Mergi la conţinut

Exista Asa Ceva?


AcEnTeR

Recommended Posts

Sal...am si o intrebare intrebatoare exista motociclete care au afisaj digital care sa iti arate in ce treapta de viteza esti inafara de turatie si km/h?Din cate am inteles Suzuki Gsx-R dupa 2006 si din poza de mai jos are.Daca mai sunt si alte modele la care mai gaseti vreau sa stiu si eu de ele :D

post-13753-1203098979_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si este foarte util. momentan lucrez la un circuit ptr k5 casa sa indice treapta de viteza.

se gasesc in comert de cumparat astfel de dispozitive, compatibile cu toate motocicletele si usor de instalat. pretul este de 70-80€ in functie de model. evident au si gear shift, adica indicator de schimbare a vitezei programabil in functie de turatia dorita.

daca va intereseaza ..let me know ;)

post-4225-1203183187_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai dak esti incepator si nu le ai cu motoarele (doar nu o sa mergi numai cu 1 si a 2 a :swoon2: ) si sa zicem k uitzi in ce treapta esti mai tragi si tu cu coada ochiului,eu zic k te ajuta mult

si eu am avut aceaste intrebare la inceput... e firesc..

ceea ce iti spun : nu iti pasa .. nu iti pasa in ce treapta de viteza esti..

motorul o sa il simti. fiecare motor are un punct optim in care schimbi vitezele. de exemplu la a mea e in jur de 4000 ture. daca vrei viteza, vrei sa o arzi schimbi in 6500, 7000 (a mea la 8000 e pe rosu, 2v).

merg in oras.. in general schimb la 3500...

intru pe autobanda: daca imi vine masina o ard, daca e liber schimb injur de 5000 .. depinde unde si cum mergi dar motorul il vei simti. iar daca nu il vei simti, sfatul meu e sa te lasi de motorete...

repet : am avut problema asta la inceput si eu si e o dorinta fireasca.

sfatul meu e sa faci ceva mii cu un motor, cel putin 3 000km si nu o sa mai ai intrebarea asta..

te vei obisnui repede..

ps: rar stiu in ce viteza sunt. uneori ma trezesc pe autobanda ca vreau a 6a dar nu am ..

in oras niciodata nu stiu in ce viteza sunt. daca turometrul trece de 3500 schimb in sus, daca incetinesc schimb in jos..

ps nici la turometru nu ma uit niciodata.. e in reflex

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum se pun astea pt fite zic eu daca nu alergi cu motoreta la curse

Personal nu imi foloseste la nimic, mai folositor vad un indicator care sa iti arate unde sa schimbi corespunzator

din cate am citit pe net exista si asa ceva, e un led rosu inafara de cel care iti arata k ai presiunea scazuta la ulei sau o defectiune,care se aprinde odata cand ai ajuns la turatia optima pt schimbarea vitezei

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...