Mergi la conţinut

Trasee Frumoase În România


Recommended Posts

daca vrei sa faci tot drumul galati - soveja - lepsa - galati intr-adevar ii greu...

incearca-l in 2 zile...ai unde sa pui cortul...era ceva amenajat pe langa cascada putna...sau poti sa-l pui pe unde vrei...zona nu este aglomerata, spre Soveja ii chiar fain de pus cortul...iar pretul pe la pensiuni este de 70-80lei

merita facute si Cheile Tisitei, dar se fac doar la picior...am intrat si eu odata dar era prea tarziu si am facut doar o parte, este frumos si salbatic...recomand!

bafta!

Normal 2 zile min. Se poate si o zi dar nu sunt ca alti sa merg incontinu toata ziua, nu are farmec. Si nu vreau cort mai ales la lepsa... ma prins ultima oara o ploaie acolo care nu o pot uita usor :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva trasee mai aproape de Galati prin moldova dobrogea mai stie cineva ? In dobrogea mai stiu si am facut dar... In moldova nu zic de Bicaz sau Slanic Moldova, ceva asa de o zi doua scurt... Prin apropiere de Galati nu prea este, stiu asta dar... Prin dobrogea e frumos si super, daca aveam pod peste Dunare pe la mine era super de tot, dar asa cu bac-ul...

Oricum singur merg ca nu am cu cine la mine in zona si mie nu prea imi vin idei de plimbat :unknw:

Un traseu mai sigur care il am in plan pentru la vara http://g.co/maps/8j2tb vream sa stiu daca drumul e bun, ma gandeam sa merg pe la Tg Ocna sau Miercurea Ciuc la intoarcere...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ceva trasee mai aproape de Galati prin moldova dobrogea mai stie cineva ?

2. Un traseu mai sigur care il am in plan pentru la vara http://g.co/maps/8j2tb vream sa stiu daca drumul e bun, ma gandeam sa merg pe la Tg Ocna sau Miercurea Ciuc la intoarcere...?

1. Ce zici de acesta : http://www.mopedmap....type=ts_terrain ? Bine, trebuie adaptat (eliminat Bucurestiul). Cred ca-l faci lejer in 2 zile.

2. Da, drumul e bun. Pe zona Gheorghieni-Bicaz e un pic cam naspa dar merge cu mobra. Nu stiu portiunea Adjud-Frumoasa cum este. Nu uita sa te opresti la Ghymes (fosta granita cu imperiul Austro-Ungar) si sa urci treptele pana sus, pe culme... (poti sa-ti cumperi de-acolo si-un tricou cu Ungaria mare...) :thumbup:

fie ce o fi...daca se leaga patru zile de soare in ultima sapt din mai...adica 25 26 27 28 o tai spre bucovina, maramures si apuseni...cu cortu...

Din pacate nu am sa mai merg, ca as vrea sa merg la Veliko Tarnovo cu cea cu atas, la festivalul asta: http://www.pro-bike.ro/forums/topic/89443-moto-rock-fest-la-veliko-tarnovo/ . Nu te-ar tenta sa vii si tu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ce zici de acesta : http://www.mopedmap....type=ts_terrain ? Bine, trebuie adaptat (eliminat Bucurestiul). Cred ca-l faci lejer in 2 zile.

2. Da, drumul e bun. Pe zona Gheorghieni-Bicaz e un pic cam naspa dar merge cu mobra. Nu stiu portiunea Adjud-Frumoasa cum este. Nu uita sa te opresti la Ghymes (fosta granita cu imperiul Austro-Ungar) si sa urci treptele pana sus, pe culme... (poti sa-ti cumperi de-acolo si-un tricou cu Ungaria mare...) :thumbup:

Din pacate nu am sa mai merg, ca as vrea sa merg la Veliko Tarnovo cu cea cu atas, la festivalul asta: http://www.pro-bike....veliko-tarnovo/ . Nu te-ar tenta sa vii si tu?

1. Am mai fost acolo e frumos nu zic nu, chiar aveam de gand sa mai merg pe la Histria sau/si Enisala... Acolo poate facem inpreuna cand vrei sa vi in Dobrogea.

2. Asa e Rancu Frumoasa e drum judetian asa pare, daca e prea rau, ocolesc...Restul stiu ca e bun de la Tg Ocna spre adjud... Si mersi pentru informatia cu Ghymes, o sa tin minte si posibil sa-l vizitez daca o sa am timp, pe acolo o sa ma intorc de la Lacul Rosu

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am sa mai merg, ca as vrea sa merg la Veliko Tarnovo cu cea cu atas, la festivalul asta: http://www.pro-bike....veliko-tarnovo/ . Nu te-ar tenta sa vii si tu?

Mersi de invitatie dar nu prea sunt bani...anul asta vreau si o tura pe afara...cum prind patru zile cu soare o tai spre apuseni, mai fac una la mare si cam atat!

2. Da, drumul e bun. Pe zona Gheorghieni-Bicaz e un pic cam naspa dar merge cu mobra.

cica Gheorgeni - Bicaz intra la asfaltat...in special prin chei pana la Lacul Rosu...dar nu stiu sigur...ar fi bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de invitatie dar nu prea sunt bani...anul asta vreau si o tura pe afara...

tu stii; dar uite, accesul la festival e gratuit pentru motociclistii straini (adica si noi, romanii) iar in bulgaria nu e prea scump... e mai ieftin chiar ca pe la noi ... daca totusi te hotarasti (si esti dispus sa mergi in ritmul unor motociclete cu atas)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fiu sincer m-ar tenta iesirea in Bulgaria, ar fi prima iesire afara...dar nu cred, nu acum...ma mai gandesc...imi sta pe cap tura cu Apusenii :lol2:

Un traseu mai sigur care il am in plan pentru la vara http://g.co/maps/8j2tb vream sa stiu daca drumul e bun, ma gandeam sa merg pe la Tg Ocna sau Miercurea Ciuc la intoarcere...?

drumul de la Tg Ocana spre Comanesti ii bun fara gropi/denivelari...problema este de la Comanesti la Ghimes...ii f prost drumul...ai sa injuri toti primarii, toti presedintii de tara :lol2: ...dar merita ca peisaje, faina zona, ii liber, nu te grabeste nimeni, nu.s tiruri...spre Frumoasa ii f fain, este si un lac pe acolo...de la Miercurea Ciuc spre Gheorgheni ii f bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul de la Tg Ocana spre Comanesti ii bun fara gropi/denivelari...problema este de la Comanesti la Ghimes...ii f prost drumul...ai sa injuri toti primarii, toti presedintii de tara :lol2: ...dar merita ca peisaje, faina zona, ii liber, nu te grabeste nimeni, nu.s tiruri...spre Frumoasa ii f fain, este si un lac pe acolo...de la Miercurea Ciuc spre Gheorgheni ii f bun...

Si ar fi mai bine sa merg pe la Tg Secuiesc ? Acolo stiu drumul, inafara de la Cozmeni-Tg Secuiesc, nu pare bun... E perfect, am mers anu trecut pe acolo, de la Tg Secuiesc-Lepsa e nou si frumos. Drumul e rau ca ala de la lacul Sf Ana ? Lacul Sf Ana e frumos si zona la fel, pacat de drum ca e dezastru... deci iesa din programul meu, pacat... doar sa inconjor mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la Palanca cam asa arata...

post-22050-0-53272100-1337624829_thumb.j

si dupa Manastirea Fagetel...aproape de Frumoasa

post-22050-0-26058400-1337625090_thumb.j

Nu-i mai rau ca la Lacul Sf Ana...sunt placi de beton cu denivelari...dar merita daca nu ai mai fost...macar pt peisaje

da stii ca s-au asfalta vreo 7 km spre lacul Sf Ana? de la intersectie cu baile balvanyos

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cam ca la Podul Turcului spre Barlad... Oricum e zona frumoasa si mai linistita, pe drumuri bune e si aglomeratie.

Nu stiam de Sf Ana, ar fi minunat sa se faca drum bun. Parca as face invers traseul, adica sa ma intorc pe la Bacau, e drum mai bun si chiar daca sunt la limita de timp, pot baga viteza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cam ca la Podul Turcului spre Barlad

cam asa ca idee...adica tre sa mergi incet ca te zdruncina bine...sunt placi de beton si au mai asfaltat peste...a mai sarit asfaltul...dar e ok, nu-i drum greu si nici aglomerat...

Nu stiam de Sf Ana, ar fi minunat sa se faca drum bun.

au asfaltat doar de la intersectia cu Baile Balvanyos...adica vreo 7 km...dar raman 10km de drum f rau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Intentionez sa ma duc pana la Brasov, as vrea sa merg pe la Oituz si sa ma intorc pe la siriu cred sau valeni de munte, stie cineva ce drum este la ce sa ma astept?

Si stie cineva cazare pe la casuta ceva prin zona Brasovului si ceva ieftin ? Si cort e bun dar... ursul ala... nu prea stiu locuri de campare pe acolo. :flex:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În Râșnov la 15 km de Bv, pe drumul către Poiana BV, pe Valea Cetății, ai un loc unde poți sta la căsuțe. Imediat ce ieși din oraș, o să fie pe stânga. Sau dacă vi din BV-Poiana BV-Râșnov, atunci pe dreapta, imediat după stadionul de folbal (dacă se juca fotbal la noi scriam și eu cum se cuvine). Nu știu mersul pe acolo, că nu am mai fost de multișor pe acolo.... Dacă ceva nu mere la căsuțe, ai loc de campare în zonă. Ursu nu mai mere pe acolo, e îngrozit de motocicliști ;-)

Despre drum, dacă ajungi prin Întorsura Buzăului, o să te distrezi pt o porțiune de drum, și bun și virajat. Prea multe nu pot spune (ce urmează după Întorsură)... succes și distracție maximă!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Chiar vreau sa merg la Brasov acum in acest weekend daca nu se iveste o problema ceva... Si tot nu prea sunt hotarat pe ce drum sa merg, la dus merg pel a Adjud-Oiltuz-Brasov, dar intoarcerea... ??? Pe la Siriu e super, dar tot am mers pe acolo, pe la Valeni de munte... n ustiu sau sa ma intorc pe la Lepsa ? Ceva drumuri care merita daca stie cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am in plan sa fac luna asta Cheile Sohodolului. Din ce am vazut pe google maps este un peisaj fenomenal, insa o mare parte este drum de pamant (nici macar pietruit). As fi plecat azi spre el, insa din cauza furtunilor care au fost, si a vremei de azi din bucuresti, parca nu as pleca sa dau acolo de un glod de care nu as putea trece si sa fiu nevoit sa ma intorc. Daca este cineva interesat sa zica. Vreau sa fac traseul asta in 2-3 zile, Petrosani fiind aproximativ mijlocul drumului.

post-36967-0-31767900-1342509345_thumb.j

Inafara de acest traseu mai am in plan Padina:

post-36967-0-44526000-1342509423_thumb.j

si Transfagarasan + Transalpina (cu precizarea ca vreau sa merg pe drumul secundar din jurul lacului vidraru - doar sa nu fie inchis - inaintea barajului se face stanga cum se vine dinspre bucuresti)

post-36967-0-12147900-1342509693_thumb.j

Sper ca ce am scris nu a fost offtopic.

Asfalt uscat! si cat mai multe drumuri frumoase!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Vlad vad ca sti foarte bine zona aia, pentru mine din Galati ca sa ma duc la Bicaz-Lacul Rosu, as vrea sa merg pe un drum si sa ma intorc pe alt drum, anul trecut am fost pe la Bacau-Piatra Neamnt-Bicaz-Lacul Rosu si retur pe acelasi traseu, dar vream alta ruta de intors, ma gandeam sa merg pe la Gheorgheni- Borsec, dar tot la Bicaz ajung cred si tot drumul ala de retur il fac, cred ca asta e varianta de drum bun... Nu vreau sa dau peste drumuri foarte proaste si lungi, chiar daca e prost, daca are 10-15 km nu e problema...

La lacul Sf. Ana nu vreau sa mai ajung pe la Tg Secuiesc, am fost anul trecut pe acolo si am blestemat zilele, drum dezastru si lung. Cred ca alt drum nu este, doar pe la Bixad.

Acum am si GPS deci nu e problema mare, anul trecut nu am avut nimic, decat google maps si indicatoarele

Ma pregatesc pentru acest traseu sa-l fac in 3-4 zile cam asa si 3 nopti cazare. Daca poate sa imi mai dea cineva ceva detali despre ce pot vizita pe unde sa merg mai bine ceva recomandari pentru cazare... ii multumesc foarte mult. Planuiesc pe data de 15 sa merg daca vremea e buna. O sa merg pe la Adjud-Tg. Ocna- Gheorgheni-Lacul Rosu-Durau-Lacul Izvorul muntelui sa inconjor lacul si spre Piatra Neamnt si acasa. Sau mai vad in functie de timp pe unde sa mai merg/stau. Traseul va fi acesta deocamdata: http://goo.gl/maps/7k3y9 nu e chiar batut in cuie intorsul. Parca nu as mai vrea sa merg pe la Tecuci-Adjud-Tg Ocna dar alt traseu nu prea vad, zic ca tot l-am facut.

Si bineinteles singur merg si asa as vrea, daca ma gasesc cu cineva pe traseu.. nu ma deranjeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma pregatesc pentru acest traseu sa-l fac in 3-4 zile cam asa si 3 nopti cazare. Daca poate sa imi mai dea cineva ceva detali despre ce pot vizita pe unde sa merg mai bine ceva recomandari pentru cazare... ii multumesc foarte mult. Planuiesc pe data de 15 sa merg daca vremea e buna. O sa merg pe la Adjud-Tg. Ocna- Gheorgheni-Lacul Rosu-Durau-Lacul Izvorul muntelui sa inconjor lacul si spre Piatra Neamnt si acasa. Sau mai vad in functie de timp pe unde sa mai merg/stau. Traseul va fi acesta deocamdata: http://goo.gl/maps/7k3y9 nu e chiar batut in cuie intorsul. Parca nu as mai vrea sa merg pe la Tecuci-Adjud-Tg Ocna dar alt traseu nu prea vad, zic ca tot l-am facut.

Si bineinteles singur merg si asa as vrea, daca ma gasesc cu cineva pe traseu.. nu ma deranjeaza.

Ai putea sa mergi la barajul de la valea uzului...e foarte frumos (Darmanesti se face stanga inspre Valea Uzului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati aici traseu misto:

Ziua 1. Bucuresti - Lacul Sf. Ana, mers pe Siriu sau Cheia. Campare la Sf Ana.

Ziua 2. Traseu mai lung e nevoie de stare de spirit puternica, asa ca mai usor cu spritzul in seara de la Sf Ana :). M. Ciuc, Gheorgheni, Toplita. Calitatea asfaltului excelenta, parca esti pe circiut, viraje si tot tacamul. Toplita - Borsec, coada lacului Bicaz (Izvorul Muntelui). De aici stanga spre Vatra Dornei, cca 100 de km de drum cam nasol, valurit si carpit. Peisajele insa merita din plin. Pauza la Vatra Dornei, se poate face i pauza de o noapte acolo (recomandabil). Eu am ales sa nu fac pauza si am luat-o spre Campulung Moldovenesc, cu punct terminus Radauti. Inainte cu 8 km de Campulung M. drumul face la stanga, spre Sadova, prin Obcine. Asta e pentru mine bucata cea mai frumoasa de tara, peisajele iti taie rasuflarea!. Calitatea asfaltului acceptabila, serpentine cate vrei.

Enjoy! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...