Mergi la conţinut

Despre Tiganizare Si Tiganie


Cesar

Recommended Posts

dupa un meci de fotbal, strada plina cu huligani, pardon suporteri betzi, peste 50 de indivizi si eu veneam cu mobra catre ei din spatele lor cu 40-50 cand abea ii vedeam, credeti ca s-au sinchisit sa se traga(desi nu era nici trecere, nici politisti care sa ii lase pe ei sa treaca) cand m-au auzit ca vin spre ei incet? Veac! asa ca mi-am dat seama ca trebuie pusi la punct cu forta: am dat inferioara si blana, n-am lasat nimic, n-am lasat nici un gest de slabiciune sa ma tradeze, si sa vedeti ce frumos mi s-a creeat culoar de parca eram insusi presedintele, cand am ajuns aproape de ei si aveam cam 150, iar cand am trecut printre ei aveam peste 180 in 3-a, de motorul facea ca toti dracii... :diablo: Am mai facut treaba asta de 3 ori pe urma cu acelasi rezultat

aici da, ai facut exact cum trebuie. ce ma mahneste pe mine este doar ideea de a recurge la asasinate in masa. in ce priveste o atitudine agresiva vis`a`vis de grupuri infractionale (asa cum ai descris mai sus) sunt intru totul de acord.

nu-s nici tigan si nici evreu -nu mi-ar fi rusine daca as fi. dar nu sunt. sunt roman si nici cu asta n-am o problema. am prieteni fara a ma preocupa etnia lor. am prieteni si unguri, tatari, tigani sau rusi... subiectul "tigani" este intr-adevar sensibil. este pacat sa cadem in capcana aia cu deportatu` sau ucideri in masa. ieri si azi am citit numeroase chestii legate de asta, starnit de tine -de opinia ta; puerila, da-mi voie sa spun). crede-ma, n-ai face asa ceva. asadar, nu mai folosi nici macar retoric asemenea argumente... inteleg si respect opinia lui jolly-jokre, mai ales ca nu contine nimic exagerat ca abordare a situatiei. in rest, iti doresc, sincer, toate bune si asfalt uscat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind topicul asta am o stare de amuzament amar. Amuzament pentru ca noi, motoristii suntem pana la urma o minoritate, si inca una mult hulita de majoritatea pedestra. Cand suntem pe nedrept acuzati, suntem suparati de etichetarea in masa, dar daca nimerim un inamic comun suntem nemilosi cu el. Brusc din minoritatea hulita ne inregimentam si noi in majoritatea scandalizata si ne place.

Da, e normal sa ne revoltam impotriva tiganiei. Dar tigania, cum o vad eu, nu inseamna un individ, un grup sau o etnie, inseamna saracie, incultura, hotie, prostie, rautate si mandria de a fi toate astea. Oare numai tiganii sunt asa? Oare toti tiganii sunt asa? Suntem mai buni ca ei? Citatul meu biblic favorit, desi nu sunt un practicant, e: "cine se simte fara pacat sa arunce primul piatra".

Nu pot fi fan al tiganilor, nu simt ca am motive, dar nici nu pot fi un inamic. De ce? Pentru ca am fost si eu etichetat in fel si chip: pentru ca sunt ungur, pentru ca sunt scund, pentru ca port barba, pentru ca sunt motociclist... pentru milioane de motive. Asta m-a facut sa urasc etichetarile de grup. Daca judec pe cineva , judec indivizi pentru faptele lor individuale.

PS. Daca tot suntem asa de suparati pe tigani, de ce ii imbogatim? De ce ne adaptam comportamentul si facem ca ei? Daca suntem mai buni ca ei, ar trebui sa se vada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind topicul asta am o stare de amuzament amar. Amuzament pentru ca noi, motoristii suntem pana la urma o minoritate, si inca una mult hulita de majoritatea pedestra. Cand suntem pe nedrept acuzati, suntem suparati de etichetarea in masa, dar daca nimerim un inamic comun suntem nemilosi cu el. Brusc din minoritatea hulita ne inregimentam si noi in majoritatea scandalizata si ne place.

Da, e normal sa ne revoltam impotriva tiganiei. Dar tigania, cum o vad eu, nu inseamna un individ, un grup sau o etnie, inseamna saracie, incultura, hotie, prostie, rautate si mandria de a fi toate astea. Oare numai tiganii sunt asa? Oare toti tiganii sunt asa? Suntem mai buni ca ei? Citatul meu biblic favorit, desi nu sunt un practicant, e: "cine se simte fara pacat sa arunce primul piatra".

Nu pot fi fan al tiganilor, nu simt ca am motive, dar nici nu pot fi un inamic. De ce? Pentru ca am fost si eu etichetat in fel si chip: pentru ca sunt ungur, pentru ca sunt scund, pentru ca port barba, pentru ca sunt motociclist... pentru milioane de motive. Asta m-a facut sa urasc etichetarile de grup. Daca judec pe cineva , judec indivizi pentru faptele lor individuale.

PS. Daca tot suntem asa de suparati pe tigani, de ce ii imbogatim? De ce ne adaptam comportamentul si facem ca ei? Daca suntem mai buni ca ei, ar trebui sa se vada.

Nu pot fi decat intru-totul de acord cu tine.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am multi prieteni. Unul dintre ei, unul dintre cei mai buni, este de etnie tiganeasca. A studiat matematica, este profesor de matematica. Dar i-a placut mult fotografia: Este omul care a sustinut si a crescut timp de ani buuuuuuuni cei mai valorosi fotojurnalisti din aceasta tara. (Cine citeste si are oarece idee de media romaneasca, stie despre cine vorbesc. ) Am fost in vizita la parintii acestui domn. Nu va pot descrie caldura, prietenia si rasfatzul cu care mama acestui prieten ne-a primit. Nu pot povesti ce om fascinant este el, ce povesti spectaculoase poti asculta de la el, dar cata modestie are acest om. Ce om normal isi poate imagina o groapa comuna din care prietenul meu sa-l priveasca, ucis, doar pentru ca-i tigan? Ce om mobilat la creier -fie si modest mobilat- isi poate imagina ca e posibila asa o imagine?

Am si alti prieteni care-s de etnie rroma... Toti sunt oameni demni de tot respectul. Atata, ca-s tigani.

Terminati cu tampeniile si sa revenim la tziganie -ca atitudine lipsita de conotatii etnice, ca-i asa de raspadita tzigania...ca nici ei nu o suporta.

Mciaulih a zis la un moment dat despre un tigan care a muncit in locul lui, sprijinindu-l. Asa sunt acesti oameni, saritori si buni. Nu a mintit Mciaulih. Recunosc acest sentiment exceptional de camaraderie pe care , cu respect, spun: tiganii il au. Noi nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aveti fratilor?

Cu ce v-au gresit tiganii?

Eu nu pot sa fiu rasist pentru ca am multi amici tigani,oameni care isi vad de treaba lor.

Azi Cezar s-a scandalizat pentru ca am folosit o expresie mai de cartier.

Am fost cu catelu in parc si am facut ceva miscare si eu am sintetizat asta in expresia "am rupt parcu in doua".

Si lui Cezar i s-a parut ceva negativ.

Problema e in mintea noastra de albi pentru ca de mici am fost educati rasist:

"nu te juca mama cu ala ca e tigan si te fura sau te bate"

"nu te apropia mama de ala ca e tigan si pute"

"tiganii nu se spala"

"tiganii sunt prosti si incluti si nu pot sa invete"

Noi albii in general suntem o rasa exclusivista si cam snoaba si suntem educati asa de mici.

Nu zau?

Mai adaug ca tiganii sunt hoti si manipulatori. In rest sunt faini, o , yeah...

Ce-ar fi sa ma tzuci in fundul meu rasist?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zau?

Mai adaug ca tiganii sunt hoti si manipulatori. In rest sunt faini, o , yeah...

Ce-ar fi sa ma tzuci in fundul meu rasist?

beer.gif [ si-un off topic ] : O sa-mi permit sa exclam ceea ce toti gandim dar putini exprimam : "MOARTE LA CIORI" fuck.gif si nu, nu-i rasism, e realism ! La modu` ca mi se foarte falfaie ca e maroniu sau negru , e vorba de atitudine si mod de viata , caracteristici si educatie!

aud mereu aceeasi tampenie de cate ori spun " frtae eu le-as da foc la toti, [DA!!! o tna de napalm care sa-i arunce pana inapoi in India] si anume " frate vezi ca nu sunt toti lafel, ei bine cei 20 din 2 milioane sa fie vicime colaterale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Am copilărit cu ei, am crescut apoi cu ei. Noi le-am zis mereu ţigani, şi toţi cei pe care-i ştiu eu îşi ziceau tot aşa, fără conotaţii negative.

Timp de vreo patru sute de ani, în Muntenia şi Moldova, aceşti oameni au fost robi pe moşiile boiereşti. De şase sute de ani, etnia românească şi cea ţigănească au interacţionat intens, biologic, economic şi cultural. Fără-ndoială că românii, care se plâng azi că ţiganii nu vor să muncească, i-au exploatat totuşi, timp de secole, i-au vândut şi i-au cumpărat ca pe vite şi i-au pus să trudească, neplătit, pe ogoare. Fără-ndoială că tot românii, care deplâng azi lipsa lor de educaţie, i-au ţinut, timp de secole, în cea mai neagră mizerie spirituală. Şi tot noi, care suntem azi oripilaţi de prostituţia masivă în rândul fetelor acestei etnii, le-am exploatat sexual pe tot parcursul acestor secole, căci toate au fost roabele cumpărate ale boierilor, vechililor, vătafilor de altădată, ce aveau drepturi senioriale asupra lor.

Toate aceste lucruri trebuie ştiute şi conştientizate de noi, românii, înainte să ne revărsăm dispreţul şi ura faţă de conaţionalii noştri ţigani, cum o facem, de asemenea, de secoleRomii de azi de la noi sunt urmaşii robilor de altădată.

Au fost soldaţi în războaiele noastre, au fost muzicanţi la mesele noastre, au stat alături de români în puşcăriile noastre. Au cerşit pe drumurile noastre. Cu bunele şi relele lor, sunt parte din istoria României şi din poporul român.

Dacă România se face de râs ca stat, nu e în primul rând din cauza lor. Puţini ţigani sunt printre parlamentari şi printre marii corupţi care fac din România o ţară mizerabilă. Nu ţiganii sunt principalii responsabili de sărăcirea noastră incredibilă din ultimii ani şi de învrăjbirea noastră proverbială. De asemenea, oricâtă infracţionalitate şi anarhie ar musti în rândul lor, romii sunt cetăţeni membri ai Uniunii Europene. Ei nu pot fi blamaţi, condamnaţi sau expulzaţi în masă, nici la noi, nici aiurea, pe criterii etnice, căci dacă ar fi aşa, asta ar însemna să admitem că există etnii întregi, rase întregi "inferioare", alcătuite integral din infractori şi psihopaţi. De aici, n-ar mai fi decât un pas spre "soluţii de igienizare" a speciei, de tipul celei naziste. Mutarea forţată a ţiganilor dintr-un loc în altul nu e o soluţionare a problemei romilor. Subdezvoltarea economică şi culturală a acestor oameni trebuie vizată, oriunde trăiesc aceştia. În fine, ţiganii înşişi au responsabilităţi la nivel politic şi social pe care par să le fi uitat pe parcurs.

E cazul ca oamenii cei mai luminaţi ai acestei etnii, avocaţi, medici, artişti, politicieni să nu mai lase mereu pe alţii să le hotărască soarta, ca să nu ajungă să şi-o merite."

Un articol de Mircea Cartarescu, intreg, la: http://www.evz.ro/de...ane-906183.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Am copilărit cu ei, am crescut apoi cu ei. Noi le-am zis mereu ţigani, şi toţi cei pe care-i ştiu eu îşi ziceau tot aşa, fără conotaţii negative.

Timp de vreo patru sute de ani, în Muntenia şi Moldova, aceşti oameni au fost robi pe moşiile boiereşti. De şase sute de ani, etnia românească şi cea ţigănească au interacţionat intens, biologic, economic şi cultural. Fără-ndoială că românii, care se plâng azi că ţiganii nu vor să muncească, i-au exploatat totuşi, timp de secole, i-au vândut şi i-au cumpărat ca pe vite şi i-au pus să trudească, neplătit, pe ogoare. Fără-ndoială că tot românii, care deplâng azi lipsa lor de educaţie, i-au ţinut, timp de secole, în cea mai neagră mizerie spirituală. Şi tot noi, care suntem azi oripilaţi de prostituţia masivă în rândul fetelor acestei etnii, le-am exploatat sexual pe tot parcursul acestor secole, căci toate au fost roabele cumpărate ale boierilor, vechililor, vătafilor de altădată, ce aveau drepturi senioriale asupra lor.

Toate aceste lucruri trebuie ştiute şi conştientizate de noi, românii, înainte să ne revărsăm dispreţul şi ura faţă de conaţionalii noştri ţigani, cum o facem, de asemenea, de secoleRomii de azi de la noi sunt urmaşii robilor de altădată.

Au fost soldaţi în războaiele noastre, au fost muzicanţi la mesele noastre, au stat alături de români în puşcăriile noastre. Au cerşit pe drumurile noastre. Cu bunele şi relele lor, sunt parte din istoria României şi din poporul român.

Dacă România se face de râs ca stat, nu e în primul rând din cauza lor. Puţini ţigani sunt printre parlamentari şi printre marii corupţi care fac din România o ţară mizerabilă. Nu ţiganii sunt principalii responsabili de sărăcirea noastră incredibilă din ultimii ani şi de învrăjbirea noastră proverbială. De asemenea, oricâtă infracţionalitate şi anarhie ar musti în rândul lor, romii sunt cetăţeni membri ai Uniunii Europene. Ei nu pot fi blamaţi, condamnaţi sau expulzaţi în masă, nici la noi, nici aiurea, pe criterii etnice, căci dacă ar fi aşa, asta ar însemna să admitem că există etnii întregi, rase întregi "inferioare", alcătuite integral din infractori şi psihopaţi. De aici, n-ar mai fi decât un pas spre "soluţii de igienizare" a speciei, de tipul celei naziste. Mutarea forţată a ţiganilor dintr-un loc în altul nu e o soluţionare a problemei romilor. Subdezvoltarea economică şi culturală a acestor oameni trebuie vizată, oriunde trăiesc aceştia. În fine, ţiganii înşişi au responsabilităţi la nivel politic şi social pe care par să le fi uitat pe parcurs.

E cazul ca oamenii cei mai luminaţi ai acestei etnii, avocaţi, medici, artişti, politicieni să nu mai lase mereu pe alţii să le hotărască soarta, ca să nu ajungă să şi-o merite."

Un articol de Mircea Cartarescu, intreg, la: http://www.evz.ro/de...ane-906183.html

Daca nu merge altfel atunci:

Bineee Viespareee

:punk: :punk: :punk: :punk:

http://www.libertatea.ro/stire/istoria-rromilor-acum-600-de-ani-tiganii-au-ajuns-in-ara-romaneasca-303869.html

http://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98tefan_R%C4%83zvan

Ștefan al VIII-lea Răzvan, fiul lui Petru Șchiopul cu o femeie de etnie romă,a fost domn al Moldovei în perioada aprilie 1595 - decembrie 1595.

A luptat cu Mihai Viteazul și cu Sigismund Bathory împotriva turcilor. Era omul lui Sigismund Báthory, chiar comandantul gărzii lui. Avea titlul de hatman înainte de a se urca pe tron, în locul lui Aron Tiranul, pe care l-a alungat, deoarece nu voia să se supuna lui Báthory. Detronat de polonezi, și înlocuit cu Ieremia Movilă, a fost învins la Areni, lângă Suceava, și decapitat, în momentul în care încerca să-și reia tronul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, de-acord, sa nu catalogam dupa etnie, ci dupa fapte, si sa pedepsim intocmai; si astfel statistiv vorbind o sa vedeti ca 90% din infractori au gene de tzigan sau sunt chiar tzigani get-beget!!!, asta e discutia si-n Franta, cu asta acuma saracii francezi se apara de ipocrita lege europeana, pt ca ei taxeaza infractionalitatea in general, si nu etnia rroma in particular, daaaar, pt ca 99% dintre dintre tziganii plecati in Franta sunt infractori si cersetori, comisia europeana ii sanctioneaza pt epurare etnica......pai in mm, daca sunt infractori, ce draq mai vor?!

Mai pe scurt: adica daca eu imi fac un grup de 30 de romani si 4 unguri si 2 bulgari, si pe bulgari si unguri nu-i pun sa fure numai pe romani, cand m-or prinde sa ma apar cu drepturile omului ca m-or discriminat si numai pe romani i-au arestat??!!!! :blink::taunt: .....pai in mm, daca aia or savarsit infractiunile, dincolo de faptul ca grupul meu mai cuprindea si alte natii, sa-i aresteze si pe aia, mai ales daca respectivii nici nu o mai avut nici o legatura cu faptele savarsite de romani?!

Cum zicea cineva mai sus....cei 100-200 de tzigani cinstiti or sa fie victime colaterale, si merita sacrificati, in ideea de a starpi 15-20 milioane de INFRACTORI!!!!! atentie am zis infractori nu tzigani!

Societatea e mai presus de individ! Ar trebui sa va intre bine in cap asta...

Mciaulih a zis la un moment dat despre un tigan care a muncit in locul lui, sprijinindu-l. Asa sunt acesti oameni, saritori si buni. Nu a mintit Mciaulih. Recunosc acest sentiment exceptional de camaraderie pe care , cu respect, spun: tiganii il au. Noi nu.

Cand face asa ceva un tzigan, la baza faptei se afla sentimentul de grandomanie, si anume sa arete ca el e mai valoros decat tine.....e practic singurul lucru pozitiv de remarcat la UNII dintre ei! :sad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat ca multi oameni saraci, mai ales pe la tara, sunt asimilati tiganilor.

desi nu vorbesc tiganeste, nu inteleg tiganeste, sunt doar arsi de soare de la munca campului, amarati si nevoiasi din lipsa banilor, muncitori si resemnati.

nici macar nu protesteaza cand sunt asimilati tiganilor, probabil ca simt ca sunt un fel de paria/untouchables ai societatii ca si tiganii.

deja aici vorbesc de tiganizare prin saracie. de unde si verbul "a se tigani", "tiganeala", insemnand carpeala ieftina, de prost gust si fara pretentii de calitate.

avem si noi negrii nostrii. trebuie sa ne impacam cu ideea, oricat le-am da foc si i-am expatria cate vreme saracia o sa fie prezenta (si din pacate este din ce in ce mai prezenta) o sa ne izbim de ei si o sa se inmulteasca.

facem autostrazi, ei o sa fure gardurile sa-si carpeasca cotetele, facem blocuri si vile, ei o sa le sparga ca sa faca rost de bani, ne luam masini scumpe ei o sa le fure ca sa le vanda si uite asa. solutia nu este sa impanzim scarile blocurilor si autostrazile de paznici ci sa investim in educatie si in sanatate adica exact in ce NU SE INVESTESTE astazi.

ce e aia infrastructura fara educatie? sau cum e posibil ca un om care isi duce copii sa studieze in strainatate sa fie numit ministrul educatiei =))

minuni peste minuni.

:hunter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am observat ca multi oameni saraci, mai ales pe la tara, sunt asimilati tiganilor.

desi nu vorbesc tiganeste, nu inteleg tiganeste, sunt doar arsi de soare de la munca campului, amarati si nevoiasi din lipsa banilor, muncitori si resemnati.

nici macar nu protesteaza cand sunt asimilati tiganilor, probabil ca simt ca sunt un fel de paria/untouchables ai societatii ca si tiganii.

deja aici vorbesc de tiganizare prin saracie. de unde si verbul "a se tigani", "tiganeala", insemnand carpeala ieftina, de prost gust si fara pretentii de calitate.

avem si noi negrii nostrii. trebuie sa ne impacam cu ideea, oricat le-am da foc si i-am expatria cate vreme saracia o sa fie prezenta (si din pacate este din ce in ce mai prezenta) o sa ne izbim de ei si o sa se inmulteasca.

facem autostrazi, ei o sa fure gardurile sa-si carpeasca cotetele, facem blocuri si vile, ei o sa le sparga ca sa faca rost de bani, ne luam masini scumpe ei o sa le fure ca sa le vanda si uite asa. solutia nu este sa impanzim scarile blocurilor si autostrazile de paznici ci sa investim in educatie si in sanatate adica exact in ce NU SE INVESTESTE astazi.

ce e aia infrastructura fara educatie? sau cum e posibil ca un om care isi duce copii sa studieze in strainatate sa fie numit ministrul educatiei =))

minuni peste minuni.

:hunter:

Bineee Eliadar.

:punk: :punk:

Ca sa fiu in ton.

Si in alt ton:

:hi:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca s-a deschis acest topic, au gasit in sfarsit un loc toti frustratii sa-si strige frustrarea si sa dea cu bombe si napalm...ca daca-i vezi pe strada, intr-un grup de 40 de romani (albi) si e un singur roman (rom) cazut pe strada nici nu se uita, insa daca e invers, ceilalti (romi) ar fi in stare sa doneze si sange pentru a-l scapa pe acel roman....si fara sa se dea mari....o sa vedeti, pentru fiecare care striga acum moarte tiganilor se va gasi o fapta buna a acelor acum huliti care le va schimba total aceasta gandire neolitica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred, parerea mea e facuta! Si crede-ma ca am vazut de ce sunt capabili... Totodata eu nu m-am referit in nici un fel la "gandirea ta" pe cand tu...

Eu m-am referit la gandirea neolitica pe care o au cei care striga moarte tiganilor si, la fel cum cei care striga moarte tiganilor, eu strig ca aceia au gandire neolitica....nu jignesc pe nimeni, nu hulesc, fac doar constatari...si eu am vazut de ce sunt capabili...si unii si altii....si crede-ma...mai rai si mai periculosi sunt rasistii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am referit la gandirea neolitica pe care o au cei care striga moarte tiganilor si, la fel cum cei care striga moarte tiganilor, eu strig ca aceia au gandire neolitica....nu jignesc pe nimeni, nu hulesc, fac doar constatari...si eu am vazut de ce sunt capabili...si unii si altii....si crede-ma...mai rai si mai periculosi sunt rasistii....

Frate tu te auzi ? daca-i iubesti asa de mult precum afirmi de ce nu-i iei pe toti si pleci cu ei in Zimbabue? Ai face bine tuturor, incepand de la gagicile de 20 de ani care-s hartuite pur si simplu pe strada [ exemplu femei-mea] sau femei in toata firea trase de genti sau agresate [ de exemplu ] mama si-ai face bine chiar si frustratilor care au fantezii cu napalm si bombe la modu` ca poate ar face ceva mai constructiv, adica nu ar mai bate ciori, si-ar gasi ceva mai bun de facut, un nou hobby, mai stii?. Aaaah , si inca ceva ... in drum spre Zimbabue sa va luati frate si viorile ,acordeoanele etc, poate reusiti sa faceti acolo ce n-ati facut aici si anume sa dezvoltati o cultura sau paote faceti chiar un film Muzical ce de exemplu` " Istoria ciorilor expulzate spre fericirea frustratilor" hunter.gifCra Cra Cra hunter.gifbash.giffuck.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate tu te auzi ? daca-i iubesti asa de mult precum afirmi de ce nu-i iei pe toti si pleci cu ei in Zimbabue? Ai face bine tuturor, incepand de la gagicile de 20 de ani care-s hartuite pur si simplu pe strada [ exemplu femei-mea] sau femei in toata firea trase de genti sau agresate [ de exemplu ] mama si-ai face bine chiar si frustratilor care au fantezii cu napalm si bombe la modu` ca poate ar face ceva mai constructiv, adica nu ar mai bate ciori, si-ar gasi ceva mai bun de facut, un nou hobby, mai stii?. Aaaah , si inca ceva ... in drum spre Zimbabue sa va luati frate si viorile ,acordeoanele etc, poate reusiti sa faceti acolo ce n-ati facut aici si anume sa dezvoltati o cultura sau paote faceti chiar un film Muzical ce de exemplu` " Istoria ciorilor expulzate spre fericirea frustratilor" hunter.gifCra Cra Cra hunter.gifbash.giffuck.gif

Esti prea mic sa-mi pun mintea cu tine....violeaza prelate in continuare...si pana ce vei invata sa scrii (poate te duci si tu la scoala...) iti arat eu aici cum se scrie Zimbabwe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, exista si tigani bun, dar stiti care e pana la urma si faza cu tziganul bun care ar fi in caz ca ii eliminam pe toti victima colaterala?.....defapt nu e victima deloc, pt ca din el, daca are 5 copii, garantat 4 vor trece de partea infractionalitatii!!! :down:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...