Mergi la conţinut
  • 0

Achizitie Motor Sh De Mic Litraj


Androne Antonius

Întrebare

salut 

 

sunt din Braila si as vrea si eu sa imi cumpar un motor am carnet B de un an si ceva si am o oarecare experienta in trafic iar in timpul liber merg la concursuri de amatori pentru biciclete de viteza :)

 

as vrea sa incep usor cu un motor de 50 pentru ca nu am decat AM ca si categorie ...

 

http://olx.ro/oferta/yamaha-tzr-50-ID1TRCN.html#ac22f28015

 

ce parere aveti de acesta ? sfaturi ? L-am vazut azi arata foarte bine vopseaua a fost revopsit revizie facuta are o mapa de acte cu tot ce a schimbat la ea ...

ce pot sa il intreb ce sa verific la ea ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

Ce cred eu ca trebuie sa vezi / sti despre motor:

- verifica daca curg telescoapele

- intreaba-l de amestecul e ulei - se face separat sau trebuie sa adaugi ulei tu de fiecare data la fiecare plin de benzina

- verifica-i instalatia electrica: becuri, far, stop - sa mearga toate

- verifica-i frana fata si spate. Daca poti, da o tura, trebuie sa franeze liniar, sa nu traga intr-o parte / alta sau sacadat.

- verifica-i lantul sa nu aiba joc prea mare si sa nu fie ruginit (ok, e consumabil, poate fi schimbat)

- verifica-i actele. Sa nu aiba motor mai mare cu acte de 50 sa te trezesti cu vreo surpiza si dosar penal daca doamne fereste ai vreun accident.

 

Daca toate de mai sus sunt normale si iti place, e un motor mc, dar bun pe care sa incepi pobabil vreme de un an pana vei considera ca trebuie ceva mai mare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

am un prieten care un kawasaki ninja ma gandeam sa il rog pe el sa il verifice la un test de drum actele sunt in regula am verificat seriile nu curge ulei de loc 

legat de ulei are rezervor separat nu se pune in benzina la plin am intrebat asta

mobra are 6 viteze zicea ca are o problema cu un cablu ca nu ii arata in bord cand e pe liber.. nu stiu cum se poate rezolva asta

becurile merg toate semnalizari etc 

inclusiv flash ul merge lumina sincer mi se pare cam galbena si anosta se poate rezolva cu alte becuri :-?

dicurile mi se par putin zgariate ... nu am experienta deci nu stiu ce sa zic in chestia asta ..

  

legat de cat de mic e motorul daca ma plictisesc o sa iau altul mai mare dar mai intai sa fac scoala .. am mers cu prietenul meu pe al lui si am ramas uimit cat de de brutal , adica nu as putea sa stapanesc un kawa de 600... sau cine stie ce monstru

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Nu are nici o resctrictie am inteles ca are set schimbat si alezat la motor ceva prinde 120 nu stiu daca e adevarat... oricum el in acte are 3 cp si se aude ca o drujba

Nu are nici o resctrictie am inteles ca are set schimbat si alezat la motor ceva prinde 120 nu stiu daca e adevarat... oricum el in acte are 3 cp si se aude ca o drujba

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Adica,se numeste tunat. Nu stiu cum e in Romania,dar aici in situatia ta(permis AM)daca te opreste garda pe motiv de depasire a limitei de viteze,la asa mobra devine curios,o vwrifica,afla detalii,primesti amenda,puncte,si partea cea mai importanta:ti-o confisca. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

nu stiam ca poate sa o confiste :)

am vazut-o dar are probleme mari sare din viteze nu trage deloc se opreste la relanti...

 

m-am orientat catre altceva am 2 variante 

 

http://olx.ro/oferta/gilera-dna-180-acte-50-ID13uF1.html#b8080a2d16

 

sau 

 

http://olx.ro/oferta/derbi-gpr-50-ID1O1tN.html#b8080a2d16

 

ambele 2500 lei  astept pareri sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

motoreta, adevarat o cumperi pentru tine. 

in cazul asta e un scuter. Sfatul meu e sa mergi cu cineva care se pricepe. Eu unu nu as merge pentru ca nu POT sa merg pe un scuter. am incercat de doua ori in viata mea si era sa imi rup gatul. Chestiile de cum sunt discurile, lantul , daca ii curg telescoapele etc sunt lucruri de bun simt pentru un mecanic sau cineva care se pricepe 

Legat de intrebarea anterioara. care nu mai e de actualitate. faptul ca nu iti indica neutralul, poate fi din cauza unui contact electric. 

 

ai spus de becuri : daca becurile (faruri si becurile in bord) isi schimba luminozitatea in functie de acceleratie, poate avea o problema cu releul de incarcare (daca pe masura ce accelerezi lumineaza mai tare si se aprind mai mult becurile in bord, releul poate fi pe duca) . 

 

te as sfatui sa iei ceva legal si sa te gandesti si la oamenii din jurul tau. O pacanitoare care nu lasa oamenii sa doarma cand tu treci cu 50km/h e un chin pentru vecini. Eu , desi sunt calm, cred ca voi bate un vecin: are o trotineta, si cand trece "blana" cu 40-50 pe sub geamurile mele (geamuri duble , termopane, inchise) , daca vorbesc la telefon, trebuie sa ma opresc ca nu mai aud nimic.

 

ia ceva mic. ia ceva legal, si te vei bucura de el si cand vei trece la motocicleta. Devine  o jucarie utila. 

 

Sau mai starnge putin , ia categoria urmatoare si distreaza te cu un varadero de 125 

 

un ultim sfat : nu te bucura mereu la super oferte de pret, uneori o motocicleta la care ai putin de reparat poate fi o gaura neagra in buget. Ia ceva functional si fara defecte . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

M-am orientat dupa preturile moto afisate de tine.

Uite aici o varianta buna. Cred ca cea mai buna.

http://olx.ro/oferta/scuter-chopper-50cc-4t-ID1NPsb.html

sincer e o idee foarte faina dar ai mers pe asa ceva ? aduce cu o aprilia classic 50 dar a tine macar 2000 de km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...