Mergi la conţinut
  • 0

18 Top Tips de mers cu motorul


turkish

Întrebare

Mai jos e o lista cu sugestii folositoare gasite intr-o revista moto mai veche. Lucrurile sunt si vor fi mereu valabile! Daca aveti completari, feel free sa faceti adaugari... :beer:

1. Intrarea in viraj - multi accelereaza in timpul virajului. Normal, trebuie sa apleci motorul in viraj cu gazul inchis, accelerezi doar cand ai atins axul curbei si vezi iesirea. Motorul se apleaca/schimba directia mult mai usor cu gazul inchis!

2. Umbre si reflectii - In oras, verifica umbrele care apar dintre masini si foloseste reflectiile din vitrinele magazinelor ca sa eviti pietonii care pot sa-ti iasa in fata.

3. Depasiri - majoritatea accidentelor au loc cand biker-ul loveste in lateral o masina care vireaza spre stanga. Niciodata sa nu depasesti in intersectii!

4. Soarele - Daca ai soarele in spate soferii de pe acelasi sens s-ar putea sa fie orbiti de razele care reflecta in propriile lor oglinzi si nu te vor vedea cand depasesti. Ajusteaza felul in care mergi, mareste siguranta.

5. No limit - Mergi in masura limitelor tale. Mareste treptat viteza si experienta pe motor si dupa aceea poti ridica nivelul.

6. Suprafete de drum - Invata sa recunosti tipurile diferite de asfalt. Unele au mai multa aderenta decat altele, mai ales cand sunt ude.

7. Fixarea privirii - Cand te uiti la un pericol ai mai multe sanse sa-l lovesti. Observa tot ce e in jur fara sa-ti fixezi privirea pe un anumit lucru. Daca iti fixezi privirea pe un anumit obiect in mijlocul drumului, sigur o sa dai peste el.

8. Experienta - mergi cu motorul cat se poate de des. Nimic nu inlocuieste experienta. Mergi in zone diferite si conditii de vreme cat mai variate.

9. Ritm - Cheia este sa-ti intrii in ritm si sa mergi cat mai "smooth". Poti merge rapid fara sa bruschezi manevrele.

10. Uita-te in fata - Niciodata sa nu urmezi o masina si sa te uiti la stopurile ei, la bara de protectie, etc. Uita-te inaintea masinii, pe deasupra sau pe lateral. Daca te uiti la masina o sa o lovesti daca franeaza. Concentreaza-te la ce se intampla in fata masinii si la nevoie vei urma automat calea libera in jurul ei. Daca trebuie sa te gandesti e prea tarziu!

11. Drumuri ude - Cand strazile sunt unde, foloseste frana de motor ca sa incetinesti inainte de viraje.Te face sa devii "smoother" si poti mentine o viteza mai mare.

12. Acopera frana - In oras, tine doua degete pe frana. Reduce timpul de reactie in caz ca trebuie sa franezi brusc.

13. Unghi inchis - Daca un viraj se inchide dintr-o data nu te panica! Uita-te spre iesire, si lasa motorul sa te duca acolo. In cele mai multe cazuri nu esti nici macar aproape de limita unghiului de inclinare si aderenta. Mai ai mult pana acolo! Daca te panichezi cazi anyway, macar incearca sa scapi. Invinge-ti frica, poti lua virajul!

14. Mergi defensiv - Fereste-te de tot ce e in jurul tau. Formeaza-ti o bariera invizibila in jurul tau si nu lasa nimic sa intre in zona ta de siguranta.

15. Cunoaste-ti motorul - Cand ai incredere in motor ai incredere sa folosesti tot ce poate cand e nevoie.

16. Wremea - Dace esti ud si ti-e frig nu te concentrezi la drum lung. Verifica vremea intainte de plecare si pregateste-te in functie de ea.

17. Verificare - In general, motorul sa fie in conditie buna de functionare, presiunea corecta la cauciucuri si ulei pe lant. Cinci minute iti pot scuti 5 saptamani pe pat de spital!

18. Neprevazut - Asteapta-te la neprevazut. Cand esti pe motor sa nu ai incredere in nimeni. (Ex. Doi prieteni care se cunosteau de ani de zile au iesit la plimbare. In oras, cel din fata vede un amic pe trotuar si imediat, face "stoppie". Crash! Bikerul din spate intra in el! Morala: Oamenii sunt imprevizibili! Trust no one!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recommended Posts

  • 0

Este foarte binevenit acest topic :)

Mai ales ca sunt incepator,nu de mult am inceput scoala moto....,B-ul il am de aprox 5 ani si tare imi doresc sa iau din prima A-ul.

Informatiile sunt foarte utile mai ales ca in viata mea nu am mers pe motor(cativa ani in urma pe scuter)...doar sunt in faza de sala si dupa ce dau testul de preexaminare pot sa ma duc la poligon...sper ca voi cadea cat mai putin....la inaltimea si greutatea mea cred ca imi va fi deajuns 1 cazatura sa ma amorteasca un timp :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salutare oameni buni!

As mai adauga un sfat util invatat din proprie experienta (nu ca as avea prea multa dar.....).

Fratilor cand ne salutam pe moto trebuie sa avem grija sa nu avem nimic in fata.

Va dau urmatoarea situatie. Eram pe o strada si pe sensul celalalt a trecut un moto pe care l-am salutat, eu nu aveam nimic in fata, dar el mergea cat de cat in coloana si din bun simt omul m-a salutat inapoi, dar apoi a pus frana punandu-se in dificultate si pe el si pe soferul din spate (frana cu scart de roti).

Aceeasi situatie mi s-a intamplat si mie de cateva ori deci atentie la acest aspect. E bine sa ne salutam, dar hai sa punem siguranta noastra si a celor din jur pe primul loc.

Referitor la accidentele de moto, o cauza clara este si conduita soferilor de vehicule, care habar nu au ce conduita de drum sa aiba pe sosea in prezenta unui motorist.

Cea mai tare situatie a fost cand unul la stop, langa care m-am oprit sa-i reprosez ca mai avea un pic si ma dadea jos, mi-a zis sa nu mai merg pe mijlocul drumului ca ocup prea mult loc....sa aiba si el loc pe langa mine pe aceeasi banda :chair: .

SUPER TARI SFATURILE, multumim mult pentru ele!!!

Remember: Safety first! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Cine isi ia motocicleta e mult mai pasionat si implicit cauta sa se informeze si sa progreseze.

Cu soferii e altfel. Multi isi iau permis din pura necesitate, nu le place sa conduca sau nu au inclinatie.

Mi s-a intamplat sa aud la conducatori auto (in devenire) replici de tipul: Lasa bai nu ma mai bate la cap cu atatea sfaturi ca doar, cum conduce atata lume m-oi descurca si eu.

Aici va spun sigur ca vechia zicala functioneaza. Pana nu te lovesti cu capul de grinda nu vezi pamantul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Instructori de la scoala la care sunt eu acum nici macar nu au motociclete... i-am intrebat ieri ce "monstri" detin si au inceput sa rada... un Audi A4 si un Pasat... cum sa fie oare bun instructor cineva caruia nu ii place motocicleta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

pentru ca multi nu te invata sa mergi pe motocicleta ci doar sa faci jaloane. din punctul lor de vedere examenul e punctul final....cand de fapt de acolo incepe totul. ce pot sa zic, cel mai bine in timpul scolii mergi pe la arc sau pe unde se mai strang motociclistii si casca si tu urechile la ei, eu asa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Instructori de la scoala la care sunt eu acum nici macar nu au motociclete... i-am intrebat ieri ce "monstri" detin si au inceput sa rada... un Audi A4 si un Pasat... cum sa fie oare bun instructor cineva caruia nu ii place motocicleta ?

Nu-mi vine sa cred. Man, i-ati banii inapoi si mergi la un instructor adevarat!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

In ultima vreme tot mai multi constructori de automobile pun semnalele laterale pe oglinzi. Daca esti trecut de spatele masinii insa nu si de oglinda nu prea ai cum sa vezi ca semnalul e in functiune si deci nu prea ai cum sa stii intentia conducatorului auto. Iar daca mai ai si norocul sa fii in unghiul lui mort...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

desi e un topic mai vechi ...eu va recomand cu caldura scoala unde e instructor Razvan Mezdrea...e super ok gagiul am invatat multe de la el..plus ca indiferent cat esti de zevzec tot isi bate capul cu tine sa scoata ceva bun la suprafata...si ptr conserva taicasu' e ..the best...cu 10 ore fara sa conduc masina in viata mea am luat permisul din prima :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Mai jos e o lista cu sugestii folositoare gasite intr-o revista moto mai veche. Lucrurile sunt si vor fi mereu valabile! Daca aveti completari, feel free sa faceti adaugari...

1. Intrarea in viraj - multi accelereaza in timpul virajului. Normal, trebuie sa apleci motorul in viraj cu gazul inchis, accelerezi doar cand ai atins axul curbei si vezi iesirea. Motorul se apleaca/schimba directia mult mai usor cu gazul inchis!

2. Umbre si reflectii - In oras, verifica umbrele care apar dintre masini si foloseste reflectiile din vitrinele magazinelor ca sa eviti pietonii care pot sa-ti iasa in fata.

3. Depasiri - majoritatea accidentelor au loc cand biker-ul loveste in lateral o masina care vireaza spre stanga. Niciodata sa nu depasesti in intersectii!

4. Soarele - Daca ai soarele in spate soferii de pe acelasi sens s-ar putea sa fie orbiti de razele care reflecta in propriile lor oglinzi si nu te vor vedea cand depasesti. Ajusteaza felul in care mergi, mareste siguranta.

5. No limit - Mergi in masura limitelor tale. Mareste treptat viteza si experienta pe motor si dupa aceea poti ridica nivelul.

6. Suprafete de drum - Invata sa recunosti tipurile diferite de asfalt. Unele au mai multa aderenta decat altele, mai ales cand sunt ude.

7. Fixarea privirii - Cand te uiti la un pericol ai mai multe sanse sa-l lovesti. Observa tot ce e in jur fara sa-ti fixezi privirea pe un anumit lucru. Daca iti fixezi privirea pe un anumit obiect in mijlocul drumului, sigur o sa dai peste el.

8. Experienta - mergi cu motorul cat se poate de des. Nimic nu inlocuieste experienta. Mergi in zone diferite si conditii de vreme cat mai variate.

9. Ritm - Cheia este sa-ti intrii in ritm si sa mergi cat mai "smooth". Poti merge rapid fara sa bruschezi manevrele.

10. Uita-te in fata - Niciodata sa nu urmezi o masina si sa te uiti la stopurile ei, la bara de protectie, etc. Uita-te inaintea masinii, pe deasupra sau pe lateral. Daca te uiti la masina o sa o lovesti daca franeaza. Concentreaza-te la ce se intampla in fata masinii si la nevoie vei urma automat calea libera in jurul ei. Daca trebuie sa te gandesti e prea tarziu!

11. Drumuri ude - Cand strazile sunt unde, foloseste frana de motor ca sa incetinesti inainte de viraje.Te face sa devii "smoother" si poti mentine o viteza mai mare.

12. Acopera frana - In oras, tine doua degete pe frana. Reduce timpul de reactie in caz ca trebuie sa franezi brusc.

13. Unghi inchis - Daca un viraj se inchide dintr-o data nu te panica! Uita-te spre iesire, si lasa motorul sa te duca acolo. In cele mai multe cazuri nu esti nici macar aproape de limita unghiului de inclinare si aderenta. Mai ai mult pana acolo! Daca te panichezi cazi anyway, macar incearca sa scapi. Invinge-ti frica, poti lua virajul!

14. Mergi defensiv - Fereste-te de tot ce e in jurul tau. Formeaza-ti o bariera invizibila in jurul tau si nu lasa nimic sa intre in zona ta de siguranta.

15. Cunoaste-ti motorul - Cand ai incredere in motor ai incredere sa folosesti tot ce poate cand e nevoie.

16. Wremea - Dace esti ud si ti-e frig nu te concentrezi la drum lung. Verifica vremea intainte de plecare si pregateste-te in functie de ea.

17. Verificare - In general, motorul sa fie in conditie buna de functionare, presiunea corecta la cauciucuri si ulei pe lant. Cinci minute iti pot scuti 5 saptamani pe pat de spital!

18. Neprevazut - Asteapta-te la neprevazut. Cand esti pe motor sa nu ai incredere in nimeni. (Ex. Doi prieteni care se cunosteau de ani de zile au iesit la plimbare. In oras, cel din fata vede un amic pe trotuar si imediat, face "stoppie". Crash! Bikerul din spate intra in el! Morala: Oamenii sunt imprevizibili! Trust no one!)

:thumbsup:

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Va dau urmatoarea situatie. Eram pe o strada si pe sensul celalalt a trecut un moto pe care l-am salutat, eu nu aveam nimic in fata, dar el mergea cat de cat in coloana si din bun simt omul m-a salutat inapoi, dar apoi a pus frana punandu-se in dificultate si pe el si pe soferul din spate (frana cu scart de roti).

Aceeasi situatie mi s-a intamplat si mie de cateva ori deci atentie la acest aspect. E bine sa ne salutam, dar hai sa punem siguranta noastra si a celor din jur pe primul loc.

haahahahahah ... mai oameni buni nu mai salutati cu mana ... dati din cap ... e suficient zic eu ... am auzit o poveste despre unul care a salutat cu mana intr-o curba si s-a trezit muscand asfaltul cu casca .... eu unu salut si raspund la saluturi numai cu o simpla miscare de cap ... dar ochii ii am intotdeauna atintiti la ce se intampla in fata ... nu e necesar sa dai din mana sau sa intorci capul sau chestii de genul asta ... parerea mea

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

=)) tare faza cu baiatul ce a degustat asfaltul cu casca doar pentru faptul ca el salutat in curba dar sinceri sa fim.... putem sa salutam si cu mana. eu unu nu intampin dificultati in sensul asta, si sa nu imi zica unii ca sunt mult prea crispatii ca sa ridice mana de pe ghidon doar pentru faptul ca isi pun in pericol viata creeand un acciedent sau doar gandinduse la ce e mai rau. Sa fim realisti ! Eu din cate am vazut sunt o gramada de saluturi, asta fiind ca o anexa la "saluturi" :

- unii se claxoneaza cand se intalnesc in trafic

- altii isi se blituiesc sau doar trag de gaz incat sa sune din "goarna" (toba)

sau cum zicea Roockie se foloseste si simplul salut si anume o miscare subtila din cap.

Ideea principala e sa ne salutam. Asta zic eu. Caci sunt o gramada de fitosi pe la mine in oras cand ii salutam le era greu ca macar sa scape un deget pe claxon sau eu stiu ce. Respectul fata de alt motociclist conteaza.

Asfalt uscat ! si multi multi kilometrii ! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Mai jos e o lista cu sugestii folositoare gasite intr-o revista moto mai veche. Lucrurile sunt si vor fi mereu valabile! Daca aveti completari, feel free sa faceti adaugari... :beer:

1. Intrarea in viraj - multi accelereaza in timpul virajului. Normal, trebuie sa apleci motorul in viraj cu gazul inchis, accelerezi doar cand ai atins axul curbei si vezi iesirea. Motorul se apleaca/schimba directia mult mai usor cu gazul inchis!

2. Umbre si reflectii - In oras, verifica umbrele care apar dintre masini si foloseste reflectiile din vitrinele magazinelor ca sa eviti pietonii care pot sa-ti iasa in fata.

3. Depasiri - majoritatea accidentelor au loc cand biker-ul loveste in lateral o masina care vireaza spre stanga. Niciodata sa nu depasesti in intersectii!

4. Soarele - Daca ai soarele in spate soferii de pe acelasi sens s-ar putea sa fie orbiti de razele care reflecta in propriile lor oglinzi si nu te vor vedea cand depasesti. Ajusteaza felul in care mergi, mareste siguranta.

5. No limit - Mergi in masura limitelor tale. Mareste treptat viteza si experienta pe motor si dupa aceea poti ridica nivelul.

6. Suprafete de drum - Invata sa recunosti tipurile diferite de asfalt. Unele au mai multa aderenta decat altele, mai ales cand sunt ude.

7. Fixarea privirii - Cand te uiti la un pericol ai mai multe sanse sa-l lovesti. Observa tot ce e in jur fara sa-ti fixezi privirea pe un anumit lucru. Daca iti fixezi privirea pe un anumit obiect in mijlocul drumului, sigur o sa dai peste el.

8. Experienta - mergi cu motorul cat se poate de des. Nimic nu inlocuieste experienta. Mergi in zone diferite si conditii de vreme cat mai variate.

9. Ritm - Cheia este sa-ti intrii in ritm si sa mergi cat mai "smooth". Poti merge rapid fara sa bruschezi manevrele.

10. Uita-te in fata - Niciodata sa nu urmezi o masina si sa te uiti la stopurile ei, la bara de protectie, etc. Uita-te inaintea masinii, pe deasupra sau pe lateral. Daca te uiti la masina o sa o lovesti daca franeaza. Concentreaza-te la ce se intampla in fata masinii si la nevoie vei urma automat calea libera in jurul ei. Daca trebuie sa te gandesti e prea tarziu!

11. Drumuri ude - Cand strazile sunt unde, foloseste frana de motor ca sa incetinesti inainte de viraje.Te face sa devii "smoother" si poti mentine o viteza mai mare.

12. Acopera frana - In oras, tine doua degete pe frana. Reduce timpul de reactie in caz ca trebuie sa franezi brusc.

13. Unghi inchis - Daca un viraj se inchide dintr-o data nu te panica! Uita-te spre iesire, si lasa motorul sa te duca acolo. In cele mai multe cazuri nu esti nici macar aproape de limita unghiului de inclinare si aderenta. Mai ai mult pana acolo! Daca te panichezi cazi anyway, macar incearca sa scapi. Invinge-ti frica, poti lua virajul!

14. Mergi defensiv - Fereste-te de tot ce e in jurul tau. Formeaza-ti o bariera invizibila in jurul tau si nu lasa nimic sa intre in zona ta de siguranta.

15. Cunoaste-ti motorul - Cand ai incredere in motor ai incredere sa folosesti tot ce poate cand e nevoie.

16. Wremea - Dace esti ud si ti-e frig nu te concentrezi la drum lung. Verifica vremea intainte de plecare si pregateste-te in functie de ea.

17. Verificare - In general, motorul sa fie in conditie buna de functionare, presiunea corecta la cauciucuri si ulei pe lant. Cinci minute iti pot scuti 5 saptamani pe pat de spital!

18. Neprevazut - Asteapta-te la neprevazut. Cand esti pe motor sa nu ai incredere in nimeni. (Ex. Doi prieteni care se cunosteau de ani de zile au iesit la plimbare. In oras, cel din fata vede un amic pe trotuar si imediat, face "stoppie". Crash! Bikerul din spate intra in el! Morala: Oamenii sunt imprevizibili! Trust no one!)

super misto faza, multumim, un sfat pentru incepatori ca mine, prima data cititi, invatati din greselile altora si apoi urcati pe motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Multumim mult pentru sfaturi turkish !!Mentionez ca sunt un tanar scuterist(fac 16 ani in septembrie anul acesta),insa am scuter din toamna anului trecut si am mers cu el doar prin cartier...ma documentez cat pot de mult de pe site-urile legate de motociclism.Am trecut si eu prin punctul 7,dar din fericire(Doamne iti multumesc) m-a iertat Aprilia meu drag si am scapat: Eram intr-o "mini intersectie" si vroiam sa ies de pe o strada laturalnica si sa fac dreapta...mai era un necunoscut cu un scuter in fata si nu stiu ce m-a apucat sa trag la maxim de acceleratie...am iesit de pe banda si din fata venea o masina(care a incetinit vazandu-ma).Cand m-am vazut pe contrasens cu masina in fata,m-am blocat,n-am mai putut face nimic(nici sa las acceleratia) decat sa ma uit fix la ea.Aveam si pasager in spate.Norocul meu a fost ca eram inclinat cum urma sa iau curba si incet incet scuterul s-a redresat singur.

Mentionez ca am purtat casca din prima zi pe scuter si merg destul de prudent,fara slalom printre masini si fara intrari in curbe cu viteza.Va rog nu ma injurati ca nu am inca atestatul...Am un Aprilia Sr50 iar in iulie sper sa pot da pentru A1,ca in septembrie sa il am in mana. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Vad ca nu s-a mai scris nimic pe acest topic din martie, anul curent.

Imi permit sa adaug si eu cateva sfaturi, desi sunt nou pe forum si nou pe motor:

1. Cele mai multe accidente pe motor se intampla datorita depasirilor pe dreapta. Multi dintre voi aveti mereu loc prin dreapta sa treceti, multi dintre voi o fac - insa problema nu esti tu cu motorul ci conducatorii de B care nu te vad (fiindca nu-s educati in privinta asta). Eu eram cu ATV-ul si m-am bagat prin dreapta pe Dorobanti, un bou cu un Ford a venit usor, usor, usor catre mine pana ma lovit (chiar si la 30-40 km/h) impactul a fost dur, m-a rasturnat desi ATV-ul meu are 340 de kg - pur si simplu era chior omu.

Cu cele mai bune intentii va sfatuiesc sa va faceti simtita prezenta cand sunteti in spatele unei masini si intentionati sa virati dreapta. Un flash, un claxon mic, orice sa fi tu sigur ca te-a vazut omul.

2. Daca esti incepator, nu fa imprudenta sa crezi ca poti merge fara casca. Nu conteaza distanta pe care vrei sa o parcurgi. Punteti casca. Am auzit de un accident mortal cu un tip care aveam 30 km/h , a cazut pe partea dreapta pe umar, si s-a lovit cu capul de asfalt. A murit in 20 de min, in ambulanta. Casca e sfanta.

In plus: o musculita in ochii la 40-50 km/h e crima. Pur si simplu nu mai vezi nimic.

3. Daca n-ai experienta, daca nu te bazezi pe tine si pe motorul tau, nu da curs invitatiilor din trafic la o liniuta, la o intrecere etc ... credeti-ma acolo se intampla sa gresesti cel mai des.

4. Respectatii totusi si pe ceilalti. Indiferent ca suntem motoristi, faptul ca putem sa ne strecuram in trafic nu ne da dreptul sa facem ce vrem pe sosea. Personal consider ca reputatia proasta a unui motociclist se reflecta asupra noastra, a tuturor.

P.S. Eu am o Honda CBR600 F4i :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
1. Cele mai multe accidente pe motor se intampla datorita depasirilor pe dreapta. Multi dintre voi aveti mereu loc prin dreapta sa treceti, multi dintre voi o fac - insa problema nu esti tu cu motorul ci conducatorii de B care nu te vad (fiindca nu-s educati in privinta asta). Eu eram cu ATV-ul si m-am bagat prin dreapta pe Dorobanti, un bou cu un Ford a venit usor, usor, usor catre mine pana ma lovit (chiar si la 30-40 km/h) impactul a fost dur, m-a rasturnat desi ATV-ul meu are 340 de kg - pur si simplu era chior omu.

Cu cele mai bune intentii va sfatuiesc sa va faceti simtita prezenta cand sunteti in spatele unei masini si intentionati sa virati dreapta. Un flash, un claxon mic, orice sa fi tu sigur ca te-a vazut omul.

2. Daca esti incepator, nu fa imprudenta sa crezi ca poti merge fara casca. Nu conteaza distanta pe care vrei sa o parcurgi. Punteti casca. Am auzit de un accident mortal cu un tip care aveam 30 km/h , a cazut pe partea dreapta pe umar, si s-a lovit cu capul de asfalt. A murit in 20 de min, in ambulanta. Casca e sfanta.

In plus: o musculita in ochii la 40-50 km/h e crima. Pur si simplu nu mai vezi nimic.

3. Daca n-ai experienta, daca nu te bazezi pe tine si pe motorul tau, nu da curs invitatiilor din trafic la o liniuta, la o intrecere etc ... credeti-ma acolo se intampla sa gresesti cel mai des.

4. Respectatii totusi si pe ceilalti. Indiferent ca suntem motoristi, faptul ca putem sa ne strecuram in trafic nu ne da dreptul sa facem ce vrem pe sosea. Personal consider ca reputatia proasta a unui motociclist se reflecta asupra noastra, a tuturor.

P.S. Eu am o Honda CBR600 F4i :)

1. conform legislatiei nu ai voie sa depasesti prin dreapta

2. prea tari argumentele c asa le mai desconsider

3. nu da curs NICIODATA la liniute in trafic

4. in Romania daca nu ai bani esti un nimic ... de la premiza asta am plecat si eu .... numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
1. conform legislatiei nu ai voie sa depasesti prin dreapta

2. prea tari argumentele c asa le mai desconsider

3. nu da curs NICIODATA la liniute in trafic

4. in Romania daca nu ai bani esti un nimic ... de la premiza asta am plecat si eu .... numai bine

Sky_Hunter er o regulå printe motociclisti care zice "Nici odatå nu depåsi prin dreapta"....numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

O regula pe care toti o incalcam. Fiindca sa fim sinceri, intotdeauna parca e loc pe dreapta cand esti blocat in trafic. La drum lung mi se pare riscanta manevra asta.

P.S. Vroiam sa va intreb - fiindca tot suntem la sfaturi, cum trebuie sa te comporti cand motorul iti intra in voblaj ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
O regula pe care toti o incalcam. Fiindca sa fim sinceri, intotdeauna parca e loc pe dreapta cand esti blocat in trafic. La drum lung mi se pare riscanta manevra asta.

P.S. Vroiam sa va intreb - fiindca tot suntem la sfaturi, cum trebuie sa te comporti cand motorul iti intra in voblaj ?!

Accelerezi, dacå ai sånge si experientå

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am o intrebare pentru voi. Am permisul de vreo 5 luni si motorul de cam 3 luni. In acesta perioada am facut 5000Km si mai mult de jumatate in afara Bucurestiului. In doua din iesirile din Bucuresti mi sa intamplat acceasi faza in care ma puteam accidenta.

Sa va explic ce s-a intamplat:

- prima oara ma intorceam spre Bucuresti eram aproape de dealul Negru intr-o localitate din apropiere, eram in coloana de masini, in curba cand vad in oglinda din dreapta, caci curba era la dreapta, un mercedes in spatele meu iar in cateva secunde ma trezesc cu el in stanga, incalecase linia continua trage volan dreapta in intra peste mine.

- a doua oara ma indrepatam spre Cluj, mai aveam vreo 60km pana la destinatie. Eram pe un drum cu 4 benzi, in afara localitatii, circulam pe banda a doua, cea de langa axul drumului, intru in curba, pe prima banda era o masina care mergea mai incet si pe la mijlocul curbei cand eu eram inclinat caci aveam vreo 80-90km/h ma trezesc cu un logan alb care incaleca linia dubla continua si pentru ca din sens invers veneau masini trage de volan si se urca peste mine. Am avut noroc ca nu m-am speriat foarte tare si actionat frana spate. A trecut cu aripa spate, respectiv roata spate la 10cm de mine.

Acum vine intrebarea: Unde am gresit? trebuia sa merg mai aproape de axul drumului? S-a intamplat de doua ori si ma gandesc ca trebuie sa fi facut ceva gresit sincer nu vreau sa mai se intample a treia oara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Dupa cum vezi s-a intamplat in curba, problema e ca soferii depasesc in curba, nu respecta reguli esentiale de circulatie, pentru ca unii merg dupa "feeling" (nu cred ca vine masina din fata, sau cred ca au luat in calcul toate variantele de a evita accidentul). Eu am patit la fel cu masina.

Eu cred ca nu a fost vina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
CAND PLECATI DE ACASA CU MOTORUL SA CONSIDERATI CA CINEVA ARE CEVA CU VOI PE SOSEA SI SA NU LASATI GARDA JOS NICI O CLIPA

ahhahahahahah ... tare sfatul ... stii care e cea mai tare faza ???? se intampla ca cineva chiar sa aiba ceva cu tine .... mie cel putin mi se intampla des

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...