc una.

Urmeaza achizitionarea unui vestiar la servici, sa am unde ma schimba-n blugii de birou :)

post-24274-1239903892_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...