Mergi la conţinut
  • 0

Parbriz Reglabil


bogdan_harea

Întrebare

Lucrez mai de mult la o ideie de a perfectiona V-Stromul pe care-l calaresc acum. Vreau sa-i fac un parbriz turing, dar care sa poata fi coborat sau ridicat dupa necesitati si actionarea lui sa se faca la buton cu un motoras electric cu reductor. Dorinta este, de a avea o protectie maxima la 140-160km/h pe autostrada la drum lung peste 500km/zi si vizibilitate maxima peste parbriz in oras si pe drumuri forestiere sau cu gropi. Am inceput asta anul trecut in primavara , dar cand a inceput sezonul moto, m-am oprit din lipsa de timp, fiind ocupat in timpul liber cu mersul pe doua roti. Acum am revigorat proiectul si deocamdata am facut parbrizul turing si suportul acestuia care-l face sa gliseze sus/jos 130mm. Acum vine o intrebare si rugaminte pt cunoscatori: ce motor cu reductor pot folosi din cele care eventual s-ar gasi ca piese de schimb auto, imprimante, cuptoare cu microunde, aragaze, masini de spalat etc. Trebuie sa fie mic, puternic cat sa miste parbrizul prin intermediul unui surub,melc, parghie, biela manivela, etc, si sa mearga la 12V. La capitolul piese auto nu am gasit ceva suficient de mic ( mai mic decat un pachet de tigari) printre motoarele de actionat geamuri, antene radio automate sau stergatoare de parbriz sau lunete. Pun si cateva poze pt a pricepe cam despre ce este vorba.

post-6386-1232394689_thumb.jpg

post-6386-1232394718_thumb.jpg

post-6386-1232394741_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0
Lucrez mai de mult la o ideie de a perfectiona V-Stromul pe care-l calaresc acum. Vreau sa-i fac un parbriz turing, dar care sa poata fi coborat sau ridicat dupa necesitati si actionarea lui sa se faca la buton cu un motoras electric cu reductor. Dorinta este, de a avea o protectie maxima la 140-160km/h pe autostrada la drum lung peste 500km/zi si vizibilitate maxima peste parbriz in oras si pe drumuri forestiere sau cu gropi. Am inceput asta anul trecut in primavara , dar cand a inceput sezonul moto, m-am oprit din lipsa de timp, fiind ocupat in timpul liber cu mersul pe doua roti. Acum am revigorat proiectul si deocamdata am facut parbrizul turing si suportul acestuia care-l face sa gliseze sus/jos 130mm. Acum vine o intrebare si rugaminte pt cunoscatori: ce motor cu reductor pot folosi din cele care eventual s-ar gasi ca piese de schimb auto, imprimante, cuptoare cu microunde, aragaze, masini de spalat etc. Trebuie sa fie mic, puternic cat sa miste parbrizul prin intermediul unui surub,melc, parghie, biela manivela, etc, si sa mearga la 12V. La capitolul piese auto nu am gasit ceva suficient de mic ( mai mic decat un pachet de tigari) printre motoarele de actionat geamuri, antene radio automate sau stergatoare de parbriz sau lunete. Pun si cateva poze pt a pricepe cam despre ce este vorba.

De ce nu incerci cu un kit pentru geam electric de la masina. Cauta pe okazii.ro ca pe acolo parca am vazut cva.

Bafta si hai cu caldura!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am cautat prin magazinele de piese auto, dar tot ce am vazut eu ( motoare de stergatoare de parbriz sau luneta, antene radio automate, motoare pt geamuri laterale) sant prea mari, prea grele si prea puternice. Mie-mi trebuie ceva maxim cat un pachet de tigari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

nu vreau sa par gigi contra dar cred ca daca vrei sa faci reglabil ar trebui facut manual cu 2 maxim 3 pozitii. Pleci in excursie - culisezi mai sus. pleci in oras (zi de zi) il lasi pe normal. Totusi, interesant, ca si eu o sa imi fac zilele astea un parbriz, dar nu m-am gandit sa il vreau reglabil, nicidecum reglabil automat, si asta inseamna ca o sa il re-concep si eu, pentru ca eu cred ca e o idee buna sa fie reglabil (dar nu automat).

Singura motoreta (ma rog... motoreta) la care am vazut si cu care am mers cu parbriz reglabil a fost BMW 1150S iar sistemul, din cate imi amintesc, era cu un fel de balama la partea de jos si un al treilea punct reglabil (insurubai si astfel modificai unghiul).

Cred ca este mult prea complicat sa faci un sistem care sa fie, in acelasi timp, practic (fiabil), frumos(cremaliera si motorasul sa "arate bine") si usor de utilizat. oricum, interesanta initiativa dar, repet, nu cred ca merita efortul.

bafta la mesterit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Evident exista si planul B. Daca nu gasesc in scurt timp un motor potrivit, o sa actionez parbrizul manual pe un indexor si cu o parghie de blocare. Toata actionarea sa se poata face cu o singura mana, fara sa ma dau jos de pe motor, eventual chiar in mers la viteza mica. Dar tare mi-ar fi placut jucaria cu motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Evident exista si planul B. Daca nu gasesc in scurt timp un motor potrivit, o sa actionez parbrizul manual pe un indexor si cu o parghie de blocare. Toata actionarea sa se poata face cu o singura mana, fara sa ma dau jos de pe motor, eventual chiar in mers la viteza mica. Dar tare mi-ar fi placut jucaria cu motor.

Cred ca am prin "cutia cu maimute" ce'ti trebuie, un electromotor cam de 2cm diametru si vreo 7-8cm lungime... insa incapsulat cu tot cu un reductor al carui rapoarte scot in axul filetat cam 1 rotatie/sec (nu mai stiu sigur de unde l'am recuperat dar cred ca de pe la un sistem automat de adaptare antena radio maritima). Din pacate abia peste vreo 2 luni voi ajunge acasa, daca n'ai rezolvat'o pana atunci, da'mi un semn.

Ride Safe!

P.S. nu mai stiu sigur daca e pe 12VDC sau 24VDC...

P.P.S. am probat la un amic pe Bandit1250 un parbriz MRA touring cu aripioara deflectoare reglabila... la 140 daca pliezi aripioara zici ca te trage cineva de casca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Lucrez mai de mult la o ideie de a perfectiona V-Stromul pe care-l calaresc acum. Vreau sa-i fac un parbriz turing, dar care sa poata fi coborat sau ridicat dupa necesitati si actionarea lui sa se faca la buton cu un motoras electric cu reductor. Dorinta este, de a avea o protectie maxima la 140-160km/h pe autostrada la drum lung peste 500km/zi si vizibilitate maxima peste parbriz in oras si pe drumuri forestiere sau cu gropi. Am inceput asta anul trecut in primavara , dar cand a inceput sezonul moto, m-am oprit din lipsa de timp, fiind ocupat in timpul liber cu mersul pe doua roti. Acum am revigorat proiectul si deocamdata am facut parbrizul turing si suportul acestuia care-l face sa gliseze sus/jos 130mm. Acum vine o intrebare si rugaminte pt cunoscatori: ce motor cu reductor pot folosi din cele care eventual s-ar gasi ca piese de schimb auto, imprimante, cuptoare cu microunde, aragaze, masini de spalat etc. Trebuie sa fie mic, puternic cat sa miste parbrizul prin intermediul unui surub,melc, parghie, biela manivela, etc, si sa mearga la 12V. La capitolul piese auto nu am gasit ceva suficient de mic ( mai mic decat un pachet de tigari) printre motoarele de actionat geamuri, antene radio automate sau stergatoare de parbriz sau lunete. Pun si cateva poze pt a pricepe cam despre ce este vorba.

daca nu ti-ai gasit am ce iti trebuie ,adica un motoras mai mic 12v reductor incorporat..

sistemul asta cu parbriz reglabil electric il are gsxf-ul de 1100 de acum f mult timp.. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
daca nu ti-ai gasit am ce iti trebuie ,adica un motoras mai mic 12v reductor incorporat..

sistemul asta cu parbriz reglabil electric il are gsxf-ul de 1100 de acum f mult timp.. :P

Nu am gasit inca motorul potrivit. Am ceva promisiuni, dar nimic concret. Cum facem sa vad si eu motorasul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

am vazut ceva care tzi-ar putea folosi prin hornbah la raionul jaluzele , sunt niste motorase electrice cu tot cu reductor care actioneaza jaluzele si rulouri pt geamuri , sunt de mai multe dimensiuni si diferite puteri si din cate stiu sunt alimentate la 12 volti(au o sursa separata pt adaptare la retea) dar cred ca tot mai repede gasesti in domeniul auto , lucrez ca electrician auto si am vazut cred ca sute de modele de motorase si motoare electrice la diferite masini , maine o sa ma uit (daca nu uit) prin atelier sa vad daca gasesc ceva pe acolo ;) bafta cu proiectul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Big Inu de mult caut pe cineva care sa lucreze in domeniu si sa ma indrume spre un tip de motor care s-ar potrivi. Eu am umblat prin magazine ( Dacia, Oltcit, Cielo) si ce am gasit sant mari, la celelalte marci nu gasesti pe stoc mai nimic, aducand la comanda si daca nu stii ce sa comanzi,.... pauza. Daca ai ceva chiar si ars ar fi bun ca-l pot comanda apoi nou daca se potriveste. Asa ca cerinte generale: sa fie cat mai mic, max cat un pachet de tigari, alimentat la 12V, si cu reductor, la iesire sa scoata cca 1-2 rot/sec. Am sa trec si pe la Hombacher. Cumpar des suruburi si maruntisuri de acolo, dar nu am observat motoarele de care spui tu. Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Big Inu de mult caut pe cineva care sa lucreze in domeniu si sa ma indrume spre un tip de motor care s-ar potrivi. Eu am umblat prin magazine ( Dacia, Oltcit, Cielo) si ce am gasit sant mari, la celelalte marci nu gasesti pe stoc mai nimic, aducand la comanda si daca nu stii ce sa comanzi,.... pauza. Daca ai ceva chiar si ars ar fi bun ca-l pot comanda apoi nou daca se potriveste. Asa ca cerinte generale: sa fie cat mai mic, max cat un pachet de tigari, alimentat la 12V, si cu reductor, la iesire sa scoata cca 1-2 rot/sec. Am sa trec si pe la Hombacher. Cumpar des suruburi si maruntisuri de acolo, dar nu am observat motoarele de care spui tu. Multam.

Ia vezi, asta nu e bun?

http://www.okazii.ro/catalog/19451689/MOTO...OPEL-ASTRA.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

La opel exista un motoras care directioneaza capacul de la aeroterma, practic comuta de pe circulare pe recirculare aerul venit in habitaclu.este mai mic decat un paket de tigari si cred ca este cam ce ai tu nevoie.iti pot trimite unu de asta daca te intereseaza, dar trebuie sa platesti transportul.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...