Mergi la conţinut

Se Intampla In Romania - De Fapt In Afara Ei!


Recommended Posts

Andrei a incercat intr-un mod mascat sa ne dea o idee tehnica. Mie mi-a placut interventia, nu stiam de sistemul asta de ungere, e o mana cereasca pentru uituci ca mine. Cred ca si Mihai ar fi apreciat sistemul, daca pretul e accesibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu e prea important, il unge cu spray.

:blink: CESARE, nu te mint , da' cateodata NU TE INTELEG... cum sa nu fie "prea important"?! pai in atatea mii de km de drum si teren cel putin spus NASOL , nu prea conteaza daca e lubrifiat sau nu lantul?! da' are "cumva" si kit de lant la el?! mai sta in nush ce pustiu din Mongolia sa schimbe asa ceva in caz ca "decedeaza" lantul din cauza mizeriei, prafului apei/noroiului?....

Andrei a incercat intr-un mod mascat sa ne dea o idee tehnica. Mie mi-a placut interventia, nu stiam de sistemul asta de ungere, e o mana cereasca pentru uituci ca mine. Cred ca si Mihai ar fi apreciat sistemul, daca pretul e accesibil.

"nene Zoltane" , sa stii ca pana la urma poti sa pui un bidonas din plastic ! vorba aia : "IT'S ALL BEEN DONE BEFORE!"

LOOBMAN se mai cheama :P

http://www.chainoiler.co.uk/index.html

A new chain on an FZ600 Yamaha using a D.S.D. system reached 40,000 miles before the bike was involved in an accident. However the chain was still in excellent condition and showing very little sign of wear. We at Loobman now firmly believe that a chain can live to see you 'round the clock' if properly cared for.

post-24028-1251834501_thumb.jpg

post-24028-1251834507_thumb.jpg

post-24028-1251834513_thumb.jpg

post-24028-1251834519_thumb.jpg

post-24028-1251834526_thumb.jpg

post-24028-1251834533_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Dispozitivul ala e vrajeala maxima..

2. Cu el sau fara tot atat te tine un lant daca il dai cu deodorant la 500km.

3. Eu stiam despre dispozitiv si nu m-a impresionat.

4. un lant nu se unge niciodata cu ulei, se unge cu unsoare sau vaselina.

5. Nu puneti botu' la marketing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Dispozitivul ala e vrajeala maxima..

2. Cu el sau fara tot atat te tine un lant daca il dai cu deodorant la 500km.

3. Eu stiam despre dispozitiv si nu m-a impresionat.

4. un lant nu se unge niciodata cu ulei, se unge cu unsoare sau vaselina.

5. Nu puneti botu' la marketing. :nono:

1. =))=))=))

2. Facem pariu? $1000.

3. Ai tinut secret. =))=))

4. =)) Si tu pui vaselina la lantul din motor?

5. Puneti botu la Cesar ca el stie ca uleiul nu unge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rlf.gifrlf.gif

Gandeste si tu mai mult cand postezi si o sa fie mai usor.

Cum poti zice tu ca uleiul nu e pt uns?

beer.gifbeer.gif

Din fericire,oameni ca si Cezar,au prostul obicei sa gandeasca !

Mai bine explica-ti care este diferenta intre un angrenaj exterior si unul scufundat intr-o baie de ulei...Si de ce nu punem ulei pe crucile cardanice de ex,ca' doar esti "ditai injineru' "!

In afara de asta,as vrea sa spun ca aventura baiatului asta m-a lasat fara cuvinte...Cred ca cel mai mult m-au impresionat cuvintele tanarului moldav ce mergea la munca in Ukraina :"-Si faci asta pentru suflet?" Enorm!

Tre' sa recunosc ,am avut un nod in gat si subit ma usturau ochii...Felicitari si mult noroc, Mihai!!!

Iti multumim ptr tot ce ne oferi!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei Tanasescu, nici tu nu ai priceput! Cesar zicea ca nu e important, in contextul dat, cu ce anume unge Mihai lantul, nu ca nu e important sa il unga.

Cesar, gresesti! Daca lantul e uns continuu cu ulei, nu e praf in ochi, ca pana la urma rolul primordial al uleiului in orice angrenaj este sa lubrifieze ca sa previna uzura. Ca sunt uleiuri mai bune pentru anumite scopuri decat altele, e absolut adevarat. Sprayul de lant tot o forma de ulei este, aditivat cu diverse(teflon de exemplu) pentru a prelungi efectul, tocmai pentru ca nu este asternut continuu pe lant, ci doar din timp in timp. Daca dispozitivele mentionate de AndreiT o fac continuu, orice ulei care trece in ritmul corespunzator prin dispozitiv trebuie sa faca treaba pana la un anumit nivel. Vascozitatea e conditia cheie, daca e prea vascos nu ajunge la lant, daca e prea lichid se pierde prea repede. Cred ca un ulei T, de angrenaje, este foarte bun.

Apropo, sa stii ca nici un spray de curatare nu poate curata lantul mai bine ca o perie dura si motorina.

Total on-topic: Abia azi am apucat sa citesc in totalitate episodul pus acum 2 zile. Daca la prima vedere mi-a parut cel mai bun entry de jurnal, acum sunt convins de asta... Stau si ma gandesc cum as reactiona eu in locul lui la dormitul pe unde apuca, la contactul cu oameni total diferiti ca gandire, limba si mod de viata. Nu pot sa-mi dau seama. Zice la un moment dat ca zambetul impietrit pe fata devine chiar grimasa. Il cred, mi s-a intamplat si mie sa fiu intr-un anturaj in care nu pricepeam nimic, dar la mine a fost o stare trecatoare. El traieste asta din iulie incoace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrati cu incredere pe:

http://mongolia.ro/

unde prietenul meu, Mihai Barbu, isi povesteste aventura vietii. Lucruri pe care eu le-am vazut pana acum, doar la televizor. Click pe rand pe toti "Kilometricii" pentru a continua povestea.

Bucurati-va!

:DPANA LA URMA , E DE ADMIRAT CURAJUL DE A FACE O ASEMENEA "CALATORIE"! Si... ZOLI , daca vrei pot sa-ti trimit niste "sare" de degresat care iti lasa piesa PERFECT DEGRESATA,CURATA SI USCATA doar prin inmuierea si scoaterea ei intr-o solutie de o anumita concentratie din aceasta "sare"... nu iti trebuie neaparat numai perii si motorina... cu toate ca astea-s mai sigure ! (mai exista si curatare "automata" a lantului! uita-te in link-ul de mai jos si o sa vezi despre ce vorbesc! :P ) N-am incercat niciodata solutia de care zic eu mai sus pe un lant moto , si nici n-as incerca pt. ca lantul moto mai are si "O"-ring-uri , "X"-ringuri etc.... :D

http://www.webbikeworld.com/r3/kettenmax-chain-cleaner/

Later edit: mai pot sa-ti ofer si un detergent care te va curata PERFECT de prima oara , daca vei sterge lantul moto cu mana goala! dupa spalarea/curatarea cu motorina si periuta poti sa folosesti si de-asta pentru a indeparta complet motorina de pe lant, dintre role si dintre zale!( tot "un fel" de degresant este si asta! da' nu contine soda sau alte "de-astea"...

PE TESTATELEA :P

post-24028-1251891182_thumb.jpg

post-24028-1251891197_thumb.jpg

post-24028-1251891212_thumb.jpg

post-24028-1251891225_thumb.jpg

post-24028-1251891235_thumb.jpg

post-24028-1251891253_thumb.jpg

post-24028-1251891260_thumb.jpg

post-24028-1251891285_thumb.jpg

post-24028-1251891291_thumb.jpg

post-24028-1251891299_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zoli, nu-i nevoie sa spui o gogomanie ca sa incerci sa impaci capra cu varza. Uleiul nu este pentru lant. Lanturile de tipul asta se ung doar cu unsoare. Uleiul nu e unsoare. Lantul nu e un angrenaj precum un pinion singur nu e un angrenaj si nici doua pinioane care nu-s facute pe aceeasi evolventa nu pot fi un angrenaj si asa mai departe. Discutam mai multe cand infiintezi un topic pentru asa ceva si muti discutia asta acolo.

Muta lanturile in alta parte si sterge parazitii - aici sunt de acord cu tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai ceva impotriva daca rup topicul asta in doua? In o parte lasam povestea lui Mihai, in alta facem un topic cu solutii de intretinut lantul, ca prea e misto ce ai dat tu pe aici.

:drinks: Absolut nimic de "comentat"! Ma bucur ca va pot "indica" solutii noi la probleme vechi... :D cu toate ca ... sunt toate AICI PE INTERNET la dispozitia ORICUI! :yes:

Zoli, nu-i nevoie sa spui o gogomanie ca sa incerci sa impaci capra cu varza. Uleiul nu este pentru lant. Lanturile de tipul asta se ung doar cu unsoare. Uleiul nu e unsoare. Lantul nu e un angrenaj precum un pinion singur nu e un angrenaj si nici doua pinioane care nu-s facute pe aceeasi evolventa nu pot fi un angrenaj si asa mai departe. Discutam mai multe cand infiintezi un topic pentru asa ceva si muti discutia asta acolo.

Muta lanturile in alta parte si sterge parazitii - aici sunt de acord cu tine.

A zis cineva "CEVA" de "gandacii de bucatarie"? =))

Sunt, TOTUSI, foarte curios in ce stare se va prezenta BMW-ul F-650 GS DAKAR dupa "tura" asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Din fericire, oameni ca si Cezar, au prostul obicei sa gandeasca !

2. Mai bine explica-ti care este diferenta intre un angrenaj exterior si unul scufundat intr-o baie de ulei...Si de ce nu punem ulei pe crucile cardanice de ex, ca' doar esti "ditai injineru' "!

3. "-Si faci asta pentru suflet?"

1. Si au dureri cateodata.

2. Uleiul de ungere si vaselina fac parte din aceeasi familie de lubrefianti cu exceptia fluiditati. La lant se mai adauga si parafina ca sa reziste fortelor dinamice dar ungerea tot uleiul o face. La crucile cardanice se pune "ulei" intr-o stare vascoasa si cu garnituri pt a nu se scurge cand devine mai fluid datorita temperaturi ridicate.

3. In tinerete apare dorul de duca in lume si pt mine au fost multe planuri dar doar cateva realizate si cu placere imi aduc aminte de Baja California in Mexic unde am pus 2000k pe un enduro printre cactusi si dormind cu gandul la serpi cu clopotei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia mare atentie ca ati inceput sa bateti campii si nu va pricepeti deloc. Omu' asta din valea Jiului a ajuns pana in Mongolia si e pe drumul de intoarcere. Riscati mult pentru ca mai apare din cand in cand expertu din US care azi va spune ca uleiul e vaselina si viceversa, maine ca Pamantul e patrat si tot asa.

Moderatorii... cam stati pe tusa mai frate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic: lanntul iese mai curat cu periuta de dinti si cu motorina decat cu spray de curatat lantul

Sincer nu as fi ales BMW F650 pt asemenea drumetie, poate un bmw mai mare, chiar si o africa twin (desi nu sunt fan). ideea lui cu vandutul "parcelelor" de 500 Km mi se pare geniala, banuiesc ca acei cumparatori primesc si poze pe care marele public nu le vede :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va instigati unii pe altii la postari off-topic si limbaj deplasat. pe urma tipati dupa moderatori. cine este de vina? cel care nu suporta alte discutii decat cele strict si la obiect si imediat invita pe ceilalti la plimbare? cel care, dandu-i-se peste nas, da o replica la misto? cel care tine partea unuia din ei si jigneste? de ce nu-si face fiecare propriul forum atunci? pierdeti din vedede ideea de FORUM, adica un loc public, unde fiecare are dreptul sa-si exprime parerea (atata timp cat nu jigneste pe ceilalti), sa faca o paranteza, o gluma etc.

moderatorii n-au vina pentru ca ajungeti sa va balacariti. exista optiunea PM, unde puteti sa va injurati si va puteti jigni pana la spita a 7-a a neamurilor. de ce nu utilizati aceasta optiune? uite, ca sa nu se simta cineva nedreptatit, va dau warn la toti, e bine? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va instigati unii pe altii la postari off-topic si limbaj deplasat. pe urma tipati dupa moderatori. cine este de vina? cel care nu suporta alte discutii decat cele strict si la obiect si imediat invita pe ceilalti la plimbare? cel care, dandu-i-se peste nas, da o replica la misto? cel care tine partea unuia din ei si jigneste? de ce nu-si face fiecare propriul forum atunci? pierdeti din vedede ideea de FORUM, adica un loc public, unde fiecare are dreptul sa-si exprime parerea (atata timp cat nu jigneste pe ceilalti), sa faca o paranteza, o gluma etc.

moderatorii n-au vina pentru ca ajungeti sa va balacariti. exista optiunea PM, unde puteti sa va injurati si va puteti jigni pana la spita a 7-a a neamurilor. de ce nu utilizati aceasta optiune? uite, ca sa nu se simta cineva nedreptatit, va dau warn la toti, e bine? :rolleyes:

=))

"saru'mana bombonico' :D"

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UP & FELICITARI MIHAI + DRUM BUN INAPOI IN TARA , FARA EVENIMENTE!

DOAMNE-AJUTA! :yes:

VA TREBUI NEAPARAT SA BEM O BERE CAND VII INAPOI PRIN SCUMPA TARA SI SFANTA ROMANIA!

:blush:

n-ar putea careva sa-mi stearga cei 25 WARN? lui andreirn i-au disparut ca prin "miracol".. el nu crede in alde de'astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu as fi ales BMW F650 pt asemenea drumetie, poate un bmw mai mare, chiar si o africa twin (desi nu sunt fan). ideea lui cu vandutul "parcelelor" de 500 Km mi se pare geniala, banuiesc ca acei cumparatori primesc si poze pe care marele public nu le vede :)

Problema unui drum in "salbaticie" este consumul de benzina.

Eu chiar daca aveam doar un enduro de 250 si caram doua bidoane de benzina in Mexic si tot am ramas fara benzina si nici-o statie prin jur. Am batut la usa oamenilor si prin semne am reusit sa cumpar 2 litri scosi dintr-o masina.

Un motor mai mare inseamna consum mai mare si apoi la ce "drumuri" poti intalni e mai usor cu ceva mai usor. :beer:

Surprinzator cat de usor se distruge un lucru.

Pai posteaza TU ceva pozitiv si pariez ca sincer nu poti sa fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu credeam ca am sa mai dau anuntul asta prea curand:

Poveste noua, bai motoristilor !!! <:-P

HAI MAH LAS-O-N.... CUM NAIBA ?! NICI O LINGURA NU A AVUT SA MANANCE CONSERVA DE FASOLE?! W T F ?! innaceptabil :blink:

"Ma var in cort, pentru ca deja nu prea mai pot, tremur, si oricum se lasa intunericul. Trag toate fermoarele de la sacul de dormit si parca e mai bine. Cu siguranta e, pentru ca adorm imediat. Si ma si trezesc peste cateva ore, habar n-am cate. Ma trezesc cu un gand ciudat, pe care nici acum nu-l inteleg. O fi fost probabil din cauza ca am visat ceva, nu stiu. Cert e ca stau in cur si ma gandesc ca ar trebui sa mananc conserva de fasole pe care o am in cort, pentru ca azi n-am mancat nimic. Nu mi-e foame deloc, si numai gandul ca trebuie sa scot cel putin o mana din sacul de dormit e deajuns sa ma linisteasca. Dar repet, nu stiu de ce, ma fortez. Desfac fasolea, si la lumina lanternei, cu paine si o lingura fara coada pe care am gasit-o pe jos acum doua zile, ma hranesc. Bun, deci am bifat-o si pe asta. Altceva mai trebuie? Vocea interioara tace de data asta. Super, nani atunci."

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...