Mergi la conţinut

Programul De Mentorat Pentru Incepatori


Recommended Posts

Auzi , da' voi nu faceti plinul/rezervor "ochi" cand plecati intr-un drum mai lung asa , care pe deasupra mai contine si AUTOSTRADA > adica viteze de peste 130 km/h?! :naughty: acuma , ziceti sincer , ca ati mers la limita permisului de conducere adica 150 km/h sau mai bine !

frumos :clapping:

Auzi, da tu de ce-ti dai cu parerea daca nu cunosti datele problemei? Decizia de a intra pe autostrada a venit pe loc, atunci cand am intrat in Lehliu. Daca nu intram pe autostrada planul era sa realimentam in acea localitate. In afara de asta, am gresit cand am presupus ca o sa gasim benzinarie pe A2. yess.gif

Legat de limita, am mers sub ea. Cand iti palpaie indicatorul de benzina nu prea iti arde de viteza. Cred ca nea Bashar a fost tare trist din pricina asta, nu a mai putut sa-i dea 200 la Wacasacki. scooter.gif

imi pare rau ca am ramas fara loc de munca acum :)) si mai am si niste probleme cu moto...poate va dati si voi cu parerea : http://www.pro-bike....pid=356415&st=0 ... as fi iesit si eu asa mai in plimbare...cat v-a costat benzina aprox?

Pai benzina pentru vreo 350 de km. Depinde de consumul mobrelor, fa-ti singur un calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, da tu de ce-ti dai cu parerea daca nu cunosti datele problemei? Decizia de a intra pe autostrada a venit pe loc, atunci cand am intrat in Lehliu. Daca nu intram pe autostrada planul era sa realimentam in acea localitate. In afara de asta, am gresit cand am presupus ca o sa gasim benzinarie pe A2. yess.gif

:biggrin: am zis si io , nu da' cu parul :beach:

Legat de limita, am mers sub ea. Cand iti palpaie indicatorul de benzina nu prea iti arde de viteza. Cred ca nea Bashar a fost tare trist din pricina asta, nu a mai putut sa-i dea 200 la Wacasacki. scooter.gif

Pai benzina pentru vreo 350 de km. Depinde de consumul mobrelor, fa-ti singur un calcul.

deci 40 de litri :wine: ce motoare "betive"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de limita, am mers sub ea. Cand iti palpaie indicatorul de benzina nu prea iti arde de viteza. Cred ca nea Bashar a fost tare trist din pricina asta, nu a mai putut sa-i dea 200 la Wacasacki. scooter.gif

Pai benzina pentru vreo 350 de km. Depinde de consumul mobrelor, fa-ti singur un calcul.

Pai pe autostrada in unele portiuni am atins 220 km/h...

Consumul broscutei a fost mai mult decat rezonabil,adica in localitatea Lehliu am completat cu 7 litri (rezervorul nu a fost plin la plecare) si in Bucuresti era suficient carburant in rezervor - conform sustinerilor prietenilor cu experienta in ale motociclismului care au participat la plimbare.

P.S. sper sa nu ma "parasti celor de la scoala moto - Gabi & Luigi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uit un aspect foarte important - sa-i multumesc colegului SS33 pentru ca mi-a imprumutat motocicleta pentru aceasta plimbare. Desi nu a fost prezent cu noi, are un mare merit in buna desfasurare a plimbarii :thumbup1:

:Jumpy: ei nah ! serios? tocmai el ti-a imprumutat-o?

Incredibil!

DA' ADICA EL DE CE NU A MERS? :pilot:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu nerabdare urmatoarea plimbare ! tare pentru mine insemna max 170 kmh, al meu e banditu verde din poze singurul loc unde aveam sa ma ascund de vant era dupa ceasuri :)

Punctul culminant pentru mine a fost cand era sa adaug insectelor de pe viziera un PORUMBEL bulangiu care s-a gasit sa zboare fix in directia mea, Bogdane tu l-ai vazut cel mai bine cred :biggrin: . Oricum frumos ! Data viitoare to pozez eu Cristi ca sa nu fii suparat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept cu nerabdare urmatoarea plimbare ! tare pentru mine insemna max 170 kmh, al meu e banditu verde din poze singurul loc unde aveam sa ma ascund de vant era dupa ceasuri :)

Punctul culminant pentru mine a fost cand era sa adaug insectelor de pe viziera un PORUMBEL bulangiu care s-a gasit sa zboare fix in directia mea, Bogdane tu l-ai vazut cel mai bine cred biggrin.gif . Oricum frumos ! Data viitoare to pozez eu Cristi ca sa nu fii suparat :)

Daca ii iei bolidul lu nea Bashar il lasi pe jos, practic. El "o arde" cu 220, iar motorul tau zici ca nu merge mai mult de 170. lol2.gif Nu tin sa apar in poze, dar e bine sa faca si altii ca sa nu mai avem momente ca cel de ieri, in care nu ne-am pozat pe malul Dunarii, la restaurant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu porumbelu' a fost tare de tot..., nu mai aveai loc pe toata soseaua sa te feresti!

Oricum, am remarcat dexteritatea ta de a schimba vitezele. :thumbup1:

Ti-am si zis la un moment dat..., bai frate dar tu nu schimbi deloc, mergi cu a VI-a prin sate?

Cred ca locatia de pe malul Dunarii corespunde din toate punctele de vedere, sens in care propun sa fie punctul intermediar al unei viitoare plimbari. Nu de alta, dar trebuie sa reparam scaparea de sambata cu pozele. Sunt gata sa fac cateva fotografii si in portiunea virajata ce duce spre Bac!!! Sunt curios cum ar iesi in poze grupul in formatie compacta pe sectiunea cu viraje...

Si repet pentru prietenul meu Caniggia, care sper sa nu ma "parasaca" ( mita = iti fac poze misto si le lucrez si in photoshop + cinste sardanapalica la crasma amintita :biggrin: ), nu-i problema sa schimbam intre noi mobrele ca n-am betia vitezei! Si oricum n-am avut ocazia sa merg si cu alte mobre inafara de broscuta mea.

Am avut si eu o incercare timida...bine doua, dupa cum spunea Cesar, calutzii putere trebuie din cand in cand lasati sa alerge pe sectoare de drum care permit acest lucru. Nu cred ca am exagerat, ruperile de ritm nu au fost efectuate decat sub subravegherea lui Cesar si la semnalele voastre. :whip:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- aha, deci v-a placut tuturor acolo, dar erati calare pe mine sa mergem la crasma vecina.

- punct intermediar? catre bulgaria poate?

- eu zic sa demaram discutiile despre al doilea episod, ca or sa dureze ceva timp, nu credeti?

:thumbup1:

Super! Variantele de traseu ar trebui sa includa totusi si Chiciu, in vederea corectarii scaparii de sambata cu pozele si sa-mi ofere posibilitatea respectarii promisiunii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge si 200 , da la o rafala de vant ai toate sansele sa zbori de pe el :biggrin: , aia senzatie tata :Jumpy:, oricum ca incepator te cam sperie zx6-le. Maxim pe el am mers 185 si mai avea de unde.

OARE CHIAR NU OBSERVA NIMENI CA "RISCATI CAM MULT" SI DUPA AIA VA LUATI DE MASS-MEDIA CA URLA LA TELEVIZOR CA O "ARDETI CU VITEZA CAT SE POATE" PE SOSELELE PATRIEI? BAH , ORI MI SE PARE MIE ORI CHIAR SUNTETI IPOCRITI?!... ADICA "PROGRAM DE MENTORAT PENTRU INCEPATORI " SI VA JUCATI CU 200 KM/H IN TIMPUL LUI?! ... BRAVO MAH , ASA SA O TINETI , DA ' SA NU VA MAI AUD CA "VAI , A MAI CRAPAT UNUL... SI NICI "NU AVEA" VITEZA ... CONSERVAGII SI MASS-MEDIA SUNT DE VINA!!! NE SCOT VITEZOMANI TAMPITI INTOTDEAUNA ... HUOOOO " PE LA SECTIA DE "ACCIDENTE" ... :thumbdown:

:telephone::help::bash::rtfm:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OARE CHIAR NU OBSERVA NIMENI CA "RISCATI CAM MULT" SI DUPA AIA VA LUATI DE MASS-MEDIA CA URLA LA TELEVIZOR CA O "ARDETI CU VITEZA CAT SE POATE" PE SOSELELE PATRIEI? BAH , ORI MI SE PARE MIE ORI CHIAR SUNTETI IPOCRITI?!... ADICA "PROGRAM DE MENTORAT PENTRU INCEPATORI " SI VA JUCATI CU 200 KM/H IN TIMPUL LUI?! ... BRAVO MAH , ASA SA O TINETI , DA ' SA NU VA MAI AUD CA "VAI , A MAI CRAPAT UNUL... SI NICI "NU AVEA" VITEZA ... CONSERVAGII SI MASS-MEDIA SUNT DE VINA!!! NE SCOT VITEZOMANI TAMPITI INTOTDEAUNA ... HUOOOO " PE LA SECTIA DE "ACCIDENTE" ... thumbdown.gif

telephone.gifhelp.gifbash.gifrtfm.gif

Esti cam acid in calitatea ta de fost motociclist. Stii despre ce drum vorbim? Stii in ce conditii a ajuns omu la 200? Sau nu e voie, in niciun caz, sa ajungi sa mergi cu viteza aia?

man's got a point....mentorat viteza

Unii au mers cu 200 si sunt in regula, altii au mers cu 40 si au muscat din asfalt. Mentorat inteligenta.

Se impamaneste o idee gresita, cum ca iesirea asta a fost "pe viteza". Nu a fost deloc asa!!! S-a mers chiar prea incet pentru gustul meu. Viteza legala in localitati si maxim 100 in afara lor. Singurele momente in care am dat-o mai tare au fost:

1. pe o linie dreapta in afara localitatii, acolo unde drumul era foarte bun, iar de pe sens invers nu venea nicio masina.

2. pe autostrada, tot in conditii de drum bun si drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim intelegatori unii cu altii... si sa nu transformam topicul in altceva decat ceea ce este!

Si corect, nu a fost nicidecum o iesire a mobrelor de viteza. Viteza legala a fost depasita doar in situatiile mentionate, pe o portiune de drum drept, bine asfaltat si fara trafic.

Altfel nu cred ca Cesar ar fi fost de acord sa ne expuna unor riscuri exagerate!

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti cam acid in calitatea ta de fost motociclist. Stii despre ce drum vorbim? Stii in ce conditii a ajuns omu la 200? Sau nu e voie, in niciun caz, sa ajungi sa mergi cu viteza aia?

Unii au mers cu 200 si sunt in regula, altii au mers cu 40 si au muscat din asfalt. Mentorat inteligenta.

Se impamaneste o idee gresita, cum ca iesirea asta a fost "pe viteza". Nu a fost deloc asa!!! S-a mers chiar prea incet pentru gustul meu. Viteza legala in localitati si maxim 100 in afara lor. Singurele momente in care am dat-o mai tare au fost:

1. pe o linie dreapta in afara localitatii, acolo unde drumul era foarte bun, iar de pe sens invers nu venea nicio masina.

2. pe autostrada, tot in conditii de drum bun si drept.

"FRATILI MEU JURNALIST " , ma scuzi si ierti in acelasi timp ca "ti-am atins coarda sensibila" , dar EU DOAR AM CITIT CE ATI SPUS CA ATI FACUT SI AM TRECUT PRIN "CAPATZANA CELE SCRISE"... Si a dat "cu virgula".... din partea mea , puteti sa exersati si stopie-uri si wheelie-uri la "MENTORATUL PENTRU INCEPATORI"... :drunk: la mai mare :gathering:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"FRATILI MEU JURNALIST " , ma scuzi si ierti in acelasi timp ca "ti-am atins coarda sensibila" , dar EU DOAR AM CITIT CE ATI SPUS CA ATI FACUT SI AM TRECUT PRIN "CAPATZANA CELE SCRISE"... Si a dat "cu virgula".... din partea mea , puteti sa exersati si stopie-uri si wheelie-uri la "MENTORATUL PENTRU INCEPATORI"... drunk.gif la mai mare gathering.gif

Ai un comportament tare ciudat. Eviti sa raspunzi la intrebari, o tii pe a ta incontinuu. Amicul vostru Mitza a mers cu 40 si a gustat din pamantul patriei, in timp ce noi suntem foarte in regula pentru ca EPISOADELE IN CARE S-A MERS IN VITEZA AU FOST NUMAI DOUA, PE DISTANTE MICI. ZX6-le lui Bashar, de exemplu, nu are nevoie de 4 km pentru a ajunge la 200, ii este suficienta o portiune de 200 de metri. Ma rog.

Sa trecem la on-topic. Spuneam ca nu cred ca e prea devreme sa ne apucam de planuit urmatoarea escapada. Primii pasi ar fi stabilirea persoanei/lor experimentate, precum si traseul. Daca avem voluntari, va rog, indrazniti.

Banuiesc ca din grupul de sambata e toata lumea apta pentru un nou episod, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai un comportament tare ciudat. Eviti sa raspunzi la intrebari, o tii pe a ta incontinuu. Amicul vostru Mitza a mers cu 40 si a gustat din pamantul patriei , in timp ce noi suntem foarte in regula pentru ca EPISOADELE IN CARE S-A MERS IN VITEZA AU FOST NUMAI DOUA, PE DISTANTE MICI. ZX6-le lui Bashar, de exemplu, nu are nevoie de 4 km pentru a ajunge la 200, ii este suficienta o portiune de 200 de metri. Ma rog.

Sa trecem la on-topic. Spuneam ca nu cred ca e prea devreme sa ne apucam de planuit urmatoarea escapada. Primii pasi ar fi stabilirea persoanei/lor experimentate, precum si traseul. Daca avem voluntari, va rog, indrazniti.

Banuiesc ca din grupul de sambata e toata lumea apta pentru un nou episod, nu?

hai te rog... Mitza era la CHIAR PRIMA LUI IESIRE PE 2 ROTI MOTORIZATE , MOTOR DE 50 DE CAI PUTERE , DESTUL DE GREA MOTOCICLETA , SI S-A SPERIAT SI A FRANAT PE ASFALT CU APA DE LA SPALATORIE... CARE ARE SI DETERGENT SI TOATE RAHATURILE ALUNECOASE IN EA... NICI NU STIU CUM POTI SA DAI EXEMPLUL LUI.... de fapt , nici tu nu esti prea "plimbat cu motorul"/nu ai multi km "la bord"...

Ma scuzi daca te-au deranjat comentariile mele...

doar am constat ce ati scris! NU VA ZIC EU cum sa va plimbati cu motoarele voastre...

Mai spune odata la ce intrebare NU ti-am raspuns, ca eu am 2 beri ursus si 2 cafele la bord... :bicycle:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim la topic...

Sunt gata pentru episodul 2! Cred ca de aceasta data se impune prezenta tuturor participantilor la plimbarea cu invataturi intr-o locatie corespunzatoare (la o bere), unde sa ne fie efectuat instructajul asupra traseului si regulile generale de comportament. :gathering:

Sper pana atunci sa stabilim detaliile legate de traseu si participanti.

Se pare ca sambata viitoare pentru Bucuresti se anunta precipitatii, dar surpriza, nu si pe traseul parcurs in primul episod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti nevoie de mentorat si pentru forum? :vinsent:

Plimbarea a fost de MENTORAT - nu a mers nimeni cu catuse. Am mizat pe inteligenta si cumpatarea omaneilor pentru ca i-am cunoscut dinainte de iesirre. Pe o portiune dreapta destul de lunga am "vizitat si coada plutonului si atunci cei din fata au incercat si punerea cator mai multi cai putere la asfalt. Lumea a fost in siguranta chiar si atunci cand au tras tare sa vada cam cum este, nu neaparat sa se grabeasca undeva. Dupa ce am vizitat coada plutonului am revenit in fata si am continuat in formatia stabilita.

De la Drajna la Fetesti am mers in coada de tot cu Marga si Dana cu o viteza care s-a aflat intre 70 si 90 a ora pentru ca acolo se simteau ele bine.

Cel mai bine ar fi sa ii intrebati pe colegi cum a fost si in ce conditii s-a mers si, mai ales, de ce au tras ei de gaz la un moment dat. Sa vedem ce-or sa zica.

Gabi, imi pare rau ca-ti zic, astia au mers cu 200 dar tu esti ala care n-are frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Amicul vostru Mitza a mers cu 40 si a gustat din pamantul patriei , in timp ce noi suntem foarte in regula"

Ei lasa ca ati avut si voi episoade din astea dar le treceti sub tacere... toti am fost incepatori la un moment dat.

Tin sa amintesc ca Mitza a primit permisul de conducere cu 3 zile inainte de iesire,nu are experienta traficului pentru ca nu are alta categorie dobandita inainte deci a luat contact cu asfaltul la exact al cincilea kilometru din viata lui.

Concluzia e ca grupul de vineri este mult diferit de cel de sambata ca nivel de pregatire si nu se pot face comparatii intre ele iar faptul ca o mobra se "intinde" pe asfalt e ceva ce sta in firea ei.

@ Dark-Rider,componentii grupului au la activ niste sute de km pe doua roti si mult mai multi pe conserva asa ca mi se pare ok sa testeze mobrele intr-un loc drept si cu multa vizibilitate. Cred ca ar trebui sa mai iesi si tu pe 2 roti ca ai cam uitat ce zmeu erai,lupule moralist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mers foarte bine, organizat si disciplinat. Fiul meu, Vlad cu un cbr125, a mers cu baietii un pic mai in fatza si mi-a spus k nu a facut nimeni nucio nebunie. A fost chiar incantat. Eu si Dana am mers mai incet, iar Cezar a stat cu noi si mai ales pe mine m-a ajutat foarte mult.

Poate k cine a putut, i-a dat si ceva ,,goneta", dar fara exagerari, asa k nu inteleg comentariile rautacioase ale ,,unora".

Frumoase pozele, Cristi!

Am racit maaaaaa.....:(( azi sunt la orizontala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...