Mergi la conţinut

Recommended Posts

Salut, numele meu e Raducu Valentin, am aproape 20 ani si m-am hotarat acum cateva zile sa imi achizitionez o motocicleta(nu stiu daca o pot numi asa). Detin permis cat.B/AM si conduc aproape zilnic de la 18 ani... Am citit ca acum poti da A1/A2 de la 24 de ani, ceea ce sincer mi se pare o prostie(consider ca esti mai pericol pentru ceilalti cu o masina decat cu un motor dar in fine) si m-am orientat spre o aprilia rs50. Am vazut ca unii recomanda yamaha tzr50 si as vrea niste pareri de la voi daca se poate. O sa las mai jos un set de intrebari si v-as ruga cu cea mai mare caldura sa ma lamuriti si pe mine:

     -Exista vreo modalitate de modificare a motocicletei(toba,etc) care o va face sa nu mai sune ca o drujba?
     -Am vazut pe olx ca undele au kit de 80. Banuiesc ca asta e ca un CIP pe masina, nu? E legal?
     -Exista un nr limitat de km pe care ii poti parcurge pana la incalzirea foarte puternica a motorului
     -La un control de rutina, agentul de circulatie isi poate da seama cu usurinta ca motocicleta a fost modificata?
     -Cu cati km la bord trebuie sa o iau(ma refer la maxim, echivalentul a 170.000 la o masina)
     
Va multumesc mult pentru timpul acordat!! Drumuri bune si asfalt uscat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Valentin,

Iti raspund la intrebari:

- da, exista tobe sport pentru orice tip de motor, se poate imbunatati

- kitul de 80 sau 70 cc este chiar un piston mai mare, e mai mult decat un chiptuning (care e doar schimbare de soft). Nu se detecteaza usor de politie, dar daca ai vreun accident, esti pasibil de dosar penal

- legat de incalzirea motorului, ar trebui sa nu iti faci griji

- nici aici nu cred ca ar trebui sa iti faci griji prea mari. Kilometrajele pot sa nu fie reale. Cel mai sigur o duci la un service moto, ii verifici compresia si ala e cel mai bun indicator de uzura

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...