Mergi la conţinut

Se Intampla In Romania - De Fapt In Afara Ei!


Recommended Posts

Asa cum am postat si pe celalalt topic, filmul este o fassssaiala.

Nu asta merita Mihai.

Ca atare, eu unul nici nu o sa mai ma obosesc sa vad si celalalt film, despre celalalt motociclist. mi-ajunge, si-asa m-am uitat cu greu la cele 3 minute.

Pacat.

Cadrele filmului sunt de o banalitate ingrozitoare; montajul este lipsit de zvac, conventional si plictisitor; lumina e groaznica; ilustratia muzicala este plata si fara inspiratie; interviul cu Mihai este cumplit. Pare un film facut la norma, cu cele mai modeste mijloace.

Unde este emotia calatoriei? Unde este Mihai, omul? Unde sunt imaginile lui fantastice? Unde sunt oamenii intalniti in calatorie? Nimic dint toate acestea, doar 3 minute banale.

Domnule Sorin Avram, cu parere de rau spun, ai dezamagit. Ai distrus un subiect extraordinar; o poveste minunata este banala si maro in micul dumitale film.

V-am raspuns pe topicul deschis de mine. Nu-l mai repet aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am argumentat mai sus.

pozitia dvs este ca "nu poti multumi pe toata lumea" si ca filmul i-a placut lui Mihai, de asemenea a placut sefilor dvs de la Bucuresti (Ada Rosetti ?) si Londra...

in tot cazul, va rog sa nu considerati reactia mea ca un atac la adresa dvs; sunt doar consternat de ceea ce eu consider a fi un film mediocru. imi cer scuze daca sunt poate prea vehement.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am argumentat mai sus.

pozitia dvs este ca "nu poti multumi pe toata lumea" si ca filmul i-a placut lui Mihai, de asemenea a placut sefilor dvs de la Bucuresti (Ada Rosetti ?) si Londra...

in tot cazul, va rog sa nu considerati reactia mea ca un atac la adresa dvs; sunt doar consternat de ceea ce eu consider a fi un film mediocru. imi cer scuze daca sunt poate prea vehement.

1. Alea nu sunt argumente ci niste adjective.

2. Ada Roseti nu mi-e sefa, ci client. Sunt freelancer, nu angajat Discovery.

3. Este dreptul dvs. sa considerati filmul mediocru.

4. Nu aveti de ce sa va cereti scuze, inclusiv pentru vehementa am murit noi in '89.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus link-ul pentru ca nu vrei sa te uiti la televizor, viesparule. Topicul asta a aprins multe pasiuni cand l-am deschis... eh, nu erai pe-aici acum un an si-un pic. :D

Filmuletul asta insa este facut parca pentru o geneatie cu cel putin 10 ani mai tanara decat mine care in mai putin de o luna ating 30. Este un "product". Asta spune tot. Viesparule, nu-mi spune ca te asteptai sa vezi "balul pompierilor" de 3 minute :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca orice chestie care implica arta in vreun fel, nu poate multumi pe toata lumea asta ca sa plictisesc cu ceva ce s-a mai zis). Mie mi-a placut, tocmai pentru ca nu s-a axat neaparat pe Mongolia, pe drum, a cautat o noua fateta care putea fi tratata in doar 3 minute. Nu puteau fi concentrate 4 luni de calatorie in 3 minute, orice incercare ar fi fost ratata din start pentru ca toti cei care au citit Mongolia au portiunile lor favorite. Mie-mi pare ca s-a pedalat mai mult pe "de ce", "cum", si "cine e omul din spate". Ideea seriei e pana la urma ca orice "erou" e un om cu idei deosebite, nu? Astept restul filmuletelor, unde nu sunt implicat emotional.

Viespare, tu cum ai fi gandit asa un filmulet? Daca asta nu-ti place, trebuie sa ai o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fireste ca nu poti sa condensezi in 3 minute intreaga poveste. eu as fi urmarit una din ideile :

1. - latura umana a lui Mihai - un fel de demontare a etichetei "erou", dealtfel prietenul nostru nu-si revendica o astfel de pozitie; creionam un alt portret al lui Mihai, nicidecum legat de expeditia sa; astfel, "ne-eroul" descris de felul sau obisnuit de-a fi si activitatile banale era contrazis de imagine (pozele din calatorie).

2. - oamenii intalniti de el pe drum - as fi inregistrat doar cu ei si nimic cu Mihai, ma gandesc la cei de i-au reparat motocicleta pe gratis, de exemplu (si au vrut ca rasplata doar un abtibild pe parbrizul lui Doyle ) sau diversi soferi de TIR de care el povesteste, sau chiar militieni -efortul de documentare era zdravan in acest caz; astfel, creionam indirect portretul "eroului".

3. - emotia calatoriei ( a prietenilor /cititorilor lui/ kilometricilor) -pt ca daca Mihai nu este un erou in proprii sai ochi, in ai mei dar si ai altora, este. in acest caz, eroul este developat prin emotia noastra.

In toate din cele 3 cazuri, cred ca as fi folosit pentru imagine aproape numai pozele lui Mihai, fara sincroane, doar voci din off. probabil as fi ales in final varianta 3. poate si cu ceva inserturi din varianta 2.

In esenta, construiam fara Mihai Barbu povestea lui Mihai Barbu, ca sa zic asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am abtinut cat am putut.... dar nu mai pot.

Fundalul sonor imi da senzatia ca Mihai tipa. O melodie fara sens, un rahat pansat pus la plesneala, pe genunchi. Mai rau decat piesele hip hop la filmere cu stunteri.

Colturile imaginii intunecate sunt de fapt un artificiu ca sa ascunda lipsa de inspiratie in montaj si sa dea o nota (neverosimila) de .... naiba s-o ia, ce vrea sa fie, amator, independent, vintage? Alt rahat pansat. De fapt praf in ochi.

nebunia insa de abia acum incepe:

De la 1.17 pana la 2.00 este "povestea" lantului. Bai nene... Sorin Avram, pe numele dumitale, esti praf.

De la 2.00 la 2.47 vad salonul lui Dobrescu.... a doua gafa in 3 minute. Omule, asta nu e lung metraj. Tu nu cunosti meserie. Nu ai nici o treaba cu aceasta ocupatie. Trebuie sa mergi la scoala. Vorbesc serios.

Ultimele cadre ... deja imi fierbe apa in instalatie. Cum bai fratele meu alb, spala omu cu karcheru' praful din Mongolia? Relevanta curului.... legatura cu ce?

Cumetre, esti roman de-al meu dar filmul asta e o tiganie. Nu ai absolut nici o treaba cu aceasta meserie. Pur si simplu nu te pricepi. Pa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va iau pe rand:

@viesparu:

- termenul "erou" in acest context nu se refera la cineva care a comis acte de eroism, inseamna mai degraba "personaj".

- oamenii intalniti pe drum: eu nu am fost pe acest drum cu el, a trebuit cumva sa fac o poveste despre o calatorie la care nu am participat. Mihai a avut o camera video la el dar, din pacate, nu a folosit-o. Sau din fericire, poate altfel nu mai facea atatea poze.

- prieteni/cititori/kilometrici: cati ar fi incaput in 3 minute? Si cat ar fi ramas pentru Mihai? Si asa a trebuit sa las la o parte multe din povestile spuse de Mihai.

- film facut exclusiv din poze: opinia mea este ca un film de 3 minute facut doar din poze, oricat de bune ar fi ele, nu se sustine. E totusi film, nu album foto.

- povestea lui MB fara MB: ei, uite ca aici am gandit la fel. Am vrut sa folosesc aceasta tehnica la un alt film din aceasta serie, despre un pusti aeromodelist care da acum lectii chiar si celor care l-au invatat. Sa-l descriu doar din povestile unor maturi si abia la final sa vedem ca e un copil. Dar a trebuit sa abandonez ideea pentru ca erau unele elemente pe care numai el le putea povesti credibil.

@cesar:

Nu stiu ce te-a facut de ieri pana azi sa nu te mai poti abtine si sa treci la jigniri. Dar, ma rog, e alegerea ta.

- Fundalul sonor: Mihai chiar tipa, adica vorbeste ceva mai tare, pentru ca filmam langa autostrada si batea si vantul. Nici eu nu am sesizat asta in timpul filmarii, ca eram in acelasi ambient si nu mi se parea exagerat. La muzica e chestia aia cu gusturile, n-o mai comentez.

- cropul softat de pe margine nu-mi apartine, si nici scratch-urile care apar pe film. Au fost puse de niste americani care au facut pachetul grafic al intregii campanii. Si eu sunt un adversar al efectelor excesive sau al tranzitiilor ametitoare. Cadru curat si cut.

- povestea lantului: mie mi s-a parut extraordinar ca un necunoscut sa-i faca acest cadou, entuziasmat de calatorie. Si m-a atras foarte mult modul cum Mihai il priveste pe Doyle in timp ce mesterul lucreaza la el.

- salonul lui Dobrescu: de ce gafa? Stii vreun alt salon unde sa fi avut Mihai expusa motocicleta? Ar fi jenant ca acest punct sa se datoreze de fapt concurentei dintre doua forumuri. Chestia cu lung metrajul nu am priceput-o.

- Spalatul cu karcherul: nu stiu ce anume iti fierbe apa in instalatie: faptul ca o spala sau faptul ca foloseste aceasta scula? Daca Mihai tot a tinut motorul murdar 6 luni doar ca sa-l expuna la "Salonul lui Dobrescu", spalatul mi s-a parut un final natural al povestii. Doar n-ai fi vrut sa nu-l mai spele niciodata. Sau poate sa-l pun sa culeaga in eprubeta "praful de Mongolia" si sa doarma cu ea sub perna, atingand astfel perfectiunea emotiei artistice? Cat despre karcher, l-am adus eu de acasa, pur si simplu mi s-a parut ca da mai bine si vizual si sonor decat daca ar fi folosit un furtun obisnuit. Iaca na manipulare!

Daca mai aveti si alte nelamuriri, va voi raspunde cu placere daca reveniti la un limbaj civilizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi plac de obicei aia care se fac ca nu pricep sau , mai bine, fac pe prostii. Cu inteligenta pot fi pusi in valoare. N-o arde fashion TV ca aici e baietelala. Nu-s pupici, bezele, felicitari, uau, lacrimi si fecale ca la motoretism.

Daca din mongolia.ro tu ai ales ca de la minutul 1.17 pana la final (deci mai bine de jumatate chiar daca excludem ultimele secunde care sunt secvente de incheiere) sa "vorbesti" in filmuletul asta despre lant si despre salonul ala de toata jena care este de fapt o piata acoperita, ai gresit-o naspa plus plus. Adica de tot. Nu inseamna ca esti dobitoc, natarau, idiot. Pur si simplu ai facut un film de rahat despre un subiect tare de tot. Ti-am zis in mesajul dinainte ce e de spus. Daca esti istet bagi la cap. Daca nu, iti cauti scuze.

Gusturile se discuta si mai ales SE EDUCA. Si da, eu sunt unul dintre aia care se caca in gustul altora.

P.S.

Nu, nu este concurenta intre forumuri. Imi dau seama ca nu stii putina... istorie. Salonul lui Dobrescu este... fix salonul lui Dobrescu. Un targ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Am avut si eu placerea sa citesc cartea lui Mihai, iar paginile ei m-au incarcat de emotie si mi-au tinut companie in niste momente mai dificile. Am fost impresionat sa vad un om, un tanar pana la urma si un motociclist pana la final, care fara multe ingrediente si retete de succes a trait o experienta frumoasa si a stiut sa o puna in pagina pentru a transmite un mesaj. Mesajul, enuntat chiar de autor, reprezenta cea mai frumoasa satisfactie care putea fi obtinuta in urma acestui periplu: "CE-AR FI DACA ?" incoltit in mintea fiecaruia. Frumos, nu? simplu, nu complicat, nu plin de intelesuri, de gandiri adanci, considerente filosofice, etc. O calatorie, o experienta aproape la indemana oricui, o relatare fara mult talent scriitoricesc, care insa, combinat, crea ceva SUPERB: UN IMBOLD, O INCURAJARE, O CERTITUDINE.

Cum de aici au aparut toate implicatiile astea filosofice, enuntate de baiatul asta (cred ca e baiat) Viesparul, filosof si clarvazator profund - amator (no offence man!) sau criticele aduse filmuletului ala de maestrul Cesar (nu stiu cum trebuia sa fie exact, ce hiperbola trebuia sa surprinda, ce sensuri ascunse), nu stiu. Da OK, parea ceva cam ca la Icstrim TV, (parca asa se numea o emisiune de 2 lei de pe PRO TV), dar nu incercati sa surprindeti voi mai mult decat protagonistul, pentru ca stricati SUBLIMUL ala simplu si curat care da naturalete si frumusete intregii povesti.

La indemnul lui Cesar m-am dus si eu catre Mihai la salonul lui Dobrescu, nu-l vazusem pierdut printre standuri si l-am intrebat si eu DE CE? Nu stiam ca sant al cine mai stie catelea. Mi-a raspuns ca voia sa se plimbe si ca era momentul potrivit. Simplu, nu? frumos totusi.

In fine, e multa materie prima de-o secta mica pe aici. Asfalt usacat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simplu, nu complicat, nu plin de intelesuri, de gandiri adanci, considerente filosofice, etc. O calatorie, o experienta aproape la indemana oricui.

Cum de aici au aparut toate implicatiile astea filosofice, enuntate de baiatul asta (cred ca e baiat) Viesparul, filosof si clarvazator profund amator (no offence man!), nu incercati sa surprindeti voi mai mult decat protagonistul, pentru ca stricati SUBLIMUL ala simplu si curat care da naturalete si frumusete intregii povesti.

=)) WTF? :shok: vorbeam aici (acum 3 luni) despre filmul mic, de 3 min, de pe Discovery ... ia de citeste cu atentie sporita.

Sa ai un an bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) WTF? :shok: vorbeam aici (acum 3 luni) despre filmul mic, de 3 min, de pe Discovery ... ia de citeste cu atentie sporita.

Sa ai un an bun!

E uite, te rog sa primesti scuzele mele sincere, nu am avut in vedere ca elucubratiile de mai sus ar fi avut un termen de valabilitate. Na, ce sa faci, eu nu am "calatorit" ca tine cu Mihai si Doyle (aahhhh), acum am citit si eu cartea, sau cel putin recent. M-am trezit si eu ca proasta in targ. :teehee: Un an bun si tie !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...