Mergi la conţinut

Despre Tiganizare Si Tiganie


Cesar

Recommended Posts

Nu suna pompos, stiu despre ce vorbesti...:thumbsup: Ai dreptate.

Sper sa vad si documentarul... pe you tube am mai gasit un documentar despre Tamango: http://www.youtube.com/watch?v=3kehDfMrDY8&feature=related

Suntem intrucatva in afara topicului, intrucat sensul "tiganizarii" -asa cum a fost nuantzat pe acest topic- n-are, poate, legatura cu Shukar Collective ori Tamango. Sau poate are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am crescut in minunatul cartier Rahova. Am prieteni tigani si acolo (desi acum nu mai stau) si peste tot. E o mare diferenta intre ei unii sunt si altii nu sunt infractori. Nu pot sa-i incriminez pe toti dar cred ca problema sta in atitudinea noastra. Eu am luat mereu atitudine in transportul in comun daca au fost probleme. Ideea e ca le e frica tuturor.

Bun, hai sa extrapolam putin treaba, pt a ne forma o imagine mai buna asupra fenomenului(asa e cel mai bine in orice situatie de genu): Sa ne imaginam o lume formata din 6 miliarde de rromanes aka tzigani....cam cum credeti ca ar fi "civilizatia" respectiva? Va zic eu: ceva de genu Ferentari, ca dupa razboi, cu peisaje ca in Terminatorul din viitor, adica nu autostrazi, ci nici macar 1m de asfalt, totzi ar fi muritori de foame(ca deh daca nu mai lucreaza nimeni si pt ei.....), o sa va surprinda, dar manele nu ai mai auzi pe la nici un radio, statie, CD-player si nici in vo boxa, dar asta numai pt ca NU AR EXISTA PT CA NU AR MAI AVEA CINE FACE APARATELE ASTEA ELECTRONICE!!!!! cineva care nu are ordinea in sange nu poate concepe un aparat atata de complicat precum un radio, daramite un calculator, si inca nu am intalnit un tzigan care sa aiba asa ceva......iar turnul Eifel ar fi fost demontat in 0 secunde si vandut ca fier-vechi :wacko: Practic cred ca mai mult de 2-3 ani o astfel de lume nu ar putea exista.....de foame si de prostie se moare repede!

Tot pe sistemul asta, cum arata oare lumea daca reusea planul lui Hitler macar in parte de planeta era populata doar de rasa ariana? 6 md de nemti si de nordici...Va spun eu: civilizatie, ordine si curatenie pe tot locul, iar evolutia tehnicii ar fi fost mult mai mare, si la fel si nivelul de trai, pt ca totul era ORGANIZAT!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"civilizatie, ordine si curatenie pe tot locul, iar evolutia tehnicii ar fi fost mult mai mare, si la fel si nivelul de trai, pt ca totul era ORGANIZAT!!! "

Mai bine de atat nu se poate explica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, hai sa extrapolam putin treaba, pt a ne forma o imagine mai buna asupra fenomenului(asa e cel mai bine in orice situatie de genu): Sa ne imaginam o lume formata din 6 miliarde de rromanes aka tzigani....cam cum credeti ca ar fi "civilizatia" respectiva? Va zic eu: ceva de genu Ferentari, ca dupa razboi, cu peisaje ca in Terminatorul din viitor, adica nu autostrazi, ci nici macar 1m de asfalt, totzi ar fi muritori de foame(ca deh daca nu mai lucreaza nimeni si pt ei.....), o sa va surprinda, dar manele nu ai mai auzi pe la nici un radio, statie, CD-player si nici in vo boxa, dar asta numai pt ca NU AR EXISTA PT CA NU AR MAI AVEA CINE FACE APARATELE ASTEA ELECTRONICE!!!!! cineva care nu are ordinea in sange nu poate concepe un aparat atata de complicat precum un radio, daramite un calculator, si inca nu am intalnit un tzigan care sa aiba asa ceva......iar turnul Eifel ar fi fost demontat in 0 secunde si vandut ca fier-vechi :wacko: Practic cred ca mai mult de 2-3 ani o astfel de lume nu ar putea exista.....de foame si de prostie se moare repede!

Tot pe sistemul asta, cum arata oare lumea daca reusea planul lui Hitler macar in parte de planeta era populata doar de rasa ariana? 6 md de nemti si de nordici...Va spun eu: civilizatie, ordine si curatenie pe tot locul, iar evolutia tehnicii ar fi fost mult mai mare, si la fel si nivelul de trai, pt ca totul era ORGANIZAT!!!

Scuza-ma ca intervin, insa acum am observat ca esti moderator si nu m-am putut abtine sa nu intreb:

Ce inseamna moderator??? ar trebuie sa-ti dai singur ban pe 1000 de ani, vorbesc foarte serios!!!!

Fereasca Dumnezeu de cei care gandesc ca tine....Sunt curios totusi: tu chiar crezi ce spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cui e vina ca vom ajunge minoritari?Nu tot a noastra?

Uite eu am 34 de ani aproape si nu sunt casatorit si nici macar copil din flori nu am.

Ei au deja la varsta mea 3-4.Sunt mai harnici ca noi.

Noi de ce nu facem?

Pai daca si tu declari ca esti in aceeasi oala, de ce nu raspunzi chiar tu?!

Ehe, bacteriile sunt chiar mult mai harnice si decat ei......d-aia le starpim nu? De ce nu am face si cu ei la fel....nu vad absolut nici o diferenta, ba mai mult macar bacteriile nu au deloc creier(de parca ei ar avea pra mult...), si la fel ca pe animal nu poti sa-l invinuiesti!!!

Scuza-ma ca intervin, insa acum am observat ca esti moderator si nu m-am putut abtine sa nu intreb:

Ce inseamna moderator??? ar trebuie sa-ti dai singur ban pe 1000 de ani, vorbesc foarte serios!!!!

Fereasca Dumnezeu de cei care gandesc ca tine....Sunt curios totusi: tu chiar crezi ce spui?

Ca sa fiu cat de cat ontopic cu explicatia, moderator inseamna un fel de Hitler al forumului, adica cel care tre sa faca curat cand se tziganeste unu cu altu :P

Care e problema esti cumva evreu? Nu cred pt ca nu ai avea numai scooter atuncia(de la profil)....ai avea minim Aprilia RS125 daca ai sub 18 ani, si macar R1 nou daca ai avea peste 18 ;)

Nu-s deacord cu ce a facut Hitler cu evreii de ex, pt ca cunosc cativa evrei si chiar sunt foarte inteligenti si chiar daca-s comercianti innascuti majoritatea-s fair-play, plus ca, multi inventatori pe langa cei de rasa germanica erau evrei, deci au ajutat si ei la cresterea gradului de civilizatie.....ca intre ei sunt si bancheri excroci, asta nu mai tine de rasa, pt ca in fiecare natie sunt multi, numai uita-te la noi....chiar prea multi la noi; dar sunt FOARTE deacord cu ce a facut cu tziganii, pt ca, spre informarea ta, daca nu-i limita el atunci, eu cred ca tu nu mai scriai aici pe forum, pt ca in "rromanelia" nu exista decat forum de manele si eventual de masini "jermane" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patetic tovarase foarte-incepator.....si inca respectivul tzigan e dintre cei buni!!!

De Rammstein nu ai auzit? :Dhttp://www.youtube.com/watch?v=My0HQ0QkGLQ

Si daca nu-ti place iti dedic asta: http://www.youtube.com/watch?v=M3tYD2xX94c

...si pt cei pt care s-a facut topicul asta: http://www.youtube.com/watch?v=qonX-4wmT0I&feature=related

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa va certati pe muzica. Oricum ati lua-o, in tara asta, dar si in mare parte a Europei, tot tiganii au facut si inca mai fac muzica. Nu au inventat-o, dar ei au facut-o. Au muzica in sange, la fel si ritmul. Poate sa nu va placa, dar asta e.

In orice sat existau tigani lautari(cred ca exista si acum) care cantau la orice fel de petreceri. Folclorul era la baza, dar folclorul de obicei e cantec de dor, cantec de munca, cantec de jale. Cantecul de petrecere e altfel si pentru ca e cantat de tigani, seamana indiferent de natia consumatorului. Banatana suna la fel si la sarbi, si la noi. Credeti ca manele au doar romanii? Va zic eu ca si ungurii au ceva ce suna exact a manele. Tiganul e un pragmatic, canta doar ce i se cere. Daca muzica actuala s-a corcit si nu ne place, vina nu e a executantului ci a consumatorului. Asta li s-a cerut, asta canta. Cred ca e bine sa aruncati mai intai o privire in ograda proprie, sa vedeti pe banii cui s-au imbogatit manelistii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa va certati pe muzica. Oricum ati lua-o, in tara asta, dar si in mare parte a Europei, tot tiganii au facut si inca mai fac muzica. Nu au inventat-o, dar ei au facut-o. Au muzica in sange, la fel si ritmul. Poate sa nu va placa, dar asta e.

In orice sat existau tigani lautari(cred ca exista si acum) care cantau la orice fel de petreceri. Folclorul era la baza, dar folclorul de obicei e cantec de dor, cantec de munca, cantec de jale. Cantecul de petrecere e altfel si pentru ca e cantat de tigani, seamana indiferent de natia consumatorului. Banatana suna la fel si la sarbi, si la noi. Credeti ca manele au doar romanii? Va zic eu ca si ungurii au ceva ce suna exact a manele. Tiganul e un pragmatic, canta doar ce i se cere. Daca muzica actuala s-a corcit si nu ne place, vina nu e a executantului ci a consumatorului. Asta li s-a cerut, asta canta. Cred ca e bine sa aruncati mai intai o privire in ograda proprie, sa vedeti pe banii cui s-au imbogatit manelistii.

:hi:

Vreau sa adaug ceva.

In alta ordine de idei RA007tuning

Extremismul de orice parte va duce la extremism.

Si in cele din urma la razboi.

De ex. credeti ca intr-un caz major de epurare etnica in Europa,India si Pakistan(tarile de unde provin tiganii),care ambele sunt puteri nucleare,nu vor reactiona poate chiar lasand la o parte diferendele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa va certati pe muzica. Oricum ati lua-o, in tara asta, dar si in mare parte a Europei, tot tiganii au facut si inca mai fac muzica. Nu au inventat-o, dar ei au facut-o. Au muzica in sange, la fel si ritmul. Poate sa nu va placa, dar asta e.

In orice sat existau tigani lautari(cred ca exista si acum) care cantau la orice fel de petreceri. Folclorul era la baza, dar folclorul de obicei e cantec de dor, cantec de munca, cantec de jale. Cantecul de petrecere e altfel si pentru ca e cantat de tigani, seamana indiferent de natia consumatorului. Banatana suna la fel si la sarbi, si la noi. Credeti ca manele au doar romanii? Va zic eu ca si ungurii au ceva ce suna exact a manele. Tiganul e un pragmatic, canta doar ce i se cere. Daca muzica actuala s-a corcit si nu ne place, vina nu e a executantului ci a consumatorului. Asta li s-a cerut, asta canta. Cred ca e bine sa aruncati mai intai o privire in ograda proprie, sa vedeti pe banii cui s-au imbogatit manelistii.

Ai dreptate cu exceptia ca, ceea ce fac ei chiar NU e muzica! Milogitul ala patetic chiar nu poate fi muzica, fie ca e manea fie ca e muzica lautareasca, e doar cum se zice o "labareala trista" .....ce e aia: "au inima mea" si "of viata mea" , dar nunumai versurile ci si tonul muzicii....s-apoi se mai mira lumea ca se da la ratze pe la nunti....aia nu e de la bautura!.....e scremutul ala de manea care-ti intoarce stomacul. Pe Hard-rock sau Heavy-Mettal poti amesteca si berea cu vinu si cu wiskey-ul ca tot nu patesti mare lucru....te turmentezi mai tare si-atat :D

Pai daca toate lichelele au ajuns la bani in tzara asta??!......aia ce altceva pot asculta decat muzica pt egou lor, despre valoare, si cat de bazat e el ca a furat si s-a descurcat bagal-asi pe usa si scoatel-asi pe horn!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine muzica populara si lautareasca tin de traditia noastra ca natie si nu pot sa iti impartasesc parerea.

Ca vechime si rafinament sunt mult peste hard&heavy.

Nu prea esti trecut prin anumite aspecte ale vietii RA007tuning.

Scuze ca iti zic asa dar asta e parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hi:

Vreau sa adaug ceva.

In alta ordine de idei RA007tuning

Extremismul de orice parte va duce la extremism.

Si in cele din urma la razboi.

De ex. credeti ca intr-un caz major de epurare etnica in Europa,India si Pakistan(tarile de unde provin tiganii),care ambele sunt puteri nucleare,nu vor reactiona poate chiar lasand la o parte diferendele?

M-ai inteles gresit, eu nu am nimic cu negrii, ba din contra, ii apreciez pe majoritatea! Uite cati s-au realizat....si cel mai mult chiar imi plac negresele, mai ales mulatrele cu craci pana la pieptu meu....yum,yum; la fel nici cu asiaticii nu am nimic, ba din contra cred ca unii au calitati chiar mai bune decat majoritatea europeniilor.....pai daca nu erau ei, crezi ca ne mai dadeam noi cu speed-uri facute de ei....daca ne bazam pe europeni, dadeam inca 10mii pe cel mai ieftin Ducati si minim 2-3 mii pe Aprilia de 125.....

Ca sa va expun diferenta dintre un tigan si un negru, am vazut la stiri mai demult, ca un cersetor de culoare din SUA a dus portofelul CU TOT CU SUMA DE 2000$ plus acte si un card acasa la proprietarul care si-l pierduse, care fiind fantastic de impresionat de gestul cersetorului, i-a dat 1000$ drept recompensa si l-a imbracat cu ce haine avea p-acasa.....noh cand oi vedea eu tzigan sa faca asta, inseamna ca o sa fim sub o domnie ca a lui Tepes-Voda!

Eu am ceva cu cei de ne fura, cu aia de le pute sangele si d-aia nu lucra(de acolo vine si cuvantul puturos), aia-s tziganii, care numa cum sa faca sa nu munceasca, sa nu faca nimica da sa le iasa bunastarea.

Hopa, ca mai nou dupa ce ne-au criticat, si cei din Vest, cu precadere Franta s-au prins cu cine au de-a face!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Eu am ceva cu cei de ne fura, cu aia de le pute sangele si d-aia nu lucra(de acolo vine si cuvantul puturos), aia-s tziganii, care numa cum sa faca sa nu munceasca, sa nu faca nimica da sa le iasa bunastarea"

Asta o fac cam toti.

Indiferent de etnie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine muzica populara si lautareasca tin de traditia noastra ca natie si nu pot sa iti impartasesc parerea.

Ca vechime si rafinament sunt mult peste hard&heavy.

Nu prea esti trecut prin anumite aspecte ale vietii RA007tuning.

Scuze ca iti zic asa dar asta e parerea mea.

Poti sa ramai cu natia asta si sa-i si pupi pe conducatorii ei din partea mea!

De mai lauzi o data gunoiul ala de muzica instigatoare la delasare si revenire la regnul animal pt tzarani prosti si melteni borati si alcoolici iti dau suspend direct! Deci chiar nu poti sa spui asa ceva pe un forum de motociclisti!

Tu esti mai copil decat eram eu la 14 ani....am vazut mai sus undeva ca nu esti nici casatorit la 34 de ani!!!.....pai mai nenea, cu asa conduita civica ce sfaturi te angajezi matale sa dai?

Din cauza la d-astia ca tine cu flower-power si drepturile omului, azi maine o sa fie mai multe lichele in libertate decat oameni cinstiti...pe sistemul asta ne-au avertizat ieuropieni ca tine cu drepturile omului, cu nu-i voie sa dai in infractor ca e si el om :wacko:

.....parerea mea e ca astfel de manifestari ar trebui CENZURATE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faramita Lambru canta acum zeci de ani, si canta ce se "cauta" atunci. Intre timp

Ion Voicu a cantat de la egal la egal cu Menuhin ...

http://www.youtube.com/watch?v=8ruq3e5l-DY

...Damian Draghici a "invatat" naiul ...

http://www.youtube.com/watch?v=GiUK2oOzP3E

...apoi l-a reinventat ...

http://www.youtube.com/watch?v=jAazmFN_lq0

... a trecut pe la radacini ...

http://www.youtube.com/watch?v=hXuQ0qWgVUc

si acum schimba din nou stilul...

...Johnny Raducanu ne-a dat lectii de jazz..

Sa amintim si muzica tiganeasca regandita de Bregovic, Kusturica, Tandarica sau chiar Shukar Collective. Daca nu aveau ce prelua, toti astia isi cautau alte surse de inspiratie, nu? Deci: fac muzica sau nu?

Orice natie isi are bune si rele, unele mai mult bine altele mai multe rele. Cum se vede asta tine si de punctul de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"De mai lauzi o data gunoiul ala de muzica instigatoare la delasare si revenire la regnul animal pt tzarani prosti si melteni borati si alcoolici iti dau suspend direct! Deci chiar nu poti sa spui asa ceva pe un forum de motociclisti!"

Da cum ma rog trebuie sa fie motociclistii?

Dupa ce cliseu?

Nu ai cum sa ma faci sa imi placa altceva.

Eu ascult aproape toate genurile de muzica.

De la rock and roll la black si death,trecand si prin house gen Faithless,Hip Hop,Lautareasca si da si unele manele.

Eu nu ma inscriu in nici un cliseu si nu cred ca un motociclist trebuie sa fie in vreun fel.

Si afla ca sunt multi motociclisti care poate asculta si alte genuri de muzica nu doar exclusiv rock.

RA007tuning

Daca omul asta canta pieasa asta fara nici un pic de talent atunci eu nu mai zic nimic(e cat se poate de live):

http://www.youtube.com/watch?v=5XVzUKRWpUg&feature=related

http://ec.europa.eu/avservices/player/streaming.cfm?type=ebs&sid=165269

http://english.hotnews.ro/stiri-top_news-7788463-european-commission-plans-initiate-the-infringement-procedure-against-france-for-the-way-dealt-with-the-rroma.htm

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Talent in a se vaita ca tziganul nu are nimeni.....nu ma intereseaza parerile tale, si nu te pot lasa sa manjesti cu jegurile astea de tziganisme o muzica care o asculta MAJORITATEA motociclistilor de pe forumul asta macar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba Eugene, Ra ti-a spus clar sa nu mai umplii forumu cu toate mizeriile de le gasesti tu pe iutub, nu stiu cat te mai suporta astia sau mai bine zis cat iti mai suporta gandirea ta copilaroasa. Daca vrei sa o arzi pe forum incearca un forum de manele, cred ce te vei simti acolo foarte bine. Intre timp poate se sesizeaza careva de ineptiile tale expuse aici in mod public si care jignesc simturile estetice a unora dintre membri. Mie unul mi-a ajuns sa tot vad puroiu stors de tine de pe iutube si sters pe probike. Nu mai pot citi un topic serios aici ca s-a umput de porcarii. Chiar si la sectiunea alte discutii asta era un topic bun chiar foare bun si tu ai reusit sa-l transformi in mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehe, bacteriile sunt chiar mult mai harnice si decat ei......d-aia le starpim nu? De ce nu am face si cu ei la fel....nu vad absolut nici o diferenta, si la fel ca pe animal nu poti sa-l invinuiesti!!!

moderator inseamna un fel de Hitler al forumului, adica cel care tre sa faca curat cand se tziganeste unu cu altu

Care e problema esti cumva evreu? Nu-s deacord cu ce a facut Hitler cu evreii de ex, dar sunt FOARTE deacord cu ce a facut cu tziganii

mai intai, ce s-a intamplat cu tiganii (romani) in ww2 a fost o uriasa drama. "Tragedia ţiganilor români era cu atât mai mare cu cât, pe când erau deportaţi, foarte multe dintre rudele lor cele mai apropiate, soţi, copii, fraţi, luptau pe frontul de Est în armata română, pentru România . Au fost deportaţi şi ţigani invalizi din primul război mondial, precum şi români luaţi, din eroare, drept ţigani. Ba chiar au fost uneori arestaţi pentru a fi deportaţi şi ţigani îmbrăcaţi în uniforme militare româneşti ." http://www.romanianjewish.org/ro/cap6.html

referitor la starpirea tiganilor, de multa vreme nu am mai intalnit o asemenea opinie, atat de primitiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in Rusia n-am intalnit un singur tigan. Nici in Moscova nici in Peterburg. Dupa o vreme am aflat ca nu ii urasc asa multi pe tigani ci alte natii. Rusii insa sunt smecheri, noi suntem blegi... aici e cheia problemei. Alte detalii picante la intalnirile noastre :P

P.S.

Da, daca nu s-a inteles, sunt rasist :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce era asa un lucru rau? Faceam si noi ce fac acum francezii. Alta solutie nu exista cu astia. Saracii tigani ce le plangem noi de mila, noi cei cu gandiri complexe si orizonturi largi. Viespare apropos, unul din deportatii astia de iti pare rau de ei se plimba acu cu Vespa ta si altu probabil cu bicla, in curand daca tine criza .. poate cu viroaga :biggrin: . Acu mai zi ceva si de drama ta nu numai de a lor :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...