Mergi la conţinut

R1 Sabinrace


Recommended Posts

cat despre faptul ca aproape vrei sa imi INTERZICI sa scriu aici desi nu am adus injurii nimanui...motodobrism.ro?

Nu vreau sa iti interzic nimic... dar, nu stiu de ce iti este asa de dificil sa nu mai balacaresti motocicleta omului... nu il injuri - dar, iti bati joc de el - e acelasi lucru. Te-am rugat de 3 ori sa te opresti si sa nu il mai jignesti pe Sabin sau motocicleta lui. ti-am inteles toti punctul de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba nene esti foarte ... Ce sa montez ma? Ala atarna ca ma interesa cum bate farul si sa creez toate alea. Pozitia lui e ultimul lucru in montarea si functionarea farului.

Ala de ai avatar cu MV Agusta (si doar atat) ce te bagi in seama aiurea? Mai intai trebuie sa fi capabil sa ai o asemenea motocicleta sa muncesti pentru ea si dupaia depinde de tine si doar atat ceea ce vrei si consideri ca e bine sa faci.

Cat despre ala cu capra si iapa ... Plimba ursu...

post-9604-1232822199_thumb.jpg

post-9604-1232822221_thumb.jpg

post-9604-1232822342_thumb.jpg

post-9604-1232822433_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce ti-ai facut motocicleta de pista cu sa pentru pasager?

Daca ai vrut o pozitie mai inalta in sa nu era mai simplu sa iti pui o perna sub fund?

Totusi te apreciez in continuare pentru ca ai avut bunul simt sa nu matrasesti F4.

LE: am scris postul cu numarul 500, primesc vreun premiu de la Racetek?

Group: Membri

Posts: 610

Joined: 20-November 06

From: Bucuresti

Member No.: 9,072

Locatie: Bucuresti

Motor:Ducati 749 Dark, Kawasaki KLX 650

ai chiar mai multe posturi decat credeai... primesti un tunning gratuit de la service racetek =))

si inca ceva... daca nu ai o opinie pozitiva la adresa lu` sandokan sau la adresa zeului care invarte surubelnitzele la racetek te rog sa postezi doar in oracolul tau... da ma, ala facut in clasa a opta =))

PS

super tare observatia cu saua aia care oricum flutura. eu cred ca vrea aderenta mai mare si s-a gandit sa mai puna pe careva in spate ca sa nu ii fuga caii putere de sub cur

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare motorul !

In realitate e altfel. Sau la mine ecranul lateste imaginea. Poate aparatul...

Nu am lungit motocicleta!!!

Voua vi se pare mai lunga sau aia e ?

Pozele lui Rossi nu se latesc ! De ce?

Coxanelu-le. Ai vrut sa imi spui ca ai mers pe etrieri astia si ti-au creat probleme ? In regim de circuit au facut ceva rau? La temperaturi inalte? In ce tur ? Spune-mi.

Mi-am amintit si eu de aia a lui Elf care era varza frana si ea cu totul dealtfel. Zi tu ce ai suferit de la astia si de ce?

post-9604-1232835470_thumb.jpg

post-9604-1232835488_thumb.jpg

post-9604-1232835536.jpg

post-9604-1232835603_thumb.jpg

post-9604-1232835610_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers pe k1, busa si zx9....care impart aceiasi etrieri din ce stiu eu....iar toate astea au o frana foarte fada....corect? nu am intrat pe circuit cu vreuna dar nici tu nu o vei face vreodata asa ca nu vad rostul intrebarii tale cat timp o sa mergi doar pe strada ( opreste-te din aberatiile cu teste pe circuit and shit...n-ai bani de niste scarite calumea si visezi la teste pe circuit?! ) ...repet : de ce ai montat o parte vitala intr-un loc atat de expus? cu ce crezi ca o sa te ajute niste gauri date in carena fata la aerodinamica? poate iti faci timp sa raspunzi ca nu cred ca te jignesc cu ceva intreband chestiile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mers pe k1, busa si zx9....care impart aceiasi etrieri din ce stiu eu....iar toate astea au o frana foarte fada....corect? nu am intrat pe circuit cu vreuna dar nici tu nu o vei face vreodata asa ca nu vad rostul intrebarii tale cat timp o sa mergi doar pe strada ( opreste-te din aberatiile cu teste pe circuit and shit...n-ai bani de niste scarite calumea si visezi la teste pe circuit?! ) ...repet : de ce ai montat o parte vitala intr-un loc atat de expus? cu ce crezi ca o sa te ajute niste gauri date in carena fata la aerodinamica? poate iti faci timp sa raspunzi ca nu cred ca te jignesc cu ceva intreband chestiile astea

1. Am cumparat si construit aceasta motocicleta din urmatoarele motive:

Puterea R1-usor modificabila la acest model datorita injectiei,compresiei, lipsei ramair. Crescand compresia cu 2, powercommander la injectie pentru a modifica harta si ram airul care ajuta enorm la viteza. Toate astea cu siguranta ma vor duce la macar 20hp fata de serie. Nu exclud toba, filtrul, ecu si marirea admisiei-evacuarii.

2. M-am uitat ca mutu de fiecare data la motoarele din MotoGP si n-am inteles de ce nu ne da si noua pe strada geometria lor. Probabil din cauza aderentei spate reduse ce are nevoie de simturi extraordinare pentru a fi controlata insa pe franare si intrare in viraj cu siguranta e mult mai rapida si dozeaza mai bine greutatea pe fata. Ma rog tocmai de aceea vreau s-o duc pe circuit. Ca sa vad si eu de ce asa si nu cum ne vand noua.

Cat despre etrierii respectivi nu inteleg unde ai avut problema: La frane instante ce ti le-au cerut traficul sau la frane des repetate unde se supraincalzeste si nu mai raspunde corect dozajului. Conteaza placutele,lichidul,furtunele si chiar in ultimul rand pompa.

3 Gaurile din carena intradevar distrug o parte importanta din aerodinamica dar pe mine la acest model nu ma intereseaza viteze peste 260km/h iar acolo cresterea presiuni in cilindru conteaza mult mai mult decat aerodinamica.

Cu ce nu esti de acord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca vorbesti de hp la arbore si nu roata...desi si acolo mi se par f greu realizabili cu modificarile aduse de tine dar sa zicem ca e asa :)

etrierii...sau mai bine zis combinatiile folosite nu mi-au placut nici ca muscatura initiala si nici ca puterea cu care muscau din discuri la viteze mari dar din nou sa zicem ca ai dreptate si o combinatie ideala intre placute, pompa si etrieri ar rezolva situatia...nu vad rostul investitiei cand se poate rezolva mult mai ieftin, lasand etrierii stock si abordand o alta atitudine mai orientata catre circuit...am citit pe afara ca nu au fost niciodata apreciati acesti etrieri, ca 'intaritura' la ce sustin eu

nu stiu eu fizica dar e la mintea cocosului ca o aerodinamica mai buna aduce, pe langa o vmax mai mare, si o acceleratie mai buna...corect? chiar daca este mica diferenta.... daca pe tine te freaca gandul de ce are roata spate asa putina aderenta la mobrele din gp si tinzi catre perfectiune...de ce nu te-ar freca si sa mai scazi cateva fractiuni de secunda la o acceleratie 0-260kmh printr-o aerodinamica mai buna si ai ales sa strici masca originala....proiectata cu niste investitii mari?! :)

pune te rog niste poze cu ram-airul home-made...sint curios de el

multumesc ca mi-ai raspuns ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala de ai avatar cu MV Agusta (si doar atat) ce te bagi in seama aiurea? Mai intai trebuie sa fi capabil sa ai o asemenea motocicleta sa muncesti pentru ea si dupaia depinde de tine si doar atat ceea ce vrei si consideri ca e bine sa faci.

Ala de ai avatar cu motocileta lui Rossi (si doar atat) nu am vrut decat sa iti spun ca te apreciez pentru ceea ce nu faci. Nu mai poate omul sa puna o intrebare. Spre deosebire de tine detin motocicleta pe care am pus-o la avatar insa momentan nu e in stare de functionare, d-aia nu apare la informatiile din profil. Acolo am pus doar motocicletele cu care merg. Auzi, nu vrei sa imi repari tu Agusta? Dar sa stii ca am muncit pentru ea.

ai chiar mai multe posturi decat credeai... primesti un tunning gratuit de la service racetek =))

Am scris postul cu nr 500 pe acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca vorbesti de hp la arbore si nu roata...desi si acolo mi se par f greu realizabili cu modificarile aduse de tine dar sa zicem ca e asa :)

etrierii...sau mai bine zis combinatiile folosite nu mi-au placut nici ca muscatura initiala si nici ca puterea cu care muscau din discuri la viteze mari dar din nou sa zicem ca ai dreptate si o combinatie ideala intre placute, pompa si etrieri ar rezolva situatia...nu vad rostul investitiei cand se poate rezolva mult mai ieftin, lasand etrierii stock si abordand o alta atitudine mai orientata catre circuit...am citit pe afara ca nu au fost niciodata apreciati acesti etrieri, ca 'intaritura' la ce sustin eu

nu stiu eu fizica dar e la mintea cocosului ca o aerodinamica mai buna aduce, pe langa o vmax mai mare, si o acceleratie mai buna...corect? chiar daca este mica diferenta.... daca pe tine te freaca gandul de ce are roata spate asa putina aderenta la mobrele din gp si tinzi catre perfectiune...de ce nu te-ar freca si sa mai scazi cateva fractiuni de secunda la o acceleratie 0-260kmh printr-o aerodinamica mai buna si ai ales sa strici masca originala....proiectata cu niste investitii mari?! :)

pune te rog niste poze cu ram-airul home-made...sint curios de el

multumesc ca mi-ai raspuns ;)

Motocicletele de serie vin in primul rand cu lichid de frana care sa ofere fiabilitate. E acest lichid cad suprasoliciti se transforma in apa si nu mai ofera gradul de vascozitate necesar. Pistonasele din etrieri la suprasolicitare isi maresc volumul ajungand sa faca miscarea din ce in ce mai grea. Se inpaneaza la temperaturi inalte iar tu apesi cu putere din ce in ce mai mare iar ele raspund din ce in ce mai greu. Pe circuit asta este o problema extrem de nasoala. Iti creste distanta de frare si totodata la iesirea din viraj, indeparteaza placutele cu intarziere.

E mai sunt conductele de frana serie concepute pentru fiabilitate care isi maresc volumul si folosesti 30% din forta de apasare doar pentru a transmite semnalul catre etrier, dar au si un lucru cu care sunt perfect deacord in servo controlul franei pentru cei mai putin experimentati. Daca motocicletele de serie ar veni cu o frana ce ar include discuri cu coeficient de frecare mai mare, cu conducte fara extindere, cu placute ce contin ceramica si cupru, cu pompe de la 18 in sus atunci controlul franei ar fi cu adevarat un dezastru pentru cei neexperimentati pe circuit. Normal ca nici eu nu recomand nimanui sa foloseasca franele pe care merg eu dar atunci cand simturile tala sunt experimentate poti obtine frane mult mai radicala ca seria.

Parerea mea despre franele R1: Are un sistem de frana serie varza la toate capitolele (in cazul rulajului race) deoarece doar pompa de frana dupa 2004 m-a impresionat.

Ertierii: sunt mici dar se racesc mai repede deoarece au pistoane de aluminiu si capace de aluminiu pentru racire.

Placutele de serie sunt cea mai mare problema la R1 , fiind foare proaste atunci cand se incing

Lichidul varza.

Conducte varza...

Gsxr etrierii: Aceasta serie de etrieri cu 6 pistonase permit placute lungi cu extindere termica de apasare. Daca iei legea fizici in care nu conteaza cat de mare e suprafata de contact ci doar masa de apasare, viteza si materialul atunci toti ar fi lafel dar in cazul nostru acel material se comporta diferit atunci cand se schimba temperatura ducand la pierdera aderentei.

Etrieri cu 6 sau 8 pistonase sunt foarte buni datorita marimi placutei pe lungime si a numarului pistonaselor acestea fiind capabile sa stea la o temperatura mai mica ca cele cu numar mic de suprafata...

Am sa afisez 2 poze cu ce-a fost pe R1 meu si ce-am luat cu aceasi bani (ale mele fiind varza) adica roata era stramba iar un disc stramb si de doar 290 in locul celor 320 ce le-am pus acum cu duritate marita Brambo. Normal ca am pus si conducte si pompa Brambo 16 de serie de la modelele dupa 2004 si bineinteles maneta frana CRG ce-mi ofera 6 reglaje rapide ptr circuit. Uita-te la poza si sigur vei fi deacord ca e mai bine asa decat sa ma duc la Yamaha sa dau bani pe o jeanta si-un disc ... Cu banii aia am tot ce am considerat ca e mai bine justificat si sigur.

Air ramul a intrat in lucru dar este un proiect ceva mai greu ce necesita un numar de ore si materiale-masuratori ce imi vor manca ceva timp dar fi linistit ca merita si voi duce proiectul la capat.

La r6 daca o masori pe Dyno iti da 98cp in schimb daca ii dai pe Dyno curentul vitezei a 3 a atunci vei obtine 120cp. Ai posibilitatea de a deconecta airramul sa vezi cu ochii tai ce diferenta face acel air ram.

Sper ca am fost pe inteles ce si de ce am ales asa.

post-9604-1232906474_thumb.jpg

post-9604-1232906858_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi’am propus si am incercat din rasputeri sa nu mai intervin acolo unde este pierdere de timp si energie, insa ai depasit orice masura a bunului simtz. Atata prostii intr’un singur post nu am mai citit de mult:

1.Motocicletele de serie vin in primul rand cu lichid de frana care sa ofere fiabilitate. E acest lichid cad suprasoliciti se transforma in apa si nu mai ofera gradul de vascozitate necesar.

Bati campii! La sfarsitul articolului (aproape) Totul despre Teoria Franei afli toate informatiile despre lichidele de frana, compozitie, caracteristici... etc.

2. Pistonasele din etrieri la suprasolicitare isi maresc volumul ajungand sa faca miscarea din ce in ce mai grea. Se inpaneaza la temperaturi inalte iar tu apesi cu putere din ce in ce mai mare iar ele raspund din ce in ce mai greu

Pistonasele din etrieri se dilata datorita caldurii insa oarecum proportional cu cilindrii in care lucreaza. Daca ar fi dupa cum spui tu, si pistoanele din motoare s’ar “impana” in cilindri datorita dilatarii. “Idiotii” aia care au proiectat sistemul de franare la R1 au tinut cont de acest lucru, ba mai mult, au imbracat pistonasele etrierilor intr’un strat de teflon, foarte rezistent la temperatura si foarte alunecos deasemenea.

3. Daca motocicletele de serie ar veni cu o frana ce ar include discuri cu coeficient de frecare mai mare, cu conducte fara extindere, cu placute ce contin ceramica si cupru, cu pompe de la 18 in sus atunci controlul franei ar fi cu adevarat un dezastru pentru cei neexperimentati pe circuit.

Discurile nu au “coeficient de frecare mai mare”, ci suprafata utila, compozitie de otel cu grad ridicat sau scazut de carbon, fonta, ceramica compozita... etc. “Pompele” (aka “master cyl”) au diametrele functie de configuratia intregului sistem, un diametru mic conferind un mai bun control dar o cursa sau forta mai mare de lucru, un diametru mai mic tocmai pe invers. Nu exista o formula “perfecta” decat pentru o anumita configuratie. Placute ceramice... stii pe ce principiu functioneaza? (probabil ca acum da, dupa ce ai citit materialul de la pct.1)

4. Normal ca nici eu nu recomand nimanui sa foloseasca franele pe care merg eu dar atunci cand simturile tala sunt experimentate poti obtine frane mult mai radicala ca seria.

Nici eu nu recomand nimanui sa mearga pe franele cu care “mergi” tu... insa fiecare e liber sa’si aleaga felul in care vrea sa se sinucida.

5. Parerea mea despre franele R1: Are un sistem de frana serie varza la toate capitolele (in cazul rulajului race) deoarece doar pompa de frana dupa 2004 m-a impresionat.

Poate pentru ca din 2004 a inceput sa se foloseasca sistemul “radial”? Adica nu numai pompa ci si etrierii. In loc sa fi facut compromisurile alea uriase pentru a adapta niste etrieri clasici de busa, ar fi fost mult mai oportun un sistem “clasic” radial, de “strada”... de R1 stock?

6. Ertierii: sunt mici dar se racesc mai repede deoarece au pistoane de aluminiu si capace de aluminiu pentru racire

Si de ce ai trecut’o la capitolul “varza”?

7. Placutele de serie sunt cea mai mare problema la R1 , fiind foare proaste atunci cand se incing

Despre ce R1 “serie” vorbim? In ce conditii, la ce temperaturi? Ce alta motocicleta vine din fabrica cu placute “racing” care sa nu intre in “fading” la supra incalzire?

8. Lichidul varza.

Conducte varza...

SABIN... varza!

9. Gsxr etrierii: Aceasta serie de etrieri cu 6 pistonase permit placute lungi cu extindere termica de apasare. Daca iei legea fizici in care nu conteaza cat de mare e suprafata de contact ci doar masa de apasare, viteza si materialul atunci toti ar fi lafel dar in cazul nostru acel material se comporta diferit atunci cand se schimba temperatura ducand la pierdera aderentei.

La care “fizica” te referi? Vezi ca in combinatia “educatie fizica” are alt sens ... “acel material” se comporta diferit functie de tipul de frecare pe care il foloseste (in principal), cel ce este conceput in principiul frecarii aderente (vezi art.) va deveni mai eficient pe masura ce temperatura creste.

9. Etrieri cu 6 sau 8 pistonase sunt foarte buni datorita marimi placutei pe lungime si a numarului pistonaselor acestea fiind capabile sa stea la o temperatura mai mica ca cele cu numar mic de suprafata...

Aha... am mai auzit undeva ceva de genul asta: “iarna nu’i ca vara”. Sau era invers?... “vara nu’i ca iarna”? Mda, ma lasa memoria!

10. Normal ca am pus si conducte si pompa Brambo 16 de serie de la modelele dupa 2004 si bineinteles maneta frana CRG ce-mi ofera 6 reglaje rapide ptr circuit.

“Pompa” de 16(mm) pe etriere de busa... ar trebui sa omologhezi “patentul”.

11. Air ramul a intrat in lucru dar este un proiect ceva mai greu ce necesita un numar de ore si materiale-masuratori ce imi vor manca ceva timp dar fi linistit ca merita si voi duce proiectul la capat.

Sunt curios cum vei face “masuratorile” la “air ram”?!

12. Sper ca am fost pe inteles ce si de ce am ales asa.

Dormi linistit, toata lumea te'a inteles “P E R F E C T” !

Chiar nu am nici o treaba pe ce isi cheltuie banii fiecare, insa “enough is enough”... daca tot ai vrea o “copie” a motocicletei lui Rossi poate n’ar strica sa incepi de la “baza” adica de la faptul ca motorul este de alt tip, la fel ca si in cazul noului R1 2009... “screamer”, “low bang”, “big bang”... te las pe tine sa ghicesti despre care e vorba! Daca vrei doar sa semene la vopsea, nu era mai usor sa'ti cumperi un poster si sa scutesti pe toata lumea de cacofoniile tale pseudo-tehnice?

Ride Safe!

LATER EDIT:

Si ca sa nu zici ca sunt rau intentionat, iti dau

o sursa de inspiratie pentru noul tau "proiect"... D'Artagnan... aaa ZORRO, nu, nu, pffff am uitat cum naiba ii zicea... gata stiu, CATWOMAN !
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa iti interzic nimic... dar, nu stiu de ce iti este asa de dificil sa nu mai balacaresti motocicleta omului... nu il injuri - dar, iti bati joc de el - e acelasi lucru. Te-am rugat de 3 ori sa te opresti si sa nu il mai jignesti pe Sabin sau motocicleta lui. ti-am inteles toti punctul de vedere.

Cred ca cei doi sunt buni prieteni si se balacaresc aici pe modelul Prigoana-Bahmu LOL.Sincer , lasati-o mai moale frate ca a ajuns topicul la 50 de pagini si telenovela continua hahah... Santa Barbara sau The young and the restless ... e deja de prost gust prieteni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeste odata cele 50 de pagini ca n-ai inteles... =))=))=))

165 User(s) are reading this topic (162 Guests and 0 Anonymous Users)

3 Members: sabinrace, dealbu, adidas00

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeste odata cele 50 de pagini ca n-ai inteles... =))=))=))

165 User(s) are reading this topic (162 Guests and 0 Anonymous Users)

3 Members: sabinrace, dealbu, adidas00

asteptam o replica la postul lui yo4hgx

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunteti 2 care cereti asta atunci voi raspunde:

Am 8 ani pe circuit si sunt un om care intradevar face si testeaza lucrurile despre care vorbeste. Nu ma iau dupa ce scriu alte site din strainatate deoarece am avut experiente gresite datorita Xulestilor cu idei de tot felul.

Userul pe care mi l-ati spus este exact 0 prin ceea ce spune despre frane si tot 0 despre palmaresul sau in materie de Service, Racing, Pilotaj, Design si orice altceva decat comentarii aferente realitatii prismelor mele.

Imi pare rau dar daca voi ati avut placerea de ai citi intreg postul eu n-am putut simtind invidia si vorbareala neconcludenta (netestata) a acestuia.

Imi pare rau dar aia e !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da este posibil sa si gresesc dar nu in ceea ce spun si fac acum. Eu nu sunt psihiatru sa ajut mental oamenii ci motociclist!

Invit pe oricare din voi sa faca pariu ca franele originale de R1 2002-2003 sunt mai eficiente ca ale mele.

Si n-am sa va cer s-o facem pe sosea ci la orice statie ITP. Hai puneti miuta pe masa sau datimi dreptate si lasati telenovelele pentru alta masa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da este posibil sa si gresesc dar nu in ceea ce spun si fac acum. Eu nu sunt psihiatru sa ajut mental oamenii ci motociclist!

Invit pe oricare din voi sa faca pariu ca franele originale de R1 2002-2003 sunt mai eficiente ca ale mele.

Si n-am sa va cer s-o facem pe sosea ci la orice statie ITP. Hai puneti miuta pe masa sau datimi dreptate si lasati telenovelele pentru alta masa...

Sabin,

In primul rand nu e cinstit cum procedezi, mergi la cacialma stiind ca nu sunt prea multi care sa'si permita sa "puna miuta pe masa" pentru un pariu ce tine mai degraba de orgoliu. Aici pe forum discutam problemele in principiu, nu transforma o disputa sau polemica ieftina intr'o chestiune personala.

In al doilea rand nu vad cum ai putea face o comparatie reala si obiectiva ... la o statie ITP. Daca aplici suficienta forta pe maneta, pana si o frana cu saboti (pe cablu) va bloca roata la un moment dat. Ideea era alta, "eficienta" franelor tine de raportul efort/efect, dozare, fiabilitate, rezistena la temperatura... etc. si nu in ultimul rand adaptarea setarilor la scopul urmarit si stilul personal al fiecarui pilot.

Dar nici asta nu era pana la urma ideea... nu e imposibil ca intamplator chiar sa fi obtinut un rezultat superior franelor cu care un R1 ('02-'03) vine standard.

Repet, nu asta era ideea ci faptul ca nu ai cunostinte teoretice elementare. Explicatiile tale "elaborate" si justificarea "tehnica" a actiunilor tale evident instinctuale si empirice, sunt cel putin hilare si de cele mai multe ori ridicole. Eu unul asta ti'am reprosat si din pacate observ ca nu ai nici un gand sa incetezi sa te faci de ras.

Este timpul tau, banii tai si in cele din urma "faima" ta in joc (desi cam lumea stie cu cine are de a face), eu unul nu o sa fiu ipocrit sa sustin ca te combat pentru ca nu cumva vre'un incepator sa nu se ia dupa tine... nu, pur si simplu ma deranjeaza sa citesc tot felul din ineptii pe care probabil ti se soptesc piticii aia care'ti apar pe umeri dupa ce ai tras ceva pe nas.

Ride Safe!

P.S. Sunt convins ca un sistem RADIAL stock de R1 de dupa 2004, cu furtune cu tresa metalica si placute de calitate din material sinterizat ar fi mai eficiente decat varianta pe care ai ales'o tu in prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

franele de r1 2003 sunt intradevar destul de proaste.problema cred ca sunt discurile subdimensionate,etrieri cu doar 4 pistonase si pompa .conductele racing nu sunt solutia ideala .am pus eu si nu am simtit o imbunatatire considerabila

placutele de serie (primele)cu care iese din fabrica motoru mi sau parut mult mai bune decat tot ce am folosit dupa.erau sumitomo.

am inteles de la cineva ca placute bune pt racing ar fi ``dunlopad``.nu stiu unde se gasesc placutele astea ca as vrea sa le incerc si eu.

ps:ce lichid de frana e mai bun la temperatura si unde pot gasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa afli care este cel mai bun la temperatura ca si specificatie, citeste la sfarsitul acestui articol : http://hobbymoto.ro/?p=209 , si ai sa afli.

Ca si brand, intrebarea este mult mai delicata. Desi, poate sunt un pic subiectiv, consider ca Motul face o treaba excelenta din punctul asta de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajungi sa testezi eficienta franarii unui bolid la o statie ITP, alaturi de Dacii si Trabanturi obosite???? (exagerez nitel)

Alea sunt aparate de masura pentru masurarea unei franari normale, avand ca target chiar valorile minim admise, si atat stiu si eu ca la un bolid ca R1 nu poti trata franarea ca normala. Inclin sa cred ca testarea aia pe circuit, in conditii de cursa, e o metoda mai buna de testare a intregii motociclete, inclusiv a franarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si lichid Motul e ok, eu folosesc Blue Racing Silicon sau BelRay pentru circuit, dar Motul ptr strada e ok si suporta bine. Mai conteaza si felul in care se face aerisirea dar banuiesc ca folositi pompa de vacum...

Placute bune cu care am mers si sunt peste Nissin si ce mai vine de serie : Vesrah,Brambo, Dunlopad, EBC,Carbon-Lorene si cam atat din ce-am mers si le-am trecut in ordinea locurilor in clasamentul satisfactiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

franele de r1 2003 sunt intradevar destul de proaste.problema cred ca sunt discurile subdimensionate,etrieri cu doar 4 pistonase si pompa .conductele racing nu sunt solutia ideala .am pus eu si nu am simtit o imbunatatire considerabila

Nu vreau sa deturnez topicul "lui Sabin" si sa'l transform intr'unul despre frane, insa sper ca pana si el ar fi de acord ca daca n'ai simtit nici o diferenta la inlocuirea furtunelor de cauciuc standard cu unele din teflon cu tresa metalica... cel mai probabil existau ceva probleme mai serioase la sistemul tau de franare !!! Toti cei ce au facut aceasta inlocuire au reclamat o imbunatatira evidenta nu neaparat a eficientei in sine cat a "feedback"-ului, a dozarii mult mai precise si general o senzatie de control mai bun al franelor, perceptia fiind undeva la 30-50%.

Ride Safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...