Mergi la conţinut

Accident Grav Dr.taberei


balaurik

Recommended Posts

Sigur ca toata lumea judeca dupa circumstante , dar maniera in care o faceti este mai mult decat gresita . Vedeti voi , eu nu pot sa inteleg acest gen de atitudine "PRO-IMBECILITATE" , orice imbecil poate duce monsonul acceleratiei la capat dar mai nasol este atunci cand trebuie sa opresti brusc sau sa eviti un obstacol ... Daca acesti imbecili ar avea capacitatea de a intelege ca un astfel de "comportament" poate sa aiba urmari tragice atat pentru ei cat si pentru cei din jur nu ar mai exista aceste NENOROCIRI !!!

Si cel mai tragic este ca o buna parte a comunitatii moto reactioneaza mai mult decat incorect la astfel de tragedii , la fiecare accident in care motociclistul este vinovat ( adica cam 90% di ele ) toata lumea are pareri de rau , toata lumea da vina pe nesansa , ghinion dar nimeni nu da vina pe PROSTIE ...

Hai sa-ti dau un exemplu , acum nu foarte mult timp mergeam cu masina pe DN1 , pe banda 1 ma "depaseste" un motociclist care mergea pe o roata iar daca eu aveam 100 el mai mult ca sigur avea cel putin 130 . Echipamentul era alcatuit din : Casca , maieu , pantaloni scurti si slapi de plaja ....

In acea situatie eu personal nu am gasit decat doua explicatii :

1 . Ori omul este atat de prost , de imbecil , de inapoiat mintal incat nu realiza la ce risc s-a expus !!!

Sau 2 . Omul nu are nici un fel de respect sau consideratie pentru viata sau integritatea lui fizica !!!

Pun pariu ca daca si in acel caz cascadoria se termina printr-o tragedie , toti prietenii sau chiar el posta pe pro-bike la accidente si toata lumea in loc sa blameze acest tip "pilotaj" transmitea numai pareri de rau ...

Acum te intreb sincer Penetru . De ce trebuie sa-mi para mie rau de un imbecil care si-o face cu mana lui ???? Si pe deasupra mai nenoroceste si pe altii ...

Atat am avut de spus si imi cer scuze pentru a doua parte a mesajului care este offtopic .

@la toata lumea

Sa stiti ca regulile de circulatie nu au fost create doar pentru a putea politistii sa dea amenzi !

in mare parte are dreptate omul , degeaba ii sarim la beregata, sau cel putin spune ceea ce si eu gandesc.

in alta ordine de idei co offtopic : Mario, ne suim pe motorete si mergem cu o viteza mai mare decat alergatul. la viteza asta corpul nostru nu face fata unui impact. asta stim cand ne suim pe moto! un accident in care e implicata o motocicleta si o masina trebuie judecat la fel cu un accident in care sunt implicate doua masini , faptul ca e mai periculos pentru motocicleta nu este o circumstanta agravanta pentru soferul vinovat!

daca eu am o anumita sensibilitate si ma duc sa joc rugby sau sa boxez si imi iau una de nu o pot duce (fault) trebuie judecat dupa regulament nu dupa cat de sensibil eram eu! daca facem asta, judecam partajat si oferim circumstante agravante in functie de unele aspecte pe care cel vinovat nu le poate controla, legea nu mai e aceeasi pentru toti si asta poate aduce o dictatura a minoritatilor si abuzuri!

intr un sistem idel faptul ca un motorist e mai presus de lege, sau protejat special de aceasta e echivalent cu faptul ca unu cu pile la politie e mai presus de lege si nu iti da prioritate!

uita te ce se intampla in tarile civilizate unde bicicleta e rege: biciclistii iti taie calea, nu se uita in giratorii, nu opresc mereu la stop; imagineaza ti acelasi scenariu dar cu motorete in loc de biciclete: legea trebuie sa fie aceeasi pentru toti

eu am avut 3 accidente moto serioase si nici unu din vina mea. in primele doua motoreta a fost praf si eu am fost catapultat peste capota masinii; daca eram cu o masina in loc de motoreta nu se intampla nimic; asta e, nici macar suparat nu am fost pe ceilalti soferi; e un accident, nu aia a fost intentia

ultima oara in schimb stateam intins pe asfalt cu picioru pe roata fata ca prea curgea sange si asteptam salvarea si politia; nu am fost suparat pe soferita; taiase o curba; i am zis ca asta e , ca e vita pentru ca taia curba si sa invete sa conduca si asta e, dar nu am urlat, injurat, facut scandal, rupt oglinzi; stiam ca asta se poate intampla asa cum stiu ca poate o sa crap in felul asta; si eu o stiu si toti care cititi aici o stiti dar continuam sa mergem pe moto;

in acelasi timp am fost si eu responsabil dedoua accidente: i am spart unuia stopul spate ca a franat prea brusc in coloana cand eu vroiam sa schimb banda si o secunda nu m am uitat. i am spart stopul nu ca l am busit ci pentru ca am franat brusc, motoreta s a lasat pe suspensii si carena fata a presat pe stopul lui (cu roata nu l am atins). omul foarte de treaba desi masina era noua. un al doilea accident in care am fost vinovat (si legat si mai ales moral) a fost mai nasol, cu masina de data asta. omul, desi ii scosesem indoisem roata portiera praguri, a venit si m a intrebat: bai sunteti toti ok in masina. e toata lumea bine? (el duba eu masina mica) dupa care mi a dat si o tigara.

eu nu incerc sa absov pe nimeni de vina dar nici sa degenereze in vendete personale nu are sens; legea trebuie sa fie aceeasi pentru toti si sa se aplice, pentru ca altfel riscam sa se faca dreptate cu pumnul, si usor usor sa se instaureze legea celui mai tare in pumn, si daca vrei sa vezi cum arata o societate guvernata de asa ceva, sunt cateva locuri pe glob. totusi tu mario , ca si mine, am plecat din locurile alea in care legea e a pumnului si a pilei pentru ca asta aduce alte implicatii sociale demne de luat in seama: infrastructura, nivel de trai, salarii, conditii etc

am fost putin offtopic, dar asta e viata si lucrurile astea se intampla peste tot.

si in afara de asta: vad atatea campanii de sensibilizare a soferilor dar pana acum in spania, franta belgia si luxemburg am vazut peste tot , nu pe autostrada, pe drumurile frumoase, numai panouri de atentionare a motociclistilor: ai ba grija ca se ingusteaza drumu si cand te apleci capu iti e pe sensu celalalt, ai ba grija ca ala din fata ta merge incet ca urmeaza panta, nu face stoppie in curu lui, ai ba grija ca stai in punctu mort si cand depasesti in forta sperii soferu si tot asa. mai sunt si anunturi cu beleste ochii in retrovizoare ca vine motoreta dar mai putine.

noi trebuie sa constientizam o stare de fapt si sa ne adaptam, sau sa dam cu capul. vrem educatie a soferilor... pai nu se poate peste noapte ca nu avem traditie moto. eu in 2000 cand am inceput sa conduc nu prea vedeam asa multe japoneze pe drum si examen dadeam o data pe saptamana si chiar si atunci o singura serie ca eram prea putini. pai in 10-15 ani vrem sa facem edicatie de masa ?

discutam insa acum 3 zile cu un englez pe feribot; imi povestea cum se dadea el acum 30 de ani si cat de penibil era cu motor sport de 1000 (acum o ardea pe un vfr 1200). Deci aia acum 30 de ani aveau deja ape drumuri ce avem noi acum si acum 50 de ani faceau motorete care mergeau repede nu incurcau traficul. noi ce aveam? mobra ? ij? mz? simson? ural sau nipru erau deja mana cereasca, un fel de moto morini al zilelor noastre.

nicaieri nu s a schimbat mentalitatea colectiva cu o campanie, dar oamenii parca au mai mult cap (inclusiv motoristii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...