Mergi la conţinut
  • 0

Ajutor Achizitionare Motor Potrivit


AlexVs

Întrebare

salut.am inceput scoala pt categoria A si in curand vreau sa mi cumpar un motor..imi plac cele supersport..ce sfaturi imi dati?ce credeti ca ar trebui sa achizitionez pt a ma invata??astept sfaturile voastre..multumesc anticipat..asfalt uscat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

salut.am inceput scoala pt categoria A si in curand vreau sa mi cumpar un motor..imi plac cele supersport..ce sfaturi imi dati?ce credeti ca ar trebui sa achizitionez pt a ma invata??astept sfaturile voastre..multumesc anticipat..asfalt uscat

Fireblade

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Ce motor sa iti cumperi ca incepator?...pai la o mie de raspunsuri vei primi o mie de pareri.

Sfatul meu de incepator pentru alt incepator: prima motocicleta nu este atat de relevanta pe cat este de importanta cumpatarea.

Poti sa mori lejer si pe una de capacitate mica daca fortezi nota si nu ai rabdare sa capeti experienta incet, gradual.

Personal nu recomand rachete pentru inceputul in motociclism, ma refer la hayabusa, r6, r1 etc...este de preferat o motocicleta mai putin puternica ce iarta mai mult greselile de pilotaj.

Importanta e si varsta...daca ai vreo douaj'de ani chiar iti recomand sa iei o mobra de capacitate mai mica pentru ca "figurile" sunt cu adevarat criminale.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

am 21 de ani..1.85 inaltime..as vrea sa stiu ce parere aveti despre aprilia rs 125..am inteles ca are undeva la 30 cp..ca sa fie cat de cat mai puternica decat un scuter..sa nu fie chiar atat de mare diferenta cand ma voi simti pregatit sa ma sui pe un 600

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salut Alex!

Alege in primul rand constientizant ca mersul cu motocicleta este o "Activitate" periculoasa si cu grad ridicat de risc.

Alege o motocicleta care sa-ti placa.

Alege o motocicleta pe care sa o poti conduce cu placere, nu doar care sa-ti placa cum arata.

Alege un motor pe care sa nu ai probleme cu legea in primii doi ani de permis.

Un motor mai putin puternic iti poate aduce satisfactii la fel de mari precum unul mare - vei invata sa conduci si sa-i atingi limitele. Imposibil sa faci asta cu o motocicleta de peste o suta de cai.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

pai de asta vreau sa mi i au de 125 de cc..si am intrebat ce parere aveti despre aprilia rs 125..am vazut undeva ca are in jur de 29-30 cp..zic ca ar fi buna..imi place si yamaha r125 dar am vazut ca are 15 cai..inca nu stiu ce sa mi i au..de asta sper sa primesc cat mai multe pareri sa pot lua o decizie

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

am 21 de ani..1.85 inaltime..as vrea sa stiu ce parere aveti despre aprilia rs 125..am inteles ca are undeva la 30 cp..ca sa fie cat de cat mai puternica decat un scuter..sa nu fie chiar atat de mare diferenta cand ma voi simti pregatit sa ma sui pe un 600

eu am 1 80. despre aprilia nu stiu, dar iti pot spune experienta mea cu un motor de viteza.

nu am loc pe el. cu cizme 46 , cu putina burta (90kg,inca nu atarna si nu se revarsa pestre curea) cu echipament, nu stau bine pe el. am genunchii prea flexati, prea aplecat, greutatea, cand nu ma sprijin "pe vant" e in maini sau in spate, la gropi imi e greu sa ma ridic in sa, deci le amortizez cu curu.

nu stiu sa merg pe un ss, poate si din cauza asta, dar m am simtit inghesuit.

sa ma dau cu ea pe curbe, sa ma joc , e misto, dar nu as sta 10 ore in sa. nu as face un drum lung.

tot ca parere personala, pozitia pe o sportiva pe mine ma imbie la huliganism. cu cat stau mai "adunat" si mai aplecat, cu atat tind sa ma aplec mai mult in curbe, sa trag mai tare de gaz. si asta e un lucru rau (pe strada)

deci, despre ss, sportive, eu nu stiu sa iti dau un sfat (in afara ca eu nu stau bine pe el). eu in locul tau m as uita la ceva mai maricel si mai spre enduro. pentru ca stai drept, pentru ca e pozitia mai relxata, pentru ca te bucuri de ea, urmand ca dupa aceeas sa iti dai seama ce vrei.

asteapta raspunsuri de la baietii cu vitezane, desi, parerea mea e ca motoarele sport nu prea au ce cauta pe strada. sunt super masinarii, dar pentru al gen de distractie, care in romania e cam greu de practicat in siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

am 21 de ani..1.85 inaltime..as vrea sa stiu ce parere aveti despre aprilia rs 125..am inteles ca are undeva la 30 cp..ca sa fie cat de cat mai puternica decat un scuter..sa nu fie chiar atat de mare diferenta cand ma voi simti pregatit sa ma sui pe un 600

ia-ti ce iti place,dar de 125 te vei plictisi repede(asa spun unii), .Eu in primul an pe 2 roti am mers pe moped pana m-am obisnuit cu traficul, dupa ce am luat permisul(la Motolouis ) m-am urcat pe f2 cu care merg zilnic la munca aproximativ 32 km . Ideea e "sa nu bagi mana in gaz ", sa conduci preventiv si sa fii cu ochii in 4 .Si sa-ti pui o toba sport sa te auda boii din conserve care merg cu tigania la maxim :ranting: SS-ul da bine la mij :thumbup: dar ideea e sa umbli pe SS ca asta :moto1.jpg=)):scooter:=))=))=))=))=))=))

.

parerea mea e ca motoarele sport nu prea au ce cauta pe strada. sunt super masinarii, dar pentru al gen de distractie, care in romania e cam greu de practicat in siguranta.

fa o petitie catre producatorii de s-uri si vezi poate iese ceva :rtfm:. Au ce cauta pe strada atata timp cat il manevreaza cineva cu capul pe umeri

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

cel mai mult imi place gsx r600..asta as vrea sa mi i au..dar mi a spus cineva sa nu mi i au direct de 600 pt ca o sa cad...a zis ca important e sa stii sa franezi.mi a propus sa mi i au ceva mic ca sa ma obisnuiesc cu acceleratia,franarea,etc..cu traficul sunt obisnuit ca,conduc de 3 ani aproape zilnic..sau e altfel cand esti pe 2 roti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

...sa ma obisnuiesc cu acceleratia,franarea,etc..cu traficul sunt obisnuit ca,conduc de 3 ani aproape zilnic..sau e altfel cand esti pe 2 roti?

Pai nu faci poligonul sa vezi si tu ca mersul pe motocicleta NU are nicio legatura cu mersul pe 4roti? :) (ap 3 ani de B sunt putini)

RS 125....un motor in doi timpi,brutal in anumite ture,anemic in altele,fata de 4timpi mai putin fiabil ,pierzi mult la revanzare,bagi multi bani in piese,micut,te plicti repede,,,,parerea mea personala e ca NU o sa-ti aduca prea multe satisfactii...deci de evitat...

Merge un 600 dar problema la aceste motoare e, cand deschizi gazu ,te duci tatica,,,ca si incepator ,mai greu cu opritul si cu negociatul virajelor..Gandeste-te ,problema ta cea mai mica ar fi sa cazi....cea mai mare sa te lovesti de ceva ...sau doamne ferestre sa intri sub cv...Totusi nu recomand GSX-R.....Ar merge o Honda....f3/4/4i...motoare docile ,echilibrate ,sunet bun ,valoare revanzare buna...problema la aceste motoare e ca...toti vor Honde si mai toate exemplarele de inceput de an 2000 au sarit de 100 000 km reali....de aici si nenumaratele probleme de fiabilitate....(distributie ,ambreiaj ,discuri fr ,furca ,etc)

OK sunt consumabile si astea ,dar un picut mai scumpe fata de ulei ,anvelope,placute sa zicem:)

Sfat :La alegerea motorului foloseste google---->forum/marca ,reviewuri....ia pe cineva exp cu tine in mom achizitionarii...Bafta si nu uita ,motociclismul este un sport frumos dar si periculos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

gixxer sam deci tu imi sugerezi un f4..am vazut ca are vreo 100 de cai..nu e prea mult pt mine asa din prima??

m am mai uitat pe net dupa motoare si am vazut ca multi spun ca NINJA 250R ar fi bun pt incepatori..eu unul asta as spune ca e cea mai buna alegere..nu e nici puturoasa dar nici f puternica..si daca vreau sa nu mor inainte de termen e f buna sa prind experienta..vreo 2-3 ani..chiar daca sigur ma voi plictisi de el..voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Pai si daca vin eu si iti zic ca am mers cu ZX10 ca prima motoreta tu ce faci? iti iei busa? Sunt 1 milion de topicuri pe tema asta si tot ce vrei tu o sa iti iei pana la urma. Nu are nici o importanta ce iti spun cei de pe forum ca ar fi bine sa iti iei. Normal ar fi sa obti niste sfaturi utile nu sa intrebi cati cai are o mobra. Cauta pe forum ca o sa gasesti tot ce vrei tu sa sti despre alegerea motoretei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Esti cam inalt pentru sportivele noi de 600,,,,125 ETC ,intre noi motociclistii mai plimbati, se spune' iti dai cu genunchiI in dinti' ..adica m-am uitat la inaltimea ta 1.85 ,ai sa vezi intr-o zi ca cel mai important este sa fi manuse cu motocicleta pe care mergi conteaza enorm sa fi una cu ea,adica daca esti prea inalt pt unele sportive si o sa mergi chinuit .o sa citesti toate sfaturile pe care le primesti si pina la sfirsit cred ca tot ce iti face cu ochiul o sa -ti cumperi .o chetie observata pe parcursul anilor de mers .Rar sunt cei care asculta de pareri si sfaturi ,si fereasca sfintul sa treaca o perioada fara evenimente ca uita ca este incepator ,si cind nu se asteapta o comite de nu se vede .toti am zis eu sunt nascut sa conduc dar na u afost asa pentru multi dintre noi iar in in primul an de mers pe un motor o sa intimpini multe .Raspunsul meu este fara rachete pentru inceput .un enduro .un supermoto ceva chiar daca o dai pe jos sa nu bagi bani ca in sportive care la inpact cu solul ai de bagat bani .TE SALUT SI .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

imi dau si eu cu parerea sau mai mult fac o afirmatie...De cand urmaresc site-ul am vazut numai accidente in care au fost implicate motociclete de viteza...asta ar trebui sa de-a de gandit noilor soferi cand isi aleg motocicleta...Pace

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

m am suit pe un cbr f4 si stateam bine..acum poate e altfel daca as fi mers cu el..dar chestia ca mi plac sportivele..de asta va rog sa mi spuneti ce parere aveti despre ninja 250 r..vreau sa o tin pana cand voi stapani o voi stapani f bine...adica 2-3 ani..nu conteaza ca o sa ma plictisesc repede probabil dar nu vreau sa mor..vreau sa ma bucur de sportivele mai mari dar pana atunci mai este..asa ca,caut ceva mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salutare tuturor! Desi sunt o gramada de postari asemeni celei ce o voi posta mai jos...risc. Concret : Voi deveni curand posesor de A...apoi de motor...sper...Ce recomandari imi puteti face cu privire la achizitionarea unuia? Ma gandesc la categoria sport touring, dar si un enduro touring nu-mi displace(cand spun asta ma gandesc doar la ceva de genul V stormurilor). Ca temperament sunt destul de linistit, iar o motocicleta imi voi achizitiona in ideea de a bate drumuri lungi, in concedii, plimbari etc. Am 1,91 m si 110 kg, 32 ani. ( vreau ceva pe care sa nu arat ca si cand as fi pe o bicicleta). Multumesc anticipat.

Am uitat...bugetul s-ar invarti intre 4000-5500 eur, excluzand echipamentul.

Din scurta lista de mai jos, ce mi-ati recomanda?...Sau poate altceva... Oricum sa fie dupa 2006.

- Suzuki DL650 V storm

- Honda CBF 600

- Yamaha XJ6 Diversion

....lista ramane deschisa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

In 2006, a fost cea mai vanduta motoreta in Italia. Acolo o sa gasesti foarte multe si la bani foarte buni. Tot din Italia mi-am luat-o si eu ( in 2008). Baga un ochi pe site'urile de acolo, ca de gasit, gasesti cine sa ti-o aduca.

Sporuri la cautat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...