Mergi la conţinut

Stil Şi Utilitate De La Bicicletele De Transport Boxer


Recommended Posts

Boxer Cycles este o firmă din Anglia ce a dus bicicletele de transport la un nou nivel. Cu un stil SF retro, modelele Boxer arată minunat, fiind totodată utile si rezistente. Cele trei modele fabricate au avut aşa un impact încât s-a decis prezentarea lor în Design Museum din Londra.

 

post-41220-0-15208100-1429542289_thumb.j post-41220-0-06573400-1429542290_thumb.j

 

Cel mai interesant, dotat şi versatil model se numeşte The Rocket. Racheta este o adevarată piesă de artă pe roţi. Cadrul solid din aluminiu are o roată de 26" pe spate şi două de 20" pe faţă. Cutia frontală are o formă de rachetă şi poate fi folosită şi pentru transportat copii şi pentru marfă.

 

Pentru plimbatul juniorilor există două scaune amplasate faţă în faţă, scaune ce se pot demonta când nu este nevoie de ele. În capătul rachetei mai există un spaţiu suplimentar de depozitare, ce se poate închide şi încuia.

 

post-41220-0-56543900-1429542290_thumb.j post-41220-0-24193300-1429542291_thumb.j

 

The Rocket este pusă în mişcare de un butuc Sturmey Archer cu 3 viteze interne şi 8 pinioane. Roţile cu pereţi groşi de 3 mm rezistă la orice încărcătură, iar anvelopele Schwalbe Marathon Plus Kevlar sunt imune la pene. Pentru oprire sunt montate două frâne hidraulice Magura Big Twin pe faţă şi o frână mecanică, cu disc, pe spate. În vârf, racheta are un far imens cu fază lungă şi fază scurtă, pe laterale sunt montate lumini de semnalizare, iar în spate există un led roşu cu stop pe frână. Totul este alimentat de o baterie de 12V, iar controalele sunt montate pe un suport de pe ghidon. Preţul acestui trike de transport este de 5220 de dolari.

 

post-41220-0-63131500-1429542291_thumb.j post-41220-0-19566300-1429542292_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciodata nu mi au placut bicicletele cu 3 roti. Sunt frumoase ( in vitrina) dar ca sa le folosesti zi de zi mi se pare dificil si exagerat. 

Eu sunt un mare fan al bicicletelor celor de la gazelle http://www.e-mobility-systems.com/wp-content/gallery/gazelle_cabby/raincoverb.jpg 

mi se pare mai practice ( la luat borduri , coborat urcat de pe trotuar, directie etc)

 

ca design si cele "englezesti" sunt foarte frumoase, dar doar atat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...