Mergi la conţinut

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

multumesc si astept in continuare giurgiuveni pe "comuniste"

cineva din Giurgiu care sa-mi arate si mie cum se regleaza un ambreiaj de Jawa

Este posibil ca in Giurgiu sa nu existe meseriasi pentru ale noastre comuniste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

salut

Daca mai esti interesat de cum se regleaza un ambreiaj la jawa procedeaza in felul urmator.

- lasa cablu cat mai lejer desfacand intinzatorul de pe cablu sau surubul de sus de la maneta

Stii ca in capacul din dreapta al motorului langa pedala de frana ai un surub. Te sfatuiesc sa dai acel capac jos si strangi usor din surub pana ajunge un brat cu nuca cablului aproape, aproape de piesa aia in forma de furca de pe axul cu pedala schimbator viteza. .(sa ai un mic joc de 1mm)

Daca reusesti sa pozitionezi bratul ala in furca aia... ai sa vezi ca ai sa ai si ambreiaj la picior. Asta e valabil doar cand esti in mers cu ea dintr-a 2 pana in a 4 si invers.

Dupa ce ai adus acel brat unde se afla nuca de la cablu, in locasul ala sub forma de furca te apuci sa strangi usor din intinzatorul care il ai pe cablu ambreiaj sau la maneta sus tensionand cablul pana ai un joc 1 mm la maneta ambreiaj. (nu strange la maxim)

Testarea ambreiajului se verifica foarte usor.

Cu motorul oprit bagi in treapta de viteza 1 dupa care calci ambreiajul si dai la pedala. Roata spate nu trebuie sa se invarta. Daca se invarte mai strangi /desfaci usor surubul din dreapta.

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te grabi, mecanica am invatat si eu pe fosta mea jawa. Daca pui piese noi, ca nu sunt scumpe si ai rabdare, usor usor ai sa ai satisfactii. Mare grija cum lucrezi cu cutia, pentru ca se stie ca e putin sensibila, dar daca lucrezi cu ea usor nebruscand-o si cu un ambreiaj bine reglat nu o sa ai probleme.

Foloseste bujii 14n 21 si ai sa ai viata lunga fara probleme de scanteie. Ulei amestesc arol 23ml/L, fise bosh care sa nu iti fure curent, iar platini bune cu deschiderea corecta. Pune pe viitor si un filtru de benzina pe furtun, ai sa ma pomenesti si nici capul nu o sa te doara ca ai de curatat carburator.

Cand ai sa vrei sa te murdaresti pe maini da jos sitele din tobe si coatele si curata-le. Ai sa vezi ca motorul va merge rotund.

Bafta multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,din pacate am facut cateva zeci de km cu ea saptamana asta si am observat ca are niste zgomote in cutie. Din pacate nu cunosc pe cineva sa o desfac si sa-mi spuna macar ce ar trebui sa cumpar.Nu stiu exact ce se intampla cu ea,prima treapta intra un pic carait dar restul intra foarte usor. Am parcurs 60 km si a aparut un zgomot in ea(un fel de bataie ),dupa o pauza de cateva ore am plecat spre casa pe alt drum mai scurt(30km) si nu am mai avut acel zgomot.Eu as vrea sa-i pun piese noi dar nu stiu de unde sa le iau.O sa merg sa iau un filtru chiar astazi. Multumesc mult.

Mult noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GASPAR VASILE -0744472055

E din oras de la mine Botosani. De la el luam eu piese in trecut. Are un adevarat magazin cu tot felul de piese noi pentru jawa ,ij ,nipru.

Trimite si prin curier. Alimenteaza direct din Ucraina, Moldova.

Ai reusit sa pui ulei in cutie? Nu mai stiu exact dar parca era T90.

Suna-l si iti face rost de ce piesa vrei plus iti ajunge si acasa coletul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesti. Incearca sa vb cu ivan_pedala, si dansul are o Jawa si se confrunta cu probleme similare...

Vorbesc din cand in cand si cu dansul,dar nu vreau sa-l stresez mereu

GASPAR VASILE -0744472055

E din oras de la mine Botosani. De la el luam eu piese in trecut. Are un adevarat magazin cu tot felul de piese noi pentru jawa ,ij ,nipru.

Trimite si prin curier. Alimenteaza direct din Ucraina, Moldova.

Ai reusit sa pui ulei in cutie? Nu mai stiu exact dar parca era T90.

Suna-l si iti face rost de ce piesa vrei plus iti ajunge si acasa coletul.

Multumesc pentru informatie,o sa-l sun sa vad ce are. Ulei avea mai mult decat trebuia asa ca am desfacut busonul de nivel si l-am lasat sa curga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotul facut de cutie in momentul in care esti pe loc si bagi in 1-a este normal, Ar trebui sa se auda ca si cum ar cupla ceva. Daca ai alfel de zgomot atunci mai trebuie reglat ambreiajul din surub.

Acum 5 ani avea multe piese. Eu inainte de a-mi vinde motocicleta cumparasem de la el placute ambreiaj cu 30 ron si 450ron set motor. Cilindri, bolturi,pistoane, segmenti .

Totusi niciodata nu am reusit sa nimeresc de la el furci pentru cutie. Erau de slaba calitate si se rupeau una doua. Noroc ca mai avea unchiul meu, poseseor de jawa si in prezent, o cutie in plus veche, de unde am putut lua axul si cele doua furci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zgomotul a fost prima data cand ma aflam in treapta 4. Eu mai am o prblema(din nefericire),chiar daca gasesc sa cumpar piese nu gasesc in Giurgiu pe cineva care sa stie sa le puna. Cel putin deocamdata,poate ca pana la urma aflu de cineva priceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...