Mergi la conţinut

Velomobilul ,o Alternativa Pentru Transport In Viitor?


ATI CUMPARA UN VELOMOBIL "QUEST"?  

43 membrii au votat

  1. 1. 1.DA

    • 1.DA
      15
    • 2.PROBABIL
      7
    • 3.NICIODATA!CE-I CU BARCA AIA?
      23


Recommended Posts

In primul rand as vrea sa ''lamuresc'' niste ''chestii''

1 . Velomobil-ul defineste doar vehiculele propulaste de om (HPV-uri) cu oarece elemente de caroserie . Deci constructia poate fii clasica o roata in fata si una in spate ; tadpole doua roti in fata si una in spate ; delta , o roata in fata si doua in spate sau quad sau cate roti vrei sa ii puneti .

2 Pozitia recumbenta (pe spate) favorizeaza cadenta ridicata , si fara prea mult efort , si este mult mai comoda decat pozitia clasica pe bicicleta . Asta o data ce treci peste faptul ca stai mult mai jos decat esti obisnuit .

Cineva spunea ca este mai scump de construit unul decat de facut . Nu sunt de acord , asta daca aveti chef si timp de mesterit la asa ceva . In principiu daca ai loc in garaj ar trebuii sa iti poti face un tadpole 28/20 cu aporoximativ 2000=3000 lei asta incluzand si o carapace de fibra de sticla , dar fara parpriz gen ''cockpit'' .

Idea cu velomobilul sau cu HPV-ul nu este deloc noua sau inovativa , exista brevete in europa si us incepand din anii '20 , mie unul mi se pare absurd sa dai 7500e-9000e pe un kit de velomobil in crabon , avand in vedere ca la 12000-14000 iti poti lua un kit de monopost F1 din anii 40-50 cu (virgula) care o sa ai un ''fun'' inzecit .

Utilitate velomobilor este destyul de relativa , adica da poti fi ecologic and stuff , dar inafara de a te transporta pe tine poti face ceva ? Nu prea , nu prea posti cara nimic cu ea , vietezele sunt eralativ mici , iar demarajul este la fel de mic , daca vrei sa ajungi cu ea la munca unde trebuie sa ai o tinuta ''office''' ajungi gata sifonat si lista continua .

In schimb daca se vrea o plimbare pe la munte sau prin tara este o ideie buna (asta daca am avea sti strazi bune.. )

Cu putina indemanare un velomobil se poate transorma intr0un hribrid electric sau cu benzina si asfel scapi de ceva dezavantaje ....Dar un fapt ramane nu este o solutie la nimic , intr-un oras mare fie el Bururesti Timisoara Londra sau Tokyo .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al dracului sunt sezuturile alea de tzoagla, si eu am schimbat vreo 5 si de la fiecare ma durea posteriorul. Pe vremea aia calarem tzoagle prin cartier la greu si faceam tot felu de concursuri. :bicycle: Ce ne mai distram.... eram o droaie.

Care ii faza cu paharele ca nu pricep? Daca ii ziua cuiva si nu stiu eu, atunci zic "LA MULTI ANI!!!", daca nu oricum zic La Multi Ani cu SANATATE!!! :drinks:

PS: As baga si eu o bere dar nu merge ca am de invatat.... Ma rezum la cafea.

:thumbdown: adica vrei sa-mi zici ca NU ai auzit de "44 pahare"? Pai in pibypzda mamii lor de muieri ca au 50 mii de zile si sarbatori pe an iar noi CANGI , nimic ...

Ce mai inveti? nu te stressa prea tare ca ti se "ard" neuronii... si la piese de schimb nu gasesti :bicycle:

In primul rand as vrea sa ''lamuresc'' niste ''chestii''

1 . Velomobil-ul defineste doar vehiculele propulaste de om (HPV-uri) cu oarece elemente de caroserie . Deci constructia poate fii clasica o roata in fata si una in spate ; tadpole doua roti in fata si una in spate ; delta , o roata in fata si doua in spate sau quad sau cate roti vrei sa ii puneti .

2 Pozitia recumbenta (pe spate) favorizeaza cadenta ridicata , si fara prea mult efort , si este mult mai comoda decat pozitia clasica pe bicicleta . Asta o data ce treci peste faptul ca stai mult mai jos decat esti obisnuit .

Cineva spunea ca este mai scump de construit unul decat de facut . Nu sunt de acord , asta daca aveti chef si timp de mesterit la asa ceva . In principiu daca ai loc in garaj ar trebuii sa iti poti face un tadpole 28/20 cu aporoximativ 2000=3000 lei asta incluzand si o carapace de fibra de sticla , dar fara parpriz gen ''cockpit'' .

Idea cu velomobilul sau cu HPV-ul nu este deloc noua sau inovativa , exista brevete in europa si us incepand din anii '20 , mie unul mi se pare absurd sa dai 7500e-9000e pe un kit de velomobil in crabon , avand in vedere ca la 12000-14000 iti poti lua un kit de monopost F1 din anii 40-50 cu (virgula) care o sa ai un ''fun'' inzecit .

Utilitate velomobilor este destyul de relativa , adica da poti fi ecologic and stuff , dar inafara de a te transporta pe tine poti face ceva ? Nu prea , nu prea posti cara nimic cu ea , vietezele sunt eralativ mici , iar demarajul este la fel de mic , daca vrei sa ajungi cu ea la munca unde trebuie sa ai o tinuta ''office''' ajungi gata sifonat si lista continua .

In schimb daca se vrea o plimbare pe la munte sau prin tara este o ideie buna (asta daca am avea sti strazi bune.. )

Cu putina indemanare un velomobil se poate transorma intr0un hribrid electric sau cu benzina si asfel scapi de ceva dezavantaje ....Dar un fapt ramane nu este o solutie la nimic , intr-un oras mare fie el Bururesti Timisoara Londra sau Tokyo .

:biggrin: IN SFARSIT "unu' nou" pe topic!

AI VOTAT? :tease:

Eu ma gandeam sa am ceva mai comod decat o bicicleta pentru a ma deplasa de colo colo (doar pe mine :smoke: , pentru "altele" ASA-I , NU SCAPAM DE MASINA...)

acu' va las ca trebuie sa ma intalnesc cu "betivii" (sper ca va dati seama ca GLUMESC!)

brb :gathering:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabi,"esplica-i" treaba cu cei 44 de mucenici intai! 44soldati,care au preferat sa moara ptr credinta lor si au fost "sanctificati"(sau cam asa ceva)!

Si nici n-am sa te cert ca ai ignorat ultimul post!biggrin.gif

PS: Si in cinstea astora,se beau 44 pahare de vin,Caline! drinks.gif

Ma luat tastatura pe dinainte...sorry!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine bine, dar eu unul stiam ca sunt doar 40 de mucenici, de unde au aparut 4 in plus?... Dar nu mai conteaza, beti si pt mine un pahar:P

ca to de bag amu un pahar de vin iau somn direct.

Gabi, la cate sarbatori is mai nou, crezi ca eu le tin evidenta la toate...

Nu ma stresez excesiv, dar ca sa nu ajungi sa dai la sapa tre sa mai si inveti. Prefer munca intelectuala in detrimentul, celei fizice, dar nu ma dau inapoi nici de la munca fizica, daca am nevoie de malai si nu pot sa castig altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabi,"esplica-i" treaba cu cei 44 de mucenici intai! 44soldati,care au preferat sa moara ptr credinta lor si au fost "sanctificati"(sau cam asa ceva)!

Si nici n-am sa te cert ca ai ignorat ultimul post!biggrin.gif

PS: Si in cinstea astora,se beau 44 pahare de vin,Caline! drinks.gif

Ma luat tastatura pe dinainte...sorry!

:thumbup: LA ORA ASTA NU MAI STIU TOT...

Da' p-asta o stiu SIGUR :

:drinks:

Bine bine, dar eu unul stiam ca sunt doar 40 de mucenici, de unde au aparut 4 in plus?... Dar nu mai conteaza, beti si pt mine un pahar:P

ca to de bag amu un pahar de vin iau somn direct.

Gabi, la cate sarbatori is mai nou, crezi ca eu le tin evidenta la toate...

Nu ma stresez excesiv, dar ca sa nu ajungi sa dai la sapa tre sa mai si inveti. Prefer munca intelectuala in detrimentul, celei fizice, dar nu ma dau inapoi nici de la munca fizica, daca am nevoie de malai si nu pot sa castig altfel.

HAI MAH las-n etc de treaba...

AICI E VB DE BAUT ce naiba?! :gathering:

Viorica si Ionita din Clejani - Femeia care-i frumoasa...by iuly rsk(2).mp3

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:thumbup: LA ORA ASTA NU MAI STIU TOT...

Da' p-asta o stiu SIGUR :

:drinks:

HAI MAH las-n etc de treaba...

AICI E VB DE BAUT ce naiba?! :gathering:

Hopa.Ia uite ce asculta Andrei Tanasescu la bautura.

Muzica lautareasca cantata de cei pe care ii uraste cel mai mult.:hi:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

motoare electrice EFICIENTE pentru velomobile si lenesi :biggrin:

http://agnimotors.com/home/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=37

" About the Motor

High efficiency (about 93% maximum) gives longer running time and less frequent battery replacement for electric vehicles, boats, water pumps and equipment.

For solar-powered applications you need fewer expensive solar panels to get a given amount of power.

* Can also operate as a generator particularly suitable for electric-arc welding. It can form part of an easily portable welding outfit capable of welding heavy-gauge steel.

* Weight about 11Kg. Up to 9KW (12 horsepower) at 60 volts, at only 3000 rpm. Applications requiring less power can use lower voltages, giving even lower speeds which in most applications will allow the transmission to be cheaper and more efficient.

The motor has a speed of about 50 rpm for each volt. The maximum continuous current varies from about 80 amps at 12 volts to 160 amps at 60 volts; the limiting factor is the flow of cooling air through the motor and the continuous current at low voltages may be increased if ventilation is good. Maximum efficiency is produced when running at about half the maximum continuous current. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai sus cu velomobilul!!! :thumbup1:

Savant roman care a construit ceva asemanator dar nimeni nu e interesat sa produca asa ceva in masa...

http://www.youtube.com/watch?v=jIIhvuZSh98&NR=1

SALUTARE CALINE! ROMANII NU MERITA OAMENI PRECUM IUSTIN CAPRA!

MAREA MAJORITATE ESTE O ADUNATURA DE MANELISTI / CIORI ALBE, BETIVI JEGOSI , CURVE PROASTE DA'CU TUPEU SI " DORINTE ", PULITICIENI DE RAHAT , TARANI OFTICOSI PE ORICE SI ORICINE (ASTIA NU ERAU ASA , DAR... S-AU "TRANSFORMAT "INTRE TIMP...)

O ZI BUNA VA UREZ DEOARECE NU STIU CAT TIMP O SA MAI POT POSTA PE ACEST FORUM! ESTE UNUL CESAR PARCA-I ZICE , CE IMI POARTA PICA RAU DE TOT SI E MAI MEREU PLIN DE EL , ACUM CA ESTE MODERATOR SI POATE SA SE PISHE DE SUS PE TOTI!

CE SA-I FACI?! TIPIC PENTRU UN ROMAN...

SA TRECI SI IN "AGENDA "BANNAREA MEA PE TOATE CONTURILE SI IP-URILE POSIBILE , DA CESAR?

SUNT "SIGUR "CA TE VEI TINE DE CUVANT...

....

Salutare tuturor! Fiind un forum de motociclisti , topicul asta probabil ca n-o sa intereseze pe multi...

DAR: merita macar sa "atrag atentia" la ceea ce ar putea fi o alternativa la transportul in general, si avantajele si dezavantajele folosirii unui velomobil in fiecare zi! Eu in afara de pret nu vad decat avantaje si consider ca merita toata admiratia cei care au initiat aceasta "afacere":

http://en.velomobiel.nl/ >

" About us

Velomobiel.nl was founded by Jacobs en Ymte Sijbrandij. After having worked for over 5 years with Flevobike in Dronten they decided to start in 1999. March 2001, Theo van Andel joined the company and the name was changed into Velomobiel.nl. This name better represents our activities and attracts people to our website.

Allert Jacobs worked as a Flevobike employee on the Aluminium Alleweder and designed and produced the Carbon Alleweder. Ymte Sijbrandij is Dutch Champion Recumbent cycle racing. Together they travelled over 180.000 km in the both the Alleweders. These experiences, a lot of thinking and tests are the base of the development of the Quest.

By cycling ourselves everyday we think we can develop practical vehicles: Velomobiel.nl, bikes made by bikers! "

http://photos.bluevelo.com/GalleryFilmstri...p;photo=4973446

Si o pagina numai cu pozele unui proprietar de "QUEST" :beer:

http://www.arjenvandam.nl/Quest_207_van_Ar...nDam/index.html

Acuma sa nu sariti sa "urlati" ca "asta nu-i forum de biciclete, OUT" :D

Am cautat tot forumul si nu am gasit nimic despre velomobile! DECI, la categoria "Alte discutii" zic eu ca nu deranjeaza pe nimeni, ba dimpotriva!

Va salut!

:thumbup:

UP

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ROMANII ......... MAREA MAJORITATE ESTE O ADUNATURA DE MANELISTI / CIORI ALBE, BETIVI JEGOSI , CURVE PROASTE DA'CU TUPEU SI " DORINTE ", PULITICIENI DE RAHAT, TARANI OFTICOSI PE ORICE SI ORICINE (ASTIA NU ERAU ASA , DAR... S-AU "TRANSFORMAT "INTRE TIMP...)

2. O ZI BUNA VA UREZ DEOARECE NU STIU CAT TIMP O SA MAI POT POSTA PE ACEST FORUM! ESTE UNUL CESAR PARCA-I ZICE , CE IMI POARTA PICA RAU DE TOT SI E MAI MEREU PLIN DE EL , ACUM CA ESTE MODERATOR SI POATE SA SE PISHE DE SUS PE TOTI!

3. CE SA-I FACI?! TIPIC PENTRU UN ROMAN...

1. Bine ca tu te incadrezi doar la Betivi si la Ciori Albe dupa vocabular.

2. Tu nu iti schimba felul de a fi doar pt ca sunt astfel de oamnii in lumea asta.

3. Adevarat spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

de cand e omul, se teme de ce-i nou. e o doza mare de conservatorism in fiecare din noi. se ajunge ca cei atipici sa fie considerati nebuni.

plus snobism si dorinta uriasa de a fi "ca ei", cei de dincolo... dar inadecvati in timp... adu-ti aminte cum neckermanele din `78 se zdrentuiau din mana-n mana prin `85. e acelasi fenomen si cu mijloacele de transport....

si da, am citit despre performante. de fapt am citit intreg topicul si mi se pare ca-i foarte interesant. si te felicit pentru insistenta cu care-l tot resuscitezi, faci f bine. bafta!

ps: afirmatiile mele despre inadecvare, conservatorism si snobism nu urmaresc sa jigneasca pe nimeni ce a votat negativ acest mijloc de transport si-mi cer scuze anticipat celui ce eventual se va simti lezat, asigurandu-l ca era o constatare a mea generala si nicidecum legata de persoanele ce-s in dezacord cu mine in acest subiect.

Ce mai fac unii studenti de la UNISA (University of South Australia) :

http://www.unisa.edu...rev/default.asp

in paralel, reamintesc amar nivelul jenant la care cercetarea universitara romaneasca a ajuns: mai ieri presa vuia de marea inovatie a unor alti studenti, dar de la universitatea din timisoara: autovehicolul capabil sa mearga si pe sine. in fapt, o gioarsa de dacie model "zambetul lui iliescu" ce avea roti de tren... absolut penibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In vara asta am intanit pe unul care a venit la intrunirea de club calare pe .... o bicicleta electrica. M-am uitat la ea si am vb cu el si mi sa parut ff rational.

Mergea 30km cu o incarcare dar la costat cam piperat la $1100. A ales bicicleta in loc de ceva mai evoluat pt ca sa treaca pe sub radarul legislatiei. Nu tu permis si nu tu casca sau inregistrare cam ar fi fost nevoie la un scuter sau alt ceva motorizat pe 2 roti. Mergi pe drum sau pe iarba sau pe unde iti doresti fara sa ai tangente cu legea.

Mi-a placut jucaria si mai ales ca era in stil retro.

Am vazut ca au aparut si la Pep Boys pe la $450 dar nu asa performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe-aci a inceput sa-si ia lumea biciclete;

multe de cca 1.000 eur, e adevarat ca foarte frumoase, dar fara motor electric...

in aceste conditii, 1.100 $ pt una electro-motorizata mi se pare f okei. aici inca nu am vazut pe strada cu motor (nici electric nici in 2T), majoritatea coplesitoare continua sa zaca pe la stopuri in suv-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SUV-ul spune multe despre ce IQ are posesorul,de multe ori vezi la volan pitipoance de nici 45 de kg fardate intens sau burtosi cu lanturi de vapor la gat.

Eu la doresc urmatoarele:

http://www.metacafe....caught_on_tape/

pentru ca asta stiu sa faca cel mai bine masinile astea.

E adevarat ca si la noi a inceput lumea sa-si ia biciclete numai ca e vorba de "colorati" care si le iau de pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...