Mergi la conţinut

Despre Tiganizare Si Tiganie


Cesar

Recommended Posts

Mai oameni buni ce ati vrea sa faceti?

Sa ii omorati pe toti sau sa ii bagati in lagare de concentrare?

Sa ii omorati prin munca silnica?

Asta e solutia pentru voi?

Toata stima pentru tine, n-am nimic de zis dar vorba lu Alex. Am fost in week-end la Roma in fiecare an in perioada asta fac un drum de "shopping" acolo. Ar trebui sa mergi ori acolo ori la Paris ca sa-ti schimbi parerea. Culmea a fost sa fie deschis chiar pe week-end topicu asta. Bai fratioare in aeroport in Fiumicino la check-in familion de tigani 7 la numar. Spargeau seminte si le scuipau pe jos, Bagaje de mana se intelege la ei 12-13 paturi (sau garnituri de pat) tiplate ( ca nu face 7 kile boierule) cu care au umplut cabina de bagaje la juma' de avion si bineinteles nu mai aveau restul unde sa-si mai puna bagajele si gecile ca bineinteles ei au urcat primii in avion cu tupeu peste coada formata si se uitau foarte urat la tine ca comentezi, o mandrie ca sunt din aceeasi tara cu tine.

Acum despre tiganizare. Aici unde ziceam mai sus observi cel mai bine fenomenul asta. Romanii in strainatate, poti creea un serial tragic-comic cu subiecte colorate care sa-ti surclaseze oricand telenovela ta Eugene. Romanul se recunoaste dintre toate rasele prezente acolo poarta blugi tipatori care atrag atentia ca girofarul de la ambulanta, adidasi, geaca de piele sau bluza sport cu "italia", sparge seminte iar telefonul suna cu inconfundabilele si intrenationalele manele. Spun romani pentru ca asta sunt, nu tigani romani. Mai departe, intre toti romanul este recunoscut prin comportamentul vulgar, limbajul caracteristic tiganilor si la un volum corespunzator pentru ca cei din jur sa vada cat de jmecher si cate combinatii si cati euro are el.

Conversatie in statia de autobuz in Flaminio:

Alo, ce faci fratie ?

Sa moara copii mei il fac pa ala azi.

Aha, baa, pai e pa combinatie?

Pai nu stii ba cine sunt io?

Atat am retinut. Conversatia era purtata de un Roman din zona Moldova dupa accent, tanar, cu mainile batatorite de lopata si albite de vopsea lavabila.

De amarati suntem amarati dar la noi tot ce zboara se mananca chiar daca se cheama avion.

Apropos, la aia erau 15 grade ieri totul uscat, soare orbitor. :russian_roulette:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mciaulih

ai vazut tu tigan muncind.....80%.?baiete esti dus....dar pana nu-ti dai cu capul in pragul de sus nu il vezi pe cel de jos.continua tu sa ai incredere in ei si vei avea o experienta ...dura.si crede-ma nu iti vorbesc din auzite.ura si dezgustul pe care le am pentru tigani sunt dobindite de-a lungul vietii din experiente ....neplacute.e adevarat am cunoscut si tigani civilizati...aproape 2....procentajul e covirsitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata stima pentru tine, n-am nimic de zis dar vorba lu Alex. Am fost in week-end la Roma in fiecare an in perioada asta fac un drum de "shopping" acolo. Ar trebui sa mergi ori acolo ori la Paris ca sa-ti schimbi parerea. Culmea a fost sa fie deschis chiar pe week-end topicu asta. Bai fratioare in aeroport in Fiumicino la check-in familion de tigani 7 la numar. Spargeau seminte si le scuipau pe jos, Bagaje de mana se intelege la ei 12-13 paturi (sau garnituri de pat) tiplate ( ca nu face 7 kile boierule) cu care au umplut cabina de bagaje la juma' de avion si bineinteles nu mai aveau restul unde sa-si mai puna bagajele si gecile ca bineinteles ei au urcat primii in avion cu tupeu peste coada formata si se uitau foarte urat la tine ca comentezi, o mandrie ca sunt din aceeasi tara cu tine.

Acum despre tiganizare. Aici unde ziceam mai sus observi cel mai bine fenomenul asta. Romanii in strainatate, poti creea un serial tragic-comic cu subiecte colorate care sa-ti surclaseze oricand telenovela ta Eugene. Romanul se recunoaste dintre toate rasele prezente acolo poarta blugi tipatori care atrag atentia ca girofarul de la ambulanta, adidasi, geaca de piele sau bluza sport cu "italia", sparge seminte iar telefonul suna cu inconfundabilele si intrenationalele manele. Spun romani pentru ca asta sunt, nu tigani romani. Mai departe, intre toti romanul este recunoscut prin comportamentul vulgar, limbajul caracteristic tiganilor si la un volum corespunzator pentru ca cei din jur sa vada cat de jmecher si cate combinatii si cati euro are el.

Conversatie in statia de autobuz in Flaminio:

Alo, ce faci fratie ?

Sa moara copii mei il fac pa ala azi.

Aha, baa, pai e pa combinatie?

Pai nu stii ba cine sunt io?

Atat am retinut. Conversatia era purtata de un Roman din zona Moldova dupa accent, tanar, cu mainile batatorite de lopata si albite de vopsea lavabila.

De amarati suntem amarati dar la noi tot ce zboara se mananca chiar daca se cheama avion.

Apropos, la aia erau 15 grade ieri totul uscat, soare orbitor. :russian_roulette:

"tanar, cu mainile batatorite de lopata si albite de vopsea lavabila."

Asta sunt 90% din romanii din Italia,Spania,Franta,Germania si mai nou chiar si Canada,Australia si nu mai vb amerikia("aliatii nostri").

Influenta celor 10% care ies in evidenta cu alte tipuri de fapte este exagerata de presa.

Asta e adevarul.

Eu am 2 veri din Piatra Neamt care lucreaza in Italia in centru spre nord.

Unul din ei lucreaza la ingrijirea unui stadion(om bun la toate),celalalt este "tanar, cu mainile batatorite de lopata si albite de vopsea lavabila."

Cunosc o groaza de romani (de orice nationalitate vrei tu) care au fost acolo sha si au pus osu la treaba.La greu.

Sa nu uitam de asemenea de Costel Busuioc pe care l-au descoperit spaniolii ca "tanar, cu mainile batatorite de lopata si albite de vopsea lavabila."Si cate cazuri nu or mai fi ca el,dar de,nu pot spaniolii sa-i descopere pe toti ca doar nu or tine locul statului roman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba despre cat muncim sau pe unde, este vorba despre cum ne purtam, cum vrem sa ne purtam, cata educatie avem si cata ne-a mai ramas. Ce alegem sa fim si ce ne mai caracterizeaza in ultimul timp.

Nu e vorba nici despre busuioc nici despre Mailat. Punct , va rog putina concentrare :thumbsup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat, si nu s-ar putea sa ai si bun simt daca esti si muncitor? sau nu merg impreuna astea 2? Toate pana la cacatii astia de oameni care sunt tiganii. Poti sa-mi zici de orice, de indieni de marocani, de creaturile alea mari din Avatar dar nu-mi zice de tigani sau de Romanii tiganizati. Cea mai joasa speta de oam in parerea mea o reprezinta tiganii, ce te-ar putea face sa imiti tocmai rasa asa?

La cine te referi focus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi bine daca cei care nu sunt tigani nu s-ar tiganiza si i-ar izola si nu ar mai interactiona in nici un fel cu tiganii ar fi un inceput.din pacate civilizarea lor nu se poate face decit prin metode radicale si noi nu mai vrem metode radicale .... am vrea doar civilizatie...bun simt...-nu tiganie

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul pleaca de la educatie parerea mea. De cand cititul a devenit o activitate perimata inlocuita usor de televizor care si el contribuie la tiganizarea populatiei, exemple pot fi multe, cultura cetateanului de rand a decazut scazand media, astfel direct proportional iau nastere din ce in ce mai multi tigano-romani, desi albi cu apucaturi "negre".

Daca s-a ajuns pana intr-acolo ca un rrom sa vrea reprezinte Romania la Eurovision si televiziunile sa-l compatimeasca cand se plangea ca nu l-au acceptat ca vezi doamne e tigan.... ce mai e de zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul pleaca de la educatie parerea mea. De cand cititul a devenit o activitate perimata inlocuita usor de televizor care si el contribuie la tiganizarea populatiei, exemple pot fi multe, cultura cetateanului de rand a decazut scazand media, astfel direct proportional iau nastere din ce in ce mai multi tigano-romani, desi albi cu apucaturi "negre".

Daca s-a ajuns pana intr-acolo ca un rrom sa vrea reprezinte Romania la Eurovision si televiziunile sa-l compatimeasca cand se plangea ca nu l-au acceptat ca vezi doamne e tigan.... ce mai e de zis.

exista multi tigani priceputi la muzica....singurul domeniu in care sunt buni...unii dintre ei .in rest ciordeala si sparanghelii.dar ala de la eurovizion nici macar de asta nu era bun,pt ca vocea lui nu exista.... in muzica

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma doare sa vad somitati ca Gheorghe Visu, regretatul Gheorghe Dinica sau Florina Cercel, cantonati in roluri de tigan. Roluri romantice de tigani satrari, dar tot tigani. Recunosc ca nu am urmarit productiile in cauza, unul din motive fiind si ca am preferat sa pastrez imaginea anterioara a acestor mari actori. Pe de alta parte sunt constient ca nu pot juca decat rolurile care le sunt oferite, ceea ce ne intoarce la ProsTV, care e poate punctul zero al molimei de care discutam. Ei au promovat maneaua, ei au inv entat telenovela gipsy, ei pompeaza in continuare fenomenul acesta.

Pana la urma e simplu: ne deranjeaza nu etnia in cauza, ci faptul ca moda ne cere sa renuntam la identitatea noastra pentru a ne contopi cu a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul pleaca de la educatie parerea mea.

educatia nu putem sa i-o facem noi, sau altcineva care remarca felul in care se comporta. educatia I-o da in primul rand familia. Dar stai! in familia lui nu sunt decat cersetori sau ciorditori. Combinatori sau recuperatori. Bun exemplu de educatie. In al doilea rand, educatia o primesti de la scoala. Dar stai! La scoala nu e cool, ca doar "tata" face combinatii pe zeci de mii de parai, mai ciordeste un ochios din spania si au o familie de smecheri. Mai da si el, micul puradel de numai 12 - 13 ani, o tura cu ochiosu'. Si e muuuuuuuult peste fraierii aia de la scoala care cat de cat se agita sa ia o nota. Si ghici ce! Se antreneaza amenintandu-si colegii de scoala ca ii face "de la brau in jos", daca nu isi golesc buzunarele in fata lui. Dupa inca 2 ani de liceu, tanarul rrom este un june desavarsit, gata de a se integra in societate... mancatzash :thumbdown:

Pe mine ma doare sa vad somitati ca Gheorghe Visu, regretatul Gheorghe Dinica sau Florina Cercel, cantonati in roluri de tigan.

Dinica... :hi: jos palaria.

bine zicea Puya...

N-o sa oprim nici un raid aerian

Daca o sa ne atace cand e Inima de Tigan

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul pleaca de la educatie sau de la lipsa ei. :thumbup1:

Nu ne facem ca n-am sti. Din contra, stim si ignoram esentialul acestei afirmatii in care rezida soliditatea unei culturi si a unei civilizatii.

Problema noastra este alta: o parte importanta a romanilor risca sa alunece de la nivelul de popor la nivelul inferior de populatie. Nu intram in discutia despre ce inseamna aceasta alunecare. Vorbesc insa despre un fenomen real.

Tiganizarea despre care vorbesc eu (si nu ma inteleg cu Eugen) este in fapt propagarea unui fel de a fi al beneficiului meschin, personal, de moment obtinut pe fondul smecheriei mestesugite si in ecouri de distractii de doi lei (ieftine carevasazica). Niciodata n-a avut atata amploare fenomenul ca in ultimii zece ani. Fenomenul conex al acestuia este ca si cei care se straduiesc sa nu se lase afectati de tiganie sfarsesc prin ase inrai si a se aliena intr-un fel sau altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect, cei care realizeaza degradarea ce inseamna tiganizarea individului ajunge sa impinga catre extrem sentimentul, inevitabil transformandu-se in rasism.

Un rol important il mai are si ignorarea fenomenului, astfel trezindu-ne inconjurati, minoritari in tara noastra.

Ai dreptate si tu Zoltan dar asa este cand esti sclavul banului esti curva televiziunii si ea te prostitueaza cum crede ea mai bine. Ca si natie incepem sa ne pierdem demnitatea in fata banilor si astfel inconstient sa educam prin spectacole si televizor o intreaga generatie de inculti. Caci la noi TV-ul din mijloc de recreere a devenit mijloc de educare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cand ziceam ca banul ne determina pe toti sa facem lucruri oribile....

Bine zic baietii din CTC in piesa asta: http://www.youtube.com/watch?v=ui0S78KYg6s&feature=related

Merita sa o ascultati.

LE: de asemenea bine zice si ombladon, parazitii si multe alte trupe:

(Ombladon cu Raku - Egali din nastere)

(Parazitii - Mesaj pt Europa)

(Parazitii - Instigare la cultura)

http://www.youtube.com/watch?v=MNKInZjliLU&feature=related (Parazitii - Mari Romani)

Am pus doar cateva exemple.

M-am luat si eu dupa Eugen cu linkurile, dar le dau dreptate baietilor, pentru ca e intru-totul adevarat ceea ce ei pun in versuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Mciaulihu,ce nu intelegi,aici nu e vorba de tigani,ne punem intrebarea ce ne face pe noi albii sa adoptam intai muzica apoi incetul cu incetul obiceiurile lor,de ce ne lasam tarati in mocirla asta,de ce exemplul pe care il dau ei e sur de adoptat de noi iar exemplul dat de noi de a trai cinstit si demn nu e adoptat de ei.

Nu avem nimic cu ei,suntem revoltati de noi insine ca incepem sa le semanam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiganie se numeste si cand iti scoate Dumnezeu cate un mester sau mecanic in cale , mai bine nu ti l-ar mai scoate, care iti repara masina sau vopseste sau dracu stie ce face incat dupa ce vezi "lucrarea" iti vine sa-l iei la palme.

O astfel de intamplare trista a patit un coleg de-al nostru cu mecanicu lu peste prajit - nici nu stiu cum il cheama - si-a lasat motocicleta avariata la el, i-a dat o gramada de bani si a fost nevoit sa o aduca acasa pe bucati.

Sunt sigur ca majoritatea dintre voi au patit astfel de intamplar "hazlii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu toate ca mesterul e blond cu ochi albastri lucrarea pe care a facut-o capata numele "tiganie" pentru ca e o caracteristica a rasei respective. In curand s-ar putea sa se numeasca meserie turceasca sau chinezarie pentru ca si astia au inceput sa dea rasol,sa pacaleasca lumea si sa ia banii fara munca. La celalalt capat ar fi nemtii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chinezaria spre deosebire de tiganie este ieftina, o iei de noua si tine putin :biggrin:

Tigania o platesti gras si nu tine sau nu functioneaza deloc :naughty:

Intrebarea legitima este - daca "treaba nemteasca", "tiganie", "chinezarie", etc, n-ar cuprinde in ele un adevar, de ce ar mai deveni emblemele care sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezulta de aici ca nu e nici o discriminare,vrem sa nemtizam tara dar nu putem,ne confruntam cu o tiganizare,oamenii nu mai sunt seriosi si muncitori,cauta castiguri facile. Faptul ca in limba romana s-a nascut aceasta expresie e numai vina etniei respective,nu vina noastra care folosim expresia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pana la 12 ani o las pe fata la scoala, sa stie sa scrie si sa citesca si gata"

Pai de ce?

"Se smechereste si fuge cu roman!" (si evident nu mai poate fi vanduta)

Eu zic sa termine si ea macar liceul...

"Nuuu, daca o lasi la scoala te desconsidera ceilanti tigani!"

"Nici nu ma gandesc s-o marit pana la 17 ani. Stii cine le marita la 14-15? Aia saracii!"

i rest my case...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN MEMORIAM,Dinica...Gheorghe Dinica,cel care a scris nu o pagina,ci un roman in decorul culturii romanesti...

"In memoriam",nu spun eu,ci PRO TV intr-un fel de-a rasu'-plansu'; adica,in memoria acestui titan al scenei noastre,care "el,in nemernicia lui"(vezi Dacii) a stiut sa tina aproape un public de toate varstele,acest post de tele,va difuza un episod dintr-o productie cel mult mediocra! Adevarat,e mai mult decat nimic;personal,as fi preferat nimic! O viata,dedicata scenei,cinstita printr-un episod slabut,minabil,cu un rol de mana a doua!

"Stii cine a fost Dinica?" iti vei intreba nepotul,fiul..."Da,tiganu' ala din State de Romania"...!

Carevasazica,asta a fost rolul sau capital,realizarea sa fundamentala-un rol secundar,intr-o productie de doi bani!

Odiheste-te in pace,Maestre! Si n-are rost sa te rasucesti;esti genial,oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...